Mimo technicznego postępu, rejestracja dwuwymiarowych, nieruchomych obrazów ciągle jest powszechnym sposobem opisu świata. Nie ma recepty na idealne zdjęcie. Jak mówił jeden z klasyków fotografii Robert Doisneau“If I knew how to take a good photograph, I’d do it every time”. Istnieją jednak wskazówki, które pomagają w osiąganiu technicznej poprawności robionych zdjęć. Oto moje wskazówki:

 

 1. Pamiętaj o “4K”.

  Kompozycja
  Istnieją klasyczne zasady kompozycji obrazu, takie jak zasada mocnych punktów obrazu, zasada wypełnienia kadru, zasada równowagi, czy zasada szukania naturalnych obramowań. Aby łamać te zasady miej ku temu powód i niech będzie on twoim świadomym wyborem, a nie postmodernistyczną fanaberią.

  Kontrast
  Światło stanowi o istocie fotografii, naucz się używać jego różnych źródeł (słoneczne, sztuczne, odbite, flash). Pamiętaj, że ideałem w fotografii jest oddanie smolistych czerni, śnieżnych bieli i wszystkich tonów pośrednich pomiędzy nimi. Z racji ograniczonej zdolność do reprodukcji pełnej rozpiętości tonalnej przez film lub matrycę cyfrową, konieczne są świadome wybory co do oddania kontrastu fotografowanej sceny. Można naświetlać na cienie, światła lub dodatkowym oświetleniem wyrównywać kontrast.

  Kolor
  Źle użyty kolor może zaburzyć odbiór wszystkich pozostałych elementów obrazu. Wystarczy sobie wyobrazić zdjęcie osoby na pierwszym planie i czerwony balonik na drugim, który na pewno rozproszy uwagę oglądającego. W wielu przypadkach bardziej sprawdza się fotografia czarno-biała, szczególnie gdy chcemy skoncentrować się na opowiedzeniu jakiejś historii. W fotografii kolorowej warto szukać albo kontrastu kolorów, albo dążyć do efektu monochromatycznego (wykorzystania różnych odcieni tego samego koloru) lub wybrania określonej tonacji (ciepłej lub chłodnej).

  Kontekst
  Poznaj fotografowany obiekt, żeby wydobyć jego istotę i pomyśl przed naciśnięciem migawki, żeby odpowiedzieć sobie po co robisz dane zdjęcie i co tak na prawdę chcesz na nim pokazać.

 2. Używaj obiektywów stałoogiskowych.
  Nie dlatego, że zapewniają lepszą jakość optyczną i jasność niż zoomy, ale dlatego, że zmuszają do myślenia podczas kadrowania. Oto proponowane zestawy (żeby uzyskać podane ogniskowe w fotografii cyfrowej nalezy je podzielić przez ok. 1,5):

  Minimum: 35/2.0 lub 50/1.8
  Optimum: 28/1.8 + 85/1.8
  Medium: 24/2.8 + 50/1.8 + 105/2.8
  Maximum: 24/2.8 + 50/1.8 + 105/2.8 + 180/2.8

  Zoomy polecam do reportażu (dla wygody: 28-70 + 70-200 dla tzw. pełnej klatki) oraz fotografii cyfrowej (z powodu rzadszej konieczności zmieniania obiektywów, co chroni sensor przed zabrudzeniem i często lepszego dopasowania nowoczesnych zoomów do specyfiki matryc CCD i CMOS). Nawet jednak, gdy używa się zoomów najpierw należy się zastanowić jakiej użyć ogniskowej (szerokiej, jak 28mm dla uwypuklenia pierwszego planu i głębi ostrości, czy długiej, jak 105mm, dla koncentracji na obiekcie i wyizolowaniu go z tła), a dopiero później kadrować. Aby wypełnić kadr należy używać nóg, kręcenie zoomem tam i z powrotem jest najlepszym sposobem na uzyskanie banalnego zdjęcia.

 3. Używaj sprawdzonych materiałów.
  Nie liczy się jakie one są, ale czy uzyskujesz na nich powtarzalne i zadowalające ciebie efekty.

  Sam w czasach fotografii analogowej używałem: Agfa APX 100 w Rodinalu 1+50 oraz Kodak Tri-X 400 w D-76 1+1. Teraz znam możliwości matrycy mojego aparatu cyfrowego i staram się o nich pamiętać. Pamiętajcie, że wyższa rozdzielczość matrycy wcale nie zapewnia lepszych zdjęć, a wysokie czułości ISO prawie zawsze degradują ostrość i dynamikę obrazu.

 4. Aparat jest puszką z pokrętłami.
  Poznaj wszystkie jego możliwości, a później używaj tylko preselekcji przysłony (A) lub czasu (S), tak aby świadomie kreować efekt, który chce się osiągnąć na zdjęciu (dużą lub małą głębię ostrości, zmrożenie lub rozmazanie ruchu). Wszelkie programy tematyczne i opcje optymalizacji zdjęć są zbyt ograniczające lub rozpraszające.

  Warto pamiętać, że z technicznego punktu wiedzenia aparat fotograficzny odpowiada jedynie za parę parametrów jakimi są czas i przysłona. O całkowitej jakości zdjęcia decyduje natomiast obiektyw (jego zakres ogniskowych, jakość wykonania, korekcja wad optycznych, jasność), materiał (matryca) na jakim rejestruje się zdjęcie (jego rodzaj, czułość, charakterystyka przenoszenia barw) oraz oczywiście fotograf, który wybiera efekt jaki chce lub może osiągnąć.

 5. Używaj lampy błyskowej w pełnym słońcu i wyłącz ją gdy jest ciemno.
  Czyli inaczej niż podpowiada intuicja. Lampa błyskowa używana w pełnym słońcu powoduję wyrównanie kontrastu i likwidację głębokich cieni (tzw. błysk wypełniający, ang. fill-in flash), zaś w miejscach gdzie jest ciemno najlepiej zachować ich naturę, korzystając tylko z zastanych źródeł światła stosując długie czasy naświetlania.

  Warto nauczyć się kreatywnego wykorzystania światła błyskowego, zwłaszcza reporterskich lamp przenośnych (więcej na ten temat znajdziecie w internecie pod hasłem „Strobist”). Podstawową umiejętnością jest nauczenia się modyfikacji światła lampy (odbicie, zmiękczanie) oraz używania jej odpiętej od aparatu. Warto też pamiętać, że najlepszą kontrolę światła błyskowego zapewnia praca na ustawieniach manualnych, gdzie moc błysku, przysłonę i czas w aparacie dobieramy sami. Dzięki temu można uzyskać efekty nieosiągalne przy pracy w trybach automatycznych.

