W uzupełnieniu do porady „Jak wybrać aparat cyfrowy?” postanowiłem napisać tekst o wyborze obiektywów, które stanowią podstawę jakości wykonywanych zdjęć. W czasach fotografii analogowej sprawa była prosta. Aparat był tylko skrzynką zapewniająca dane czasy otwarcia migawki. O jakości obrazu decydował obiektyw i użyty film. Obecnie sprawy trochę się skomplikowały. W aparacie cyfrowym istotnym elementem obrazowania jest też użyta matryca. Należy jednak pamiętać, że współczesne matryce w lustrzankach są produktami tak wysokiej jakości, że to właśnie obiektyw decyduje ile można z nich „wycisnąć”.

Nie chciałbym się jednak rozwodzić się na temat mnożników, ogniskowych, wykresów MTF itp. Te kwestie są ważne, ale jest kilka innych, o których często się zapomina, a mają bezpośrednie przełożenie na jakość i wygodę robienia zdjęć. Oto kilka porad, do których doszedłem na podstawie własnych doświadczeń i moich znajomych fotografów:

 • Chcąc kupić obiektyw o wysokich parametrach optycznych, unikajcie zoomów o dużym zakresie, czyli takich, które pokrywają swoim zakresem szeroki kąt i tele. Fizyki i optyki nie da się oszukać, a im większy zakres oferowany przez zoom, tym większe kompromisy projektowe, na jakie się w nim zdecydowano.
 • Osobiście jestem fanem obiektywów stałoogniskowych (nie zoomów), ponieważ zmuszają do bardziej przemyślanego kadrowania i zwykle są lepsze pod względem parametrów optycznych. W czasach aparatów cyfrowych należy jednak pamiętać o pewnych kwestiach:
  • Starsze konstrukcje (szczególnie obiektywy szerokokątne) nie są przystosowane do wymagań matryc stosowanych w aparatach cyfrowych. Dlatego też świetny obiektyw z czasów analogowych, może dawać przeciętne rezultaty podpięty do cyfrowego body. Dzieje się tak, gdyż matryce światłoczułe mają duże wymagania co do kątów padania na nie promieni światła, które przeszły przez obiektyw. W aparacie analogowym, używającym filmu, nie miało większego znaczenia pod jakim kątem padnie promień światła na cząsteczkę halogenku srebra, żeby zostać zarejestrowanym. Matryca cyfrowa przypomina jednak przegródki, oddzielone wysokimi ściankami. Jeżeli promień światła nie padnie na nią pionowo, tylko z boku, to taka przegródka może uniemożliwić jego zarejestrowanie.
  • Jeżeli fotografujemy różne obiekty z użyciem obiektywów stałoogniskowych, to musimy je często przepinać (raz szeroki, raz tele). To z kolei sprzyja osadzaniu kurzu na matrycy.
  • To wszystko powoduje, że o ile w świecie analogowym nadal polecam „stałki”, to w świecie cyfrowym zoom (byle nie za długi) może dawać lepsze efekty optyczne i ergonomiczne.
 • Kupujcie zoomy o „jednym zakresie” np. szerokokątne typu 17-35mm lub tele typu 70-200mm. Tak jak napisałem, zoomy typu 18-200mm zawsze są gorszej jakości niż ich krótsze odpowiedniki. Gdy uprawiacie konkretny rodzaj fotografii zainwestujcie w chociaż jeden, jasny obiektyw stałoogniskowy (np. 85mm/1.8 do portretu, 35mm/1.4 do reportażu, 50mm/1.8 do fotografii ogólnej). Ciekawym typem obiektywów są też obiektywy makro o ogniskowej 90mm lub 105mm, nadają się onez zarówno do fotografowania małych przedmiotów jak i do portretu.
 • Szukajcie zoomów możliwie jasnych (f2.8-4), najlepiej o stałej jasności (f2.8, ew. f4.0). Jasność zooma nie decyduje bezpośrednio o jego optycznej jakości, ale o walorach użytkowych. Przede wszystkim, jasne zoomy znacznie wpływają na polepszenie pracy systemu AF (ustawienie ostrości). Ponadto, stara zasada głosi, że obiektyw jest najlepszy optycznie, gdy przymknie się go o dwie przysłony od maksymalnego otworu jaki oferuje. Tym samym, mając zoom o jasności f2.8 możemy się cieszyć dobrą jakością zdjęć w okolicy przysłony f5.6. Gdy nasz obiektyw ma np. w pozycji tele maksymalną przysłonę 5.6, to najlepsze efekty osiąga w okolicach przysłony f8 lub f11. Taka przysłona nie zapewnia jednak np. ładnego rozmycia tła przy zdjęciach portretowych (kwestia tzw. głębi ostrości). Stała jasność przydaje się z kolei przy pracy w trybie manualnym, lub z flashami studyjnymi, gdyż zoomowanie nie powoduje wtedy zmiany ekspozycji zdjęcia.
 • Jeżeli możecie, wybierajcie obiektywy z wbudowanym silnikiem typu USM, HSM, SW (nazwa zależna od producenta). Taki silnik bardzo poprawia szybkość ostrzenia obiektywu i komfort pracy z nim (są cichsze).
 • Jeżeli czytacie testy obiektywów nie zwracajcie uwagi tylko na ostrość jaką oferuje. Przyjrzyjcie się bacznie pozostałym parametrom optycznym. Z własnego doświadczenia, gorąco radze zwracać uwagę na winietowanie (zaciemnienie rogów zdjęcia, które w niektórych obiektywach może przestać być widoczne dopiero po przymknięciu o trzy przysłony od otworu maksymalnego) oraz na dystorsję (stopień deformacji obiektów na zdjęciu, szczególnie uciążliwy w obiektywach szerokokątnych). Często zdarza się, że obiektyw (szczególnie tani, dodawany do zestawu z lustrzanką) ma całkiem przyzwoitą ostrość, ale na każdym zdjęciu nieba lub jasnej powierzchni widać zaciemnione rogi, a obiekty robione na szerokim ustawieniu wyglądają jak zdeformowane w krzywym zwierciadle.
 • Ponieważ trudno oszukać prawa optyki, dlatego też trudno znaleźć dobry obiektyw szerokokątny do aparatu cyfrowego. Z powodu mniejszego pola matrycy światłoczułej, w porównaniu do pola klatki tradycyjnego filmu, żeby uzyskać pole widzenia szerokokątnego obiektywu o ogniskowej 28mm, w lustrzance cyfrowej musimy użyć obiektywu ok. 18mm. Takie obiektywy mają jednak zawsze wysoką dystorsję. Jeżeli zależy nam na mało zniekształconych geometrycznie zdjęciach z obiektywów szerokokątnych (np. architektury) to warto zainwestować w lustrzankę o tzw. matrycy pełnoklatkowej (Full Frame), niestety najtańsze body tego typu trzykrotnie przekracza cenę typowej lustrzanki cyfrowej.
 • Warto pamiętać, że wiele obiektywów dedykowanych do lustrzanek cyfrowych jest zaprojektowanych do pracy z mniejszym polem obrazowym (formatu APS-C). Dlatego nie mogą być używane w lustrzankach analogowych lub w lustrzankach typu pełnoklatkowego (Full Frame). Trudno wyrokować o rozwoju rynku, ale gdyby w przyszłości to właśnie format Full Frame (24x36mm) okazał się standardem (o czym mogą świadczyć obecne już aparaty wyższej klasy, takie jak Canon 5D i Nikon D700), albo kiedykolwiek zapragniemy wrócić do fotografii tradycyjnej, to może warto inwestować w obiektywy dostosowane do pracy w trybie „pełnej klatki”. Nie ukrywam jednak, że to myślenie jest bardzo długofalowe, a obiektywy dedykowane mogą dawać lepsze efekty niż obiektywy uniwersalne, a jednocześnie są tańsze i mniejsze.
 • Jeżeli chodzi o wybór miedzy obiektywem markowym, a niezależnego producenta (Sigma, Tamron, czy Tokina), to trudno o jednoznaczna odpowiedź. Najczęściej dostajemy to za co płacimy. Drogi obiektyw niefirmowy, będzie porównywalny z drogim obiektywem firmowym. Tanie zoomy (poniżej 1000zł) prawie zawsze będą miały istotne wady optyczne. Kiedyś argumentem na korzyść obiektywów firmowych była lepsze kontrola jakości. Niestety wpadki ze zmiennością jakości poszczególnych egzemplarzy, zdarzają się nawet w wyższej klasy obiektywach firmowych, chociaż prawdopodobnie rzadziej. Osobną kwestią jest kompatybilność obiektywu z body (kwestia przesyły sygnałów sterujących). Nieoficjalnie mówi się, że np. Canon świadomie ogranicza kompatybilność body z obiektami niefirmowymi, co może powodować np. błędy w ustawieniu ostrości. Chociaż może to być tylko plotka. Realnym problemem w niektórych obiektywach niefirmowych, a czasami też firmowych, jest jednak zjawisko tzw. Back lub Front Focus. Chodzi o przypadki, w których mimo, że aparat ustawi ostrość na dany punkt, to obiektyw ostrzy kilka milimetrów (centymetrów) za nim, lub przed nim. Niektóre firmy, takie jak Sigma, oferują nawet darmową regulację takiego obiektywu w ramach gwarancji.
 • Na koniec chciałbym tylko dodać, że nie wolno ślepo dążyć do zakupu najlepszego optycznie obiektywu. Ważne jest by móc wykonywać rożne zdjęcia i świadomie dobierać obiektyw fotograficzny do danej sytuacji. Osobiście bawi mnie popularność obiektywów typu 50mm/1.8. Owszem są one tanie i dobre optycznie, ale w lustrzance cyfrowej trudno je uznać za standard (czyli obiektyw odwzorowujący perspektywę ludzkiego oka), gdyż po przeliczeniu mają one ogniskową ok. 75mm, czyli nijaką. Takim obiektywem trudno wykonać dynamiczny kadr reporterski, czy też portret o spłaszczonej perspektywie. Obecnie za standard należałoby raczej uznać jasny obiektyw 28, 30 lub 35mm (tak przy okazji, jeżeli komuś wydaje się, że jeden obiektyw standardowy jest nudny i ograniczający, to niech popatrzy na zdjęcia Henri Cartier Bressona).
 • Oto ciekawe strony z testami obiektywów:

Ostania aktualizacja – 12.2011

Przed zadaniem pytania bardzo proszę o przeczytanie poprzednich komentarzy i odpowiedzi, gdyż bardzo często się one powtarzają. Proszę wybaczyć, jeżeli nie odpowiem na każde pytanie. zwłaszcza jeżeli jego treść była już omawiana.

Reklamy

650 Responses to “Jak wybrać obiektyw?”


 1. 1 Kid A 30 lipca 2007 o 13:22

  Dzięki. Fantastyczny poradnik. Jeszcze jedno pytanie:

  „Gdy uprawiacie konkretny rodzaj fotografii zainwestujcie w chociaż jeden, jasny obiektyw stałoogniskowy (np. 85mm/1.8 do portretu, 35mm/1.4 do reportażu, 50mm/1.8 do fotografii ogólnej)”

  To już są parametry przeliczone dla nie Full Frame, tak?

  Pozdro.

 2. 2 ASD 30 lipca 2007 o 22:06

  Słuszne pytanie. Ogniskowa jest zawsze podawana dla Full Frame. Obiektyw 35mm w typowej cyfrze będzie miał kąt jak obiektywu 50mm w Full Frame, a 85mm ok. 130mm. Tak się jednak składa, że 85mm założone zarówno do body analogowego (lub Full Frame), czy do body cyfrowego nadaje się świetnie do portretu (w cyfrze trzeba się tylko ciut bardziej oddalić od modela, by mieć ten sam kadr). Analogicznie, chociaż nie do końca, jest w przypadku 35mm, trudno bowiem uznać obiektyw 50mm za szerokokątny. Żeby mieć prawdziwy obiektyw szerokokątny w typowej lustrzance cyfrowej, należałoby założyć do niej np. obiektyw 24mm (24mm x 1.5 = 36mm). Niestety tu się sprawa komplikuje. Stare obiektywy 24mm, przystosowane do lustrzanek analogowych, nie były konstruowane z myślą o wymogach matryc cyfrowych. Z tego powodu mogą dawać w cyfrówkach przeciętne rezultaty, jeżeli chodzi o jakość obrazu. Gdy chce się więc mieć dobry obiektyw szerokokątny do cyfry trzeba zainwestować w szkło stałoogniskowe nowej generacji (jset ich mało) lub dobry nowoczesny zoom typu 17-35mm. W obiektywach tele taki problem w zasadzie nie występuje. Zarówno stare jak i nowe obiektywy o ogniskowej 85mm, 90mm, czy 105mm, świetnie nadają się do zdjęć portretowych w każdym aparacie.

  Więcej informacji można znaleźć tutaj:
  http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/digital-camera-sensor-size.htm
  i tutaj:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Crop_factor

 3. 3 Kid A 31 lipca 2007 o 10:32

  Dzięki. No właśnie przez ten mnożnik to tele wychodzą w porządku ale szerokokątne robią się piekielnie drogie.

  Troszkę mi się nie podoba że piszesz „zainwestować” gdy Sigma 30 kosztuje 1600 a 14ka 4500. Ale niech będzie :-)

 4. 4 ASD 31 lipca 2007 o 10:57

  No są małe i duże inwestycje :-) Niestety fotografia to drogie hobby.

 5. 5 Marcinicus 6 stycznia 2008 o 23:39

  Z innego artykułu, tyle, że tam nie dało się wysłać.
  „wycięcie 40% kadru (format matryc APS-C) wcale nie oznacza zmiany ogniskowej i perspektywy, tylko prostą zmianę pola widzenia.”

  Samo wycięcie rzeczywiście NIE OZNACZA zmiany ogniskowej, ale jak sam Pan zauważył robienie fotek 50-ką z matrycą APS-C wymaga odejścia od fotografowanego obiektu – skutek: perspektywa tworzy się IDENTYCZNA jak przy obiektywie 75-80 w małym obrazku. Perspektywę zmienia zatem SAMO oddalenie się z obiektywem od modela.
  Podstawową różnicą według mnie jest sposób oddania nieostrości. W tym wypadku 50-ka z matrycą APS-C nigdy nie dorówna „klasycznej” portretówce 75-85mm, w której -z racji ogniskowej- tło można rozmyć bardziej. Sytuację ratuje trochę użycie w cyfrze 50-tki, z możliwością ustawienia przesłony 1.4, ale to i tak nie będzie to samo…
  Ot i moje prywatne poglądy…

 6. 6 ASD 7 stycznia 2008 o 19:25

  W zasadzie chyba ma Pan racje. Główna zmiana dotyczy rozmycia tła plus ewentualne dystorsje (tak samo skadrowane 50mm@APS i 85mm@FF mogą dać ciut inne efekty jeżeli chodzi o zniekształcenie obrazu – im dłuższy obiektyw tym są one zwykle mniejsze. Warto jednak zauważyć, że idąc dalej tym rozumowanie można by robić portrety obiektywem 28mm i wycinać tylko odpowiedni kadr. Jak jednak wiadomo nie dałoby to tych samych efektów, właśnie z powodu dystorsji.

 7. 7 Marcinicus 8 stycznia 2008 o 18:00

  Oczywiście 28mm do portretów tak się nadaje jak świnia do zaprzęgu ( chociaż znam takich, którzy będą z uporem twierdzić, że liczy się pomysł i 28mm można zrobić dobry portret…można, tylko nie zmienia to faktu, że 28mm NIE jest portretówką).
  To co napisałem poprzednio nie wynika z mojej przekory, a po prostu z codziennego doświadczenia i pracy z aparatem. Szukając portretówki do mojej lustrzanki APS-c miałem dylemat: 135mm, uznawane na małym obrazku za portretówkę, prawie teleobiektyw na cyfrze wogóle będzie zdecydowanie za długie. 85mm – to idealna portretówka…ale też na małym obrazku. Po przeliczeniu 1.5 daje 128mm, a wówczas od modela trzeba odchodzić bardzo daleko – do plenerów OK, ale we wnętrzach?
  To co zostaje? Tylko 50 mm, które po rzeeliczeniu to właśnie klasyczna portretówka…
  Niedawno wyprodukowano Voigtländer – Nokton 58mm F1.4 – w założeniach obiektyw pod APS-c dający idealną portretówkę – myślę, że to będzie to o co chodziło.

 8. 8 ASD 8 stycznia 2008 o 19:26

  Ja też się nie upieram. Mimo praw fizyki, mam jednak subiektywne odczucie, że w klasycznym portrecie (popiersie) z 50tki na APS-C jest coś nie tak. Może błędnie nazywam to perspektywą, może chodzi o coś innego, ale co tele to tele.

  A i oczywiście, że 28ką można robić portrety, sam robiłem 24ką i to z myślę ciekawym skutkiem.

  (http://www.flickr.com/photos/a-s-d/147169924/in/set-72057594136000886/)

 9. 9 Marcinicus 8 stycznia 2008 o 23:43

  „w klasycznym portrecie (popiersie) z 50tki na APS-C jest coś nie tak” Mam takie samo odczucie. Osobiście 50-tki używam tak „z braku laku” Od dłuższego czasu przymierzam się do kupna czegoś dłuższego do portretu, mimo, że przelicznik wpprowadza pewną niewygodę użytkowania. Zdjęcie, które Pan pokazał jest doskonałe.

 10. 10 Malicha 6 lipca 2008 o 23:02

  Czy takie obiektywy jak:
  Tamron 17-50mm /2.8
  Tamron 90mm/2.8
  Sigma 24 mm f/1.8 DG EX ASP MACRO

  można uznać za podtsawowe obiektywy ?
  Czy raczej nie.

 11. 11 ASD 7 lipca 2008 o 10:22

  Jak najbardziej. To całkiem sensowny zestaw.

 12. 12 Malicha 7 lipca 2008 o 21:31

  Chyba że macie jakieś inne w podobnych cenach na uwadze to proszę o pomoc :), malicha_21@wp.pl, oczywiście chcę także zakupić lampę 430 Ex Canon dziękuję za pomoc

 13. 13 Zdun 19 lipca 2008 o 20:27

  Witam. Jestem kompletnym laikiem w temacie fotografi. Bardzo proszę o odpowiedź na pewnie głupie dla państwa pytanie, mianowicie: czy do każdej lustrzanki cyfrowej można zamontować obiektyw zmiennoogniskowy każdego producenta? Pozdrawiam.

 14. 14 ASD 20 lipca 2008 o 14:06

  Niestety nie, chociaż były takie pomysły i z nich powstał np. system 3/4, w którym obiektywy z lustrzanek Olympusa i Panasonica pasują do siebie. Wśród „starych” producentów lustrzanek (Canon, Nikon, Pentax, Minolta/Sony) każdy ma inne mocowanie obiektywów (istnieją na rynku przejściówki, ale to raczej ciekawostka i w pełni użyteczne rozwiązanie).

  Innymi słowy, obiektywu od Canona nie można założyć do Nikona, obiektyw do Nikona do Sony itd. Istnieją oczywiście producenci niezależni, tacy jak Tokina, Sigma i Tamron, którzy produkują wersje swoich obiektywów z rożnymi mocowaniami, ale w tym przypadku też np. obiektywu Sigmy przeznaczonego dla Nikona, nie da się założyć do Canona.

 15. 15 konrad 29 lipca 2008 o 12:01

  nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem: chcąc kupić obiektyw do robienia zdjęć sportowych, z dużej odległości, powinienem wybrać raczej 70-200mm niż 18-200mm który daje mi większe powiększenie? w tej chwili dysponuję tylko obiektywem 18-70mm i chciałbym z mojego aparatu (sony alpha 100) wykrzesać trochę większe zbliżenie

 16. 16 ASD 4 sierpnia 2008 o 10:47

  Obiektywy 70-200 i 18-200 oczywiście dają taki sam stopień przybliżenia na ogniskowej 200mm. Obiektyw 70-200 jest jednak typowym obiektywem tele i prawdopodobnie jest lepszej jakości optycznej, niż zawierający ten sam zakres ogniskowych obiektyw 18-200.

 17. 17 sliwkaziom 31 sierpnia 2008 o 23:09

  Witam, kolejne moje pytanie:) (zaczytałem się w blogu).
  Chcąc portret i mając do dyspozycji obiektyw 18-55 (kit- pentax k100), jakiej ogniskowej użyć by nie zaburzać perspektywy? Zawsze myślałem, że 50mm..
  pozdr.

 18. 18 ASD 1 września 2008 o 10:15

  Aby otrzymać klasycznie rozumiany portret, warto używać długich ogniskowych, dzięki którym otrzymujemy rozmazane tło i niezniekształcony obraz twarzy. Polecam więc robienie portretów na ogniskowej 55 i przysłonie 4.0.

 19. 19 Anonim 9 września 2008 o 08:51

  Witam serdecznie
  Chciałem zadać pytanie,
  Obiektyw do wykonywania zdjęć obrazów olejnych, rysunków?
  jesli to możliwe proszę o podpowiedź (body canon 40D, lub nicon D80 lub inne)Przeznaczenie: druk w katalogach A-4, reprodukcje 1:1(średnie format płótna 100x80cm., 50×70)
  Z pozdrowieniami jesini nadchodzącej, Listan

 20. 20 ASD 9 września 2008 o 10:20

  Polecałbym obiektyw makro. Najbardziej rozpowszechnione są te o ogniskowej 105, 90 i 50mm. Im dłuższa ogniskowa, tym mniejsze zniekształcenia obrazu, ale trzeba bardziej oddalić się od obiektu. W przypadku obrazów myślę, że dobrym wyborem byłby obiektyw o krótszej ogniskowej (ze względu na wielkość płótna). Np. Canon EF-S 60 f/2.8 Macro USM, Nikon AF 60 f/2.8D Micro, Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro. Płótna takiej wielkości można by też fotografować zwykłym obiektywem 50mm, ale obiektyw makro daje możliwość fotografowania detali i zwykle jest lepiej skorygowany do pracy z bliska.

 21. 21 Listan 9 września 2008 o 13:22

  Witam serdecznie, Podziekowanie
  W nawiązaniu do odpowiedzi, za którą bardzo dziekuję, Bardzo rzeczowa i jasna! Proszę o podpowiedź, który obiektyw byłby najtrafniejszy, które body przekonuje w tym temacie (fotografie obrazów olejnych, rysunków)
  Do canon 40D : Canon EF-S 60 f/2.8 Macro USM
  Sigma 50mm f/2,8 EX DG Makro
  Sigma 50mm f/1.4 EX DG HSM (Canon),
  Nicon D80 + Nikon AF 60 f/2.8D Micro

  Z pozdrowienami
  Listan

 22. 22 ASD 9 września 2008 o 13:48

  Niestety trudno mi bezpośrednio wskazać na najlepszy wybór. Sądzę, że zestaw produktów Canona, byłby godny polecenia (niskie szumy w body i szybki obiektyw typu z silnikiem USM). Obiektyw Canon EF-S 60 f/2.8 Macro USM należałoby jednak przymykać do przysłony 4 lub 5.6 w celu wyeliminowania winietowania. Sigma 50mm f/2.8 EX DG Macro też wydaje się sensownym wyborem.

 23. 23 Listan 10 września 2008 o 09:59

  Dziekuję bardzo za wyjasnienia. Zastanawiam się, czy obiektyw Canon EF-S 60 f/2.8 Macro USM będzie dobrze współgrał z D40? (matryca) Również, fakt, że zdjęcia obrazów będą robione z małej odległości (50cm- 3m) małe studio, jaki obiektyw w tej sutuacji…

 24. 24 borsuk 24 września 2008 o 17:17

  Czesc :) mam pytanie: posiadam Nikona D70s i chcialabym kupic sobie obiektyw portretowke i tak sobie czytalam ale nadal nie wiem jaki. Czy to ma znaczenie czy jest to 85mm czy 105mm? Jakiej firmy najlepszy (oczywiscie biarac pod uwage jeszcze cene :P) Dziekuje za podpowiedzi :) pozdrawiam

 25. 25 AD 24 września 2008 o 20:13

  Znaczenia większego nie ma. Polecam obiektyw 85/1.8 Nikona, albo 90/2.8 Tamrona lub 105/2.8 Sigmy. Dwa ostanie maja dodatkowy bonus w postaci macro 1:1.

 26. 26 borsuk 25 września 2008 o 15:26

  dziekuje bardzo za podpowiedz :) nikt nie mogl mi konkretnie pomoc wiec tym bardziej jestem wdzieczna :) pozdrawiam

 27. 27 utopia27wawa 3 listopada 2008 o 23:45

  Witam serdecznie!

  Jestem amatorem, ale mam już na swoim koncie coś fajnego…

  Dostałam kolejne zlecenie na sesje ślubną i wesele i tutaj pojawia się ból.

  Mam canona 400 D, wiem że do kościoła potrzebuje jasnego obiektywu , ale też szerszego niż 50mm , mam też w planach zakup 5D, zatem nie chce kupować sigmy.

  Proszę o poradę jaki obiektyw stało ogniskowy?

  Pozdrawiam Agnieszka

 28. 28 AD 10 listopada 2008 o 11:10

  Polecałbym 28mm lub 35mm. Albo zoom z tego zakresu, taki jak Canon 17-40.

 29. 29 Anonim 25 listopada 2008 o 11:52

  Witam! Przyznam szczerze, że jestem całkowitym laikiem co do obiektywów. Czy obiektyw TAMRON AF 55-200mm f/4-5,6 Dill LD Macro pasuje do canona eosa 450d i nadaje się do zdjęć przyrody (makro) oraz portretów? jeżeli nie, to jaki (tani ;p) obiektyw polecałby pan?

 30. 30 AD 29 listopada 2008 o 13:12

  Jeżeli kupi się wersję do Canona to oczywiście będzie pasował. Pomijając fakt, że jest stosunkowo ciemnym obiektywem, to do makro i portretów będzie się nadawał.