 6. Nie oglądaj się na twórczość innych.
  Fotografia amatorska powinna być zabawą, przygodą i służyć samorealizacji. Im bardziej świadomie poszukuje się własnego stylu, tym ciekawsze okazują się efekty naszych działań. Jeżeli już jednak szukamy inspiracji, to warto szukać jej u najlepszych.

  The Big Picture – zdjęcia z rożnych agencji, wybrane przez Alana Taylora z “The Boston Globe”,
  Photo Journal – codzienna porcja zdjęć od “The Wall Street Journal”,
  PDN Photo of the Day – zdjęcia dnia z serwisu Photo District News,
  Pixcetera – serwis zdjęciowy AOL,
  Reuters: Pictures – zdjęcia agencji Reuters, szczególnie polecam Pictures of the month,
  Photos | vanityfair.com – zdjęcia z magazynu Vanity Fair,
  Corbis Outline Celebrity & Entertainment – zdjęcia portretowe sław w serwisie Corbis,
  MediaStorm – multimedialne prezentacje zdjęć i reportaży,
  Magnum In Motion – prezentacje repotraży ze sławnej agencji Magnum.

[Dopisek – sierpień 2011] Rozpocząłem cykl wpisów na blogu pt. „Fotografia dla początkujących, a nawet opornych”, przebaczony dla fotograficznych laików. Mam nadzieję, że pomoże on w zrozumieniu istoty i technicznych zawiłości powstawania obrazu fotograficznego.

Reklamy

123 Responses to “Jak robić lepsze zdjęcia?”


 1. 1 KM 28 listopada 2007 o 14:07

  Dobre porady zawsze mile widziane. Podpisuję się pod motto.

 2. 3 zett 8 marca 2008 o 08:50

  Witam,
  Aparat to NIE TYLKO światłoszczelna puszka do odmierzania czasu to bym się do końca nie zgodził. Może tak było na poczatku XX w. Według mnie bardzo ważna jest „kultura pracy” tego urządzenia, która zależy od jakości matówki (i autofocusa) i wytłumienia drgań mechanizmów a także od odporności na czynniki zewnętrzne (kurz, wilgotność, temperatura). Przykład: obiektyw Helios 50/2 (pewnie, że nie Summicron ale zupełnie przyzwoity) w Zenicie i np. w Canonie 50E. Niektórzy szczęściarze mieli w dawnych czasch takie Zenity, które produkowały zupełnie niezłe zdjęcia i chwalili się, że mieli wyjątkowy obiektyw. Ja uważam, że raczej mieli wyjątkowy aparat, w którym albo były mniejsze drgania albo szczęśliwie się znosiły w fazach :) Sam miałem kiedyś z tymi cudami techniki raczej nieciekawe doświadczenia.
  Pozdrawiam
  Zbigniew Brodacki

 3. 4 Sara 1 Maj 2008 o 23:50

  Mam pytanie czy ten aparacik jest dobry ??? Sony DSC-W130
  I co robić by zdjęcia wychodziły mi super bo jestem początkująca :D
  lub ja zrobic ostre zdjęcie ruchliwemu zwierzakowi?? np fretce??

  Zostawiam e-maila i proszę o *szybką pomoc Koronka@amorki.pl

  *- szybką bo muszę kupic aparacik jak najszybciej i potrzebuje zrobic kilka zdjęć fretce :P

 4. 5 ASD 2 Maj 2008 o 07:38

  W recenzjach ten aparat wygląda całkiem sensownie. Do zdjęć małych i ruchliwych zwierzątek przydałby się aparat z trybem sportowym (czyli tak dobierającym parametry, żeby „zamrozić” ruch). Wygląda jednak, że ten aparat nie ma takiego trybu. Nie oznacza to jednak, że się nie nada do takich zdjęć. Doradzam robić zdjęcia w jasno oświetlonym pomieszczeniu (najlepiej światłem słonecznym), tak aby światło padało na zwierzątko lub lekko z boku. Nie należy robić zdjęć pod światło.

 5. 6 Kuba 3 sierpnia 2008 o 13:49

  Chciałbym dowiedzieć się czy aparat Sony a-200 to dobry sprzęt do robienia zdjęć na codzień w przyzwoitej jakości. Proszę także o polecenie mi dobrego obiektywu do tegoż produktu.

  P.S. Jestem całkowicie początkujący. A zdjęciami chciałbym utrwalić niezapomniane chwile, jednakże w artystyczny sposób, ciekawy sposób.

  Dziękuje

 6. 7 ASD 4 sierpnia 2008 o 10:40

  Odpowiadając krótko – tak. Na początek wystarczy obiektyw w zastawie czyli z tego co pamiętam 18-70.

 7. 8 mojejaaa 8 sierpnia 2008 o 16:19

  chccialabym zrobic cos takiego w moich zdjeciach zwykla cyfrowka by kolor zdjec byla taki ladny jak w nikonie d60/40
  chodzi mi o kontrast jak to zrobic kolezanka rbi w photoshopie ja nie mamm go i nie bede miala ale zeby z photofiltre lub gimpie doradcie piszcie ooaoo@wp.pl

 8. 9 romkwiatkowska@o2.pl 8 sierpnia 2008 o 19:26

  Kupiłam Aparat cyfrowy Panasonic DMC-TZ5
  10 krotny Zoom i 9mlpikseli. Czy to dobry zakup. Proszę o informacje?

 9. 10 kinga 17 października 2008 o 10:33

  Pixele nie mają znaczenia… Z tego co słyszałam to ten aparat nie jest zbyt dobry..

 10. 12 KyLo 1 lutego 2009 o 23:04

  Witam, chciałem się poradzić w kupnie Lustrzanki.
  A dokładnie interesuje mnie jaki aparat najbardziej by mi się opłacało kupić, do robienia zdjęć w ruchu, do 2 000 zł??

  • 13 Seb 12 czerwca 2009 o 12:06

   Do robienia zdjęć w ruchu wystarczy Ci odpowiedni czas migawki i pomysł. Czas dobierasz w zależności od tego, czy chcesz coś zamrozić, czy chesz uzyskać efekt ruchu, by przedmiot był ostry, a reszta jakby zblurowana.
   Najlepiej eksperymentować. Mniejsza o puszkę – możesz mieć Canona D60 + kitowy obiektyw, ale to jak będą wyglądać zdjęcia jest zależne całkowicie od Ciebie – to człowiek robi zdjęcia, nie aparat :)

  • 14 Anonim 8 stycznia 2010 o 19:57

   nikon d 5000.

 11. 16 wizard92 19 marca 2009 o 18:14

  przyda sie:)

 12. 17 orgy 5 czerwca 2009 o 11:44

  Sony A200 do 2tyś spokojnie.
  Aparacik w porządku.

 13. 18 Anonim 11 czerwca 2009 o 13:38

  Mam małe pytanko?
  czy CANON EOS 1000D to dobry aparat i jakie ustawieni mam robić by zdięcia jakościowo były lepsze. Jestem początkującym fotografem.
  pozdrawiam!

 14. 19 Biuroman 26 czerwca 2009 o 03:56

  Witam Wszystkich

  Czy aparat sony DSC H50
  to dobry sprzęt dla amatora
  początkującego ?????????

 15. 20 matizkill 21 lipca 2009 o 18:55

  zapraszam do mojej galerii !

 16. 21 Karolina 31 lipca 2009 o 13:28

  mam pytanie czy ktoś mógłby ocenić moje zdjęcia…dopiero sie uczę a chciałabym żeby jakiś fachowiec je ocenił…bo moi znajomi mówią że są dobre ale wiadomo oni mi przecież nie powiedzą ze są do ”bani”…wiec jak ktoś by był tak miły to niech napisze do mnie na gg 9087210:)
  z góry dziękuję:)

 17. 22 gabriela 16 października 2009 o 00:05

  fantastyczna cala stronka, swietne przystepne porady :) nigdy za duzo dobrych rad !!

 18. 23 Anonim 23 listopada 2009 o 23:02

  witam ,co myslicie o canon g10, nadaje sie do robienia dobrych zdjec.z gory dziekuje.

 19. 24 amator 23 listopada 2009 o 23:08

  witam ,kanon g10 nadaje sie do robienia dobrych zdjec,z gory dziekuje

  • 26 AD 24 listopada 2009 o 12:56

   Odpowiadając krótko – jak najbardziej tak. G11 nadaje się nawet lepiej. A w tej cenie jeszcze lepsza byłaby mała, tania lustrzanka. Canony serii G jednak poręczniejsze, chociaż dosyć ciężkie jak na kompakt.

 20. 27 Anonim 8 grudnia 2009 o 20:54

  Jestem zupełnie początkująca.
  Chciałabym sie nauczyć robić profesjonalne zdjęcia ae niestety nie mam gdzie.
  prosiłabym o kilka dobrych tzw. ”na chłopski rozum” zeeby bylo jak najrosciej zrozumiec;]
  np. Jak robić zdj oka zeby nie bylo rozazane albo biale?
  jak mozna uzyskac dobra jakosc?
  Jak ustawic ostrosc?
  Prosze o szybka odpowiedz;]

 21. 28 xxxxx 8 grudnia 2009 o 20:59

  Jestem zupelnie poczatkujaca i chcialabym sie nauczyc robic dobre zdj.;]
  Poprosze o kilka dobrych rad na tzw. ”chłopski rozum” bo jak mowilam jestem dopiero poczatkujaca i nie rozumiem tych wszytkich naukowych pojec;]
  chcialabbym sie dowiedziec np.
  jak zrobic z bliska zdj. oka zeby nie bylo rozmazane i biale?
  jak otrzymac dobra jakosc?
  jak ustawic dobra ostrość?
  jakie oswietlenie?
  itp.
  prosze o szybka odpowiedz;]

 22. 29 xxxxx 8 grudnia 2009 o 21:03

  aha zapomnialabym.
  co to jest Iso? i o co w nim chodzi?
  (mam do dyspozycji aparat Nikon Coolpix S230)

  • 30 AD 8 grudnia 2009 o 21:53

   Co do ostrości prawdopodobnie trzeba włączyć tryb makro i robić zdjęcia w dobrze oświetlonej (w dzień, na dworze) przestrzeni bez flasha. Problem może bowiem polegać na tym, że aparat nie umie poprawnie ustawić ostrości na bliski, mały obiekt, jakim jest oko (i jest ono rozmazane), a włączając flash w tak bliskiej odległości prześwietlamy obiekt (oko jest białe). Rozmazanie obrazu może też brać się stąd, że ruszamy za mocno aparatem podczas robienia zdjęcia (np. za mało delikatnie naciskając guzik migawki), albo sam obiekt się rusza. ISO to parametr określający czułość matrycy na światło. Im większe ISO tym aparat jest bardziej czuły i może robić zdjęcia bez dodatkowego oświetlenia (flasha) w trudnych (ciemnych) warunkach. Podwyższenie parametru ISO w aparacie skutkuje jednak często pojawieniem się szumu (zakłóceń) w obrazie. Trzeba samemu spróbować, jaki poziom szumu generuje na wysokich ISO nasz aparat i jest dla nas akceptowalny. Czasami jednak (na przyjęciach, w muzeach) ustawienie wysokiego ISO się przydaje, by móc zrobić zdjęcie bez błyskania flashem

  • 31 proffe 3 lipca 2011 o 01:07

   iso jest to wylapywanie swiatla w obrazie im wieksze tym zdjecie jesniejsze

 23. 32 AsioR25 13 grudnia 2009 o 20:46

  Hej mam pytanie ?
  jakiej marki albo jaki dokładnie moge wybrać lustrzankę dorobienia zdjęc koniom itd poniewaz dużo robię talkich zdjęc i wgl . przerużne zdjęcia .
  jaki będzię najlepszy
  ja troche już robie zdjęcia ale nie mam aparatu zawsze tel . więc ?

 24. 34 iza6910 30 stycznia 2010 o 10:22

  Witam, od połowy roku uczę się fotografować, powoli dochodzę sama do wykorzystania wszystkich funkcji mojego aparatu SONY 330. Nurtuje mnie ciągle pytanie jak zrobić zdjęcie np. ulicznej lampy żeby na zdjęciu światło było ujęte w formie gwiazdki. Czy to zależy od odpowiedniego filtra, czy ustawienia. Dziękuję za odpowiedź

 25. 35 maintech 31 stycznia 2010 o 02:36

  Dziekuje za wspanialy artykul. Wlasnie jestem po zakupie lustrzanki i praktycznie porady na tej stronie odpowiedzialy na moje pytania. Tak zdecydowanie aparat trzeba „rozgrysc” samemu ISO itp jest jakby przypisane nie danemu modelowi a danemu sprzetowi :) jak ludzie kazdy inny :D Na stronie załadowalem kilka zdjec moze nie tyle by sie pochwalic, a raczej pokazac jakie zdjecia robi aparat Canon EOS 500D robione reka amatora, posiadam go dopiero kilka dni :) Zapraszam do ogladania :)

 26. 36 em. 20 lutego 2010 o 12:43

  Cześć wszystkim ;)
  Artykuł oczywiście b.dobry. ;)

  Ale mam do Was pytanie i liczę na odpowiedź i pomoc.
  Mam lustrzankę Olympus e-420 i chcę kupić obiektyw, taki żeby się sprawdzał na hali i oczywiście w ruchu. Kupiłam już jeden 70-300mm ale nie sprawdza się na hali, jedynie na dworze przy dobrej pogodzie i oświetleniu. Myślałam, więc o Sigmie. Widziałam ostatnio niedrogą 70-300mm i chciałabym się dowiedzieć czy się opłaca i czy zdjęcia Sigmą będą lepsze na hali i nie tylko.
  A fotografuję jeździectwo. (konie)