 31. 31 borsuk 8 grudnia 2008 o 20:10

  Witam ponownie :) zdecydowalam sie na kupno Sigmy 105/ 2.8 jednak moge ja kupic dopiero w styczniu. W listopadzie zdarzyl sie wypadek i ktos komu pozyczylam spuscil moj aparat. po ekspertyzie okazalo sie ze obiektyw kitowy nikkor 17-80 /3.5-5.6 jest na tyle zepsuty ze koszt naprawy wynosi 600 zl zrezygnowalam z naprawy. I teraz mam dylemat bo znalazlam obiektyw nikona 50mm / 1.8 ktory bardzo mi sie spodobal (rowniez ze wzgledu na cene) a nieukrywam ze to jest znaczne ograniczenie przy wyborze. zastanawiam sie tylko czy gdy kupie te dwa obiektywy to czy bede zadowolona czy jednak dojde do wniosku ze moglam wybrac jeden inny. W przyszlosci chcialabym dokupic jakis szerokokatny. Bardzo prosze o pomoc!!! (mam nikona D70s jak juz wspomnialam w poprzednich wiadomosciach)

 32. 32 AD 10 grudnia 2008 o 11:22

  50mm Nikona i 105mm Sigmy to dwa bardzo dobre obiektywy. Do portretu dobra byłaby Sigma, do zdjęć bardziej uniwersalnych Nikon. Należy jednak pamiętać o mnożniku ogniskowej. Może jednak warto wrócić do zooma. Np. Tamrona 17-50/2.8.

 33. 33 Grzegorz 17 grudnia 2008 o 14:35

  Witam, jestem posiadaczem nikona 50mm, moge go polecić do portretów z czystym sumieniem. Używam go z body d80, możnik x1.4 daje ogniskową 75mm. Typ portretu nim wykonywany nazwałbym luźnym. Nie jest zbyt wąski, ale z mniejszej ogległości śmiało portret można zrobić. Na pełnej dziurze, tj. przesłonie 1.8 jest mydło. Ale bardzo łatwo korygowalne w np photoshopie. Od f4.0 jest żyleta. Polecam

 34. 34 maychi 30 grudnia 2008 o 12:21

  mam pytanie…
  jakie obiektywy dobrać do aparatu Sony Alpha 200 ???
  Chciałabym do robienia zdjęć z bliska i z daleka, więc chyba dwa by sie przydały.
  I pytanie czy opłaca się kupować Panasonic G1 ???
  Ponieważ widziałam różne opinie na temat tego aparatu.
  Proszę o odpowiedź…

  • 35 AD 30 grudnia 2008 o 12:34

   Co do Sony Alfa 200 to oprócz obiektywu 18-70, który zwykle sprzedawany jest w zestawie, warto dokupić jakiś obiektyw typu 70-200, czy 70-300. O aparacie Panasonic G1 mogę tylko powiedzieć, że trzymając go krótko w sklepie zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jest co prawda jest za mały do moich dłoni, ale przez to nawet w komplecie z dwoma obiektywami zajmuje bardzo mało miejsca w torbie. Alternatywą dla Panasonica może być Olympus E-420 w zestawie z dwoma obiektywami 14-42 mm + 40-150 mm (obecna cena takiego zestawu to ok. 1500pln).

 35. 36 maychi 31 grudnia 2008 o 13:10

  czy wie pan czy w panasonic G1 jak jest podgląd na żywo to dużo ciągnie z akumulatora ??? czy na długo by starczyło ???

 36. 37 Kevin 4 stycznia 2009 o 13:44

  Witam Posiadam Canon Eos 450d i obiektyw Kit. Chcialbym kupic jakis obiektyw do robienia zdjeć z daleka aby mial dobre przyblizenie prosze o odpowiedz.

 37. 38 Kristofor 12 stycznia 2009 o 02:14

  Witam wszytkich :)
  1. jestem laikiem totalnym
  2. jednak nie wiadomo dlaczego jestem rowniez klubowym fotografem
  3. potrzebuje jasnego obiektywu (posiadam canona 450d)
  4. 3 tygodnie temu kupilem 50mm f/1,8 canona
  5. ogolnie jestem zadowolony jednak :::
  6. potrzebuje czegos zmiennogniskowego tez jasnego i w rozumnej cenie
  DZIEKUJE Z GORY ZA POMOC

 38. 39 AD 13 stycznia 2009 o 16:08

  Może Canon 70-200/4.

 39. 40 Bercik 20 stycznia 2009 o 15:30

  Witam wszystkich na stronkę tą trafiłem przypadkiem poszukując wyjaśnienia o jasnych obiektywach.
  Zakupiłem sobie Sony Alpha 700 i czy ktoś mógłby mi doradzić zakup obiektywu chodzi mi o zoom jako laik na początku zainteresował mnie obiektyw Tamron AF 18-250mm czy może ktoś mi doradzi poczekać dołożyc grosza i kupić coś lepszego?

 40. 41 Gibon 23 stycznia 2009 o 22:48

  Mam pytanko czy obiektyw Tamron SP AF 28-75 mm f/2.8 XR Di LD nadawał by się do Aparatu Nikon D80. Czy możne lepiej Sigma 17-70 mm f/2.8-4.5
  A jak nie to możne ktoś mi doradzi jaki wybrać mniej wiecej w tej klasie cenowej

 41. 42 Gibon 24 stycznia 2009 o 20:11

  Witam a co powiecie na ten obiektyw Sigma EX 28-70 / 2,8 DG prosze o pomoc

 42. 43 em. 25 stycznia 2009 o 15:55

  Witam. Mam zamiar zakupić body Nikon D80 i jakiś obiektyw… Tylko jaki? Chcę czegoś uniwersalnego. Portret, krajobraz i makro. We wszystkim muszę się zmieścić do około 4tys. może trochę mniej. Myślałam nad obiektywem Nikkor 50mm f/1.8 i Nikkor 70-300mm…Ale już nie wiem. Może obiektyw makro sigmy, tamrona byłby dobry? I koniecznie coś bardziej uniwersalnego i ostrego przede wszystkim. Z góry dziekuję za pomoc :)

 43. 44 Gibon 25 stycznia 2009 o 23:38

  Mam obiektyw Nikkora 50mm f/1,8 bardzo fajne szkiełko ale raczej tylko do portretów. Też szukam czegoś bardziej uniwersalnego jasnego szkiełka a zarazem ostrego mam dylemat tamron czy sigma.

 44. 45 AD 26 stycznia 2009 o 10:48

  Kitowy obiektyw 18-70 nie jest złym wyborem. Można też zainwestować w Tamrona 17-50/2.8.

 45. 46 Gibon 26 stycznia 2009 o 17:09

  Dziękuje za podpowiedz ten Tamron też fajny jak na swoją jasność w całkiem przyzwoitej cenie. A będzie dobrze współpracował z Nikonem D80 ?

 46. 47 em. 27 stycznia 2009 o 10:54

  a co z nikkorem 70-300mm?

 47. 48 Maggie 29 stycznia 2009 o 19:37

  Witam :) Czy do Sony Alfa 200 można zamocować Nikkor 50/1.8? Stosując przejściówkę?

 48. 49 mati7302 30 stycznia 2009 o 23:45

  Ja mam T28-75 f/2.8 i wspolpracuje, 17-50 tez na pewno bedzie dzialal bez zarzutu

 49. 50 AD 12 lutego 2009 o 11:58

  @Maggie: Nie wiem czy taka przejściówka istnieje, a obiektyw Sony 50mm, jest na pewno równie dobry.

 50. 51 michał 27 lutego 2009 o 18:31

  chce kupic Canon EF 50mm 1.8 II. jaka jest róznica między Canon EF 50mm /1.4 USM. znaczna?

 51. 53 macmario 12 marca 2009 o 04:19

  Poszukuje obiektywu do portretu, moj aparat to nikon D70.
  Ale niestety ja juz nic nie rozumie z tego co tu piszecie, to wszystko wydaje sie nie logiczne i nie jasne, wyglada to tak jakby kazdy chwalil i polecal ten obiektyw ktorego wlasnie uzywa lub uzywal. Fakty mowia tak :

  Autor – Kid A
  obiektyw 85mm/1.8 do portretu,
  obiektyw 35mm/1.4 do reportażu,
  obiektyw 50mm/1.8 do fotografii ogólnej
  po przeliczeniu na full frame.

  Z tego i z wielu onini tutaj wynika ze 85mm f1.8 to dobry obiektyw do portretu i polecacie go. Czyli rozumiem ze kupujac obiektyw np. nikkor 50mm f1.8 i zakladajac go do nikona D70 po przeliczeniu x 1.5 bede mial 75mm czyli prawie to o co chodzi w portrecie, bo przeciez kiedy zaloze 85mm f1.8 to po przeliczeniu bede mial 127.5mm.

  Cytuje :

  borsuk wrzesień 24, 2008 o 5:17

  Czesc :) mam pytanie: posiadam Nikona D70s i chcialabym kupic sobie obiektyw portretowke i tak sobie czytalam ale nadal nie wiem jaki. Czy to ma znaczenie czy jest to 85mm czy 105mm? Jakiej firmy najlepszy (oczywiscie biarac pod uwage jeszcze cene :P) Dziekuje za podpowiedzi :) pozdrawiam

  odpowiedz :

  AD wrzesień 24, 2008 o 8:13

  Znaczenia większego nie ma. Polecam obiektyw 85/1.8 Nikona, albo 90/2.8 Tamrona lub 105/2.8 Sigmy. Dwa ostanie maja dodatkowy bonus w postaci macro 1:1.

  Dlatego wiec nie rozumie nic z tego , wyraznie widac ze borsuk posiada D70s wiec jesli zalozy 85/1.8 to bedzie mial okolo 127/1.8.

  Wedlug mnie z logicznego punktu widzenia i z tego co tyutaj piszecie do portretu na D70 lepiej nadawal by sie jednak 50mm niz 85mm

  co np slyszymy tutaj cytuje :

  Grzegorz grudzień 17, 2008 o 2:35

  Witam, jestem posiadaczem nikona 50mm, moge go polecić do portretów z czystym sumieniem. Używam go z body d80, możnik x1.4 daje ogniskową 75mm. Typ portretu nim wykonywany nazwałbym luźnym. Nie jest zbyt wąski, ale z mniejszej ogległości śmiało portret można zrobić. Na pełnej dziurze, tj. przesłonie 1.8 jest mydło. Ale bardzo łatwo korygowalne w np photoshopie. Od f4.0 jest żyleta. Polecam

  O co w tym chodzi co w koncu czy moglby ktos napisac jasno ?
  ktory w koncu obiektyw do portretu na D70 ?

  • 54 AD 12 marca 2009 o 10:40

   Z punktu logicznego ma Pan racje, ale zapomniał Pan o jednej kwestii. Portret można wykonać dowolnym obiektywem. Sam robiłem portrety obiektywem 24mm, bo akurat zależało mi na przerysowaniach. Mówiąc portret myślimy jednak o klasycznym popiersiu lub samej głowie, bez zniekształceń proporcji twarzy. Takie zdjęcie można sensownie wykonać obiektywami od 50mm do 180mm. Problemem jest tylko komfortowa odległość od fotografowanego obiektu. Moim zdaniem, mimo, że 50mm po przeliczeniu daje 75mm, to nie jest idealny obiektyw portretowy, właśnie z powodu odległości od modela, na jaką trzeba podejść, żeby w kadrze zmieścić np. całą głowę (przerysowania też istnieją, ale nie są bardzo istotne). Sam robię portrety obiektywem 105mm, czyli po uwzględnieniu mnożnika, daje to ok. 150mm. To też nie jest to idealna ogniskowa, do np. portretów typu popiersie, czy amerykańskich, ale jakość obrazu i rozmycie tła jest bardzo dobre. Dlatego uważam, że do lustrzanki niepełno klatkowej najlepszy wybór do tradycyjnego portretu to obiektyw 85mm. Z powodzeniem można jednak używać obiektywy 50mm, 70mm (jest taki od Sigmy), 85mm, 90mm, czy 105mm. W wielu przypadkach to kwestia wyboru i przyzwyczajenia (potrzeba dodatkowego macro, ulubiona odległość fotografowania modela, częściej wykonywany typ portretów – od pasa vs. sama głowa itp.)

 52. 55 MagdalenaMichalak 22 marca 2009 o 04:24

  Myślę, że w końcu znalazłam miejsce dla siebie.
  Jestem panu wdzięczna za stworzenie takiej strony. Dotychczas nie spotkałam strony www, która w tak przystępny i skomasowany sposób radzi początkującym amatorom fotografii.
  Serdecznie dziękuję, pozdrawiam i życzę wielu sukcesów na każdym polu pana działalności…

 53. 57 macmario 22 marca 2009 o 10:43

  Mam tez taki maly problemik, moze ktos tutaj bedzie wiedzial co zrobic.
  Aparat nikon d70, obiektyw nikkor 50mm f1.8.

  Problem:
  Kiedy ustawiam ostrosc recznie w wizjerze widze ze jest ostro jak zyleta ale mimo tego zdjecie wychodzi nie ostre.
  Problemu nie ma gdy jest wlaczony AF wtedy zdjecia sa ostre.
  Probowalem z potencjometrem dioptrii zmieniac go na plus i na minus, wyglada to tak ze czasem uda sie zrobic w miare ostre zdjecie a czasem nie przy tym samym ustawieniu dioptrii.

  Czy wie ktos jak mozna to wyregulowac zeby to co widze w wizjerze bylo na zdjeciu ?
  Czy moze to wina body ? ale raczej nie poniewaz jest ostro na AF.

  Bardzo prosze o jakies wskzowki.

  Dziekuje.

 54. 58 AD 22 marca 2009 o 13:06

  Jeżeli problem nie występuje przy włączonym AF, to znaczy, że nie mamy raczej do czynienia z tzw. problemem back- lub front focus. Najprostsze wytłumaczenia to błąd ludzki, obraz na matówce jest na tyle pomniejszony, że może się nam wydawać, że jest ostry, a tak nie jest. Tym bardziej, że głębia ostrości obiektywy 50mm nie jest specjalnie duża i wystarczy pomyłka rzędu kilkunastu milimetrów, dla bliskich obiektów. D70 nawet przy ostrzeniu manualnym pokazuje w wizjerze oznaczenie, czy wg. aparatu złapaliśmy ostrość, czy też nie (pojawia się zielona kropka, po lewej stronie lub nie). Warto spróbować, czy zrobione przy takim potwierdzeniu zdjęcie jest ostre.

 55. 59 macmario 22 marca 2009 o 14:22

  Na poczatku chcialem podziekowac ci AD za odpowiedz.

  Wlasnie doczytalem o tej kropce w instrukcji, sprobowalem i nie ma ostrosci nawet kiedy jest zielona kropka ( ona czasem szybko mruga ) ale nawet jak stanie to nie jest ostro jak z AF. Szczegolnie przy dalekich ujeciach np. fotografowana postac z 2m to mydlo. Z bliska jest lepiej czasem udalo sie troszke ostrosci zlapac kiedy swiecila sie zielona kropka ale i tak nie jak przy wlaczonym AF. Co to moze byc, moze cos zle ustawilem w wizjerze ( dioprie ) Ale probowalem na roznych ustawieniach i nie jest dobrze. Obecnie robie portrety i potrzebuje uzywac recznego ustawiania ostrosci zeby uzyskiwac ciekawe efekty.

  Co robic AD ?

  dzieki

  • 60 AD 22 marca 2009 o 22:53

   Trudno mi jednoznacznie powiedzieć, nadal obstawiam „błąd ludzki” (rozumiem, że dźwigienka w paracie jest ustawiona na M i przed naciśnięciem migawki nic się nie zmienia). W starych aparatach były specjalnie systemy pryzmacików lub optycznych klinów, żeby idealnie ustawić ręcznie ostrość. Rozumiem też, że zdjęcia nie są poruszone. Skoro fotografowanie z daleka sprawia problemy, może to właśnie oznaczać, że ta sama głowa (oko) jest mniejsze niż, fotografowane z bliska, czyli trudniej ocenić na matówce, czy rzeczywiście jest ostra. Co do ustawienia dioptrii to trzeba je tak ustawić, żeby linie na matówce (znaczniki pól AF itp. ) były idealnie widoczne.

 56. 61 Robinson - laik 23 marca 2009 o 22:13

  witam serdecznie

  ostatnio sporo zdjęć robię na koncertach – przy dość trudnych warunkach oświetleniowych i stosunkowo dalekiej odległości od sceny obiektyw (canon 400D, 18-55 mm) średnio się sprawdza. Jakieś 90 procent zdjęć nadaje się do kosza… Jaki kupić, by móc zdjęciami się pochwalić ??

  • 62 AD 23 marca 2009 o 22:28

   Niestety odpowiedź brzmi jasny teleobiektyw. Niestety, bo takie obiektywy (zoomy lub stałoogniskowe) są drogie. Sigma 105 f/2.8 EX DG Macro ~ 1500pln, Canon EF 70-200 f/4.0 L USM ~2500pln.

   Alternatywa – próbować stawać bliżej. Dogadywać się z obsługą, żeby móc wejść przed lub za scenę.

 57. 63 Anka 25 marca 2009 o 21:36

  Witam serdecznie,
  Bardzo ciekawy artykul. Poruszyl Pan problem obiektywow szerokokatnych, katow padania swiatla na matryce swiatloczula i zwiazanym z tym pogorszeniem jakosci zdjec, szczegolnie przy uzyciu starszych wersji obiektywow. I tu moje pytanie: jaki obiektyw szerokokatny lub ultraszerokokatny wg Pana bylby najlepszy w fotografii przyrodniczej, gdybym chciala przyfocic np. lilie wodna, ale jednoczesnie (to dla mnie wazne) w tle pokazac srodowisko, w ktorym rosnie. Aparat to canon 50d. Zalezaloby mi na maksymalnej mozliwej w szerokokatnych jakosci zdjecia. Bohater, czyli roslina, znajdowala by sie ok. 30 cm od aparatu. Tlo przy takiej odleglosci nie bedzie przyslowiowa zyleta ( 30cm nie jest ustawieniem na hiperfokalna), ale wyraznie widoczny bedzie staw, rzeka itp. Ostra jak zyleta powinna byc ta lilia lub inny kwiat itp. Ostatnio bardzo chwalonym obiektywem jest Tokina 12-24 mm 4 AT-X Pro DX i jej nastepczyni Tokina 12-24 mm 4 AT-X Pro DX II, ale w kilku miejscach w internacie znalazlam, ze mocno kuleje jesli chodzi o abberacje chromatyczne (szczegolnie pierwsza wersja, bo drugiej nowej zdjec testowych jeszcze nie widzialam). Jest jeszcze Canon EF 17-40mm f/4.0 L USM (ale ma juz kilka latek i z tego co Pan pisze im nowszy szerokokatny tym lepszy), nowy Canon EF 16-35mm 1:2.8 L USM oraz nowy Canon EF 14 mm F2.8 L II USM. Cena tych wszystkich obiektywow jest bardzo zroznicowana, ale czy wg Pana jakosc tez? czy warto zakupic 14 mm stalke? Nie mam doswiadczenia z obiektywami szerokokatnymi, do tej pory tylko tele, wiec bardzo prosze o Pana pomoc.
  Pozdrawiam
  Anka

  • 64 AD 26 marca 2009 o 13:48

   Widzę, że jest Pani bardzo dobrze zorientowana i obawiam się, że nie wiele więcej pomogę. Moja jedyna uwaga jest następująca – obiektyw Canona 17-40 nie jest starą konstrukcją. Jest to obiektyw stworzony z myślą o lustrzankach cyfrowych i ogólnie chwalony. Canon 16-35 jest lepszy, ale obawiam się, że różnica cen nie jest aż tak uzasadniona.

 58. 65 Anka 27 marca 2009 o 00:09

  Bardzo Panu dziekuje :-), przetestuje wiec jeszcze te dwa obiektywy w sklepie, no i do dziela :-).
  Pozdrawiam jeszcze raz serdecznie.
  Anka

 59. 66 Ferox 14 Maj 2009 o 13:34

  Witam, czy może mi Pan doradzić lub choćby ukierunkować co do wyboru szerokiego kąta? Obecnie cykam Canonem 350D i przymierzam się do Sigmy 10-20mm, która ma całkiem przychylne opinie. Gryzie mnie problem czy jest sens wydawać na nią pieniążki kiedy jestem świadom że przesiądę się na pełna klatkę za ok. 1,5-2 lata? Dlatego zacząłem poszukiwać szerokiego kata pod 35mm, ceny i jakość jest przeróżniasta. Nie cykam zawodowo, natomiast na tyle mnie to wciągnęło iż będzie to moja pasja na resztę życia. Jakieś rady???

  • 67 AD 14 Maj 2009 o 14:17

   Trudne pytanie. Obiektywy szerokokątne dostosowane do cyfry będą nieodpowiednie do FF. Stare obiektywy są niedostosowane do matryc światłoczułych. Chyba jedyne rozsądne wyjście to obiektyw 17-40/4 Canona, z tego co pamiętam pracuje on na FF, ale nie jest jakoś bardzo szerokokątny jeżeli chodzi o używanie z cyfrą (~25mm). Inna sprawa, czy rzeczywiście potrzebuje Pan rybiego oka?

 60. 68 Ferox 14 Maj 2009 o 16:25

  Nie, nie poszukuje rybiego oka. Powyżej wymieniłem Sigmę 10-20 która mniej beczkuje od Canona 10-22, dlatego też ona chodzi mi po głowie. Z tym że musiał bym mieć świadomość że trzeba będzie ja później sprzedać, hmmm. Natomiast o ile się orientuję FF aby nie miało efektu rybiego oka powinno mieć zakres nie większy niż ok. 16mm. Pana zapytanie troszkę dało mi do myślenia jak się zachowa FF np. z tym Canonem 10-22? hmmm

  • 69 AD 14 Maj 2009 o 19:03

   Ze swojego doświadczenia powiem tylko tyle. W czasach fotografii analogowej podpiąłem do lustrzanki obiektyw 20mm i był dla mnie stanowczo za szeroki. Ostatecznie kupiłem obiektyw 24mm i dla mojego rodzaju fotografii okazał się to najszerszy przydatny mi kąt widzenia. W cyfrze daje to ok. 16mm. Z tego co wiem, większość nowych obiektywów typu 10mm-> nie można podpiąć do lustrzanki typu FF. To znaczy można, ale otrzymamy obraz w ograniczony ciemnym kołem.

   Skoro jest Pan świadomy nieuchronnego przejścia na FF, wybór bardzo się ogranicza. Sądzę, zresztą, że ten problem będzie z jakieś 5 lat dotyczył wszystkich fotografów, budujących obecnie swój system.

 61. 70 Ferox 14 Maj 2009 o 19:51

  Dziękuje za cenne uwagi i pozdrawiam.

 62. 71 MIKI 26 Maj 2009 o 00:28

  Witam. Posiadam następujący sprzęt:canon 5D markII, canon ef 16-35 f2,8 , canon ef 24-70 f2,8 , canon ef 70-200 f2,8. Chcialby wykonywać zdjęcia osobom (całym postaciom)z dużą głębią ostrości ( np. takie jak w katalogach mody) – ostra jest modelka i jeszcze 2-3 metry za nią. Próbowałem walczyć krótką ogniskową , dużą wartością przysłony, większą odległościa od obiektu, dłuższym czasem ze statywem.Uzyskuję co najwyżej kilkanaście do kilkudziesięciu centymetrów głębi. Czy wina leży po stronie zbyt jasnych obiektywów?
  Proszę o radę.
  Pozdrawiam Miki

  • 72 AD 26 Maj 2009 o 11:21

   Jasność obiektywów nie ma tu znaczenia, jeżeli już to w drugą stronę, czyli takie obiektywy pozwalają uzyskać bardzo płytką głębię ostrości na przysłonach 2.8. czy 4. Co do Pana problemu, to widzę, że wie Pan od czego zależy głębia ostrości, ale być może nie zdaje sobie Pan sprawy jaką rzeczywiście można osiągnąć przy danej kombinacji odległości, ogniskowej i przysłony. Jedyne co mi przychodzi do głowy to stosowny kalkulator – http://www.dofmaster.com/dofjs.html. Chyba on wyjaśni wszystkie wątpliwości. Przykładowo przy ogniskowej 35mm i przysłonie 22, wszystko dalej niż 2m będzie ostre. Przy obiektywie 50mm i obiekcie oddalonym o 2m, będziemy mieli jeszcze jakieś 2m głębi. Przy ogniskowej 80mm, nawet na przysłonie 22, z 2m głębia za obiektem wynosi zaledwie 50cm.

 63. 73 marcin 28 Maj 2009 o 22:12

  WIELKI PYTANKO

  Właśnie kupiłem swój pierwszy profesjonalny aparat NIKON D700 a jestem kompletnym amatorem czy mógłby mi ktoś doradzic jaki mam dokupić obiektyw. Chciałbym wykonywac zdjecia z bliskiej odległości, portrety itp…..

  • 74 AD 28 Maj 2009 o 23:05

   Szczerze mówiąc, nie wiem jak odpowiedzieć na Pana pytanie. Przedstawiając się jako amator, wskazuje Pan na potrzeby i umiejętności, które trudno pogodzić z zaawansowaniem kupionego body, bo D700 jest aparatem w pełni profesjonalnym. Innymi słowy amatorowi poleciłbym niezbyt drogi uniwersalny obiektyw typu 28-105. W przypadku nikona D700 pojawiają się dwa problemy. Naprawdę szkoda doczepiać do niego szkło marnej jakości (tanie), bo nie wykorzysta się wtedy całego potencjału tego aparatu. Z drugiej strony wybór nowych obiektywów jest ograniczony, bo sporo współczesnych konstrukcji nie jest dostosowanych do aparatów pełnoklatkowych, takich jak Nikon D700.

   Może więc Nikon AF-S 24-120 f/3.5-5.6 G IF-ED VR? (jako obiektyw uniwersalny)

   A jeżeli cena nie gra roli to komplet Nikkor AF-S 24-70mm f/2,8G ED + Nikon AF 70-180 f/4.5-5.6D Micro ED (ten obiektyw będzie odpowiednie do zdjęć z bliska i portretu) lub Nikon AF 80-200 f/2.8D ED (raczej do portretu/sportu).