  Bardzo proszę o pomoc!
  Z góry dziękuję ;)

  • 37 meg 27 lutego 2010 o 17:47

   hej, ja jestem amatorka. Tez niadawno kupila Sigme, 70-300 (pare dni temu). Kupilam ja poniewaz zalezalo mi na robieniu zdjec ludziom (roznym) a czeto bywa tak ze trzeba stac daleko aby uchwycic „prawdziwa twarz”. Jesli o mnie chodzi to objektyw jest ok, aczkolwiek niewyprobowalam go jeszcze w 100%

  • 38 maintech 5 marca 2010 o 20:36

   czesc em

   ja dopiero tak jak Ty testuje wszystko co sie da :) z tego co do tej pory sie dowiedzialem, lepiej zainwestowac w obiektyw niz sie rozczarowac, dobry obiektyw, tak jak i filtr ect. zmieniaja postac zdjecia w 100% dlatego wydanie 700zl od reki za uzywana np. sigme moze wydac sie okazja ale kiedy zorientujesz sie ile kosztuje dobry sprzet, to moze lepiej poczekac troche dluzej, zaoszczedzic i pozwolic sobie na cos co bedzie cieszylo :]
   powodzenia i napisz jak rozwiazalas swoj problem.

   m

 27. 39 em. 13 marca 2010 o 19:45

  Z tego co się orientuję to właśnie sigmy są b.dobre ;)) Jeszcze nie kupiłam, ponieważ muszę wiedzieć w 100%, że się sprawdzi. Czy zdjęcia w ruchu będą na pewno bardzo ostre? Wiadomo, że trzeba więcej kasy i jeśli będzie taka potrzeba to tak zrobię, ale czy na pewno się nie rozczaruję? i czy sigmy zawsze się sprawdzają?
  a tak w ogóle to czy olympus też może robić jakie naprawdę dobre zdjęcia jak np.nikon? Już sama nie wiem co robić, proszę pomóżcie mi, chociaż coś doradźcie. Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.;)) Może ktoś z Was zna się na olympusach i na zdjęciach koni? Żeby były ostre w ruchu .

  Mam jeszcze prośbę do Meg. Czy mogłabyś mi (jak masz) podać adres swojej stronki, albo jakiegoś fbl? Chciałabym zobaczyć jakie zdjęcia robi Twoja sigma. A i jaki masz aparat? ;))

  z góry dzięki! ;))

  • 40 ledavi 3 kwietnia 2010 o 23:50

   Hej:)
   Nie wiem, czy Ci pomogę, ale postamowiłam napisać, ponieważ mam Sigmę, o którą pytasz. Generalnie sie sprawdza. Ja jednak robiłam nią przede wszystkim makro, kwiatuszki i takie tam:) Jeśli chodzi o niezawodność ostrzenia, to super. Jednak pytasz o nią w kontekście „do hali”, gdzie na pewno światło nie jest tak intensywne, jak na dworze. Generalnie, jeśli chodzi o zoomy, to dużo lepiej sprwdziłoby się jakieś szkło o stałym świetle. Nie musiałabyś wtedy myśleć o zmianach czasu/przysłony. No ale koszt jest dużo wyższy.
   Jeśli chodzi o to czy Sigmy zawsze sie sprawdzaja, to czytałam różne opinie. Ze swoich doświadczeń z np. Sigmą 30 1.4, wiem że nie zawsze jest OK. Poprzednio miałam Canona 350D i z tym szkłem totalna katastrofa! 80% zdjęć nieostrych. Zdołowało mnie to strasznie, ponieważ obiektyw nie jest najtańszy. Jednak po zmianie aparatu na 50D rewelacja. Tak więc zależy to od zgrania konkretnych sprzetów, tak myślę.
   Jednak przyznam, że mając w posiadaniu Sigmy, jako kolejny obiektyw postanowiłam pójść w Tamrona – to był dobry wybór:)
   Podsumowując: Sigma 70-300 jest po prostu dobra, ale chyba szukałabym czegoś lepszego. Niestety droższego. I niestety nie jestem w stanie podać jakiś konkretnych pomysłów.
   Pozdrawiam:)

 28. 41 JanekSDZ 1 kwietnia 2010 o 20:59

  Mam pytanie czy Canon PowerShot A590 IS jest dobrym aparatem??

 29. 43 em. 2 kwietnia 2010 o 19:27

  mam jeszcze jedno pytanie:
  czy używacie filtrów?
  i czy one na pewno się sprawdzają ?

  myślałam o takim :
  http://www.fotoraf.com.pl/sklep/filtr-polaryzacyjny-filtr-matin-58mm-p-736.html

  ale nie wiem czy jest dobry bo się na tym nie znam.
  Proszę doradźcie mi ;))
  i odpiszcie szybko ;]
  dzięki ^^

  • 44 AD 6 kwietnia 2010 o 20:36

   Nie wiem nic o jakości tego filtra, ale akurat filtry polaryzacyjne dają bardzo ciekawe efekty w przyciemnianiu nieba (wydobywaniu chmur) i fotografowaniu błyszczących obiektów.

 30. 45 Amateur :D 10 Maj 2010 o 19:30

  Otóż mam aparat cyfrowy, bo nie jestem profesjonalista, aparat to:
  Medion Life P42012 12Mpx

  Sadze ze to dobry aparat ale co wy o nim sądzicie? :]

  A i porady sa dobre :]

 31. 46 I. 3 czerwca 2010 o 20:36

  cześć. jestem właścicielką nikona d60. mam problem z robieniem zdjęc w ciemnym świetle. mam statyw, ale to trochę nieporęczne tak go wszędzie dźwigać. obiektyw jest kitowy – z VR. i tu pojawia się moje pytanie.. znacie może jakieś triki na ladne zdjęcia bez statywu, ale takze bez lampy?

  • 47 AD 7 czerwca 2010 o 22:32

   Niestety nie ma magicznych sposobów na brak światła. Można ustawić wyższą czułość (ISO) i nie martwić się pojawiającym wtedy szumem.

 32. 48 mosiek 17 czerwca 2010 o 20:02

  ja tak samo jak ktoś powyżej. Chciałabym aby ktoś ocenił moje zdjęcia. Wiem, że nie są perfekcyjne, bo jestem początkująca.
  http://picasaweb.google.com/104654515402678178433/All#
  Prosze o szczerość ; )
  GG : 1278738

 33. 50 alka 7 lipca 2010 o 20:33

  witam! chciałabym się dowiedzieć czy aparat NIKON coolpix L’21 jest godny polecenia i jeśli tak to jak go dobrze ustawić by robił dobre zdjęcia:P

 34. 51 Kolorowe elementy na czarno-bialych zdjeciach 21 lipca 2010 o 10:11

  Witam serdecznie!
  Jak zrobic na czarno-bialym zdjeciu jeden kolorowy element. Na przyklad zdjecie osoby trzymajacej balonik, gdzie na zdjeciu przedstawia sie to tak ze balonik jest w kolorze a cala raszta czarno-biala.
  dziekuje z gory za odpowiedz.

 35. 52 sarucha69 21 lipca 2010 o 15:29

  witajcie ;d mam małe pytanko ; d od jakiegoś czasu próbuje rozszyfrować aparat zenit-e i poszukuje do niego własnie lampy błyskowej i jakiegos lepszego obiektywu oczywiscie , noo i nie wiecie moze , gdzie mogłabym kupic te czesci ?

 36. 53 Skoda 22 lipca 2010 o 13:11

  Cześć. Widzę że trafiłam w końcu na odpowiednią stronkę :)
  Kupiłam Zenit E wraz z lampą błyskową i obiektywem Helios 44-2.
  Chce zacząć robić nim zdjęcia portretowe i potrzebuję porady jak na początek ustawić w nim parametry aby chociaż część zdjęć wyszła dobra. Z góry dzięki za pomoc, jeśli ma ktoś dodatkowe informacje na temat tegoż aparatu bd widzęczna jak do mnie napisze na moją pocztę. http://www.oktawia-skoda93@wp.pl

 37. 54 patiixdxd 22 lipca 2010 o 18:58

  Mam pytanie kupiłam lustrzanke Nikon D3000 czy to jest dobry sprzęt.?
  I niewiem zabardzo w jakim trybie robić zdjęcia ludziom i róznym rzeczą takim jak flagą i tp oraz psom.?

 38. 55 agaa 25 lipca 2010 o 12:41

  Witam. Chciałam się zapytać jak robić ładne zdjęcia zwierzętom, kwiatom, ludziom aparatem Sony DSC W-215 ? Jeśli macie jakieś wskazówki piszcie —> poziomka0412@wp.pl pozdrawiam.

 39. 56 agaa 25 lipca 2010 o 12:43

  W ogóle SONY DSC W-215 to dobry aparat ?

 40. 57 Blanka 18 sierpnia 2010 o 10:44

  pewnie wielu wyśmieje to moje pytanie, ale dla mnie jest istotne, a kto pyta nie błądzi :)
  jak zrobić zdjęcie nikonem d90 tak, żeby całe było ostre? – np. zdjęcie w tłumie – ostre są osoby zarówno na pierwszym jak i dalszym planie. widziałam takie zdjęcie ostatnio, a ja nie wykombinowałam jak to zrobić…

 41. 59 nel 25 września 2010 o 20:02

  Witam. Mam problem, którego ten artykuł nie rozwiązał – chcę kupić lustrzankę, która robi zdjęcia bardzo zbliżone do rzeczywistego obrazu, bez użycia lampy (bo wtedy zdjcia są nienaturalnie jasne) i są ‚dość’ ostre!
  Owszem, dobre ustawienia pomagają w zrobieniu ‚doskonałego’ zdjęcia, ale to nie wystarczy. Ostatnio używałam Nicon’a D40 i NIE UMIEM zrobić zdjęcia w zamknietej przestzeni (np. domu) bez flash’a. Wychodzą one ciemne :( strasznie mnie to denerwuje.
  Jaki kupić aparat, aby tak się nie działo? Albo może wystarczy obiektyw?

  • 60 AD 28 września 2010 o 15:25

   Wystarczy statyw i długi czas otwarcie migawki. W zamkniętych przestrzeniach jest po prostu za ciemno, do zrobienia zdjęcia „z ręki”. Aby wykorzystać długi czas naświetlania i nie poruszyć zdjęcia, należy skorzystać ze statywu. Można też skorzystać z długich czasów i jednocześnie lampy błyskowej stosując tryb pracy lampy Slow Sync (w D40 oznaczony jako SLOW). Długi czas może za nas ustawić Program (P), albo ustawiamy go sami w trybie preselekcji czasu (S), np. 1/15s lub 1/8s.

 42. 61 Sylwia 29 września 2010 o 22:21

  Prosze o pomoc nie wiem jak dobrać aparat, a chce iść na kurs fotografii. Głownie pasjonuje mnie fotografia ludzi (również w róchu) a także fotografia przyrody, oraz nieba (zachody itp.) chce aby zdjecia nocą wychodziły super. Jaki aparat powinnam kupić? I co pozwoli robić zdjecia nocą tak by było widoczne jak najwiecej obrazu nie tylko centrum gdzie pada swiatlo lampy blyskowej?

 43. 62 Sylwia 29 września 2010 o 22:42

  A może raczej nie jaki aparat powinnam kupić, tylko na co powinnam zwrócić głownie uwage przy kupnie aparatu do takiego typu zdjęć jakie napisałam powyżej???

 44. 63 AD 4 października 2010 o 17:40

  Kupić tanią lustrzankę, taką aby przyjemnie się Pani ją obsługiwało i dobrze leżała w ręce. Resztę nauczy się Pani na kursie. CO do obiektywu to na początek wystarczy ten sprzedawany w zestawie. Pozostaje kwestia ile pieniędzy może Pani wydać.

 45. 64 arabeska 28 października 2010 o 18:08

  Witam.
  Mam aparat Olympus SP 600 UZ i nie wiem jak go ustawić dobrze bowiem delikatny ruch osoby fotografowanej w powieszczeniu powoduje rozmazanie zdjęcia – np. jej twarzy. ISO ustawiłam na 800

  • 65 Anonim 29 sierpnia 2011 o 22:04

   Ustaw AF na śledzenie. Przy iso 800 w tym aparacie zdjęcia będą bardzo zaszumione. Ogólnie ciężko jest ten aparat ustawić, jak wyjdzie z niego połowa zdjęć to już sukces :) a o trybach tematycznych to lepiej zapomnieć że w nim są bo nie nadają się do niczego. Też się wpakowałem w ten aparat i gorzko żałowałem że zdradziłem Panasonica. Nawet Praktica robi lepsze zdjęcia, mój pierwszy i ostatni Olympus. Lubię robić zdjęcia spontaniczne, nie ustawiane, a ten aparat się do tego nie nadaje.

 46. 66 Anonim 15 listopada 2010 o 22:06

  Wiatm co sądzicie o Panasonic lumix dmc-fz100 kupiłem, wydaje mi się że to najlepszy aparat z kompaktowych tego typu i za ta cenę konkurencja lepszych nie ma co ???