   Jeżeli mają to być tylko zdjęcia macro i portrety to możne Nikon AF-S 105 f/2.8 G IF-ED VR Micro, Sigma 105 f/2.8 EX DG Macro lub Tamron AF SP 90 f/2.8 Di Macro.

 64. 76 Zuzka 30 Maj 2009 o 23:33

  Czytam i czytam..

  W najbliższym czasie kupuję Eosa 40D i zastanawiam się nad szkłami. Mam możliwość otrzymania obiektywów canona:

  1. 28-70mm
  2. 80-200mm

  Do czego każdy z nich się konkretnie nadaje? Wiem tylko tyle, że ten drugi to tele… Jak widać niewiele. Interesuje mnie głównie portret w plenerze, ewentualnie w pomieszczeniach (ale nie w studiu), a także reportaż i ewentualnie makro.

  Jeśli te szkła się nie nadają, co polecacie?

  • 77 AD 2 czerwca 2009 o 22:37

   Obiektywy, które Pani wymieniła nadają się prawie do wszystkiego, bo pokrywają pełne zakres od szerokiego kąta po tele. Co prawda ogniskowa 28mm w aparacie Canon 40D nie będzie prawdziwym szerokim kątem, ale na początek wystarczy.

   Ogólnie ogniskowa obiektywu odzwierciedla kąt widzenia. W okolicach 40-50 mm przyjmuje się, że odzwierciedlana perspektywa jest podobna do ludzkiego oka (dyskusyjne, ale tak przyjęte), są to tak zwane obiektywy standardowe. Niższe wartości ogniskowych (18mm, 24mm, 35mm) to tak zwane obiektywy szerokokątne, czyli pozwalające objąć z tej samej odległości więcej niż obiektyw standardowy. Powyżej 50mm to obiektywy tele (80mm, 105mm, 200mm, 300mm), które działają jak teleskop, przybliżając bliższe obiekty.

   Teoretycznie, pomijając specyficzne wady optyczne rożnych obiektywów, każde zdjęcie można zrobić obiektywem standardowym, ale przykładowo, żeby zrobić zdjęcie domu, trzeba by odejść kawałek, żeby zmieścić go w kadrze. Zamiast tego używamy więc obiektywów szerokokątnych (taki jak Pani zoom 28-70, który obejmuje zakres szeroki do normalnego) i otrzymujemy podobny efekt jak w wizjerze w drzwiach, że z bliska możemy objąć wzrokiem (kadrem) całą osobę. Gdy chcemy wypełnić kadr odległym obiektem, zamiast iść w jego kierunku ze standardowym obiektywem, używamy obiektywu tele, który działa jak lornetka. Dlatego też obiektów tele używamy do portretu, bo można odejść kawałek od modela, dać mu trochę swobody, a i tak wypełnić jego głową cały kadr (pomijam kwestie bardziej techniczne, jak głębia ostrości itp.).

   Nie napisała Pani pełnego opisu obiektywów (zwłaszcza światłą), ale niezależne od nich, myślę, że spełnią swoją rolę (28-70 jako obiektyw uniwersalny, 80-200 do portretu i przybliżania odległych obiektów) Do prawdziwego makro potrzeba specjalistycznych obiektywów.

 65. 78 Pioter 2 czerwca 2009 o 21:28

  Jeśli można, mam pytanie o obiektyw Samyang 85mm f1.4 IF MC – można przeczytać sporo bardzo pochlebnych opinii na jego temat ale właśnie – czy ona pasuje do Sony alfa 200 czyli aparatu z niepełnoformatową matrycą?

  Oczywiście z przeznaczeniem jako obiektyw do portretów.

 66. 80 Arek 23 czerwca 2009 o 17:27

  Poradnik bardzo fajny. W kilku kwestiach mam już jasność natomiast przede mną właśnie decyzja – jaki obiektyw wybrać:) Puszką bedzie Canon EOS 500D. Jeżeli o mnie chodzi to bardzo lubię fotografie przyrody, pewnie też pobawilbym się bardzo amatorsko w portret. Oprócz mnie aparat będzie użytkować żona i w jej przypadku to będą raczej pejzaże, zdjęcia z wakacji albo rodzinnych spotkań przy stole/grillu itp. Mamy tu pewien konflikt interesów bo dla mnie idealnym szkłem wydaje się Canon EF 28-135 mm f/3.5-5.6 IS USM. Najmniejsza ogniskowa po cropie 44mm powinna mi wystarczyć spokojnie jak chodzi o kąt widzenia. Zakres tele da rade w portrecie i pseudo-makro. Ale kąt widzenia przy najkrótszej ogniskowej to chyba trochę przy mało przy widokówkach i zdjęciach we wnętrzach. Zapominając trochę o sobie wymyśliłem Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF). Do pewnego stopnia myślę, żę sprostałby i moim oczekiwaniom. Myślałem jeszcze o Sigmie 17-70 mm f/2.8-4.5 DC Macro (może nawet bardziej o Tamronie) tylko natknąłem się na opinie, że Sigma to raczej do Nikona ze względu na autofokus.
  Jakie jest Pana zdanie w związku z tym co napisałem? Czy warto odpuścić sobie szerszy kąt w tej chwili i dokupić porządny taki obiektyw w późniejszym czasie? Czy może jednak zacząć bardziej uniwersalnie, np. 17-50? A może jeszcze jakieś sugestie?
  Pozdrawiam,
  Arek
  PS: Gdyby Canon EF-S 17-55 mm f/2.8 IS USM był w normalnej cenie to pewnie bym się już nie zastanawiał.

  • 81 AD 23 czerwca 2009 o 17:59

   No tak. Tamron jest ciekawym rozwiązaniem. Problem polega na tym, że 50mm, nawet z cropem, ledwo nadaje się zdjęć przyrody i portretu. Ale może jest inne wyjście. Jako uniwersalny kupić tani obiektyw „kitowy”, który wystarczy do zdjęć wakacyjno-rodzinnych, a zainwestować w dobry obiektyw typu 50-150, czy 70-200. Do Canona mógłbym na pewno polecić taki zestaw – Canon 17-40/4 + 70-200/4, jako dobre wypośrodkowanie między ceną i jakością, przy czym niestety wcale nie tanie. Może jeszcze warto przyjrzeć się Canon EF-S 17-85 f/4.0-5.6 IS USM.

 67. 82 Arek 23 czerwca 2009 o 17:29

  Mała poprawka, miało być:
  (może nawet bardziej NIŻ o Tamronie)

 68. 83 Arek 23 czerwca 2009 o 18:56

  Dzięki za szybką odpowiedź ale… nie mówmy o L-kach. To nie mój poziom cenowy:) Canon EF-S 17-85 f/4.0-5.6 IS USM… martwi mnie abberracja i dystorsja dla małych f. A co do pozostałych parametrów to kitowy w zakresie małych ogniskowych właściwie wypada podobnie. Zależałoby mi jednak na w miarę porządnej jakości tyle, że budżet L-ki nie zdzierży:( Pisze Pan, że Tamron jest ciekwym rozwiązaniem… Może właśnie te 50mm z cropem na początek wystarczy a w zamian mamy jednak dużo lepsze parametry optyczne dla mniejszych f… A jak ledwo przestanie wystarczać to wtedy kupić tele? A co Pan myśli o Sigmach na Canonie?

  Pozdrawiam,
  Arek

  PS: A dobry 50-150 to jak nic Canon EF 28-135 mm f/3.5-5.6 IS USM? Nie mylę się?

 69. 84 AD 23 czerwca 2009 o 20:48

  Ehh, będzie trudno… Problem w tym, że wie Pan czego chce, wie co jest dobre, ale funduszy brak. Innymi słowy zmora-amatora. Na placu boju pozostają obiektywy firm niezależnych. Z tego co wiem Tamron jest OK, Sigma pewnie też, ale są doniesienia, że źle współpracuje z AF Canona. Podobno serwis Sigmy koryguje to za darmo.

  Rozwiązanie?

  1. Kupić Tamrona i cieszyć się dobrym standardem.
  2. Kupić obiektyw pod swoje wymagania, a żonie kompakt (wcale nie żartuję).
  3. Kupić 28-135, 17-85, czy coś podobnego i nie zwracać uwagi na niedoskonałość optyki.

  Nie będę ukrywał, że widać różnicę pomiędzy słabym zoomem, a skałką. Nie przeszkadza mi to jednak robić zdjęcia kitem i to z dobrym efektem (lekko przymkniętym, unikając szerokiego końca). Nie wiem na ile powalająca będzie różnica między słabym zoomem, a dobrym zoomem.

  PS. Myślałem o Sigmie 50-150/2.8, ale tak, chyba na to samo wyjdzie.

 70. 85 Arek 24 czerwca 2009 o 12:48

  Jeszcze tylko odnośnie punktu 3:
  Ten Canon 28-135 wypada naprawde nieźle w testach na optycznych. Nie widze tam niedoskonałości optyki (oczywiście w tej cenie) tylko brak szerokiego kąta.

  • 86 AD 24 czerwca 2009 o 14:23

   No to pozostaje się tylko pogodzić, z tym że nie będzie to idealny obiektyw podróżniczo-rodzinny. Niestety 44mm (po cropie) to nie jest idealny wybór do pomieszczeń i widoków. Ale za czasów Zenita, wszyscy mieli obiektywy 58mm i jakoś zdjęcia robili.

 71. 87 Arek 26 czerwca 2009 o 16:49

  No więc po chwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że odłożę na razie plany kupna czegoś dłuższego. Sam też przecież będę robił widoki, pejzarze i rodzinne imprezy a aparat na początku posłuży głównie do dokumentacji miejsc, do których trzeba wrócić i uwiecznić dla potomnych. Ostatecznie więc moje typy to:

  1. Canon EF 17-40 mm f/4.0L USM (a jednak L-ka:)).
  2. Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF)

  Canon jest prawie 2xdroższy od Tamrona i głównie cena ma tu znaczenie. Pańska opinia?

  Pozdrawiam,
  Arek

  PS: Do makro/portretu (to będą raczej eksperymenty z portretem) też sobie już upatrzyłem szkiełko:
  Canon EF-S 60 mm f/2.8 Macro USM
  Jak finanse pozwolą to będzie drugie. A nad tele to będę się długo zastanawiał ale tak sobie myślę, że nie musi być bardzo długie. No właśnie – do czego potrzebny jest bardzo długi zoom w praktyce amatorskiej?

 72. 88 Zenon 26 czerwca 2009 o 18:59

  Przygotowuję się do zakupu pełnoklatkowego Canona 5D MarkII (także rejestrowanie video). Do tego chciałbym dokupić jasny markowy zoom w zakresie około 27-70. Jaki obiektyw mógłby Pan polecić. Który będzie najostrzejszy.

 73. 89 Arek 30 czerwca 2009 o 10:33

  Ostatnia rzecz, nad ktora sie zastanawiam to body – czy warto doplacic 800zl do eos’a 50d w porownaniu z 500d?

 74. 90 AD 30 czerwca 2009 o 12:37

  Do Zenona i Arka. Niestety nie siedzę w systemie Canona, dlatego maje odpowiedzi będą podparte tylko tym, co wyczytałem w sieci.

  Zenon: Albo obiektyw Canona np. 24-105/4, albo np. Tamron 28-75/2.8

  Arek: Trudno powiedzieć, 50D będzie prawdopodobnie lepiej wykonany, ale może 500D ma ciekawsze funkcje.

 75. 91 Maria 7 lipca 2009 o 11:09

  Mam Nikona D80 i obiektyw 18-135mm. Najbardziej interesuje mnie podglądanie przyrody i fotografowanie różnych owadów, zwierząt, ptaków oraz pięknych wschodów, zachodów słońca i księżyca. Co polecasz z obiektywów?
  Pozdrawiam Maria.

  • 92 AD 9 lipca 2009 o 11:40

   Nie powiem nic odkrywczego – obiektyw typu 80-200/2.8 (Nikona, Sigmy, Tamrona). Im droższy tym lepszy :-) Jeżeli w grę wchodzi makro to może Nikon AF 70-180 f/4.5-5.6D Micro ED.

 76. 93 esti 8 lipca 2009 o 14:16

  Witam,
  od pół roku bawię się Sony Alfa 350 z obiektywem kitowym,
  chciałam zmienić obiektyw na coś „lepszego”, interesuje mnie Minolta 24-50 1:4. Czy to dobry obiektyw i czy rzeczywiście będzie można zauważyć różnicę w wykonanych zdjęciach?

  • 94 AD 9 lipca 2009 o 11:37

   Niestety nie znam systemy Sony-Minolta. Minolta robiła w swoim czasie wiele dobrych szkieł. Problemem może być ich niedostosowanie do matryc cyfrowych. Mogę tylko poradzić poszperanie w internecie.

 77. 95 Góra 30 sierpnia 2009 o 16:27

  dzień dobry,
  jestem amatorką fotografii, obecnie korzystałam tylko z zenita.

  teraz bardzo bym chciała kupic sobie lustrzanke cyfrową.
  mam do rozdysponowania 1600zł. myślałam nad zakupem sony alfa 200, z tego co piszą to jest tania na swoją jakość.
  też myślałam nad kupnem body i dokupieniem odpowiedniego obiektywu.
  aparat potrzebny do sesji. i do reportażów.
  czy mógłby mi Pan doradzić ?

 78. 97 Góra 31 sierpnia 2009 o 18:00

  ale czy na pewno będzie to dobry wybór.
  czy może kupic tańcze body, i droższy obiektyw ?

 79. 101 Delstar 25 września 2009 o 00:54

  Dzien dobry wieczor.

  Jestem posiadaczem Canon 40D, 18-55, 85. Zastanawia msie teraz na dokupienie jakiegos obiektywu. Od 5 dni szukam po internecie, testach coa co by mi pasowalo. Zastanawialem sie nad stalka C 28, C 50 ale skoro mam 18-55 to mysle, ze nie beda mi niezbedne.
  Ostateczna decyzja padla na Canon 10-22 i Sigma 10-20. Bylaby dobrym uzupelnieniem od mojego zestawu szczegolnie ,ze robie zdjecia na imprezach zamknietych, w mieszkaniach, restauracjach, swieta itp.

  Teraz mam problem ktorego wybrac. Szkoda mi wydawac ~800 dolcow na obiektyw bo musze jeszcze dokupic lampe. Ale jesli bylaby wielka roznica miedzy canonem a sigma widziana okiem na zdjeciach to zmuszony bylbym wziasc canona. Chcialem sie dowiedziec jaka jest roznica miedzy canonem a sigma i dla czego jest taka przepasc cenowa miedzy nimi ?

  Mieszkam w usa i sigma kosztuje ~$479 a canon ~760 prawie dwa razy tyle. Z tego co widzialem na testach to nie ma miedzy nimi tak duzej roznicy zeby byla taka przepasc cenowa miedzy nimi. Przeciez to tak jakby porownac cene kita do pol-pro/pro. Nijak inaczej musi byc roznica przynajmnie polowa ceny ale adekwatna do jakosci.

  Z gory dziekuje za odpowiedz

 80. 102 maniekdtr 20 października 2009 o 21:48

  Witam wszystkich uzytkowników i samego wielkiego człowieka w dziedzinie fotografi.
  Mam pytanie 2 lata temu kupiłem aparat Canona eos 40d posiadam trzy obiektywy Canon 18-55 kit, Sigma 70-300 APO DG f4-5.6, Canon 24-105 L f4 IS USM, lampe Canon Speedlite 580 EX II statyw Velbon Sherpa 450R.
  Juz jakiś sprzet to jest napewno.Rok do tyłu zrobiłem kilka zdjęc znajomym na ślubie i tak sie zaczeło wiem ze nie mam najlepszego sprzetu i dlatego mam do Pana pytanie potrzebuje obiektyw do kościola myslałem nad obiektywem Canon EF 17-40mm f/4L USM i
  Canon EF-S 10-22mm f/3,5-4,5 USM. Wiem że najlepszy był by f2.8

  Prosze o podpowiedz jakie szkla najlepiej używac do fotografii ślubnej chodzi o przygotowania w domu,kościół,sala,plener.

  Pozdrawiam bardzo serdecznie

 81. 103 hermionka 3 listopada 2009 o 13:20

  Witam serdecznie,
  prosilabym o rade w doborze obiektywu do body Nikon D70.
  Obecnie posiadam tylko kitowy obiektyw.
  Chcialabym sie skupic glownie na wykonywaniu zdjec architektury czy reportazu.
  Co moglibyscie poradzic? Czy Nikkor 24mm/f2.8 bylby dobrym wyborem? A moze Sigma 24mm/f1.8?

  • 104 AD 3 listopada 2009 o 14:02

   Oba obiektywy są ciekawymi konstrukcjami. Nikon chyba nie radzi sobie idealnie z praca z matrycą cyfrową, nie wiem jak Sigma. Do reportażu będą bardzo dobre, chociaż może nawet za wąskie (24mm, dale „tylko” klasyczne 35 mm). Ciut gorzej będzie z architekturą, bo może dać się we znaki dystorsja (zniekształcenia geometryczne powszechne w obiektywach szerokokątnych).

 82. 105 hermionkja 8 listopada 2009 o 13:32

  Szukalam na stronie porad dotyczacych wyboru filtrow polaryzacyjnych, ale niestety nic nie znalazlam. Czy istnieja jakies konkretnie polecane filtry do konkretnych obiektywow, aparatow? Jak wyzej pisalam jestem posiadaczka Nikona D70 i zastanawiam sie wlasnie w jaki filtr byloby najlepiej zainwestowac..
  z gory dziekuje za wskazowki!

  • 106 AD 8 listopada 2009 o 14:31

   Nie ma zaleceń typu producent filtra – producent obiektywu. Sa po prostu dobre firmy i kiepskie. Z tego co pamiętam warto zainteresować się filtrami Hoya i B&W. Mają różne ceny w zależności od jakości wykonania. W przypadku obiektywów szerokokątnych (większość obiektywów w lustrzankach cyfrowych) warto zainwestować w filtry typu Slim (o niskiej wysokości).

 83. 107 Michał 23 listopada 2009 o 19:29

  Proszę o pomoc w wyborze konkretnego obiektywu.
  Aparat Canon 500D
  przezaczneie obiektywu: wykonywanie zdjęć do katalogów producnetów: płytek ceramicznych, parkietów i mebli;
  Zdjęcia wykonywane są w mieszkaniach prywatnych (łazienki, kuchnie, pokoje). Niestety nie zawsze istnieje możliwość ustawienia dodatkowego oświetlenia.
  podsumowując wnętrza są: raczej małe (nieduże) oraz niestety w większości przypadków niedoświetlone.

 84. 108 Michał 23 listopada 2009 o 19:39

  p.s.
  chodzi o zdjęcia aranżacji (a nie pojedynczy produkt) czyli np. pokazana cała łazienka w której ułożono płytki ceramiczne producneta „X” lub pokazany cały pokój z którym ułożono parkiet producneta „Y”;
  zdjęcia robione ze statywu;
  optymalnie jeśli pokazane było by dobrze (m.in. ostro) całe wnętrze i jednocześnie delikarny wzrór na płytce lub usłojenie na drewnie;
  właścieiele lokali z różnych powodów (np. ograniczony czas na zrobienie zdjęć) nie zawsze wyrażają zgodę na rozstawienie oświetlenia;

  • 109 AD 24 listopada 2009 o 13:07

   Hymm, najlepszy byłby dobrze skorygowany, jasny obiektyw szerokokątny. Za dużo tanich takich nie ma. Skoro zdjęcia będą ze statywu może zoom 17-40/4 Canona, albo podobny Tamrona lub Sigmy. Może Sigma 24 f/1.8 EX DG ASP Macro, albo Tamron AF SP 17-35 f/2.8-4 Di LD Aspherical (IF), albo Tokina AT-X 12-24 f/4.0 Pro DX. Niestety nie znam tych modeli, trzeba by poszukać testów w sieci, ze szczególnym uwzględnianiem dystorsji i ostrości. Do rozświetlania często wystarczy lampa błyskowa skierowana w sufit, zawsze się przyda dodatkowe światło.

 85. 110 joah 27 listopada 2009 o 16:59

  dzień dobry
  skoro udzielił już Pan tylu porad to może i ja na jedną się załapię :) a mianowicie:
  chcę kupić nikona d90 a posiadam już obiektyw do lustrzanki analogowej nikkor AF 28-100 f/3.5-5.6G i zastanawiam się jak by to razem działało. Pisał pan, że jakośś zdjęć może się pogorszyć – jak bardzo? czy może lepiej od razu kupić i body i obiektyw kitowy?
  z góry dziękuję za odpowiedź!

 86. 111 AD 27 listopada 2009 o 17:13

  Trudne pytanie. Przede wszystkim używając obiektywu 28-100 w D90 nie mamy prawdziwego szerokiego kąta, tylko coś w okolicach 42mm. Jeżeli nie jest to problem, to nie sądzę by jakość była drastycznie gorsza. Może warto najpierw kupić body, protestować i ewentualnie dokupić inny obiektyw potem

 87. 112 Funken-telechy 29 listopada 2009 o 17:14

  Bardzo proszę o pomoc.

  jak zachowywał się będzie obiektyw AF NIKKOR 24 mm 1:2.8 D w Nikonie d700 i d300 (jaka będzie różnica)?.

  dziękuję i pozdrawiam

  • 113 AD 29 listopada 2009 o 22:19

   Najbardziej oczywistą kwestią jest to, że obiektyw 24mm będzie w D700 obiektywem 24mm, dającym bardzo szerokie pole widzenia, a w D300, jego pole widzenie będzie zbliżone do 35mm. Niedługo sam będę testował ten obiektyw więc napisze więcej. W matrycy pełno-klatkowej może być mało ostry na brzegach kadru. Podobno dokuczają mu też aberracje chromatyczne (niebieskawe obwódki wokół brzegów kontrastowych obiektów). Kat widzenia jest jednak bardzo fajny zarówno w D300 (standardowy obiektyw szerokokątny), jak i w D700 (bardzo szeroki, ale nie za szeroki).

 88. 114 Diana 29 listopada 2009 o 20:55

  Witam,
  Posiadam od 5 lat aparat Canon EOS D20,który nabyłam z obiektywem EF-S 18-55f/3.5-5.6.Potem dokupiłam Sigmę APO 70-300mmf4-5.6 DG Macro.Fotografuję głównie przyrodę ,zwięrzeta często w gorszych warunkach oświetleniowych.Potrzebuję większych zbliżeń.
  Muszę wymienić obiektyw kitowy z powodu awarii.Myślę o jaśniejszym.Natomiast do Sigmy chcę dokupić telekonwerter,czy ma to sens?.Proszę o poradę w obu sprawach.
  Pozdrawiam Diana

  • 115 AD 29 listopada 2009 o 22:27

   Fotografia przyrody, a zwłaszcza zwierząt z odległości jest bardzo wymagająca dla sprzętu. Nie da się ukryć, że podstawą jest dobry, jasny teleobiektyw. Mógłbym polecić obiektyw typu 70-200/2.8 dowolnego producenta i do niego ewentualny telekonwerter. Nie polecam telekonwertera do posiadanej przez Panią Sigmy. To zbyt ciemny obiektyw, żeby doczepiać do niego element, który sam zabierze 1,5 d 2 przysłon. W takich warunkach autofokus może przestać działać. A skoro tak to może jakimś rozwiązaniem byłby obiektyw bez autofocusa (trzeba by ostrzyć ręcznie) w stylu Samyang 500 MC f/5.6 za ok. 450zł.

 89. 116 adija 11 grudnia 2009 o 10:10

  Witam!do tej pory używałam zwykłego aparatu cyfrowego, ale chciałabym kupić cyfrową lustrzankę. Aparat potrzebuję do robienia zdjęć na co dzień- tzn zdjęcia dziecka, na wakacjach zdjęcia krajobrazu, chodzę po górach więc jakieś większe zbliżenie by się przydało. Chodzi mi o aparat,który nie będzie miał nie wiadomo jak wiele zaawansowanych funkcji bo wiem ze ich nie użyję. Z tego co czytałam to pewnie ze 2 obiektywy by się przydały. Bardzo proszę o poradę co powinnam kupić.Jaki aparat, jakie obiektywy.

 90. 118 Magda 11 grudnia 2009 o 16:37

  Nareszcie jest ktoś kto pomaga – ludziom :)))
  -kupuje męzowi aparat w prezencie canon 50d.
  nie wiem niestety jaki wybrać obiektyw. Mąz ma bzika na punkcie naszego dziecka i pstryka córci fotki.
  Na pewno chce kupic do portretów i jakiś uniwersalny.
  Prosze o rade.

  • 119 AD 11 grudnia 2009 o 20:39

   Na początek wystarczy Canon EF-S 17-85 f/4.0-5.6 IS USM (~1000pln). Idealny zestaw to: Canon EF 17-40 f/4 L USM (~2600pln) + Canon EF 70-200 f/4.0 L USM (~2400pln).