 47. 68 magda m 24 stycznia 2011 o 14:28

  Witam serdecznie,
  Panie Adamie proszę o pomoc.
  Kupiłam aparat canon eos 50d i do tego lampę speedlite 580 ex II
  niestety nie potrafię ujarzmić tej lampy. NIE POTRAFIĘ ROBIĆ ZDJĘĆ!!!! :((((( Myślałam że instrukcja zarówno aparatu jak i lampy wszystko mi wyjaśni….czy poleci mi pan jakąś lekturę lub cokolwiek innego bym mogła w pełni lub w jakimkolwiek procencie korzystać z tego zestawu.

  • 69 AD 25 stycznia 2011 o 18:54

   Trudno mi powiedzieć gdzie leży błąd bez obejrzenia zdjęć. Jeżeli aparat i lampa pracują w trybie AUTO i zdjęcia sa całkowicie źle naświetlone to coś jest nie tak.

 48. 70 Bartek 14 lutego 2011 o 12:03

  Bardzo ciekawy tekst. Dzięki.

 49. 71 Kika 2 marca 2011 o 16:44

  Czy ten aparat jest dobry do robienia takich lepszych zdjęć? ‚ finepix s5500 fujifilm ‚

  mam go jakiś czas i wiele razy chcialam robic takie fajne zdjęcia.. jednak mi to nie wychodziło..
  z góry dziękuje za pomoc.:)

 50. 73 Kaska 12 marca 2011 o 23:31

  A cześć!

  pisząc tu już na sam początek mam problem z pytaniem..
  Właściwie ujmę to tak: kręci mnie fotografia – już wiem, że chciałabym posunąć się nieco dalej i minimalnie powiązać z tym swoją przyszłość.. Oczywiście nie posiadam profesjonalnego aparatu, wiedzy (teorii), szkoleń, praktyk itp itd..
  Czy mogłabym prosić o jakąś ogólną radę co do zakupu aparatu( chciałabym coś z czym faktycznie dobrze by mi sie współpracowało, nie chce obiektywu typu 18 55 – już wiem ze nie daje satysfakcji.. Powiedzcie mi jakich czasopism czytac zeby sie wzbogacic i dodatkowa wiedze..

  z gory dziekuje za odpowiedz ! :)
  Pozdrawiam!

 51. 75 asia 20 marca 2011 o 01:47

  kochani – prosze o pomoc. powiedzcie mi prosze jak sie robi zdjecia czarno-biale, sepia w aparacie CANON 500D. jest to moj nowy zabytek i nie wiem jak sobie poradzic. opcji jest tam „milion” ale niemoge znalesc jak sie robi czarno-biale zdjecia. pomozcie kobiecie prosze ;] dziekuje

 52. 76 elzbieta 30 marca 2011 o 05:59

  Dzien dobry,
  Kupilam lustrzanke Sony 350 z zammiarem fotografowania dan.
  Mam zamiar zalozyc blog z przepisami kulinarnymi, w ktorym bylyby zdjecia proponowanych dan. Jak juz zauwazylam brakuje mi wiedzi i doswiadczenia. Czy moglby mnie Pan odeslac do jakichs tekstow, instruktujacych krok po kroku, jak zabrac sie za zdjecia potraw?
  Z gory serdecznie dziekuje, podaje rowniez adres e-mail.

 53. 77 Basia 2 kwietnia 2011 o 12:04

  Witam, kupiłam Aparat cyfrowy OLYMPUS SP 600 UZ ,byłam na pewnym koncercie i tam był zakaz fotografowania z lampa błyskowa a jak zauwazyłam zdjecia z lampa wychodza rewelacyjne a bez lampy totalna masakra:/może zlę jakoś ustawilam i nie wiem jak uratowac kilka zdjeć ciemnych czy da sie rozjasnic jakoś…prosze o jakiś dobry program linkiem …
  Pozdrawiam i z góry dziękuję :)

  • 78 AD 6 kwietnia 2011 o 13:54

   Niestety, światło to podstawa fotografii, bez niego niewiele da się zrobić, nie ma tez magicznych trików, by odzyskać zupełnie niedoświetlone zdjęcia. W każdym razie nie w sposób zapewniający sensowną jakość. Jedyny sposób to w takich przypadkach ustawiać wysoką czułość i starać się wykorzystać oświetlenie sceniczne.

 54. 80 OlKa 11 kwietnia 2011 o 23:13

  Witam.
  Bardzo fajny blog, ale głównie dla osób które mają staż w fotografowaniu. Mój staż to aż(!) dwa miesiące. Większości pojęć/nazewnictwa fotograficznego nie znam i obawiam się że bez jakiegoś sensownego kursu od podstaw – nie poznam. Zdjęcia robię „na czuja” na sprzęcie średniej jakości.

  Jednak perspektywie rozważam możliwość traktowania fotografii, jako dodatkowe źródło dochodu.

  Dlatego czy mogłabym prosić o ocenę niektórych zdjęć, bo nie wiem, czy inwestować w kurs, w lepszy sprzęt czy dać sobie spokój w ogóle z fotografią. Chętnie skorzystam z porad profesjonalistów:)

  https://picasaweb.google.com/olunia1975/PortretyINieTylko?authkey=Gv1sRgCIDOkM3zoM-LZw&feat=directlink

 55. 81 Alfadres 13 kwietnia 2011 o 20:18

  Siemka dostałem w prezencie aparat Sony a450, lubię fotografować i ogólnie zdjęcia nie wychodzą takie złe, ale trzeba potrenować :P. Jednakże chcę się zapytać, czy mój aparacik jest no nie wiem dobry ? ^^

 56. 82 OlKa 18 kwietnia 2011 o 11:54

  Prośba powyżej już nieaktualna. Widać to blog-widmo:-(

 57. 84 emerytura stare narwy 20 kwietnia 2011 o 13:34

  I like photos;)

 58. 85 emerytura stare narwy 20 kwietnia 2011 o 13:36

  Przy zdjęciach najważniejsze jest to aby nie zapomnieć nacisnąć przycisk;0

 59. 86 Fotografia reklamowa 21 Maj 2011 o 21:31

  Wydaje mi się że z fotografią jest jak z uczeniem się języka obcego – po pewnym czasie uczenia się zaczynasz myśleć w odpowiedni sposób.

 60. 88 Chris 7 czerwca 2011 o 08:00

  Witam
  Bardzo fajna strona, niesamowite zdjęcia.
  Podobają mi się również te poradniki.
  Niby znajduję tu wiele rzeczy które są dla mnie oczywiste
  nie mniej jednak fajnie jest sobie o niektórych zasadach przypomnieć.

  Pozdrawiam

 61. 89 ayuti 9 czerwca 2011 o 21:30

  Czy Sony Alfa-380 jest dobrym aparatem? Chciałabym głównie zająć się portretami, prosiłabym o jakieś wskazówki.

 62. 90 P.B. 20 czerwca 2011 o 12:59

  Witam!
  od niedawna mam lustrzankę Olympus e-400 i mam pewien problem z lampą. Otóż, gdy robię zdjęcia w pomieszczeniu, gdzie jest złe oświetlenie lampa ustawia się strasznie długo.. mruga i mruga bez końca, a w efekcie końcowym razi ludzi po oczach i albo wgl nie zrobi zdjęcia, albo zrobi po długim czasie naświetlania.. mocno daje po oczach, więc proszę sobie wyobrazic miny fotografowanych ludzi.. Nie wiem co jest grane. Próbowałam coś pozmienia w ustawieniach lecz z marnym skutkiem. Proszę o pomoc..

 63. 91 Anonim 21 czerwca 2011 o 14:01

  ja mam nikon L120 bajer:)

 64. 92 jurek 2 lipca 2011 o 01:34

  hej :) co sądzicie o takim aparacie jak panasonic lumix f2? Bo szwagier chce mi takiego sprzedać po bardzo dobrej cenie i zastanawiam się czy kupić :)

  • 93 XxX 29 sierpnia 2011 o 22:14

   Bardzo dobry aparacik, mimo braku stabilizacji zdjęcia wychodzą nieporuszone, bardzo dobry tryb sport i plaża. Zdjęcia mają naturalne kolory. Według mnie warto go kupić, szczególnie po okazyjnej cenie.

 65. 94 ... help ... :> 21 lipca 2011 o 15:42

  witam mam canona 7D i mam wielki problem z dobraniem dobrego obiektywu szeroko kątnego który bedzie dobrze ostrzył. do teraz używałem obiektywu który zastałem w zestawie do czasu problemu mi nie sprawiał ale w tej chwili nie ostrzy dobrze … prosze o pomoc adres e-mail md222222@wp.pl

 66. 95 amatorka 18 sierpnia 2011 o 11:21

  wiatm mam kodaka easy Share Z612 przymierzam się do zakupu lustrzanki ale narazie pstrykam cyfrówką zapraszam na stronkę http://marzenanana.fotologer.pl/blog/galeria/3256 i liczę na szczerę opinię dotyczące moich zdjęć czy ma wogóle sens kupowanie lustrzanki i moje dalsze amatorskie pstrykanie

 67. 96 Julian 30 sierpnia 2011 o 16:44

  Przede wszystkim należy mieć dobry aparat, bo słabym kompaktem zdjęć nie napstrykamy. Lepiej pomyśleć o jakieś dobrej cyfrówce, ja ze swojej strony polecam: http://winmar.pl/p17355,Pentax_K-5_Body.html Tym można zrobić niezłe fotki.

 68. 97 aniapod 4 września 2011 o 12:22

  witam! mam pytanko , kupilam aparat SONY ALPHA 450. jestem osoba poczatkujaca. kolezanka ma sony aplha200 i no wlasnie …… jej zdjecia wychodza lepiej tzn . kolory sa lepsze i wogole zwykle zdjecie wychodzi jej lepiej niz mi…. nie wiem szczerze jak ustawic w apatacie zeby kolory byly bardziej zywsze … prosze o pomoc!!!!

 69. 98 Pawel 26 września 2011 o 16:25

  Bardzo, baaardzo dobry wpis. Wreszcie porady inne niż cała masa banałów, które można znaleźć w googlach.
  Dzieki, mi się przydały.

  Mógłbyś jeszcze rozwinąć te zasady związane z kompozycją, ale to już sobie doszukałem w necie

 70. 99 Anonim 3 października 2011 o 13:21

  Mam ogromną prośbę..:)
  Czy któraś z zapoznanych z fotografią osób mogłaby przejżeć i ocenić robione przezemnie zdjęcia? Chciałabym dostać jakąś wskazówkę, gdyż jestem całkowitą, 100% amatorką i wiem, że moje fotki nie mają tego „czegoś”….:/
  Poza tym chciałabym dowiedzieć się czy są „ładne” – czy cieszą oko chociaż trochę;)

  https://picasaweb.google.com/107070109821395282878/MojaTworczosc#

  Z góry dziękuję za szybką odpowiedź..!:)

 71. 100 Zu. 3 października 2011 o 13:26

  Witam!
  Mam wielką prośbę. Mianowicie, czy którać z obecnych tu, zapoznanych z fotografią osób zechciłaby skomentować, spojżeć krytycznym okiem, rzucić poradę co do zdjęć które robię? Jestem całkowitą, całkowitą amatorką, nie wiem o fotografii nic.

  https://picasaweb.google.com/107070109821395282878/MojaTworczosc#

  Tutaj jest link do mej twórczości – Z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi:)

 72. 101 akacja5 10 listopada 2011 o 10:41

  Ciekawa strona, pewnie jeszcze nie raz ją odwiedzę.

  Fotografią zajmuję się amatorsko i z przyjemnością dowiem się jak udoskonalić swój warsztat. Póki co swoją pasją męczę najbliższych i znajomych… gdzieś trzeba zdobyć doświadczenie ;)

  Zapraszam na
  http://www.akacja5.flog.pl
  mile widziane komentarze

 73. 102 Anonim 26 listopada 2011 o 22:13

  Kupiłem niedawno aparat Nikon 3100 i obiektyw 105 i chciałbym wiedzieć czy jest to dobry aparat. Pozdrawiam TMIZS.

 74. 104 Asics 20 grudnia 2011 o 00:30

  Witam Serdecznie.
  Chcialbym sie doradzic w pewnej kwesti.
  Otoz nosze sie z zamiarem kupna lustrzanki (poczatkujacy) i mam okazje zakupic 3 Modele 3 roznych firm, a dokladnie :
  Sony Alpha a350
  Canon EOS 1000D
  Nikon 3000

  Ktory z powyzszych Bardziej sie nada dla poczatkujacego?
  Wczesniej uzywalem Kompaktow Canona i calkiem dobrze sobie z nimi radzilem, wiec niektore podstawy znam.
  Ja bym sie kierowal ku Canona, poniewaz ma nowszy przetwornik CMOS, a to jak mnienam pomoze mi w zdjeciach nocnych.
  Czy wybieram dobry kierunek??
  Lustrzanka rowniez miala by sluzyc do Fotografowania Sportu w blizszych odleglosciach.

  Prosze o porade.

 75. 106 Asics 20 grudnia 2011 o 00:34

  Dodam iz doczytalem sie o duzych szumach przy wyzszym Iso w Sonym, ale jak to jest w rzeczywistosci, tego chcialbym sie dowiedziec.
  A nie bede sie kierowal Pixelami, ktorych u Soniacza nie brakuje.