 91. 120 Machonis 11 grudnia 2009 o 17:42

  Witam serdecznie…
  Czytam tak już od dłuższego czasu te wszystkie porady ze względu na moją obecną sytuację,a mianowicie…Mam zamiar kupić PIERWSZĄ lustrzankę (Nikona D5000 bądź Sony a380) i długo już myślę jakie obiektywy wybrać…Fakt faktem-cena gra tu dość istotną rolę…

  No i tu się zaczynają moje pytania(bowiem jestem amatorką a widzę że wreszcie natrafiłam na stronę w której ludzie na prawdę sensownie doradzają i pomagają)…[Chodzi o obiektywy do NIKONA D5000]
  Głównie o:
  -fotografię przyrody(tj.bardziej myślę tu o teleobiektywie czy jakiś zoomach)Znalazłam:
  *NIKON 55-200mm f/4-5.6G ED
  *NIKKOR NIKON 18-105 mm VR ED F/3.5-5.6
  *SIGMA 18-200/3.5-6.3 DC

  -portrety;a jak już zauważyłam czy raczej tu przeczytałam nadają się obiektywy od chyba 50mm do 105mm
  *NIKON 18-55mm f/3.5-5.6G AF-S VR DX

  Zależałoby mi też na dobrym obiektywie pod zdjęcia makro choć wiem-wszystkiego mieć nie można…:)

  Mam nadzieję że coś mi Pan doradzi i z góry bardzo dziękuję…
  Pozdrawiam…

  • 121 AD 11 grudnia 2009 o 20:42

   NIKKOR NIKON 18-105 mm VR ED F/3.5-5.6 powinien wystarczyć do wszystkiego. Skoro mówimy jednak o przyrodzie i portretach to może trochę bardziej specjalistyczny obiektyw typu krótkie tele, jak Sigma 50-150 f/2.8 II EX DC HSM (~2500pln)

   • 122 Machonis 11 grudnia 2009 o 22:23

    Bardzo dziękuję za odpowiedź…:) Cieszę się że mamy-my ludzie,taką stronę gdzie nie ma tych wszystkich że tak to ujmę ,,dziwnych” odpowiedzi typu-Mam taki aparat,kup go bo jest fajny…:D Dziękuję…A swoją drogą to chyba już tu byłam i korzystałam z kilku poradników(bardzo przejrzystych za co wieeelki +++)…:) Dziękuję jeszcze raz…Nartuje mnie teraz tylko jedno-Nikon czy Sony…:)

 92. 123 Machonis 12 grudnia 2009 o 21:11

  A jeszcze pozwolę sobie zapytać…Bo jestem skazana na kupno Nikona D5000 w Media Markt…i tam sprzedawany jest w zestawach wraz z obiektywem 18-55mm(2500zł) i w zestawie z obiektywami 18-55mm i 50-200mm(3500zł)…i teraz się zastanawiam który zestaw się bardziej opłaca…? No bo w końcu ceny obiektywów są ,,dość wysokie” i nie wiem czy to jakiś chwyt marketingowy że body+2obiektywy=3500zł…?:(

  • 124 AD 13 grudnia 2009 o 14:24

   Chwyt, jak chwyt. Te obiektywy po prostu nie są powalające optycznie, a w zestawie zawsze opłąca się kupować i kupującemu (taniej) i sprzedawcy (i tak zarabiają swoje, lekko tnąc jednostkowe marże). Jedyne co bym sprawdzić, to czy taki sam zestaw, gdzie indziej nie kosztuje mniej (warto skorzystać z porównywarek: skapiec.pl, ceneo.pl).

 93. 125 Magda 13 grudnia 2009 o 16:41

  Witam Panie Adamie,

  jeśli obiektyw do portretów to który by Pan polecił:

  canon 85/1.8
  tamron 90/2.8
  sigma 105/2.8
  Pozdrawiam serdecznie dziekując z góry.
  Magda

  • 126 AD 14 grudnia 2009 o 15:11

   Dowolny z nich. Dwa ostatnie dają też opcję macro, a Canon ma silnik USM, czyli łatwiej i ciszej ustawia ostrość. Optycznie wszystkie są bardzo dobre. Kwestia wyboru funkcji dodatkowej i ceny.

 94. 127 monika 14 grudnia 2009 o 01:42

  Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc.
  Wiem, że moje dziecko marzy o Nikonie N90. Piszecie o różnych obiektywach (czy teleobiektywach) a ja za cholerę nie wiem o co w tym chodzi:) Nie chciałabym podpytywać córki ponieważ zaraz się połapie a to ma być prezent. W związku z tym bardzo proszę o pomoc jaki obiektyw ten Nikon N90 powinien posiadać. Czy lepiej kopić body i dokupić obiektyw czy komplet? Jeśli to istotne to córka najczęściej fotografuje osoby a czasem przyrodę.

  • 128 AD 14 grudnia 2009 o 15:13

   Obiektyw to nazwa ogólna, teleobiektyw to obiektyw, który przybliża odległe obiekty, jak lornetka. Cenowo lepei kupić komplet. Radziłbym zestaw Nikon D90 + obiektyw 18-105.

 95. 129 monika 14 grudnia 2009 o 16:50

  bardzo dziękuje za pomoc i pozdrawiam.

 96. 130 agata 17 grudnia 2009 o 16:03

  witam,

  od kilku tygodni tylko szperam i szukam różnych informacji, sprawdzam, porównuję i szczerze powiem, z dnia na dzień wiem coraz mniej. zamierzam nabyć swoją pierwszą lustrzankę, ale nie chcę jej mieć, aby robiła zdjęcia za mnie, dlatego planuję mocno przyłożyć się do nauki.
  dlatego już teraz myślę o obiektywie porządniejszym od kitowego, ale nie potrafię nic sama znaleźć, bo opinie często bywają sprzeczne.

  najbardziej interesuje mnie fotografia portretowa, dlatego szukam obiektywu głównie pod tym kątem, ale z drugiej strony zastanawiam się nad teleobiektywami, bo myślę też o zdjęciach sportowych.
  moje pytanie jest takie: czy znajdę coś odpowiedniego w rozsądnej cenie (sam aparat jest sporym wydatkiem, a nie mam możliwości wydać drugie tyle na obiektyw), ale także: canon 450d czy 500d, ten pierwszy jest trochę tańszy, można by dołożyć do obiektywu, ale czy warto?

  błagam o pomoc, bo zależy mi na skompletowaniu sprzętu dobrego dla zupełnego amatora jakim jestem teraz, ale też zapewniającego możliwości dla amatora chcącego się rozwijać :)

  z góry dziękuję!

  • 131 AD 17 grudnia 2009 o 16:38

   Odwieczny problem, bo fotografia nie jest hobby tanim. Nie wiem ile może PAni wydać, ale szukałbym jakiegoś kompromisu. Np. tańsze body i obiektyw Sigmy lub Tamrona, czy Tokiny. Sprt i portret się nie wykluczają. Najlepszy byłby jasny obiektyw 70-200.

 97. 132 Arghal 18 grudnia 2009 o 20:30

  Witam serdecznie.

  mam olympusa e 500 z obiektywami 14-45mm i 40-150mm. Niezmiernie często fotografuję zwierzaki w halach wystawowych oraz górskie przestrzenie. Wiem, że do tego pierwszego celu powinienem zaopatrzyć się w jasny obiektyw – jaki?, a w drugim wypadku? Będę wdzięczny za info. Pozdrawiam

 98. 135 gg 20 grudnia 2009 o 19:01

  http://allegro.pl/item854427886_megapromocja_sigma_dp1s_jak_lustro_nowy_model_4gb.html

  mam pytanie – czy ten aparat będzie dobry do portretów? Czy lepiej sobie odpuścić i poszukać lustrzanki + jasnego obiektywu?

 99. 137 gg 20 grudnia 2009 o 19:06

  bo na oku mam jeszcze – http://allegro.pl/item852630021_konica_minolta_dynax_5d_wraz_z_dodatkami_polecam.html . Zdjęcia raczej bardziej amatorsko, ale wiem, że głównie będą to portrety i na nie jestem nastawiona.

 100. 139 Lukas 23 grudnia 2009 o 18:11

  Witam mama D5000 i kitowy obiektyw 18-55
  Zastanawiam się nad jakimś obiektywem do portretów oraz uniwersalnym obiektywem, który mógłbym zabierać na wycieczki i robić zdjęcia zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz
  Dobrze jak by posiadał jakieś sensowne przybliżenie.

  Co by Pan polecił?

 101. 140 ryspas 30 grudnia 2009 o 16:22

  Witam!!
  Zaczałem robić zdjecia amatorsko posiadam Canona450d i kitowy obiektyw 18-55 ,chciałbym dokupić coś żeby robić zblizenia.
  Wybrałem cztery i mam problem z wyborem :
  Canon 55-250 mm f/4-f/5.6 EF-S IS
  Canon 70-300 mm f/4-f/5.6 EF IS USM
  Canon 75-300 mm f/4.0-f/5.6 EF III USM
  Sigma 70-300 mm f/4.0-f/5.6 DG MACRO / Canon
  Czy mogłbyś napisać mi w kolejniści który mam wybrać,wiesz chodzi też o finanse moje.
  Z góry dziękuje i pozdrwiam.

  • 141 AD 30 grudnia 2009 o 19:59

   Szczerze mówić nie mam pojęcia co doradzić. Nie znam wszystkich obiektywów na rynku, a te modele są do siebie bardzo zbliżone. Polecam samodzielne poczytanie testów.

 102. 142 Tomasz 30 grudnia 2009 o 21:16

  Witam,
  Jestem początkującym w tej dziedzinie, posiadam canona 450d z kitem 18-55 i zastanawiam się nad dobrym obiektywem do zdjęć sportowych jak i z większej odległości, czy canon EF 70-300mm 4-5.6 IS USM będzie dobrym obietywem do takich zdjęć czy może Sigma 70-300 4.0-5.6 APO macro DG, czy nie są za ciemne,czy canon bedzie dobrze współpracować z tym modelem aparatu gdzie gniazdo jest EF-S i czy to nie spowolni jego pracy. Co Pan sądzi o obiektywach : canon EF-S 55-250mm 4-5.6 IS, canon EF – S 18-135mm 3.5-5.6 IS oraz Sigma 50-200mm 4-5.6 DC OS. Proszę o radę i sugestię co do innych obiektywów.

 103. 143 ankatt 7 stycznia 2010 o 23:25

  Witam, kupuje wlasnie nowy aparat, lustrzanke Nikon G90. Do tej pory fotografowalam lustrzanka analogowa Pentaxa, ale i tak stary obiektyw sie nie nadaje,wiec zmienie caly komplet. Sporo podrozuje i wlocze sie po gorach, wiec fotografuje w gorach, tzw nature ale rowniez miasta, czasem waskie i zatloczone ulice, i standardowo jakies tam imprezy. I zastanwaiam sie nad obiektywam, generalnie sa dwie opcje, albo Nikkor 18-105 i do tego jakis tele, ma calkiem dobre opinie pomimo ze kit, albo to nowe cudo Nikona 18-200. Przyznaje ze takie all in one jest bardzo wygodne, tylko sie obawiam czy optyka jest rzeczywiscie na tyle dobra ze zdjecia ze skrajnych wartosci, blisko 18 i 200 beda dobre. Zna Pan moze ten obiektyw? Jest on wart rzeczywsicie swojej ceny? ktore rozwiazanie Pana zdaniem bedzie sensowne? Wielkie dzieki za porade!!!

 104. 144 Dodi 8 stycznia 2010 o 15:09

  Witam
  Jestem początkująca Chcę kupić lustrzankę Nicon lub Canon. Jeszcze nie wiem jaki model, ale czy bez podania modelu można już się rozglądać za dobrym obiektywem. Problem polega na tym, że chcę robić zdjęcia we wnętrzach (z reguły są kiepsko doświetlone), do zdjęć nocą oraz do fotografowania architektury i detali. Zależy mi również na dobrej stabilizacji obrazu. Proszę o radę jakie parametry powinien mieć odpowiadający obiektyw.

 105. 145 sowinsky 16 stycznia 2010 o 13:53

  Witam i życzę szczęśliwego Nowym Roku
  Przeczytałem blog i jestem mile zaskoczony, że prowadzi go Pan w tak przystępny i zarazem rzetelny sposób.

  pyt 1.Jeżeli dobrze zrozumiałem z blogu, tylko format pełna klatka aparatu gwarantuje, że oznaczenie ogniskowej obiektywu będzie zgodne z rzeczywistością. W innych przypadkach trzeba zastosować przeliczniki. Czy tak?

  pyt 2. Jak zasada odwzorowania liczby ogniskowej obiektywu na pełnej klatce działa w analogu np NIKON F5 versus w cyfrowych modelach z pełną klatką np NIKON D3? (czy może trzeba przeliczać przekładając obiektywy z analogu do cyfry?)

  Spełniłem właśnie moje marzenie i kupiłem piękną analogową NIKON F5 :-)

  pyt 3. Poproszę o poradę jaki podstawowy zestaw obiektywów NIKKORA do niej kupić. Myśląc przyszłościowo, że za jakiś nieokreślony czas kupię NIKON D3 pełną klatkę i fajnie żebym mógł te obiektywy wykorzystać do cyfry.

  Pozdrawiam Rafał

  • 146 AD 18 stycznia 2010 o 18:05

   Ad 1 Tak, chociaż proszę pamiętać, że nie ma czegoś takiego, jak jedynie słuszne oznaczenie ogniskowej. Obiektyw 50mm w tzw. pełnej klatce jest standardem, w matrycach większości cyfrówek krótkim tele, a zamontowany do średniego formatu byłby szerokokątny.

   Ad 2 Jeżeli aparat jest pełnoklatkowy, niezależnie od tego, czy cyfrowy, czy analogowy, to obiektyw daje tę samą ogniskową. Problemem może być jedynie to, że stare obiektywy szerokokątne nie współpracują idealnie z matrycami cyfrowymi (kwestia prostopadłości padania promieni światła).

   Ad 3 Jak dla mnie idealnym zestawem obiektywów jest 28mm/2.8 + 85mm/1.8. 85mm świetnie sprawdzi się jako obiektyw portretowy w każdym analogu i w każdej cyfrze. 28mm to fajny kąt reporterski, ale nie wiem jak współpracuje z cyfrą (trzeba by poszukać testów). Albo może zoom typu Tamron 28-75/2.8.

 106. 148 Anrew 19 stycznia 2010 o 21:24

  Witam serdecznie,
  Mama Nikona D90
  do niego
  Tamrona – 55-200
  Nikkor 18-55
  Nikkora stałoogniskowego 50 – F 2,8

  Ostatnio fotografowałem studniowke i glownie wykorzystywalem 18-55 ze wzgledu na mozliwosc korzystania z zooma.

  Chcialbym sprobowac dla znajomej fotografowania slubu i wesela (nie chciala fotografa wiec darmowy nawet jesli nic nie wyjdzie nie zaszkodzi :-))

  Prosze o rade czy do podanego zestawu warto dokupic jakis obiektyw bardzo szerokokatny 10,14 –> 20, 24 i czy lepiej wybrac szerokie szkielko stalo czy zmiennoogniskowe czy tez lepiej dla „ciekawych” zdjec i efektow dobrac rybie oko ?

  Glownie interesuje mnie fotografia w kosciele i na sali (i jedno i drugie nie jest zbyt jasne) wiec obiekty 18-55 ze wzgledu na minimalna przyslone powyzej 4 chyba sie nie sprawdzi (a moze sie myle).

  A i czy dla niedoswietlonych pomieszczen (kosciol, sala) warto zwiekszyc ISO do np 400 uwzgledniajac utrate jakosci ale majac jasniejsze zdjecia ?

  Do zdjec dodatkowo bedzie uzywana lampa SB-900

  Pozdrawiam

  • 149 AD 21 stycznia 2010 o 20:11

   Co do obiektywu to do kościoła polecałbym jasny zoom, od szerokiego kąta do standardu, w stylu Tamrona 17-50 lub podobny. Bardzo szeroki kąt wbrew pozorom nie będzie aż tak potrzebny. Zwykle w kościele można odejść kawałek, gorzej z przybliżaniem się. ISO warto podbić, bo kościoły to trudno oświetleniowo miejsca. O ile nie będzie to zbyt przeszkadzało, radze używać lampę i próbować zbalansować jej błysk ze światłem zastanym, fotografując np. na preselekcji przysłony w okolicach 2.8/4.

 107. 150 sowinsky 20 stycznia 2010 o 06:58

  Witam ponownie
  Nawiązując do Pana ostatniej porady dotyczącej zestawu do NIKON F5
  Cytat: Jak dla mnie idealnym zestawem obiektywów (do pełnej klatki) jest 28mm/2.8 + 85mm/1.8. … Albo może zoom typu Tamron 28-75/2.8.

  Co Pan sądzi na temat, jakości i praktyczności
  Nikon Nikkor AF-S DX 18-200 f/3.5-5.6 (ze stabilizacją)
  w porównaniu z polecanym przez Pana (jasnym) Tamronem 28-75.
  Czytałem testy obydwu, więc cenię raczej Pana prywatne zdanie w oparciu o duże doświadczenie.
  Który z obiektywów Pan obiektywnie poleca?
  Pozdrawiam Rafał

  • 151 AD 21 stycznia 2010 o 20:13

   Nie jestem fanem tzw. superzoomów. Nawet jeżeli ich jakość jest akceptowalna, to nie lubię lenistwa, do którego skłaniają poprzez możliwość kręcenia zoomem tam i z powrotem, zamiast kadrowania „głową i nogami”.

 108. 152 aqata 21 stycznia 2010 o 19:36

  Witam,
  Jestem poczatkujacym fotografem i jeszcze mam male pojecie o fotografii :-). Zakupilam aparat canon eos 50D i mam problem z obiektywem. Interesuje mnie głównie portret w plenerze, ewentualnie w pomieszczeniach (ale nie w studiu), a także reportaż przyrodniczy i ewentualnie makro. Czy moógłby mi Pan polecić coś konkretnego i dobrego. Dziekuje za pomoc.
  Pozdrawiam.

 109. 153 aqata 21 stycznia 2010 o 19:44

  Witam,
  Jestem poczatkujacym fotografem i jeszcze mam male pojecie o tej sztuce :-). Zakupilam aparat canon eos 50D i mam problem z obiektywem. Interesuje mnie głównie portret w plenerze,w pomieszczeniach (np.slub) a także reportaż przyrodniczy i ewentualnie makro. Czy moógłby mi Pan polecić coś konkretnego i dobrego. Dziekuje za pomoc.
  Pozdrawiam.

 110. 157 anton 22 stycznia 2010 o 01:07

  Witam, planuję zakup Canona 5D Mark II i zastanawiam się jakie obiektywy do niego wybrać. Jestem już prawie zdecydowany na Canona 100mm f/2.8 L. Chciałbym jeszcze dokupić dwa obiektywy zmiennoogniskowe od około 24 do 200mm. Wiem, że do tego aparatu pasowałyby Canon 24-70mm f/2.8 L oraz Canon 70-200mm f/2.8 L, ale jest to dosyć spory wydatek. Czy mógłby mi Pan zaproponować dobrej jakości zoomy za choć trochę mniejsze pieniądze? Z góry serdecznie dziękuję.

  • 158 AD 25 stycznia 2010 o 15:59

   Nie znam dobrze szkieł Canona, ale podobno „kitowy” obiektyw do 5D, czyli 24-105/4 jest całkiem dobry. Jeżeli zależy Panu na świetle do szukałbym coś w stylu Tamrona 28-75/2.8, z trele to canonowski 70-200/4 też jest niezły. Można też celować w Sigmę 70-200/2.8.

 111. 159 spv5000 22 stycznia 2010 o 21:40

  Witam! Mam Nikona d90 i kitowy obiektyw 18-105. Chciałbym dokupić stałkę 50mm/75mm i obiektyw 70-200mm.

  1 Pytanie. Waham się pomiędzy Nikkorem 50mm f/1.4D, Nikkorem 50mm f/1.4G i Nikkorem 35mm f/1.8G DX. Co by Pan polecił dla amatora? Czy będę widział różnicę w jasności obiektywów f/1.4 i f/1.8? Czy warto wybrać nowszą (ale plastikową) konstrukcję 50 f/1.4G, czy lepiej postawić na starszy, metalowy (i bez silnika, chociaż przy d90 nie ma to znaczenia) model 50 f/1.4D?

  2 Pytanie. Jaki obiektyw 70-200 by Pan polecił? Nie musi być koniecznie Nikona w cenie do 2000 zł?

  Dziękuję.
  spv5000

  • 160 AD 25 stycznia 2010 o 16:03

   Ad 1. Od lat używam 50/1.8 i nie mam mu nic do zarzucenia. Alternatywnie zainteresowałbym się szkłem Nikon AF-S 35 f/1.8G DX lub Sigma 30 f/1.4 EX DC HSM, które dadzą w D90 kąt widzenia standardu.

   Ad 2. Sigmę 70-200/2.8 lub 50-150/2.8.

 112. 161 Mario 30 stycznia 2010 o 00:37

  Mam D60 ale wciąż świdruje mnie myśl by przejść na D90. D60 generalnie zaspokaja moje potrzeby amatora, męczy mnie jednak brak silnika w body i wynikające z tego ograniczenie przy dopasowywaniu obiektywów. Aktualnie myślę o zakupie szkła do portretu. Czy Pana zdaniem warto przechodzić na 90, czy jednak lepiej sobie odpuścić? A jeśli to drugie, to jakie szkiełko Pana zdaniem sprawdziłoby się? Dodam, że cena też niestety ma znaczenie. Pozdrawiam

  • 162 AD 27 lutego 2010 o 21:55

   D60 wystarczy, ale to zawsze kwestia możliwości finansowych. D90 na wielu polach będzie zapewne lepszy. Nie powiedział Pan do czego miałby być nowy obiektyw.

 113. 163 yola22 31 stycznia 2010 o 14:54

  Witam:)
  Poczatkujaca…chcę zakupic Canona 500d/body/… jaki dobrac obiektyw?…mysle o standarciesigma17-7ommDCOSHSM

  • 164 AD 27 lutego 2010 o 21:57

   Jak zwykle to kwestia ceny, aja polecam obiektywy ze stałym światłem, które są zwykle lepiej wykonane, ale też droższe. Ta Sigma powinna być jednak OK>

 114. 165 kuba 2 lutego 2010 o 22:23

  A co powiecie na zestaw: nikon d90 plus tamron 70-200/2,8? chodzi mi o zdjęcia ze sporej odległości ale nie tylko. zda egzamin?

 115. 167 artitheblue 3 lutego 2010 o 01:20

  witam. Gratulując wiedzy i cierpliwości;))) proszę o pomoc przy wyborze lustrzanki…
  Jestem fotoamatorem, obecnie cykam fotki zwykłą cyfrówką (Sony H3), mam dość ciemnych zdjęć z tego aparatu;)
  Na lustrzankę mogę wydać do 2 000 PLN (razem z obiektywem/ami). Głównie architektura, miasto po zmroku (uwielbiam Londyn;)), rzadziej, ale mimo wszystko też, mecze…
  Myślałem nad Nikonem 3000… Co Pan myśli o tym aparacie? Ten model to tylko luźna myśl dla mnie na razie, chciałbym poznać Pana zdanie… Jakiś 1 obiektyw uniwersalny, czy 2…? Wiem, że w tej kasie szału nie będzie ale na początek nie chcę wydać więcej.
  Pozdrawiam

 116. 169 marysieka 3 lutego 2010 o 02:46

  czy obiektywy (mam na myli canona ef lub ef-s) pasujá do 400d i do 5d mark ii jednoczesnie??
  mam teraz 1000d i 400d i czekam na 5d mark ii – za cholere nie moge nigdzie sprawdzic czy beda mi pasowaly moje obiektywy czy mam sie przygotowac na kolejna inwestycje?
  wiekszosc pisze, ze fe pasuje wszedzie, a ef-s nie do kazdego – ale czy ktos moglby mi wyjasnic to dokladniej???
  proooszeee…
  maryska

  • 170 AD 27 lutego 2010 o 22:03

   EF-S z tego co kojarzę są obiektywami przeznaczonymi do aparatów cyfrowych z mniejsza matrycą typu APS-C. Są konstrukcyjnie ciut głębsze i będę winietować na „pełnej klatce”. Innymi słowy praktycznie się nie nadają.

 117. 171 piotr 5 lutego 2010 o 22:35

  witam .
  Kupiłem Canona 7D z obiektywem 18-135/3,5-5,6 . Dokupiłem C 70-200 2,8 L , teraz „kitowy” obiektyw chcę wymienić na coś lepszego o charakterze uniwersalnym(uwzględniając 70-200).Myślałem o C 17-55 /2,8 lub 24-70 /2,8 L i nie wiem co będzie lepszym wyborem pod APS-C(chcę jeszcze dokupić C50/1,4 i 10-22/2,8 -w przypadku zakupu 24-70) . Z góry dziękuję za pomoc , dodam ,że jestem amatorem i nie ukrywam ,że powoli robienie zdjęć zaczyna sprawiać mnie dużo radości .Piotr

  • 172 AD 27 lutego 2010 o 22:05

   Jeżeli koszty nie grają roli ja bym kupił 24-70 i 10-22, ale 17-55 będzie bardziej uniwersalny. 50tki bym nie kupował, raczej coś koło 30tki.

 118. 173 Kasia 6 lutego 2010 o 10:22

  witam ,kupilam body Nikon D90 ,wkrotce chcialabym moc porobic fotki na slubie u kolezanki,jakie szklo dobrac,czy wystarczy jedno czy trzeba kilka,chcialabym aby moglo ono tez posluzyc do fotografii rodzinnej,prosilabym tez o pomoc w doborze szkla do fotografii krajobrazow,z gory dziekuje.

  • 174 AD 27 lutego 2010 o 22:08

   Na ślubu przydaje się szeroki kąt to zdjęć ogólnych i wnętrz oraz krótki tele do portretów. Czyli w przypadku D90 coś w okolicach 17mm i 85mm. Z tańszych rozwiązań może Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR. Jak zwykle to kwestia ilości pieniędzy do wydania (ja być zainwestował w jasny zoom typu 17-50 i obiektyw 85/1.8 lub 90/2.8).

 119. 175 Memoryart 10 lutego 2010 o 11:06

  Witam, jak dobrze że jest ta strona!!!

  Jestem świeżo przed zakupem D700 NIKON i zastanawiam się nad szkłami.

  Jestem zafascynowana szerokim kątem ale zakres 14 – 24 mm f2.8 NIKKOR jako trzeci obiektyw z przyczyn finansowych nie jest osiągalny.
  Planuję kupić 24-70mm oraz 70-200mm f/2.8
  Posiadam już 50 tkę AF-S

  Czy jeżeli kupię te 2 obiektywy to będą one spełniały chociaż trochę zakres szerokokątny ( reporterski np na ślubie, weselu)
  Czy lepiej kupić jednak 14-24mm niż 24-70mm?

  I czy do D700 mam szukać obiektywów tylko AF-S czy AF wystarczy?
  Karolina

  • 176 AD 27 lutego 2010 o 22:11

   24mm w pełnej klatce zupełnie wystarczy. Dla mnie na przykład 20mm to było już zbyt szeroko. AF-S daje większy komfort pracy, ale AF wystarczy.

 120. 177 Alka 12 lutego 2010 o 15:10

  Czy zestaw samsung gx 20 lub pentax k20d plus obiektyw 85 mm 1.4 samyang jest opłacalny? kusi cena, ale czy warto? ( portrety/śluby)

  • 178 AD 27 lutego 2010 o 22:13

   Ten obiektyw jest według testów przeciętnie dobry. Kusi oczywiście cena. Problemem może być brak AF. Trudno powiedzieć. Jeżeli ma się doświadczenie w manualnym ostrzeniu to można zaryzykować, ale w reportażu, jakim są śluby, to raczej będzie problem.

 121. 179 meg 24 lutego 2010 o 20:20

  Hej, mam pytanie w sprawie objektywy. Mam aparat Canona 1000D i objektyw 18-55mm, ale chcialabym kupic taki objektyw, ktory pozwolilby poszerzyc to co lube fotografowac, mianowicie detale rozne (architektoniczne, ludzi, zwierzat, przyrody) oraz jestem zainteresowana ludzkimi twarzami (ale nieportrety) siedzac sobie na ulicy i je obserwujac. Myslalam o Canonie. Piszecie, ze Canon 70-200 jest ok, ale jest drogi. Czy jesli zakupie Sigme 70-300 to pozwoli mi na spelnienie sie w fotografi detali oraz z dalekich odleglosci. Pozdr, meg

 122. 181 Shovelhead 28 lutego 2010 o 00:17

  Witam.
  Potrzebny jest mi obiektyw do fotografowania przedmiotów do aukcji internetowych.Są to najczęściej przedmioty o wielkości około 25-40cm,ale nie tylko.
  Obecnie posługuję się obiektywem kitowym z Canonem 450D.
  Chciałbym wybrać jeden z dwóch obiektywów macro tej firmy: 50mm f/2,5 oraz 60mm f/2,8.
  Który z podanych obiektywów będzie odpowiedni?
  Na jaki inny obiektyw niekoniecznie Canona warto zwrócić uwagę?
  Pozdrawiam.

 123. 183 Donna 28 lutego 2010 o 22:35

  Witam,

  korzystając z Pana uprzejmości, będę wdzięczna za podpowiedz. Jestem totalną amatorką, przeżywającą rozczarowanie po każdej podróży kiedy ujrzy swoje zdjęcia. Postanowiłam to zmienić zapisując się na podstawowy kurs fotografii i kupując lustrzankę (myślę o Pentaxie K-X). Mam gorącą prośbę o radę jaki obiektyw powinnam dokupić do zdjęć wakacyjno/ podróżniczych. Chciałabym móc robić zdjęcia m.in. panoramiczne. bardzo zależy mi na ostrości i głównie na żywych kolorach (mój głowny zarzut do obecnych zdjęć). Nie zalezy mi na przybliżeniach, wręcz przeciwnie chciałabym na zdjęciu umieścić jak najwięcej :)

  pozdrawiam serdecznie

 124. 185 aberro 11 marca 2010 o 19:57

  Witam,

  takie pytanko bardzo nietypowe, bo nie do końca do fotografii klasycznej.

  Czy istnieją jakieś obiektywy tele bez zoomu (stałoogniskowe) w przedziale 300-500mm? Oczywiście chodzi mi o konstrukcje nie typu „działa przeciwlotnicze” dla fotografów sportowych, ale sensowne w cenie i gabarytach konstrukcje.

  Potrzebuję czegoś takiego żeby to sparować ze sprzętem nie do końca fotograficznym (wzmacniacze obrazu i takie inne cuda).

  Pozdrawiam

 125. 187 pampina 13 marca 2010 o 11:30

  Witam . Mam zamiar kupić D700 + obiektyw portretowy

 126. 189 Tomek 22 marca 2010 o 22:03

  Witam,
  Kolejny laik z prosba o podpowiedz dot. obiektywow.. Mam Nikon D3000 – do nauki z pierwszym lustrem z kitem 18-105, wiem juz ze nie jest zbyt jasny. Chcialbym dobrac obiektyw do portretow, ale czesto lapanych na zewnatrz w swietle dziennym jak i rowniez w pomieszczeniach. bardzo podoba mi sie rozmyte tlo za portretem.. czy nikkor AF-S 50mm 1.4g to dobry pomysl? Nie jest tani 1300pln wzwyz.. Czy moze Pan doradzic cos innego nikkora? Musi miec niestety AF-S bo ta puszka nie ma silnika. Pozdrawiam sedecznie, szczegolnie za cierpliwosc.. Tomek

  • 190 AD 25 marca 2010 o 19:27

   Niestety AF-S to spore ograniczenie. Normalnie polecałbym 85/1.8, ale 50/1.4 też się nada, tylko raczej nie będzie wygodny do portretów obejmujących samą głowę.

   • 191 Tomek 31 marca 2010 o 17:57

    No wlasnie ta glowa.. czasami fascynujace sa zblizenia twarzy od poziomu czola do brody.. czy w takiej sytuacji pozostaje jedynie kadrowanie czy moze innego rodzaju obiektyw..? Oczywiscie z tym nieszczesnym AF-S, a moze powinienem pomyslec jednak o zmiennoogniskowym? Nie zawsze mozna podejsc do „obiektu” dostatecznie blisko ?? Bede bardzo wdzieczny za podpowiedz rowniez w tym kierunku..

 127. 192 Tomek 24 marca 2010 o 23:20

  Mam ciekawe pytanie, czy dla kogos kto d3000 uzywa tylko z automatem albo scenkami jest zasadne kupowanie obiektywu wysokiej jakosci? Innego niz kitowy 18-105 ??? Lub chociazby 50mm 1.4G AF-S ? Dzieki z gory..

  • 193 AD 25 marca 2010 o 20:58

   To zależy, co chce się osiągnąć. Zmiana obiektywu poprawi kontrast i ostrość zdjęć. Jasny obiektyw pozwoli robić zdjęcia bez lampy w gorszych warunkach. Obiektyw o stałej ogniskowej zmusi też to bardziej przemyślanego kadrowania.

   • 194 Tomek 1 kwietnia 2010 o 17:27

    Hmmm.. czyli przede wszystkim jasniejszy obiektyw, czy zmiennoogniskowy 2.8 to jest to ? sa 2x drozsze niz puszka d3000..
    ale jezeli nawet poczatkujacy bedzie widzial roznice.. to chyba warto ! Jezeli Pana zdaniem tak, to poprosze o podpowiedz ktory z dostepnych zoomow AF-S bedzie odpowiedni? O jakich ogniskowych?

 128. 195 Bonus 1 kwietnia 2010 o 23:17

  Witam

  Jestem bardzo początkującym fotografem. Pisząc bardzo mam na myśli – BARDZO BARDZO!! :)
  Od dłuższego czasu interesuje się fotografią ale sprzętem pochwalić się nie mogę-zazwyczaj były to zwykłe cyfrówki. Pasja jednak była i to było najważniejsze:)
  Teraz jednak nadarzyła się okazja aby kupić sobie sprzęt z prawdziwego zdarzenia. Sprzęt służyłby mi jako narzędzie do realizowania pasji ale też w przyszłości chciałbym zająć się fotograią ślubną – temat wdzięczny ale i bardzo odpowiedzialny. Dlatego chciałbym prosić o poradę fachowca(Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA, BO CI ZE SKLEPÓW TO…)Czytałem wiele artyułów i książek ale z racji tego że nigdy nie miałem doczynienia z lustrzankami ciężko mi było się zdecydować na konkretny sprzęt.

  Na całość mogę wydać jakieś 13 tysięcy. Myślałem o lustrzance Nikon d300s, ale jeżeli chodzi o obiektywy to tak jak mówiłem-zero rozeznania. Obiektywy najlepiej aby były z Nikona. Napewno jakiś szerokokątny, może jeszcze fish eye.

  Teraz już napewno nie wątpi Pan w to, że jak pisałem BARDZO BARDZO to mówiłem prawdę :)

  Mam nadzieję że nie zostanę zrównany z ziemią za moją niżową wiedzę, ale kto pyta nie błądzi ;)

  Będę naprawdę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdawiam
  Michał W.

  • 196 AD 6 kwietnia 2010 o 21:26

   Suma spora, więc można spróbować skompletować jakiś sensowny zestaw. Ponieważ zawsze podobała mi się pewna przejrzystość pół-profesjonalnej oferty Canona, zaoponowałbym:

   Canon 7D ~4900,-
   Canon EF 17-40 f/4 L USM ~2600,-
   Canon EF 70-200 f/4.0 L USM ~2200,-
   Canon EF 50 f/1.4 USM ~1300,-
   Canon Speedlite 580 EX II ~1500,-

   Dla bardzo początkującego ten zestaw to sporo za dużo, ale na pewno będzie służył na lata. Dla fotografa ślubnego obiektywy powinny być raczej ze światłem 2.8, ale to już inna półka cenowa (Canon EF 16-35 f/2.8 L II USM ~5000,-, Canon EF 70-200 f/2.8 L USM ~4300,-).

   Pomijam oczywiście fakt, że można kupić podobny zestaw Nikona, a śluby można robić bardzo rożnym (tańszym) sprzętem.

 129. 197 Anonim 2 kwietnia 2010 o 13:31

  Witam, prosze o opinie o nowym Tamronie 17-50 ze stabilizacją , kontra Canon 15-85.
  Potrzebuje tego do portretu i krajobrazu. Body C40D.
  Wiem że jeden jasny, a drugi ma większy zakres. Tylko który wybrać ???

 130. 199 ewa 3 kwietnia 2010 o 19:42

  Witam, kolejne pytanko na temat obiektywu ale naprawdę nie wiem na jaki obiektyw się zdecydować. Posiadam Nikona D90 ze szkłem 18-105, chciałabym zainwestować w jakiś lepszy obiektyw, który będzie mi służył przy fotografii ślubnej (początkujący), zastanawiam się nad stałoogniskowym i jakimś szerokokątnym do zdjęć reporterskich…. proszę o pomoc, z góry dziękuję.

 131. 200 Paweł 11 kwietnia 2010 o 17:41

  Witam, szukam obiektywu dla Olympusa E-520 który nadawałby się do zdjęć portretowych. Mam 14-42mm i 40-150mm ale raczej tu nie ma mowy o jakichś fajnych zdjęciach portretowych. Czy macie jakieś propozycje?

 132. 201 Tomek 17 kwietnia 2010 o 12:05

  Witam

  Jestem szczesliwym posiadaczem sprzetu Canona:) A dokłądniej :
  Canon 7D
  Canon Speedlite 580 EX II
  Canon EF 70-200 f/2.8 L USM

  I na chwile obecna zwykły kitowy obiektyw canona 17- 55

  I interesuje mnie porada w zakresie zakupu obiektywu (obiektywów) do wykonywanie zdjęc budynków wnętrz, a takze do fotografi ślubnej, i jest kilka obiektywów wartych uwagi i trudno sie z decydować który wybrać. czy ze stabilizacją czy bez czy warto inwestowac w L czy nie. Prosił bym o porade.

  Pozdrawiam

 133. 202 Machonis 18 kwietnia 2010 o 12:55

  Witam,mam kolejne pytanie dotyczące obiektywu…Tym razem myślę o zdjęciach makro…Jak wiadomo,obiektywy są ,,trochę,, drogie dlatego pomyślałam o pierścieniach pośrednich,soczewkach lub też mieszku…Nie wiem co wybrać,nie znam się tak dobrze a w internecie krążą przeróżne opinie(głownie takie,że soczewki zniekształcają obraz itp)…Wiadomo,kupno którejś z tych rzeczy nie zastąpi mi obiektywu makro ale wiem,że też daje dobre efekty…
  Mój sprzęt to:
  NIKON D5000,
  Nikkor AF-S DX 18-55mm 1:3.5-5.6G VR,
  SIGMA 70-300mm F4-5.6 DG MACRO…
  Proszę o odpowiedź…

 134. 207 Lisek 26 kwietnia 2010 o 22:03

  prosze o porade w zakupie obiektywu.
  Posiadam Nikon D3000 z obiektywem 18-55mm. Niestety juz mi nie wystarcza, Chciałam fotografować „ptaszki” i inne zwierzaki,
  W interencie znalazłam obiektywy:
  Nikon AF-S 55-200 mm f/4,0-5,6 DX VR
  Nikon AF-S 55-200mm f/4,0-5,6 G ED DX Zoom-Nikkor (srebrny)
  i najdroższy Nikon AF-S 70-300 mm f/4.5-5.6G VR.

  Czy najdroższy najlepszy?
  Czytałam wcześniejsze komentarze i zauważyłam, ze sa polecane obiektywy firmy Tamron i Sigmy. Czy mam z tamtych zrezygnować ?

  czekam na pomoc…

 135. 208 MIka 4 Maj 2010 o 23:07

  Witam Serdecznie :)

  Chciałabym prosić Pana o radę… ostatnio zainteresowałam sie tematem fotografii i chciałabym kupić canon eos 500d , mam jednak do Pana pytanie o obiektyw . Docelowo chciałabym zrobic kilka dobrych fotek w plenerze i studio lecz zależy mi wyłącznie na fotografowaniu osób ( zdjecia portretowe). Prosze o radę jaki mam kupić obiektyw żeby najlepiej pełnił swoją funkcję .

  Z góry ślicznie dziekuje ,
  Mika

 136. 209 janwal 6 Maj 2010 o 14:53

  Witam!
  Proszę ocenić poprawność wyboru zestawu do zdjęć z powietrza.
  Poradzono mi wybrać w miarę prosty aparat z dużą matrycą i uniwersalny jasny zoom ze stabilizacją:
  Canon EOS 550D + Canon EF-S 15-85mm f/3.5-5.6 IS USM.
  Całość kosztuje około 5k PLN.
  Czy to dobry zestaw i czy w tej cenie jest może coś lepszego?
  Pozdrawiam!
  janwal

 137. 210 wlodel 11 Maj 2010 o 10:29

  Chcę kupić Canona 500d i biję się z myślami jaki obiektyw. Czy Canon EF-S 18-200mm F/3.5-5.6 IS czy Canon EF-S 18-135mm F/3.5/5.6 IS. Potrzebuję do zdjęć na wyprawach – Zdjęcia osób ale też widoków i architektury ( potrzebne zbliżenia detali ). Chcę mieć jeden uniwersalny. Proszę o poradę.

 138. 211 Zawody sportowe 12 Maj 2010 o 17:11

  Witam,
  jaki obiektyw poleca pan do robienia zdjęć na meczach piłkarskich ? Jakby nie było tu przyda się przyzwoity zoom.
  budżet powiedzmy w granicach 1200zł. Dziękuję i Pozdrawiam. :)

 139. 213 Zawody sportowe 12 Maj 2010 o 17:12

  Dodam że aparat to nikon d3000.

 140. 214 Robert 1 czerwca 2010 o 18:36

  Witam!

  Chciałem Pana prosić o radę dotyczącą 2 obiektywów do lustrzanki Olympus E-520 (kupiłem ją okazyjnie 3 miesiące temu z podstawowymi obiektywami kitowymi 14-42mm oraz 40-150mm + obiektyw makro 35mm i z innymi akcesoriami), otóż często chodzę na wycieczki górskie i wogule w plener to bardzo dużo zdjęć robię z krajobrazem, zatem mam pytanie jaki teleobiektyw polecałby Pan do tego korpusu – szczerze powie zastanawiam się nad obiektywem Olympus 70-300mm, czy on jest dobry do zbliżeń i ewentualnie na jakie parametry zwrócić uwagę, bądź też jaki inny oprócz tego może Pan polecić?
  Natomiast 2 pytanko to jaki obiektyw szerokokątny Olympusa typowy do fotografii przyrody, krajobrazów itp Pan poleca (tutaj mam na myśli Olympus 9-18mm lub 11-22mm, też nie wiem na co zwrócić uwagę)?
  Potrzebuje porady w obu tych sprawach bo zależy mi na dobrych obiektywach odpornych na deszcz lub śnieg (wiadomo jakie są warunki pogodowe w górach) i ewentualnie oba do kwoty max 4000-5000zł.

  Z góry ślicznie dziękuje i pozdrawiam.

  Robert

 141. 215 Robert 2 czerwca 2010 o 07:45

  Witam!

  Chciałem prosić Pana o radę w sprawie 2 obiektywów do Olympusa E-520 (kupiony 3 miesiące temu wraz 2 obiektywami kitowymi 14-42mm oraz 40-150mm i dodatkowo obiektyw makro 35mm), otóż często chodzę po górach jak i na wycieczki w plener i potrzebuję pomocy w dobraniu dobrego teleobiektywu do fotografii przyrody, krajobrazu itp (myślałem o Olympusie 70-300mm tylko na co zwrócić uwagę i na jakie parametry)?
  Natomiast mam też problem z dobraniem 2 obiektywu szerokątnego też do fotografii krajoobrazu (tutaj mam 2 do wyboru 9-18mm oraz 11-22mm i też nie wiem który jest lepszy oraz na co zwrócić uwagę) – chodzi mi też o to aby obiektywy te były odporne np na deszcz czy śnieg.

  Z góry dziękuje za cenne informacje.

  Robert.

  • 216 AD 7 czerwca 2010 o 22:37

   Niestety nie znam tak dobrze systemy Olympusa, żeby doradzić konkretny obiektyw. Z drugiej strony system 4/3 nie jest tak rozbudowany jak inne i wybór obiektywów jej mniejszy. W podanym przedziale cenowym pozostaje jedynie 70-300 plus ja bym wybrał 11-22.

 142. 217 Alicja 4 czerwca 2010 o 12:01

  Witam, posiadam sony alphę 330. Mam do niego dwa obiektywy: 3,5-5,6/ 18-55 oraz 4-5,6/55-200. Co Pan sądzi o tych obiektywach? I czy używając ich w celach np portretowych się sprawdzą? A jeśli nie, to jakby inny obiektyw poleciłby Pan do mojej alphy zwłaszcza do portetów?

  • 218 AD 7 czerwca 2010 o 22:43

   Po pierwsze trzeba by sprawdzić. Niech Pani wykona kilka portretów obiektywem 55-200 (ustawionym na ok. 100mm) i zobaczy czy jest Pani zadowolona z rezultatów. Co do obiektywów portretowych niezmiennie polecam np. Tamrona 90/2.8. Domyślam się, że Sony Carl Zeiss Planar T* 85mm f/1.4 ZA za około 5000pln, jest poza Pani zasięgiem finansowym. Zresztą efekty nie będę porażająco lepsze od Tamrona, czy Sigmy.

 143. 219 ETNA 4 czerwca 2010 o 19:45

  Dzień dobry
  Bardzo proszę o poradę w sprawie kupna sprzętu. Kompletuje cały zestaw od początku i nie chcę się zdać tylko na swoje małe doświadczenie. Zestaw będzie służył do fot. ślubnej Kościół+plener i tak wybrałem:

  Aparat Nikon d300s

  Obiektywy Nikkor :
  35 mm f 1.4,
  50 mm f 1.4,
  55-200 mm f 4-5.6

  Szerokokątny
  12-24mm f4

  Fisheye 10.5 f 2.9

  Lampa SB-900

  Czy ten zestaw jest w miarę rozsądny?? Wiem że niektóre szkła są dosyć ciemne, ale finanse nie pozwalają mi narazie na zakup jaśniejszych.

  I co Pan na to??

  • 220 AD 7 czerwca 2010 o 22:56

   Jak dla mnie za dużo szerokich kątów. Osobiście wybrałbym 12-24mm f4, 35 mm/50mm f 1.4, 80-200/2.8. Przy ślubach nie ma czasu na częste przepinanie obiektywów i zoomy, mimo ich wad, są niezastąpione.

 144. 221 asit 8 czerwca 2010 o 20:37

  witam, posiadam sony a200 i chciałabym kupić obiektyw, ale nie bardzo wiem jaki. lubię robić zdjęcia portretowe czy też całej sylwetki i zależy mi na dobrej jakości i ostrości zdjęcia. mógłby Pan polecić mi jakiś obiektyw? gg 4907576 lub e-mail klavolo@o2.pl
  pozdrawiam i z góry dziękuję C:

 145. 222 Łucja 13 czerwca 2010 o 14:29

  Witam. Posiadam body canon eos 50d. Mój problem polega na tym że nie wiem kompletnie jaki wybrać do niego obiektyw. zdjęcia jakie będę nim robiła to głownie zdjęcia z wakacji i rodzinnych spotkań itp. ale także portrety i krajobrazy. z góry dziękuje za pomoc

 146. 223 łucja 14 czerwca 2010 o 20:50

  witam posiadam corpus canon 50d i zamierzam dokupić do nie go obiektyw canona 17-40 f/4 L USM i mam tu małe pytanko bo to co mi wiadomo to ani aparat ani ten obiektyw nie posiada stabilizacji obrazu.nie wiem właśnie czy kupić obiektyw ze stabilizacją obrazu czy ten 17-40 f/4 L USM co pan może polecic. pozdrawiam

 147. 224 AD 15 czerwca 2010 o 13:15

  17-40 f/4 L USM to dobry obiektyw, a stabilizacja w tym zakresie ogniskowych nie jest tak bardzo konieczna, chociaż oczywiście nie zaszkodziłaby.

 148. 225 anonim 22 czerwca 2010 o 01:29

  Witam posiadam aparat Canon 5 D mark II. Jaki obiektyw do wyrazistych portretow , jak rownierz potrzebuje szklo do krajobrazow . prosze o pomoc i dziekuje za odp :)))

 149. 226 fiolka10 30 czerwca 2010 o 23:24

  Witam,
  Posiadam aparat sony alfa 200, do tego mam obiektyw kitowy 18-70 oraz stałoogniskowy DT 1.8/50. Chce zainwestowac w nowy obiektyw ktory bedzie sie dobrze sprawdzal w fotografi krajobrazowej, oczywiscie w miare rozsadnej cenie. Bylabym bardzo wdzieczna za rade.

 150. 227 EM 16 lipca 2010 o 12:55

  Artykuł bardzo dobry i na pewno bardzo przydatny. ;)

  Ale chyba jasne obiektywy są dużo droższe?
  Chodzi mi głownie o obiektywy tele, 70-200, 70-300.

  A jaki polecił by pan obiektyw tele jasny (najlepiej sigmę) do systemu 4/3?
  Myślałam o sigmie 70-200 f/2.8 ale one są strasznie drogie.
  Może zna pan jakieś tanie jasne obiektywy tele? ( do systemu 4/3)
  Bardzo proszę o pomoc.

 151. 228 bonokesz 18 lipca 2010 o 13:31

  Dzień dobry,
  posiadam nikona D90 + obiektyw 18-105. Chcę dokupic obiektyw stałoogniskowy 50mm 1.8 lub 35mm 1.8 jednak nie mogę się zdecydować który wybrać ( wprzyszłości ma jeszcze być 70-300 ale nie wszystko odrazu). 50-siątka jest bardziej portretowa ale czy nie lepiej wybrać na początek 35mm ? Portrety równie dobrze mogę robić 18-105 czy też 70-300 a nawet reportażową 35mm.
  Proszę o pomoc i doradzenie, kóry mam wybrać obiektyw.
  Dodam, że jestem początkujący.
  Dziękuję.

  • 229 Anonim 3 sierpnia 2010 o 11:56

   Witaj

   Hmmm… Posiadam zarówno 35 mmm 1.8 jak i 50mm 1.4 i muszę powiedzieć, że z 50 jestem bardziej zadowolony, ale to oczywiście rzecz gustu. Na Nikonie d300s z obiektywem 50mm wychodzą super portrety. Myślę, że ty też będziesz zadowolony. Dodam, że obiektyw ten wykorzystuje też do zdjęć plenerowych…

   Pozdrawiam

  • 230 Flash 3 sierpnia 2010 o 11:57

   Witaj

   Hmmm… Posiadam zarówno 35 mmm 1.8 jak i 50mm 1.4 i muszę powiedzieć, że z 50 jestem bardziej zadowolony, ale to oczywiście rzecz gustu. Na Nikonie d300s z obiektywem 50mm wychodzą super portrety. Myślę, że ty też będziesz zadowolony. Dodam, że obiektyw ten wykorzystuje też do zdjęć plenerowych…

   Pozdrawiam

 152. 231 adusia1321 28 lipca 2010 o 19:48

  http://www.ceneo.pl/;0151504727-10.htm
  myslicie , że ten zestaw bylby dobrym rozwiązaniem ? nie znam się na tym kompletnie. chciałabym fotografować tylko dla przyjemności głównie portrety. chciałabym po prostu zeby moje zdjecia byly dobrej jakosci . jestem totalna amatorka ;) lubię robić zdjęcia , to wszystko;) bylabym wdzieczna za odpowiedz.

 153. 232 gajka 30 lipca 2010 o 08:42

  witam,
  posiadam canona 400d puki co bardziej inwestuje w obiektywy a body wymienię w tzw. między czasie :)
  potrzebuje kupić obiektyw z zoomem. Odczuwam już jego brak dość boleśnie, Bardzo prosze o radę i sugestię.Jadę nidługo na wczasy i takwy jest niezbędy.

 154. 233 Lui 1 sierpnia 2010 o 18:41

  Witam,
  Przymierzam się do zakupu aparatu sony alpha 550…Lecz co do obiektywu mam większy problem-mianowicie nie wiem czy zestaw kitowy czyli 18-55 i 55-200 spełnią moje oczekiwania czyli fotografia krajobrazów i przybliżenia kwiatków,zwierzątek itp z rozmytym tłem?? Dodam że jestem amatorem ale ambitnym amatorem:) A może poleci mi Pan jakiś inny zestaw podobny do tego. Mogę wydać 4tysiące razem z aparatem(sam aparat2300zł…) Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 155. 234 alku 3 sierpnia 2010 o 18:46

  witam. Przede wszystkim chciałbym podziękować Twórcy tej strony za tak fajny poradnik.szukając na innych forach widzę tylko wymądrzanie się „ekspertów” mówiących szukaj w internecie… Sam dopiero zaczynam przygodę z fotografią i mam dylemat odnośnie obiektywu. mianowcie chciałbym robic zdjęcia osobą (całym postacią a także tylko portrety.) najlepiej zdjęcia takie jak te :

  http://www.canon-board.info/showthread.php?t=61895

  chodzi mi o zdjęcia tej Pani. wiem że pewnie tak fajnych fotek w pierwszym roku mi się pewnie nie uda robić ale z cazsem…
  te zdjęcia są wykonane obiektywem SAMYANG 14mm 2.8. ja mam d3000 i nie wiem czy po podpięciu tego obiektywu mogę się spodziewać takiego efektu(te zdjęcia były robione pełną klatką). jeśli nie taki obiektyw to jaki? jakie ma mieć ogniskowe żeby osiągnąć takie efekty. pozdrawiam

 156. 235 alku 3 sierpnia 2010 o 18:50

  jeszcze raz ja… prościej ujmująć jaki obiektyw do tego typu zdjęć. może coś z zoom’ów. jakiś zamiennik… pozdrawiam

 157. 236 Łukasz 6 sierpnia 2010 o 15:37

  Bardzo interesujące blogi, ten o grafice też. Spodobały mi się do tego stopnia, że zaprezentawaliśmy je u nas na blogu.
  http://simpledesign.net.pl/?p=478 zapraszamy!

 158. 237 Grzes42 16 sierpnia 2010 o 22:22

  Witam
  Posiadam aparat Olympus E-510 z obiektywem Zuiko Digital 14-54 mm 1:2,8-3,5 .Potrzebuję zakupić obiektyw szerokokątny do robienia zdjęć wewnątrz pomieszczeń oraz zewnątrz na potrzeby m.innymi reklamy .Zainteresowały mnie obiektywy Olympus ED 9-18 F/4-5,6 , Olympus 11-22 F/2,8-3,5 , Sigma 10-20,F/4-5,6 oraz Olympus ED 7-14 F/4,0 . Proszę o sugestię wyboru .

  Pozdrawiam
  Grzegorz

 159. 238 piotr 17 sierpnia 2010 o 22:43

  Witam. Również gratuluję strony a piszę bo zasygnalizował Pan problem w swoim artykule, który mnie dręczy. Mam starego manualnego Heliosa 85 ze światłem 1.5. Sprawdzał się fenomenalnie na analogu, po podłączeniu do do canona 500d (przejściówka z dandelionem) szkło nie do poznania. Pierwsze wrażenie jakby prześwietlał część klatki, Obiektyw miał mi służyć dodatkowo do eksperymentowania. Czy jest to przypadek obiektywu, który na matrycy cyfrówki nie sprawdzi się czy może jest jakiś inny powód (może uszkodzenie obiektywu)?
  Co Pan o tym myśli?

 160. 240 Wektra 25 sierpnia 2010 o 23:52

  witam,
  Jestem poczatkujaca i chcialabym kupic nikona D90 czy to dobry wybor dla mnie? potrzebuje tez dwa obiektywy jeden to macro (macro mam tu na mysli nie jakies milimetriowe robaczki tylko np motyle slimaki) i do robienia zdjec z bardzo daleka. Co by mi pan polecil?

  • 241 AD 26 sierpnia 2010 o 17:44

   Nikon D90 – jak najbardziej. Do makro polecam Tamrona 90/2.8 lub Sigmę 105/2.8.

   • 242 takeszi 30 sierpnia 2010 o 15:23

    Witam :)
    Zostałem zaszczepiony fotografia, niestety jestem amatorem i jak narazie temat dla mnie jest zbyt szeroki dlatego szukam porady w sprawie obiektywu, ktory mam ochote zostac wlascicielem. Posiadam apatat marki Nikon D60 niestety obiektyw jaki posiadam jest dla mnie nie wystarczajacy. Po kilku godzinnych obserwacjach na forach i nie tylko w dalszym ciagu nie jestem zdecydowany. Prosił bym o rade w celu dobrania obiektywu do aparatu. Jak narazie znalazłem trzy obiektywy na ktore nie moge sie zdecydowac, a oto link:

    http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=obiektyw&ile=3&add0=624&add1=28&add2=8

    Z gory bardzo dziekuje za podpowiedz.

    Pozdrawiam Tomek

   • 243 AD 31 sierpnia 2010 o 12:06

    Nikkor AF-S DX 55-200 mm f/4-5.6G IF-ED VR. Stabilizacja w tego typie obiektywu zawsze się przyda.

 161. 244 piotrek 29 sierpnia 2010 o 17:31

  Jestem amatorem i chciałem kupić sony nex-5. Obiektywy to: 16mm, 18-55 oraz 18-200 mm (bardzo drogi). Jadę do Kenii, może uchwycę jakieś zwierzęta, plenery itp. Jaki obiektyw wybrać?

  Dziękuję.

  • 245 AD 31 sierpnia 2010 o 12:04

   Radze inny aparat z kompletem obiektywów typu 18-55 i 70 -200

   • 246 G. 1 września 2010 o 14:17

    Witam
    Jako totalny amator z aparatem cyfrowym chciałbym sie spytać co znaczy taki zapis w opisie produktu?
    Ekwiwalent ogniskowej 35mm 36-360 mm

   • 247 AD 1 września 2010 o 14:41

    To znaczy, że gdyby aparat był tradycyjną lustrzanką, to jego obiektyw odpowiadałby takiemu zakresowi ogniskowych. Ponieważ różne aparaty (zwłaszcza kompaktowe) mają rożne rodzaje matryc i obiektywów, porównuje się je zazwyczaj do lustrzanek na film 35mm(będących przez wiele lat standardem).

 162. 248 Kate 7 września 2010 o 11:21

  Witam,

  Dziekuje za swietny artykul, bardzo mi podmogl.
  Jestem aktualinie posiadaczka Nikona D90 z Nikkorem 18-105 1:3.5-5.6 oraz Nikkora 50 mm 1.4.

  Fotografuje głównie swoje dziecko oraz robię sesję glamour. Do tego świetnie się sprawuje 50-tka, iż robię większość zdjęć bez lampy.

  Jednak teraz dostałam pracę i będę fotografować meble oraz pomieszczenia (w których są te meble).
  Potrzebuję więc szerszego kątu.
  Zastanawiałam się nad Nikonem D700 oraz 24-70 f:2.8.
  Pełna klatka ze względu na mniejszą ilość szumów, przy większych czułościach, oraz croppie przy 50mm.

  24-70 pasuję mi pod względem rozpiętości, lecz wydaje się jednak trochę dla mnie za ciężki.
  Natomiast kupno samej 35mm f:1.8 nie wiem, czy da zadawalające efekty.
  Czy można prosić o jakąś sugestię?

  pozdrawiam

  • 249 AD 7 września 2010 o 21:28

   Sprawa jest o tyle trudna, że przy zleceniach komercyjnych nigdy do końca nie panujemy nad materią, która dostajemy. Często nie wiadomo jakie to będzie pomieszczenie, jakiej kubatury itp. Zoom chyba będzie lepszym rozwiązaniem. Skoro fotografowane elementy będą statyczne, to bardzo polecam statyw. Rozwiąże to problem ciężaru. Należy, też pamiętać, że obiekty to nie wszystko. Ważne będzie dodatkowe oświetlenie (lampy). Być może lepszym rozwiązaniem zamiast kupna D700, byłoby zainwestowanie w przenośny zestaw oświetleniowy.

 163. 250 ulenta 11 września 2010 o 22:14

  Witam. Mam pytanie dotyczące wyboru obiektywu.. Zamierzam kupić Canona 500d i nie wiem jaki wybrać obiektyw. Robię zdjęcia zarówno macro jak i portrety. Chciała bym kupić coś nie najdroższego, jakiś obiektyw bardziej uniwersalny. Co do macro zawsze mogę dokupić szkło, ale sama nie wiem ..

 164. 252 Bodzio 11 września 2010 o 23:46

  Witam.
  Na początku dziękuję Panu w imieniu wszystkich za tak wyczerpujące i konkretne rady…Bardzo uważnie przeczytałem Pana porady i na prawdę bardzo dużo się tu dowiedziałem,ale do rzeczy..Fotografią interesuję się od lat,ale teraz dopiero jest mnie stać na średniej klasy sprzęt.Posiadam Nikona D90+ Nikkor 18-105(standardowy) i Nikkor 55-200 ED.Do czego można wykożysatać te dwa obiektywy?W najbliższym czasie zamierzam u znajomej „obsługiwać” wesele i jak już zdążyłem wyczytać,że te obiektywy niestety mi nie wystarczą do robienia zdjęć zarówno w kościele jak i potem w sali…jakie obiektywy(może jeden) będą najlepszym rozwiązaniem? Pisał Pan o Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR LD ,czy on mi wystarczy? I jeszcze jedno pytanie który obiektyw będzie lepszy do portretów Nikon Nikkor 50mm f1.4 D czy f1.8? Wiem(też to Pan pisał),że najlepszy to „portretówki” a raczej polecany przez Pana jest Nikon Nikkor 85mm F1.8 Lens Autofocus…Bardzo proszę o poradę…

  • 253 AD 13 września 2010 o 10:24

   Oczywiście ślub można zrobić też obiektywem standardowym, może być jedynie problem ze światłem, ale niekoniecznie. Lapiej zainwestować w lampę błyskową. Tamron jest OK. A z 50tek Nikona spokojnie polecam 1.8 – tania i dobra.

 165. 254 Bodzio 12 września 2010 o 11:17

  ..Jeszcze jedna chciałbym poradę..niedługo zaczynam kompletować sprzęt studyjny(oczywiście z tego blogu dowiedziałem się dokładnie jaki i za to też Dziękuję) będę też potrzebował na pewno jakieś obiektywy i właśnie jakie najlepiej kupić obiektywy do wykonywania sesji zdjęciowych,będę robił zdjęcia całym postaciom na różnych tłach i w różnych pozycjach…czy ten obiektyw Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR LD Dill Aspherical Nikon będzie dobry??? Ewentualnie co jeszcze dokupić,wiem,że coś do portretów,ale tu już wiem co(Nikon Nikkor 85mm F1.8 Lens Autofocus) czy to dobry wybór?
  Myślę,że będę dość często korzystał z Pana porad jak i również Szanownych użytkowników.
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  p.s. Jeszcze pytanie z „innej bajki”,ponieważ tak jak pisałem wcześniej jestem początkującym fotografem(chociaż tak sam siebie na razie nie nazywam,ale cały czas się uczę i szkolę…)to kupiłem światłomierz Sekonic L-308s i nie bardzo do końca wiem jak go obsługiwać chociaż na pierwszy rzut oka obsługa jest stosunkowo prosta,niestety nie mam do niego polskiej instrukcji,przegrzebałem całą sieć i nic…Czy mogę prosić o info co do czego służy w tym światłomierzu?

  • 255 AD 13 września 2010 o 10:32

   Tak jak napisałem Tamron jest OK. Co do szkła portretowego też mogę polecić Tamrona – 90/2.8.

   Światłomierz jest prosty w obsłudze, ale trochę za dużo pisania zajęłoby pełne przedstawienie jego funkcjonalności.

   Może pomoże zgrubne tłumaczenie instrukcji: http://goo.gl/kJ3o

   • 256 Bodzio 13 września 2010 o 23:32

    Ślicznie dziękuję za odpowiedzi…już sobie jednak „upatrzyłem” kilka innych obiektywów,oczywiście pisał Pan,że one już są innej klasy i zdecyduję się na zakup właśnie tych obiektywów(oczywiście dwa poprzednie sprzedaję,bo może komuś się jeszcze przydadzą): Nikon AF Nikkor 80-200mm 2.8 f/2.8 ED D IF HB-7 oraz Nikon AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR oraz
    Nikon 85mm f/1.8D AF Nikkor .Czy to dobry wybór?

 166. 257 Bodzio 13 września 2010 o 23:45

  …Acha jeszcze mam kilka pytań związanych właśnie z robieniem zdjęć ślubnych w pomieszczeniach,ale też i na dworze..Który z tych obiektywów do czego użyć tak „mniej-więcej” wiem,ale jeśli nie sprawi to Panu problemu prosiłbym o konkretne mnie uświadomienie.I jeszcze chciałbym skorzystać z Pana doświadczenia i dowiedzieć się jak to praktycznie wygląda na czym robić fotki ślubne oczywiście w Nikonie D90 P,S,A,M czy może na AUTO lub którymś tematycznym…Bardzo proszę o pomoc,ponieważ nie chcę jak to się delikatnie mówi zepsuć komuś zdjęć ślubnych. Pozdrawiam i jeszcze raz Dziękuję.

  Bogusław

  • 258 AD 15 września 2010 o 21:08

   80-200/2.8 znam i spokojnie polecam, trzeba tylko pamiętać, że jest ciężki. 16-85 nie znam. 85/1.8 można brać w ciemno.

   Ojej, przy takich pytaniach mam ochotę odpowiedzieć – „nie ruszaj, bo zepsujesz” :-) Reportaż ślubny, zwłaszcza jak się jest jedynym fotografem to duża odpowiedzialność. Zwykle nie jest problemem posiadania gorszego obiektywu. Zdarzyło mi się robić z powodzeniem ślub jednym obiektywem 50mm. Najczęściej trzeba być przygotowanym na różne wypadki przy pracy (rozładowane baterie, zapchane karty itp. itd.). No i jeśli nie ma się doświadczenia, trzeba przemyśleć sobie plan ujęć i wyrobić dyscyplinę (robię ten moment, te osoby, po kolei itd.)

   Jeżeli miałbym dać jakąś radę to koniecznie zainwestowałbym w zewnętrzną, systemową lampę błyskową i robił na preselekcji przysłony (A) w okolicach 4.0.

   • 259 Bodzio 15 września 2010 o 22:32

    Bardzo Dziękuję ponownie za odpowiedź. Oczywiście zastosuje się do rad. Jeśli chodzi o obiektyw 50mm miał Pan na myśli stało ogniskowy? Już mam jakiś zarys co i po kolei (wymyśliłem już pewien scenariusz) bo bez tego ani rusz. Już inwestuję w lampę i właśnie chyba od tego zacznę.Acha i czy obiektywem 85/1.8 można robić spokojnie wesele(czytałem w Pana postach,że to jeden z lepszych obiektywów do portretu,ale czy też nadaje się na wesele) i jeszcze by Pan coś polecał do mojego D90?
    Pozdrawiam serdecznie.

   • 260 AD 16 września 2010 o 09:48

    Tak, zdarzyło mi się robić wesele jednym obiektywem stałoogniskowym 50mm. Czasami nogi spokojnie zastępują zoom :-) Co do 85/1.8 to jest to obiektyw portretowy i nie zrobimy nim sensownie całego wesele, zwłaszcza grup. Do tego przyda się uniwersalny., w miarę szeroki zoom.

 167. 261 fiolka10 15 września 2010 o 22:10

  Witam,
  Posiadam aparat sony alfa 200, do tego mam obiektyw kitowy 18-70 oraz stałoogniskowy DT 1.8/50. Chce zainwestowac w nowy obiektyw ktory bedzie sie dobrze sprawdzal w fotografi krajobrazowej, oczywiscie w miare rozsadnej cenie. Bylabym bardzo wdzieczna za rade.

 168. 262 Bodzio 16 września 2010 o 23:45

  Po raz kolejny dziękuję za odpowiedź..teraz jeszcze jedno konkretne pytanie. Jak konkretnie obiektyw(ewentualnie obiektywy )by Pan polecał na wesele..bo tak jak pisałem 80-200 i tak już kupuję mimo ,że jest dość ciężki i oczywiście 85/1.8 i właśnie jaki ten trzecie w miarę uniwersalny??? Na pewno coś zmiennoogniskowego…Zapomniałem w ogóle powiedzieć,że mieszkam w Anglii i tu sprzęt jest nieco tańszy niż w Polsce,ponieważ zdążyłem się już zorientować…Wyposażeniem studia zajmę się nieco później. Bardzo proszę o konkretną odpowiedź.Wiadomo,że jeszcze w miarę dobrej cenie coś…proszę o jakieś propozycje a ja sobie wybiorę. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam.
  Bogusław z Anglii

 169. 264 Bodzio 16 września 2010 o 23:47

  p.s. zapomniałem dodać,że ten obiektyw miałby mi posłużyć na dłuższy czas tak samo jak i 85/1.8 i 80-200/2.8.

 170. 265 Bodzio 17 września 2010 o 22:28

  Jeszcze jedno pytanie znalazłem Tamrona 17-50/2.8 i tu moje pytanie co oznacza dokładnie „Model:B005” chciałbym się upewnić przed zakupem,bo właśnie Tamrony z tym oznaczeniem są droższe 50-60 funtów!!!Nie wiem czy dobrze rozumuję,że tam gdzie jest napisane „Model:B005” to jest napis Made In Japan(czyli Oryginał) na tych bez tego symbolu nie ma tego napisu??!!Czy to są po prostu „podróbki” z Chin? Czy może są jeszcze jakieś różnice między nimi? Bardzo proszę o radę//Dziękuję i Pozdrawiam

 171. 267 Bodzio 18 września 2010 o 15:43

  A ja już się doczytałem..i może tym razem mogę ja podpowiedzieć ten tańszy nie ma VR a ten droższy ma. To jest najważniejsza różnica różnią się też trochę wielkością oraz minimalnie szkłami i to wszystko…Mogę powiedzieć,że ten lepszy Tamron kosztuje 291 funtów…
  Pozdrawiam

 172. 268 KingA 19 września 2010 o 19:28

  Witam. Chciałabym zapytać Pana nie o obiektyw lecz o szkło. Posiadam Canona 500d – obiektyw najzwyklejszy: 18-55mm 1:3.5-5.6 IS. Nie wystarcza mi on do makro ponieważ nie „przybliża” dosłownie wcale, a na lepszy obiektyw brak mi pieniedzy. Dlatego właśnie chciałam zakupić szkło i mam kilka pytań:
  1) Dobre szkło mniej więcej ile kosztuje i czy poleca Pan ten zakup przez internet?
  2) Czy przy robieniu innych zdjęć niż makro (np. krajobraz, portret) trzeba szkło ściągnąć z obiektywu?
  3) Czy szkło raz powiększa dany obraz czy można to regulować? (nie wiem czy zrozumie Pan o co mi dokładnie chodzi)
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)

 173. 269 KingA 19 września 2010 o 19:34

  Aha, i mam jeszcze jedno pytanie. Czy mógłby Pan napisać mi kilka „modeli” tych szkieł — za przyzwoite pieniądze. Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Dziękuje

 174. 270 AD 19 września 2010 o 20:39

  „Szkło” to w slangu fotografów nic innego jak obiektyw :-) Pani pewnie chodzi o soczewki nasadkowe do makro, które nakręca się na posiadany obiektyw, zamiast kupna specjalnego obiektywu makro. Tu jest pierwszy z brzegu przykład takich soczewek: http://fotozakupy.pl/filtr/king-soczewki-makro-1-2-4-10,8904s Nie jest to idealne rozwiązanie, ale do mało profesjonalnych zadań się nada. Powiększenie reguluje się wyborem odpowiedniej soczewki z kompletu. Przy kupnie, trzeba sprawdzić jaki gwint ma nasz obiektyw, bo soczewkę makro nakręca się na obiektyw jak filtr.

 175. 271 KingA 20 września 2010 o 17:58

  Yhm, właśnie o to mi chodziło. ;) I odwołuje się jeszcze do jednego z pytań. Czy za każdym razem kiedy chcemy sfotografować np. ludzi czy krajobraz trzeba owe soczewki makro ściągać? Weszłam na tą podaną przez Pana stronę i myśle ze zakupie tamte, tylko czy średnica filtra to to samo co gwint obiektywu?

 176. 273 wookash 2 października 2010 o 15:55

  Witam,

  Mam od 3 mcy Pentax K-x z kitowym obiektywem SMC DA L 1:3.5-5.6 18-55 mm. Uzywam tez filtru UV. Mam wrazenie, ze zdjecia sa troche ciemne. Nie wiem, czy to kwestia filtra, czy (braku) moich umiejetnosci. Dlatego zaczalem czytac nt. fotografii, jak to sie robi itd.

  Zastanawiam sie nad obiektywem staloogniskowym, bo ponoc ma lepsze parametry optyczne (brak znieksztalcen), niz zoom oraz lepsza jasnosc.

  Ostatnio wyszedl ponizszy model Pentaxa:

  http://www.optyczne.pl/3269-nowo%C5%9B%C4%87-smc_Pentax-DA_35_mm_f_2.4_AL.html

  Czy to ma sens w moim przypadku? Czy nie jest za ciemny? Czy zrobie tym zarowno reportaz jak i na upartego portret (troche zamieszane sa tu wywody i przeliczenia z Full Frame na APS-C i odwrotnie)?

  Czy tez moze Pan polecic cos zupelnie innego, zeby bylo jasne i dalo sie zrobic reportaz glownie?

  Pozdrawiam,

  Lukasz

 177. 274 AD 4 października 2010 o 17:38

  Ciemne zdjęcia, to kwestia ekspozycji, nie obiektywu. Może to oznaczać, że system pomiaru światła, nie sprawdza się w warunkach jakich Pan robi. Rada – włączyć kompensację ekspozycji (zwykle oznaczoną symbolem +/-) np. na +0,5 EV. Obiektyw o świetle 2.4 jest jak najbardziej jasny, ale to wcale nie musi się przełożyć na „jasne” zdjęcia, bo jak napisałem zależy to od dobrego pomiaru światła.

  35mm dla APS-C to standard, czyli nie za szeroko, nie za długo. Do reportażu może się nadać (zależy jakiego), do portretu raczej nie (głowę trzeba by robić z bardzo bliskiej odległości, a to mało komfortowe).

 178. 275 Mary 5 października 2010 o 17:39

  Witam,
  Nie będę oryginalna i mam pytanie odnośnie wyboru obiektywu do Canona EOS 500D. Wchodzą dwie opcje 18-55 i 18-135. Czy jest między nimi duża różnica? Robię portrety i makro.

  pozdrawiam

 179. 276 Bait 12 października 2010 o 21:53

  Witam,

  Mam pytania odnośnie doboru obiektywu na które to pewnie zna Pan odpowiedź. Generalnie nigdy nie interesowałem i nadal w sumie nie interesuję sie fotografią. Mój pierwszy aparat cyfrowy kupiłem kilka lat temu i używam go do dzisiaj i jest to Canon G2. Kupiłem go przypadkiem choć gdy go kupowałem był to już model sprzed 2-3 lat. Zastanawiałem się wtedy pomiedzy jakimś podstawowym canonem „kieszonkowym” ale spodoabł mi sie ten Canon G2 bo byl duży, masywny, solidnie wykonany i bo miałem opcję kupić egzemplarz praktycznie nieuzywany w stanie jak nowy. Gdy go wypróbowałem byłem zszokowany jak piękne zdjecia robił w porównaniu do kieszonkowców. A głównie kupiłem go do pracy, do robienia zdjęć do internetu gdyż prowadzę sprzedaż internetową. Jak wspominałem nigdy nie interesowałem sie fotografia jako taką natomiast przez lata nauczyłem się troche metodą prób i błędów co zrobić i jak wykorzystać światło zeby zrobić dobre zdjecie (dobre w moim mniemaniu i użytkowo do tego co robię). Od jakiegoś czasu nosilem sie z zamiarem spróbowania do pracy jakiejś lustrzanki. Nie chcialem kupowac nic dzisiejszego bo nie jest mi to potrzebne. Znam sie na kilku branżach i wiem ze często wcale to co nowsze nie zawsze jest lepsze a i czasem pod wieloma względami gorsze. Stać mnie w sumie na kupno 50D na przykład ale postawnowiłem kupić starszego Canona bo generalnie lubię starsze rzeczy, poza tym nie sądzę aby te kilkuletnie lustrzanki odstawały od dzisiejszych w jakosci zdjęc a i wyścig w milionach pikseli mnie nie interesuje, nawet 4 z mojego G2 mi wystarcza. Załozenie było tylko takie że aprat musi być nowy (New Old Stock) lub jak nowy. Początkowo chciałem kupić D60 Canona ale w sumie skończyło sie na 10D. Stan jak ze sklepu choć podobno byl kilka razy uzywany, sprowadziłem go sobie z jednego komisu w stanach i wyszedł mnie całosciowo około 800zl ze wszystkim (samo body). Tak wiec jestem teraz szczęśliwym posiadaczem 10D do którego potrzebuję obiektyw.

  I tutaj pojawia sie problem, dlatego ze nie rozeznaję się jak dokładnie przekładają sie te wszystkie milimetry na to co widzę przez obiektyw czyli nie wiem w sumie co potrzbuję. Generalnie nigdy nie korzystałem prawie z zoomu bo nie lubię, zawsze wolałem podejsć kilka kroków lub sie oddalić. Głównie robię zdjęcia rowerów, ram rowerowych oraz części rowerowych. typowo więc rower oparty o ściane pstrykam z odległości jakiś maksymalnie 3 moze 4 metrów, nastepnie podchodzę do niego i robię zbliżenia. Podobnie sie rzecz ma z ramami rowerowymi odległość podobna, następnie robie zblizenia , niektóre nawet dosc bliskie tak aby oddać detale i małe szczegóły. Fotografuję też pojedyńcze drobne cześci. najczęściej w rozmiarze od wielkosci pudełka zapałek do wielkosci dwóch czy trzech puszek piwa.

  I teraz tak, nie wiem czy wystarczył by mi jakis obiektyw stałoogniskowy i nim bym to wszystko obsłuzył czy też raczej jakis zoom. Na pewno nie chcę lipy kupować jakiejs i zmieniać potem na lepszy. poczytałem trochę i widzę ze raczej wypadało by kupić cos z seri L Canona i bedzie to min 1,5-2 tys zl. Czytałem trochę dobrego o 17-40 bodajze z seri L, tylko czy ja potrzebuję zoomu tak naprawdę,bo być moze jakis 50mm czy 35mm by to co robię obsłużyl w zupełności, tylko właśnie który? 35mm, 50mm czy moze jeszcze jakiś inny, zupełnie sie w tym nie orientuję. No i też ceny tych stałoogniskowych są chyba porażające. na pewno chcę obiektyw z wyzszej półki jak pisałem bo lubię dobre rzeczy i chcę maksymalnie wykorzystać tego 10D. Generalnie to chodzi mi o obiektyw który odda proporcje mniej wiecej takie jak widzi to oczaami człowiek ogladając cos z kilku metrów a potem podchodząc zeby obejrzeć szczegóły. Moze cos z Tamrona lub Sigmy. Czytalem kiedyś o D60 ze obsługuje on jakieś starsze Tamrony i Sigmy które mozna teraz za nieduze pieniadze kupić bo nie pasują do nowszych lustrzanek, ale nie wiem czy dotyczy to także 10D, chociaz podobno EF-S-y nie pasują do niego, musi być EF. Jedna jedyna jeszcze sprawa to to że fajnie by byo żeby mozna też czasem i jakieś rodzinne zdjecia lub na wakacjach pocykać tym saamym obiektywem aczkolwiek praca jest priorytetowa. I także na rodzinnych czy wakacyjnych zdjęciach nigdy z zoomu nie korzystalem, natomiast do mojej pracy nie wiem czy przypadkiem zoom nie jest potrzebny aby jednocześnie obsłużyć zdjecia z kilku metrów jak i te z kilkaunastu centymetrów gdzie w G2 wlaczałem funkcję makro. Prosiłbym o jakąś poradę w która stronę i jaki obiektywy by zdał u mnie egzamin. Pozdrawiam i przepraszam za przydlugi post.

  • 277 AD 13 października 2010 o 21:18

   Trochę za dużo tych wątpliwości, więc nie wiem jak jednoznacznie odpowiedzieć. Tak – 17-40/4.0 to dobry wybór, tak 35mm to też dobry wybór. A tani i dobry Canon Canon EF 50 f/1.8 II kosztuje ok. 400pln. Sigmy do Canona nie polecam.

   • 278 Bait 13 października 2010 o 23:23

    Dziękuję za odpowiedź,

    Faktycznie moze trochę pogmatwałem moje wątpliwości. Głównie chodziło mi o to jaką w paraktyce zrobi mi różnicę przy odległościach i przedmiotach które fotografuję użycie 35mm a użycie 50mm. Dla Pana jest to pewnie sprawa oczywista ja natomiast nie mam zielonego pojęcia. Ale dziekuję za podpowiedź z tym tanim 50mm, po prostu kupię jutro taki w Foto Jokerze i bedę miał juz jakiś ogląd na sprawę a i faktycznie sensowne jest to że moze być niezły w porównaniu do zoomów z przyczyn które Pan wymienia na samym początku. Prosił bym tylko jeszcze o kilka słów co zmieni się w stosunku do używania 50mm jesli użyję 35mm a jeśli użyję 85mm, w praktyce czym mi się ta różnica objawi. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

   • 279 AD 14 października 2010 o 20:35

    Proszę zobaczyć ten film http://vimeo.com/14832168, Canon 7D ma pole widzenia takie same jak 10D.

    50mm w 10D (50D, 7D itd.) będzie niczym krótki tele – ok. 80mm, dla pełnej klatki. 35mm jest tak jakby standardem dla współczesnych lustrzanek cyfrowych z matrycą wielkości APS-C. Polecam 35+85 (do portretu itp.), tylko że 50mm jest tak tanie, że szkoda nie kupić :-) Do zdjęć detali na pewno przyda się makro. Więc polecam raczej 35mm + np. 90mm Tamrona. Proszę pamiętać, że 35mm jest starą konstrukcją i dosyć głośną.

 180. 280 daniel 13 października 2010 o 23:26

  Przeczytałem całość. Jestem pod wrażeniem. To już ponad 3 lata człowiek pomaga mającej wątpliwości gawiedzi. Pełen szacunek :)
  Dodam pytanie od siebie. Planuję D90 i Tamron 17-50/2.8 + ….tu wybór.
  Podobne w koszcie szkła:
  Nikkor 85mm/1.8
  Tamron 90mm/2.8

  Lepsza jasność i marka nikona. Czemu nie jest znacznie droższy od wspomnianego Tamrona?

  Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam!

  • 281 AD 14 października 2010 o 20:37

   Bo to w zasadzie Tamron powinien być droższy, bo jest obiektywem makro i jako taki wymaga bardzo dobrej korekcji dla bliskich odległości. Ponieważ jednak to Tamron, to w rezultacie wychodzi taniej (makro od Nikona są bardzo drogie). Oba to świetne obiektywy. 85N do portretu, 90T do portretu i makro.

 181. 282 Bait 16 października 2010 o 12:16

  Dziękuję jeszcze raz za podpowiedzi i za link do prezentacji który sporo mi wyjaśnia. Widzę że raczej 35mm będe potrzebował prędzej niz 50mm aczkolwiek 50mm już kupiłem.

  Nie kupiłem wprawdzie plastikowego MK II bo przed jego zakupem zasięgnąłem trochę informacji w internecie i dowiedziałem sie ze poprzednia wersja tego samego obiektywu (MK I) miała tej samej jakosci optyke, jesli nie lepszą a zamiast plastiku miała wszystko wykonane z aluminium. Wprawdzie zakupiony obiektyw wyniosł mnie wiecej niż nowy MK II (około 650zł za używany w idealnym stanie z wysyłką z USA) ale i też moze nie rozpadnie sie po krótkim czasie używania. Co prawda nie jestem 100% pewny czy ta wersja MK I nie współpracuje moze jakoś gorzej z lustrzankami cyfrowymi ale mniemam że nie.

  Do detali poleca Pan tego Tamrona 90mm. proszę mi powiedzieć z jakiej minimalnej odległości taka 50 mm czy 35 mm jest w stanie złapać ostrość, czy jest to jakieś 10 czy 15 cm? nie wiem czy potrzebuję makro bo nie robie raczej zdjęć mrówek w formacie 1024, najczęściej są to przedmioty wielkości kubka do herbaty fotografowane z odległości 15-50 cm.

  Czy nie lepszą opcją moze byłoby kupienie 17-40 seri L zamiast 35mm + 90 mm Makro? 35 mm seri L kosztuje sporo więc raczej w grę wchodził by standardowy EF natomiast o tego 17-40 L mógłbym sie pokusić.

  Jeszcze raz dziekuję za bardzo cenne dla mnie sugestie.

  Pozdrawiam

 182. 283 Adam_Gdynia 21 października 2010 o 10:48

  Witam serdecznie!

  Jestem posiadaczem NIKONa D90 + obiektyw kit 18-55 VR od paru miesięcy. Z racji, że jestem początkującym fotografem – zwykle używam opcji AUTO. Robiąc uniwersalne zdjęcia – blisko, daleko itp, oglądając zdjęcia w komputerze wydają się za mało ostre, jakby były za lekką mgłą…
  Co może być powodem takiego czegoś?

  I drugie pytanie:
  Chciałbym nabyć jakiś obiektyw, którym mógłbym fotografować portrety, wydarzenia typu ślub itp. i przedewszystkim chodzi mi o nie duży koszt, ale dobre zdjęcia.
  Czy mógłby Pan coś poradzić?

  Pozdrawiam serdecznie!

 183. 284 sauron123 4 listopada 2010 o 22:21

  Witam mam pytanie czy dla amatora na początek ten zestaw byłby dobry, robię zdjęcia w większości rodzinne. Aparat Nikon d70s z obiektywem sigma 24-70mm D 1:2.8 EX DG

 184. 286 Wiedzkam 8 listopada 2010 o 23:52

  Witam.

  Do leciwego już nieco Nikona D100, wyposażonego obecnie w
  AF-S Nikkor 18-70mm 1:3,5-4,5G ED (DX)
  szukam niezbyt drogiego obiektywu w zakresie 70-200 albo 70-300.
  Z racji ograniczeń finansowych rozglądam się raczej za Sigmą albo Tamronem. Wskazany AF, niezbyt głośny, wiadomo, że im jaśniejszy tym lepiej.

  Jeśli można prosić o podpowiedź, będę bardzo wdzięczny.
  Może jednak innej firmy szkiełko, które umknęło mi.
  Piotr

 185. 288 Wiedzkam 9 listopada 2010 o 19:12

  A czy między
  Nikkor AF-S VR 70-300 f/4,5-5,6G IF-ED (ok 1600-1650zł)
  a
  Sigma 70-300 mm f/4.0-f/5.6 DG MACRO (ok 600zł)
  czy
  Sigma 70-300 f/4.0-5.6 APO DG Macro (800zł)

  jest na tyle zauważalna faktycznie różnica, żeby dopłata tych zł była uzasadniona, i „sensowna” ?

  I jak do tego ma się ten:
  Sigma 70-300 f/4.0-5.6 DG OS (ok 1400zł)

 186. 290 jacek 14 listopada 2010 o 21:58

  Witam,
  Bardzo ciekawa strona i pełne uznanie za profesjonalne i ciekawe porady. Jestem posiadaczem Canona 500D. Chciałbym kupić obiektyw do fotografowania przyrody, owadów, roślin i żeby można też robić nim w miarę dobre portrety.Chcę przede wszystkim żeby w zdjęciach było ładnie rozmazane tło. Brałem pod uwagę tanią opcję: Canon 50 mm/1.8 , ale czy obiektyw ten sprawdzi się do takich zdjęć/? Ogólnie to zastanawiam się też nad Canonem 85 mm f/1.8 EF USM, ale czy sprawdzi się do małych obiektów typu owad?:)
  Czy istnieje jakiś kompromisowy obiektyw w tym przypadku?
  A co pan myśli o opcji obiektywu 35mm?To dosyć popularna stałka ale czy daje ładne tło?
  Czekam na sugestie, dziękuję, pozdrawiam,
  Jacek L>

  • 291 AD 16 listopada 2010 o 16:25

   Do owadów i roślin potrzeba makro, a więc obiektywów typu Sigma 105/2.8, albo Tamron 90/2.8 i te polecam. Do podanych celów 35mm, ani 50mm się nie nada.

 187. 292 dżag 15 listopada 2010 o 23:46

  Witam:)
  Mam dylemat. Posiadam Sony Alpha200 + kitówka (18-70mm) + 75-300mm. Interesowałaby mnie jakaś stałka i zastanawiam się nad obiektywami sony 35mm/f1.8 lub 50mm/f1.8. Co bardziej sprawdziłoby się na co dzień do portretów, itp?
  Z góry dziękuje za odpowiedź!

 188. 294 Monika 25 listopada 2010 o 18:16

  MAM PYTANIE….
  Mam nikona d3100 18-50 mm
  dopiero zaczynam moja przgode z fotografia…
  chcialam kupic do mojego aparatu obiektyw do robienia ladnych
  pejzarzy
  portretow
  jake sa najlepsze obiektywy..
  ewentualnie jakis dobry obiektyw uniwersalny bym nie musiala wymieniac non stop obiektywa…
  prosze o rade…Dziekuje

 189. 295 Rafał 1 grudnia 2010 o 14:34

  Witam serdecznie i bardzo dziękuje za tę wspaniałą i bogatą w informacje stronę.
  Jestem laikiem jeśli chodzi o fotografię.Posiadam Sony Alpha 100 z kitowym 17-80 3,5-5,6.Generalnie robię zdjęcia wszystkiego,w zależności gdzie się znajduję.
  Bardzo lubię architekturę i pejzaż,próbowałem również makro.Niestety kupując aparat nie zauważyłem,że był on już używany przez kogoś i odesłany na półkę sklepową.
  Był on w stanie nienaruszonym ale po pewnym czasie zacząłem się zastanawiać nad jakością moich zdjęć,czy wynika ona z usterki aparatu czy samej jego klasy.
  Nie są one zbyt ostre a i kolor odbiega od rzeczywistości,czasami jest zbyt blady.Być może jest to normalne dla tej klasy aparatu i obiektywu jednak znajomi posiadający aparaty podobnej klasy mają zdjęcia dużo lepszej jakości(być może po dobrej obróbce).
  Nie wiem,czy problem leży w mej niewiedzy,braku fachowej obróbki zdjęć czy rzeczywiście klasie samego zestawu ale wydaje mi się,że płacąc 300 funtów brytyjskich za aparat z obiektywem powinniśmy się spodziewać czegoś lepszego.
  Balans bieli pozostawia wiele do życzenia.Robiłem sporo zdjęć z pleneru zimowego i niestety zdjęcia wyszły w odcieniu niebieskiego.Ostrość można podkręcić w samym aparacie a kolory zmienić na pastelowe ale czy wtedy zdjęcia nie będą wyglądały jak z małpki?
  Chciałbym robić zdjęcia ładne,w miarę naturalne o nie przesadzonej barwie czy ostrości a jednocześnie miłe dla każdego oka.
  W dzisiejszej fotografii widzimy w sumie dzieła Photoshopa a nie aparatu co mnie bardzo martwi.Sam nie wiem jak się do tego odnieść,gdzie jest granica dobrego zdjęcia a artu z programu do obróbki.
  Wracając do mojego pytania,czy można tym zestawem robić ładne zdjęcia i moje obawy są nieuzasadnione?
  Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam,Rafał.

  • 296 AD 14 grudnia 2010 o 17:26

   Musiałbym zobaczyć zdjecia, żeby się wypowiedzieć. Akurat zaniebieszczenie w zimowych zdjęciach jest typowe i trzeba to regulować balansem bieli i lekkim prześwietleniem kadru. Co do reszty, to bez przykładów trudno mi się wypowiadać.

 190. 297 Joanna 7 grudnia 2010 o 00:27

  Witam.
  Mam zamiar zakupic body Nikon D300s i jakis/es obiektyw/y – tele…tylko jakie? i co jeszcze bylo by mi ptrzebne… na dory poczatek? Z góry dziekuję za pomoc :)

 191. 299 Damn 14 grudnia 2010 o 11:18

  Witam bardzo serdecznie.
  Również składam wyrazy szacunku za bezinteresowną pomoc mniej doświadczonym już przez dłuższy czas, informacje tutaj są bardzo pomocne.

  Ja przychodzę z innym pytaniem.
  Potrzebuję obiektywu do portretów, ale mam Sigmę 70-200 f 2.8.
  Czy jest sens kupować Nikkora 85 mm, f 1.8 ? Jakie są – oprócz maksymalnego otworu – za i przeciw?

  PS. Mówimy o pełnej klatce.

  • 300 AD 14 grudnia 2010 o 17:05

   W zasadzie widzę dwie zalety – wagę i jasność. Podczas długiej sesji portretowej lżejsze 85mm może przełożyć się na lepszą wygodę robienia zdjęć.

 192. 301 jack 16 grudnia 2010 o 16:07

  Witam,
  Najbardziej z wymienionych przez Pana obiektywów interesuje mnie Tamron 90mm- jego kąt widzenia wynosi 27 stopni,
  natomiast Canon 60 mm f/2.8 Macro USM ma podany kąt widzenia ok 25 stopni. (Czy obiektyw o większej ogniskowej nie powinien mieć mniejszego kąta?)
  Genaralnie chodzi mi o portrety i makro- ale żeby można było zrobić też ładne ujęcie całej postaci-(portret w plenerze).Czy sprawdzi się tutaj Tamron, czy może Canon 60mm – da mi w tym wypadku więcej możliwości.?
  Dziękuję
  Pozdrawiam.

  • 302 AD 16 grudnia 2010 o 17:01

   60mm ma oczywiście większy kąt widzenia od 90mm. Mała różnica może wynikać, że do 60mm podany jest kat dla matryc APS-C, a dla 90mm dla pełnej klatki. Do pełnej postaci raczej polecałbym 60mm, chociaż nie jest to typowy obiektyw portretowy. 90mm daje więcej możliwości w macro i typowym portrecie, 60mm kusi USMem.

 193. 303 Daddyo 18 grudnia 2010 o 22:30

  Witam. Na początku dziękuje za całą stronę, sporo z niej zaczerpnąłem przed zakupem pierwszej lustrzanki. Padło na Sony Alpha 33 ze względu na kręcenie video w HD i dobre ostrzenie w tej kwestii. Cała reszta też wydaje się bardzo przejrzysta jak na amatora. Nadszedł czas na kompletowanie zestawu jako że są pieniądze a wszystko wrzucam w koszty i odliczam vat, wiec.. :)
  Aparat wykorzystam do robienia zdjęć produktów w namiocie beztłowym (wczesniej robilem zdjecia kompaktem samsunga z calkiem ciekawym efektem jak na malutki aparacik – oczywiscie po dostosowaniu manual), ale i do zdjęć portretowych i pejzaży. czyli w sumie prawie wszystko. myslalem nad zakupem zestawu w stylu – stałka 50 mm/1,8 + 70-300 macro sigma /2,8 + cos jeszcze

  w sumei sam nie wiem czego chcem i co byloby najlepsze tak aby się uzupełniać. proszę o rady, bo sam nie wiem a brak doświadczenia nie pomaga.. :) z gory dziekuje za pomoc

 194. 305 jacekfarm@op.pl 21 grudnia 2010 o 00:35

  witam, zastanawiam się nad zakupem filtru polaryzacyjnego kołowego, chodzi mi o poprawę jakości kolorów nieba i zniesienie odblasków wody, czy opłaca się w to inwestować i czy filtr taki jest dedykowany do jakiegoś typu obiektywów? Czy warto go dokupić np. do obiektywu 60mm canona?
  dziękuję z góry za pomoc

  • 306 AD 30 grudnia 2010 o 01:29

   Warto. Przy zakupie filtra liczy się jedynie średnica gwintu obiektywu. Przy obiektywach szerokokątnych warto kupić filtr możliwie cienki, żeby nie było winietowania (tzw. Slim).

 195. 307 PaniA. 29 grudnia 2010 o 15:24

  Witam,
  Fotografuję amatorsko od roku. Mam (oprócz kitu 18-55) – 50mm 1.4 i jestem z tego obiektywu zadowolona i to bardzo, lecz czasem irytuje sie że nie mam wystarczającego zoom’u w kicie. Dlatego postanowiłam kupić obiektyw zmiennoogniskowy – wiem że nie badzie on najjaśniejszy no ale cóż.. Tak więc mam do Pana pytanie który z poniżej wymienionych będzie lepszy:
  1)1.Tamron AF 18-200mm F/3.5-6.3 XR Di II LD Asferyczny [IF] Makro (Model A14)
  2) Sigma 70-300 F4-5.6 APO DG MACRO
  3) Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Makro (1:2) (Model A17)
  4)Tamron AF 55-200mm F/4-5.6 Di II LD Macro (Model A15)
  Wiem ze modle 2 i 3 – to prawie to samo albo to samo jednak nie wiem która firma lepsza. Aha i obiektyw ma mi posłużyć do portretów, przyrody, marko. Dziękuje serdecznie!!! :) pozdrawiam

  • 308 AD 30 grudnia 2010 o 01:31

   Nie znam tych obiektywów. Celowałbym jednak w 70-300. Kwestia Sigma, czy Tamron do rozstrzygnięcia po przeczytaniu dostępnych w sieci testów.

 196. 309 pauciaa 11 stycznia 2011 o 20:40

  Cześć ;-D
  posiadam lustrzanke sony a330 i chciałabym zakupić do niej obiektyw makro ale nie mam bladego pojęcia jaki by wybrać .
  mógłby mi ktoś doradzić jakieś ?

 197. 311 Ari40 23 stycznia 2011 o 20:13

  Witam serdecznia posiadam Nikon d5000 z obiektywem nikkor 18-105 obecnie szukam obiektywu szerokoatnego i lepszego tele . Jak wiekszosc pytajacych zajmuje sie fotografia amatorsko jest to moja pasja . Ostatnio ktos mi polecil 50mm 1.8 ze ponoc swietna zabawa nie chcial bym wydawac na darmo kasy . Potrzebuje obiektywu do zdjec plenerowych , krajobraz-przyroda , architekturai jakie tele w sumie do fotografowania w szczegolnosci ptakow , sa to stworzonka na tyle plochliwe ze podejscie ich z bliska czasem graniczy z cudem . Wertowalem na necie troche odnosnie tele ale jednoznacznie nic nie znalazlem w sumie chwalonym obiektywem jest 70-300 z stabilizacja w obiektywie, widzialem tez staloogniskowe 500 a nawet zmienno ogniskowy 650-1300 . Sam nie wiem co mam wybrac czego szukac wiec prosze o porade w tej kwesti.

 198. 315 zaneta 26 stycznia 2011 o 16:29

  Witam!
  Jestem amatorem. Posiadam Nokon D90. Potrzebuje do niego w miare uniwersalnego, dobrego obiektywu. Moj budzet to 2500zl. Myslalam nad 50mm 1.4 ale nie wiem czy zrobie nim uniwersalne zdjecia czy nadaje sie raczej do portretow? Moze lepiej zainwestowac np w 28-70mm? Ale czy jest szansa kupic taki obiektyw by byl dobry i jasny do 2500zl?
  Jaki by mi Pan polecil w takiej cenie?

 199. 317 zaneta 31 stycznia 2011 o 01:56

  Ok, zapoznalam sie troche:)
  Wybralam na razie 3 obiektywy Nikona :

  1.Nikon AF Nikkor 24-85mm f/2.8-4D IF

  2.16-85mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX NIKKOR

  3.18-70mm f3.5-4.5G ED-IF AF-S DX NIKKOR

  Ktory z nich wg Pana jest najlepszy? Chodzi mi o ostrosc i swiatlo..
  Na razie sklaniam sie do nr1. Lesz jesli zna Pan dwa pozostale prosze o opinie.
  Czy warto w ogole inwestowac w nr 1? Czy to jest w miare dobry obiektyw? Wiem ze to pewnie nie to samo co ze stalym swiatlem: 24-70mm f/2,8G ED AF-S ale czy jest pomiedzy nim a nr 1 znaczna roznica?
  Chodzi mi gl o zdjecia z wakacji, podrozy itp. Czy po podpieciu do d90 nie bedzie zbyt waski kat do krajobrazu (24-85)?

  • 318 AD 6 lutego 2011 o 16:52

   Znam 18-70, jest przyzwoity, ale nie powalający. Sam robię głównie obiektywami stałoogniskowymi, więc trudno mi dokonać oceny. 24-85 będzie ciut wąski do krajobrazów, ale da się przeżyć.

 200. 319 ari40 31 stycznia 2011 o 18:41

  Witam z teleobiektywem sie uporalem teraz szukam czegos do focenia architektury , wnetrza , plener jakas podpowiedz co wybrac ? do nikona D5000

 201. 321 jery 3 lutego 2011 o 00:40

  Prośba

  potrzebuję obiektywu do robienia zdjęć wewnątrz domu chodzi o szeroki kąt czyli aby można było możliwie jak najwięcej detali uchwycić.
  Obiektyw w miarę jasny do sony alfa 55

  Z góry dziękuję

  Fotografia to nie moje hobby i nigdy nie będzie moim hobby

  Poprostu jest mi to potrzebne więc uprzejmie wszystkich proszę o napisanie co pasuje do tego modelu i co by kupili.

  Pozdrawiam i dziękuje za odp

 202. 322 krzzzychu 5 lutego 2011 o 02:11

  Witam!

  Mam pytanie dotyczące tego jaki obiektyw wybrać jeżeli chodzi o reportaż. Posiadam Nikona d300s i potrzebuję obiektywu stałoogniskowego. Możesz polecić jakie parametry powinien mieć oraz jakie firmy robią najlepsze dla tego typu fotografii obiektywy?

 203. 324 Niezdecydowany 5 lutego 2011 o 18:55

  Witam!
  Powiedzmy, że jestem odrobinę „bardziej zaawansowanym” amatorem. Z niecierpliwością czekam na marzec, gdyż w tym miesiącu mają nastąpić poważniejsze obniżki jeśli chodzi o sprzęt Nikona. (Mam zamiar nabyć mojego wymarzonego Nikona D7000)
  Wiem, że wybór obiektywu jest równie ważny co aparatu i dlatego zacząłem się poważnie zastanawiać nad wyborem właściwego obiektywu.
  Ciągnie mnie raczej do zoomów, gdyż mój budżet jest ograniczony (Sam korpus aktualnie kosztuje prawie 4000 zł) a oprócz tego chciałem zdobyć szkło bardzo elastyczne a przy tym o przyzwoitej jakości zdjęć. Znalazłem 2 bardzo interesujące modele mianowicie:

  – Nikon AF-S 18-200 f/3.5-5.6 G DX VR II
  – Tamron AF 18-270 f/3.5-6.3 Di II VC PZD Piezo

  Tamron jest całkowitą nowością, podobno „najmniejszy i najlżejszy
  15x travel-zoom na świecie”. Po przeczytaniu kilku testów ten obiektyw zrobił na mnie naprawdę duże wrażenie dzięki temu „największemu na świecie” zakresowi ogniskowych ale również dzięki zastosowaniu całkowicie nowego ultradźwiękowego silnika Piezo. Niestety słyszałem, że poprzednik miał problemy z aberracją chromatyczną i nie wiem czy ten problem został naprawiony.
  Z kolei obiektywy Nikona zawsze kojarzyły mi się bardzo dobrą jakością gdyż wielu moich znajomych korzystało właśnie z szkieł tego producenta. Do tego „na chłopski rozum” aparat i obiektyw tego samego producenta powinny działać razem lepiej niż z innymi markami.
  Naprawdę ciężko jest mi się zdecydować i chciałbym usłyszeć opinie innych. (mile widziane opinie posiadaczy :P)

  Dla wszystkich, którzy chcieliby poczytać o tych obiektywach odsyłam do stron producenta.

  Tamron:
  http://www.tamron.pl/?/aktualnosci/pokaz/29/Nowy_18-270mm_F/3.5-6.3_Di_II_VC_PZD_(Model_B008)_z_ultrad%C5%BAwi%C4%99kowym_silnikiem_AF_Piezo_dla_aparat%C3%B3w_SLR_z_APS-C.

  Nikon:
  http://www.nikon.pl/pl_PL/product/nikkor-lenses/auto-focus-lenses/dx/zoom/af-s-dx-nikkor-18-200mm-f-3-5-5-6-g-ed-vr-%E2%85%B1

  PS: Bardzo fajna strona! Gratulacje dla autora! :)

  • 325 AD 6 lutego 2011 o 16:57

   Wie Pan więcej ode mnie o wymienionych obiektywach. Ja nie mam zastrzeżeń do obiektywów niefirmowych, bo zawsze dostajemy to za co zapłaciliśmy (czasami korzystniej, czasami mniej). Fanem długich zoomów nigdy nie byłem. Nie potrafię tu dokonać wyboru.

 204. 326 Ross 6 lutego 2011 o 12:59

  Witam. :)
  Jestem amatorem i fotografuję Canonem przeważnie makro. Kitem jednak nie można osiągnąć zachwycających rezultatów dlatego postanowiłam dokupić soczewkę. Na pierwszy rzut oka wydawało mi sie ze dobrze będzie kupić + 20 dioptrii jako „najlepsze” powiększenie obiektu. Niestety widziałam zdjęcia robione z tą soczewką i jestem załamana ostrością. Czy czym większa grubość soczewki tym mniejsza ostrość???? Jeśli tak to może powinnam kupić + 10 dioptrii.(?) Czy rezultat jakościowo będzie lepszy? Rozważałam także zestaw +1 +2 +4 +10… Proszę o pomoc przy wyborze. Z góry SERDECZNIE dziękuję Panu za cierpliwość do tylu zadawanych pytań.

  • 327 AD 6 lutego 2011 o 17:00

   Soczewki to spory kompromis. To tylko jeden dodatkowy element optyczny, na dodatek nakręcony na zupełnie inny. Niestety jakość obrazu zawsze będzie odbiegała od dedykowanego obiektywu makro. Może warto poszukać używanego obiektywu makro.

 205. 328 Niezdecydowany 6 lutego 2011 o 18:22

  Dziękuje za odpowiedź. Przeczytałem sobie jeszcze raz od początku do końca Pańskie uwagi i dało mi trochę do myślenia. Zgodzę się z Panem, że lepiej mieć dwa zoomy o mniejszym zakresie niż jeden „super-zoom”. Naprawdę chciałbym rozwijać swoje pasje fotograficzne i choć raz chciałbym usłyszeć od kogoś obcego: „To jest naprawdę piękne zdjęcie. Dało mi dużo do myślenia.”
  A przecież lepiej udźwignąć te 0,5 kg więcej niż później żałować.
  Wiem, martwię się o sprzęt co jeszcze bardziej podkreśla, że jestem amatorem. Ale przecież jakoś trzeba zacząć. W końcu tosterem zdjęcia nie zrobimy :)
  Wracając do obiektywów to zastanawiam się teraz właśnie nad kupnem dwóch a nie jednego. Wolałbym raczej żeby to były szkła Nikona, gdyż jak pisałem we wcześniejszym komentarzu jestem przekonany co do jakości obiektywów tego producenta. I tutaj znowu chciałem poprosić o radę. Mianowicie szukam dwóch szkieł które dały by mi taki zakres ogniskowych jak wcześniej wspomniane „super-zoomy”. Preferuje jeden dobry teleobiektyw i drugi – „szerokokątno-portretowy”. Chodzi o to aby taki obiektyw dobrze radził sobie z krajobrazami jak i portretami.
  Niestety nie znam tak naprawdę obiektywów Nikona, gdyż jak wcześniej wspomniałem „wiem, że są dobre”.
  Mój budżet na te obiektywy wynosi maksymalnie 2500 zł i dlatego bardzo chcę jak najwięcej „wycisnąć” z tej sumy. Przepraszam za to, że się tak narzucam bo na pewno ma Pan dużo ważniejsze sprawy na głowie niż doradzanie jakiemuś amatorowi jaki obiektyw ma kupić :) ale naprawdę mi na tym zależy.
  Patrząc na Pana fotografie dobrze wiem, że mogę Panu zaufać.
  Jeszcze raz dziękuje za wysłuchanie, gdyż w ostatnich czasach coraz rzadziej się to zdarza na forach lub blogach poświęconych właśnie fotografii.

  PS: Chciałbym jeszcze wspomnieć, że D7000 ma matryce w formacie DX.

 206. 329 Marcin77 6 lutego 2011 o 23:49

  Witam;

  Z zainteresowaniem przeczytałem niemal całe forum, które (tutaj muszę oddać pełen szacunek) jest prowadzone konsekwentnie, a odpowiedzi są ciekawe i wyczerpujące. Jakiś czas temu zamieniłem N d50 na d80; Dzisiaj może to nie jest „rynkowy” szczyta, ale dla mnie i tak spory skok:) Mam również i ja pytanie. Chciałbym zakupić obiektyw, który pozwoli mi na zdjęcia reportażowe wykonywane w pomieszczeniach. Czasem ciemniejszych, ale raczej bez możliwości używania lampy. Nie chodzi o kościoły, czy muzea (co często pojawia się w zagadnieniach ze względu na profesję fotografujących). Bardziej będzie to reportażowe „podglądanie ludzi przy pracy”. Do tego zdjęcia będą czarno-białe. Mam tutaj dylemat. Sporo czytałem o stałoogniskowych obiektywach (jeden 50mm sam posiadam); Jednak pojawiają się też opinie, że do takiej formy reportażu jak wspomniałem lepszy byłby jasny zoom. Co Pan by polecił?
  Z pozdrowieniami.

 207. 330 aga 7 lutego 2011 o 14:08

  witam,od lat uwielbiam fotografie plenerowa półtora roku temu postanowiłam wcielić w życie marzenia i z taniego małego aparatu przeszłam na razie na Nikona D3000 obiektyw Nikkor18-55mmf/3,5-5,6GVR AF-S DX, z czasem muszę inwestować w lepszy sprzęt,ale chciałabym się dowiedzieć co na razie muszę tu zmienić lub od jakich zmian zacząć

 208. 331 frytas 19 lutego 2011 o 21:27

  Witam.
  Posiadam sony alfę 55 i chce kupic obiektyw. Jestem amatorem w tych sprawach. Czy moze ktos mi pomoc. Jaki kupic?? jaki jest dobry??

 209. 332 Monika 1 marca 2011 o 16:31

  Witam.
  Zajmuje się fotografowaniem slubów. I chciałabym się dowiedziec
  Jaki obiektyw w rozsadnej cenie moglibyście polecic chodzi o szeroki kat :)
  POsiadam osobiscie canon 5 d mark II + 50 mm 1.4 L i 70-200 mm L.
  POZDRAWIAM
  Monika

 210. 333 Krzysiek78 2 marca 2011 o 11:35

  Witam. Planuję kupno Nikona D7000. Moje pytanie to: jakim najlepszym rozwiązaniem będzie dokupienie do powyższego modelu uniwersalnego obiektywu? Fotografuję głównie krajobrazy, architekturę no też zdjęcia na co dzień. Zainteresowany jestem również stałoogniskowym obiektywem z dużą jasnością i dużym kątem, czy w moim przypadku 35 mm będzie lepszym wyborem niż 50 mm? I co Pan sądzi o kitowym 18-105 jak dla amatora? Dzięki z góry za odpowieć i wspaniałą, pożteczną stronę! Serdecznie pozdrawiam! :)

  • 334 AD 16 marca 2011 o 16:31

   18-105 jest ostry, ale nie rewelacyjny pod względem reszty parametrów. Jako kitowy może oczywiście być. Najlepiej zacząć od niego, a potem zdecydować się czego brakuje (dobrego szerokiego kąta, a może tele).

 211. 335 Hadesss 3 marca 2011 o 01:58

  Witam.

  Posiadam Canona EOS 550D i standardowy do niego obiektyw EF-S 15-55. Czy do robienia zdjęć pejzaży i krajorazów wystarczający będzie obiektyw 80-200?

  Pozdrawiam,

  • 336 AD 16 marca 2011 o 16:35

   80-200 nadaje się do pejzaży, ale w ujęciach wyławiających szczegóły. Typowe krajobrazy to raczej domena obiektywów szerokokątnych.

 212. 337 KRIS 5 marca 2011 o 09:09

  Witam
  zakupiłem jakiś czas temu obiektyw Tamron 10-24 do Sony Alpha 230 i troszkę jestem niezadowolony, bo w słoneczne dni na zdjęciach zacienione miejsca wychodzą jako czarne plamy i muszę praktycznie każde zdjęcie korygować w PS, z kitowym obiektywem nie mam takich problemów. Czy jest na to jakaś rada, czy to po prostu normalne w tego typu obiektywach.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
  KRIS

  • 338 AD 16 marca 2011 o 16:36

   Dziwny problem, to może być kwestia kontrastu tego obiektywu, ewentualnie problemy z zaświetlaniem kadru (dość powszechne w obiektywach szerokokątnych).

 213. 339 Daniel 22 marca 2011 o 23:40

  Witam.

  Posiadam aparat nikon d300s i obiektyw nikkor 18-200 mm f/3.5-5.6, niestety ten obiektyw nie jest za jasny i szukam jakiegoś jasnego obiektywu, niekoniecznie tele…w przystępnej w miarę niskiej cenie…nadającego się do fotografowania między innymi w kościele i tp..co mi poradzicie..

 214. 340 kłopotek 26 marca 2011 o 00:08

  Witam.Proszę o pomoc.Jaki kupić obiektyw uniwersalny /ostry/ w bardzo przystępnej cenie, do Nikona D80.Zastosowanie od krajobrazu do ‚ptaszków’Dziękuję za pomoc

 215. 341 Anonim 26 marca 2011 o 04:31

  Witam. Mam pytanie- zamierzam w najblizszym czasie zamienic moj sprzet na cos lepszego-obecnie mam najprostsza lustrzanke sony alpha 230 + minolta 50mm F 1.7. Najczesciej robie zdjecia mojej malej coreczki, co wiaze sie, ze zdjecia robione w ciezkich warunkach (ona caly czas jest w ruchu-jak to dzieci:).Lubie takze robic zdjecia przyrody, raczej makro.Zastanawiam sie nad kupnem Nikon d90, canon 50d, 550d. Wiem ze lepiej kupic tansze body a lepsze obiektywy. Jakie????Bardzo prosze o porade. Dziekuje.

 216. 342 kłopotek 30 marca 2011 o 19:15

  proszę o odpowiedż.

 217. 343 Dawid 10 kwietnia 2011 o 18:29

  Witam
  Posiadam Sony alpha 380 + obiektyw Sigma 18-200mm. Chciałbym również zaopatrzyć sie w obiektyw (obiektywy) do fotografii portretowej (jasny) a także w jakiś z przedziału 10-20mm. Myślę również o zakupie dodatkowej zewnętrznej lampy. Czy mógłby mi Pan coś doradzić?
  Dziękuje i pozdrawiam

 218. 344 Dawid 11 kwietnia 2011 o 18:11

  Witam
  Mam pytanie odnośnie dobioru odpowiedniego obiektywu (obiektywów) do sony a380. Obecnie posiadam obiektyw sigma 18-200mm. Chciałbym dokupić jeszcze jakiś szerokokątny z zakresu 10-20mm oraz jasny do fotografii portretowej. Czy mógłby mi ktoś doradzić jakie będą najwłaściwsze? Planuje również zakup jakiejś w miarę rozsądnej zewnętrznej lampy błyskowej. Proszę o jakies rady.
  Z góry dziękuje i pozdrawiam

 219. 345 Anka KK 13 kwietnia 2011 o 18:36

  Witam

  Jakim obiektywem

 220. 347 yarre 21 kwietnia 2011 o 19:10

  Swietny material dla mnie, mialem watpliwosci, co do canona, zakupu obiektywow i posrednio ciala /body/, dziekuje za bezcenne sugestie, Boze gdybym sam mial doswiadczyc Panskiej wiedzy, chyba potrzebowalbym z… karnacje.Dziekuje za uczace sugestie.

 221. 348 yarre 21 kwietnia 2011 o 19:13

  przepraszm za karnacje – myslalem o karmach, no tak sie napisalo

 222. 350 eLJot55 22 kwietnia 2011 o 12:50

  Witam, poszukuję uniwersalnego, jasnego obiektywu, jestem zainteresowany zakupem obiektywu Sigma 28-105mm f/2.8-4 Aspherical IF. Niestety nie mogę znaleźć opinii na temat tego obiektywu. Czy mógłbym prosić o Pana opinię.

 223. 354 tom78@autograf.pl 8 Maj 2011 o 01:48

  Zdecydowalem sie na zakup d300s za trzy dni odbieram,lecz nie jestem przekonany co do prawidlowego wyboru szkiel fotki z imprez rodzinnych czasem znajomym wesele i plener. Mysle o d300s+sb900+N85f1.8d ale dalej mam dylemat co lepsze N24-70f2.8 czy sigma 24-70 2.8[sporo tansza] lubN17-55f2.8+sig24-70f2.8. Stary sprzet sprzedalem wiec wymieniam na nowy mam okolo 16tyś. goraco prosze o rade bo mam metlik w glowie. z gory dziekuje

  • 355 AD 8 Maj 2011 o 17:16

   Przede wszystkim, obiektyw typu 24-70 będzie w body niepełnoklatkowym dosyć wąski (ekwiwalent 35mm na szerokim kącie). We wnętrzach to często za mało. Dlatego optowałbym za 17-55 + 85. Te dwa wystarczą, nie ma większego sensu dublować ogniskowych. Jedyny problem, to że tego obiektywu nie użyje się już w pełnoklatkowym body (w przyszłości).

   • 356 tom78@autograf.pl 10 Maj 2011 o 23:10

    dzieki bardzo za odpowiedz. a co myslisz o Sigma 70-200 mm f/2.8 EX DG APO OS HSM + sig 24-70 f/2.8 + 85f/2.8. Jesli mozesz to podpowiedz jaka sig 17-55/50 f/2.8 . Dziekuje

 224. 357 kasia 9 Maj 2011 o 11:05

  Witam serdecznie,

  posiadam sony a330 ze zwykłym kitem. Szukam obiektywu który dałby mi lepsze możliwości, pozwoliłby mi na robienie przede wszystkim portretów (oraz ewntualnie zabawę makrofotografią). Który z poniższych byłby najrozsądniejszym zakupem? :

  Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro
  Tamron AF 18-200 mm f/3.5-6.3 XR Di-II LD Aspherical (IF)
  Tamron SP AF 90 mm f/2.8 Di Macro

  Sony 75-300mm f/4.5-5.6
  Sony 55-200mm f/4-5.6

  czym tak na prawdę one się różnią?
  czy wszystkie Tamrony pasują do a330?

  • 358 AD 9 Maj 2011 o 19:09

   Tamron SP AF 90 mm f/2.8 Di Macro

   Jak widać różnią się zakresami ogniskowych i ceną. Wszystkie wymienione oprócz 90tki obiektywy to konstrukcje tanie i przeciętne. Do naprawdę sensownej pracy w portrecie i makro polecam więc Tamrona 90. Proszę tyko pamiętać, że musi być to wersja z mocowaniem do lustrzanek Sony.

 225. 359 Milos 9 Maj 2011 o 19:34

  Wiatam. Chciałabym Pana zapytać który z obiektywów byłby lepszy do zdjęć marko i portretów: 1)canon 50mm 1.4 2) canon 85mm 1.8? Wiem ze ten pierwszy jest jaśniejszy, ale czy to większa różnica?

  • 360 AD 10 Maj 2011 o 17:25

   Do makro potrzebny jest obiektyw typu makro, a to portretów raczej coś powyżej 80mm. 85mm jest b.dobrym obiektywem portretowym, ale nie makro.

 226. 361 MArcins 10 Maj 2011 o 18:03

  jaki mógłbym kupic obiektyw uniwersalny,dla amatora? do lustrzanki canon np. 450d 400d lub alpha 300?
  pozdrawiam interesująca strona!!!!

  • 362 AD 12 Maj 2011 o 14:40

   Proszę przeczytać odpowiedzi powyżej, albo pozostać przy obiektywie „kitowym”, czyli takim, który jest sprzedawany w zestawie z body.

 227. 363 marzycielek 13 Maj 2011 o 21:52

  Witam,

  Już od dłuższego czasu czytam informacje dotyczące obiektywów, ale ciągle brakuje mi jednoznaczności. Zamierzam zakupić aparat Canon EOS 600D, jednak największy problem sprawia mi wybranie właśnie obiektywu. Fotografuję przede wszystkim portrety oraz uwielbiam wałęsać się po mieście i uwieczniać graffiti lub stare budynki, które mają szanse w niedługim czasie być zburzone.
  Doszedłem do wniosku, że na początek zakupię obiektyw EF 50 mm f/1,4 USM (do portretów) oraz Canon EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS (do spacerów po mieście i do uwieczniania ludzi w codziennych obowiązkach). Czy to dobry wybór? Czy może jednak powinienem wybrać inny zestaw, żeby być zadowolonym z efektów? Czekam z niecierpliwością za odpowiedź, bo to forum naprawdę jest bardzo miarodajne.

  Tomek

  • 364 AD 13 Maj 2011 o 23:14

   To sensowny wybór.

   • 365 marzycielek 13 Maj 2011 o 23:36

    A jest jakieś według Pana lepsze zestawienie? Bo jak już mam kupować to chciałbym kupić sprzęt perspektywiczny, a nie do sprzedania po pół roku zabawy.

   • 366 AD 14 Maj 2011 o 16:45

    Odpowiem jak zwykle – to kwestia pieniędzy. Do Canonów polecam zwykle zestaw 17-40/4 + 70-200/4 + 50/1.8, ale to naprawdę spory wydatek.

 228. 367 magdalena.krajewska@orlen.pl 16 Maj 2011 o 23:13

  Dzien dobry. Mam pytanie czy do mojego N-D300s bedzie pasowal ob.Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM Nikon wolalabym nikkora ale ten jest sporo tanszy chyba ze jest jakas alternatywa w cenie sigmy.Pozdrawiam

 229. 369 Rdzawa 22 Maj 2011 o 10:46

  Witam,posiadam aparat Nikon D3000,mam standardowy kit z zestawu,potrzebuję obiektyw do zdjęć z większej odległości.Jestem laikiem w temacie lustrzanek i nie chcę wydać dużo kasy na obiektyw,którego możliwości nie będę mogła wykorzystać.Ot,coś niedrogiego dla amatora….Z góry dziękuję ekspertom.

 230. 371 Marek 27 Maj 2011 o 21:38

  Witam, posiadam aparat canon 60D z kitowym obiektywem, potrzebuje obiektywu do zdjęć np. ślubnych do kwoty ok 3000 PLN, moje propozycje to:
  – Sigma 17–50mm F2.8 EX DC OS HSM – w testach dobrze wychodzi bardzo dobrze tak wyczytałem
  – Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM – nie wiem czy za ciemny nie bedzie i czy bedzie dobrze działał na tym aparacie i czy sie nadaję do robienia zdjeć ślubnych
  – Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM – wyczytałem że nie jest wart tych pieniędzy i że zbiera kusz

  czy do tego aparatu lepiej kupić obiektyw Canona czy moze być jakiś zamiennik ?
  dodam że zależy mi na dobrym świetle, i dobrej ostrości.
  A może inny obiektyw innej marki lub inny model. Tak mi sie wydaje ze dobrze by było żeby taki obiektyw miał zmienną ogniskową nie za dużą.
  i jeszcze jedno pytani jaki obiektyw stało ogniskowy by był najlepszy w rozsądnej cenie ?
  Za pomoc z góry dziękuję.

 231. 372 Marek 29 Maj 2011 o 11:13

  Witam po raz kolejny mam jeszcze pytanie odnośnie obiektywu:
  Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS USM – czy to dobre rozwiązanie i czy jak sie posiada ciemniejszy obiektyw to przy użyciu zewnętrznej lampy błyskowej :Canon Speedlite 580 EX II zdjęcia będą wychodziły podobnie jak przy obiektywach z dobrym światłem ?

  Pozdrawiam

  • 373 AD 4 czerwca 2011 o 14:32

   Lampa jest pewnym rozwiązaniem, ale nie do końca. Ciemniejszy obiektyw wymaga większej jej mocy. Można spróbować z tą Sigma, ale trzeba przetestować czy dobrze współpracuje z aparatem i w razie czego wykonać kalibrację. Sigma robi to w ramach gwarancji, z tego co wiem.

 232. 374 MasterX 1 czerwca 2011 o 16:00

  Witam!
  Posiadam obecnie Nikona D5100, poszukuję własnie obiektywu do robienia zdjęć w kościołach i podobnych miejscach (potrzebuje zdjęcia do pracy magisterskiej), możecie polecić coś dobrego, niedrogiego, co będe mógł wykorzystać w przyszłości do innych celów:). Z góry dzięki. Pozdrawiam.

 233. 376 who? 5 czerwca 2011 o 14:37

  Witam,

  Cóż…na pewno nie jedną osobę porażę swoją ignorancją, ale niestety teoretyczna wiedza fotografii u mnie leży. Mam nikona d90 i poza kitowym obiektywem dokupiłam sobie 50 mm 1.4 G, z której jestem bardzo bardzo zadowolona, ale potrzebuję czegoś podobnego z tym, że zmiennoogniskowego. I tu pytanie, czy obiektywy Nikkor 24-70mm f/2.8G ED AF-S lub Nikon Nikkor AF-S DX 17-55 mm f/2.8G IF-ED będą pasowały do mojej lustrzanki ? czy może konieczne są do nich pełnoklatkowe lustrzanki ? Jeżeli tak, to który byłby lepszy ? A jeżeli nie, to jaki ewentualnie mogłabym kupić. Interesują mnie obiektywy do 6000 zł.

  Będę wdzięczna za wyprowadzenie mnie z czeluści niewiedzy :)

  • 377 AD 5 czerwca 2011 o 15:53

   Pasować będą oba. Do D90 polecam raczej 17-55 (jeżeli do reportażu i pejzaży), ewentualnie 24-70 (do reportażu i trochę do portretu).

 234. 378 K@sia 6 czerwca 2011 o 15:02

  Witam
  Na wstępie gratuluje pomysłu z ta stroną… jest to bardzo fajna rzecz dla początkujących amatorów,dla których wybór odpowiedniego sprzętu przyprawia o ból głowy ;)
  a teraz do rzeczy… obecnie mam Pentaxa K-5 i chciałabym dokupić do niego obiektyw,który przede wszystkim bedzie mi służył do fotografowania zwierząt,czyli psów bardzo często w ruchu.
  Do tej pory robiłam zdjęcia na Samsungu GX-10 i najczęściej miałam podpięte stare obiektywy od zenita,czyli Jupiter 135mm f3.5 na którym bardzo lubię robić zdjęcia, gdyż daje wspaniale rozmyte tło…niestety dużą niedogodnościa dla mnie jest samodzielne ostrzenie,bo niestety ruch aparatem czasami kilka mm w przód lub tył powoduje ,że jestem poza ostrością i masa zdjęc trafia do kosza…
  Do samsunga miałam dokupiony nie do końca przemyślany tamron 18-200mm 3.5-6.3 z którego nie jestem zadowolona,ponieważ nie daje tych pięknych efektów rozmytego tła ,które oferuje mi wspomniany Jupiter.
  Tak więc szukam teraz czegoś co będzie za mnie ostrzyło… będzie dawało fajnie rozmyte tło i nadawało sie do fotografowania psów w ruchu…
  Bardzo proszę o jakąś podpowiedz.

 235. 379 K@sia 9 czerwca 2011 o 17:50

  Witam
  juz raz pisałam ,ale nie wiem czemu nie ma mojego pytania…

  otoz mam pentaxa k-5 i potrzebuje jakiegos obiektywu do robienia zdjec przede wszystkim zwierzetom w ruchu(psom) np na wystawach.

  Do tej pory robilam zdjecia na samsungu gx-10 z przypietym do niego obietywem M-42 Jupiter 135mm f 3.5,obiektyw ten jest jednym z moich ulubionych,poniewaz bardzo lubie zdjecia z rozmytym tlem,niestety jego duza wada jest ,ze nia ma AF i wchodzi w gre tylko manualne ostrzenie…
  dopóki obiekt stoi w miejscu to jest ok.. ale jak zaczyna sie poruszac, to juz inna bajka i z tego powodu poszukuje obiektywu z AF,ktory rowniez zapewni mi fajnie rozmyte tlo .

  Bardzo prosze o jakies sugestie…
  czy sigma 70-210mm f2.8 to dobry wybor ?
  a moze jakis inny ?
  w sumie do tej pory robilam fotki na staalym obiektywie wiec moze inny zakres bylby bardziej odpowiedni ?

  POzdrawiam
  kasia

 236. 381 IngaK. 12 czerwca 2011 o 17:59

  Witam. Interesuję sie fotografią makro i chciałam kupić sobie soczewki, gdyż na obiektyw makro mnie nie stać. Kiedy przeglądałam katalogi pełne ofert soczewek natrafiłam na konwerter Raynox DCR-250 MAKRO. czy mógłby Pan napisać mi czym różnią sie konwertery od soczewek i jakie wybrać rozwiązanie? pozdrawiam .

 237. 383 Grzegorz Banach 14 czerwca 2011 o 11:08

  Witam

  Prosiłbym o odpowiedź jak dla amatora, prawie 100% laika:
  Jaki(e) obiektyw(y) kupić do:
  – zdjęć krajobrazów, do uchwycenia przyrody (zarówno tej „stabilnej” czyli pejzaży jak i bardziej „ruchliwej” czyli wszelkiego rodzaju ptactwa itp, do którego niekiedy raczej trudno się zbliżyć), krajobrazów urbanistycznych itp, oraz
  – zdjęć makro

  Używany od ok 3 lat zestaw to podstawowy Nikon D40 z obiektywem Nikkora 18-55. Mam nieco ograniczone fundusze, nie na tyle jednak by ograniczać się do najtańszych produktów. No i troszkę mnie czas goni; do końca czerwca muszę skompletować sprzęt…;)

  A! I jeszcze jedno:
  Obecny akumulator (w zestawie: EN-EL9 1000mAh) czasami mi nie wystarcza, nie zawsze mam możliwość doładowania akumulatorka. Co jest bardziej polecane:
  – Grip? Battery Pack?
  – Czy może lepiej po prostu dodatkowy akumulator
  Czym się różnią: Grip i Battery Pack?

  Nie wiem jakie dane byłyby jeszcze istotne. Jeśli pytanie się powtórzyło to z góry przepraszam…;)

  Pozdrawiam
  GB

  • 384 AD 1 lipca 2011 o 17:01

   Nie ma obiektywów aż tak uniwersalnych. Polecam