 76. 107 Anonim 21 grudnia 2011 o 13:20

  Cześć,

  Ponad dwa miesiące temu zacząłem przygodę z fotografią, a raczej w moim przypadku z robieniem zdjęć. Tak naprawdę nie mam zbyt wiele czasu, który obecnie mógłbym poświęcić na jakieś wypady zdjęciowe. Jednakże sporo czytam, uczę się aparatu i chłonę wiedzę teoretyczną. Posiadam aparat Sony A35K ze standardowym kitowym obiektywem DT 18-55 SAM. Od kilkunastu dni chodzi za mną kupno obiektywu tele. Na razie raczej tańszego. Myślałem o Sigmie 70-300 z APO. Chciałbym się dowiedzieć, czy w ogóle już teraz jest sens przy moim marnym doświadczeniu zmieniać dokupować obiektyw do kitowego? Czy lepiej dalej uczyć się na standardowym?

  Pozdrawiam

 77. 108 amatorka-nikona 28 grudnia 2011 o 23:21

  Mam małe pytanie do autora, jak i do pozostałych, jak zrobić zdj. tzw. manualne, w nikonie p500. Bardzo zależy mi na tej odpowiedzi oraz na ogólnym wytłumaczeniu.

 78. 109 Anonim 14 stycznia 2012 o 23:49

  Mam pytanie :)
  Planuje zakup nowego aparatu fotograficznego, aktualnie używam Nikon D70 i sprawuje sie bardzo dobrze ale szukam czegoś nowego. Myślę ze moge już wyjść z poziomu „początkującego” i rozpocząć nowe wyzwanie. Fotografuje już od dośc dawna i moje prace były też nagrodzone.Potrzebuje po prostu dobrego aparatu. Czy sa moze jakies propozycje? potzrebuje aparatu uniwersalnego i wszechstronnego :)

 79. 111 andzia 20 stycznia 2012 o 11:47

  hej, chciałam sie dowiedzieć czy Nikon Coolpix L120 jest dobry do robienia zdjęć? dopiero sie ucze, więc chciałabym dostać pare porad. jeśli byłby ktoś taki dobry to niech pisze na e-maila : angelika.345@interia.pl

 80. 113 Wojtek Kreatywny 25 stycznia 2012 o 21:04

  Podpisuję się obiema rękami i nogami :) bo dobra fotografia powstaje najpierw w głowie fotografa, a potem w aparacie, który jest tylko narzędziem w naszych rękach. Odpowiednie jego opanowanie to dopiero podstawa do dalszych działań.

 81. 115 Anonim 7 marca 2012 o 16:33

  Witam,
  mam problem, bo fotografuje Nikonem D40, którego kupiłem w 2007r. Do tej pory jednak nie dorobiłem sie lampy zewnętrznej, a czeka mnie w niedługim czasie impreza rodzinna. Poproszono mnie żebym swoim aparatem zrobił reportaż z tej imprezy, która będzie raczej w pomieszczeniach. Gdy robię zdjęcia z lampą ewidetnie mi sie one nie podobają. Światło biegnie wtedy bezpośrednio na fofografowany obiekt i zdjęcia nie mają klimatu. Mam obiektywy 18-55, 18-200 i 35 f1,8. Najbardziej lubię fofografować tą 35ką, która pozwala na zrobienie fajnego zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Wspomagam się wtedy jeszcze podwyższając ISO, ale w D40 nie ma za dużego pola manewru w tym temacie.Tak więc w pomieszczeniach pozostaje mi jedynie lampa. Czy jest jakiś inny sposób oprócz kupna zewnętrznej lampy, aby te światło jakoś rozproszyć? Gdzieś na forum wyczytałem o możliwości dokupienia dyfuzoru na standardową lampę, ale nikt się o tym rozwiązaniu pochlebnie nie wypowiadał.

  • 116 AD 13 marca 2012 o 18:36

   Można lampę zasłonić nawet chusteczką higieniczną, kawąłkiem mlecznego plastiku itp. Ja bym jednak radził zainwestowanie w lampę z odchylana głowicą, tak aby móc odbijać światło od ścian lub sufitu. Maże być nie Nikonowska, oby tylko była dedykowana do DSLR Nikona.

 82. 117 am 12 marca 2012 o 11:56

  Witam, czy do aparatu Panasonic Lumix DMC- FZ100 można w Polsce dostac obiektyw fisheye ??

 83. 118 nieznajoma 7 kwietnia 2012 o 15:34

  cześć .

  dla wszystkich pragnących zasięgnąć informacji .
  3 dni temu kupiłam Canona 1ooo D , mialam do wyboru także 1100 D .
  Różnica była 1oo zł , wszyscy mówili ze jesli jestem początkująca to lepiej bez nagrywania i kupic Canona 1ooo D .
  Każdemu może się wydawać , że lepiej kupić lepszą lustrzankę , ale to nie jest takie proste się nią obsługiwać . Kupić 1 lustrzanke z naprawde wieloma opcjami to jak wskoczyć na głęboką wodę gdzie można się utopić ,naprawdę . Mówiono mi , że Canony i Nikony są najlepsze , zdania byly podzielone .
  Pytałam o Sony i Olympus ale mówili , że nie ma sensu ich kupować .
  Polecam dla początkujących Canona 1ooo D a jesli ktoś chce także nagrywać to 111o D . osobiście uważam , że kupno innych jest głupotą .

  Pozdrawiam .

 84. 119 maryna 16 sierpnia 2012 o 10:16

  Mam Canona EOS 1000D lustrzanka, robi piękne zdjęcia jednak nie umiem zrobić poprawnego zdjęcia kwiatom koloru bordowego, śliwkowego, zdjęcia nie odwzorowują tych tonacji, czy są na to jakieś sposoby?

 85. 120 Początkująca 1 listopada 2012 o 19:35

  Zaczynając swoją przygodę z aparatem, najpierw myślałam o teorii i dobrze trafiłam:) Wiele porad naprawdę się przydaje.

 86. 121 zenek zenek127@vp.pl 19 czerwca 2014 o 10:49

  Witam wszystkich,
  a ja mam Sony a500 z standartowym obiektywem i dokupiłem Flinte tzn. Minoltę 70-210/1:4. Jestem bardzo zadowolony. Fotki są fajne , a minolta nie droga tylko ciężka (szkło i metal).
  Pozdrawiam Zenek

 87. 122 Rafal Boruch 14 sierpnia 2014 o 11:19

  Ciekawy artykuł. Wiele jest prawdy w tym co piszesz :) Bardzo dziękuję za ciekawe linki bo są tam rzeczywiście inspirujące, rewelacyjne zdjęcia, chyba jedne z lepszych jakie widziałem. Pozdrawiam serdecznie :) Rafał http://www.rafalboruch.com/fotografia-sportowa/


 1. 1 Fotografia | Passionline Trackback o 13 Maj 2013 o 15:28

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Blog Stats

 • 2 296 085 hits
Reklamy

%d blogerów lubi to: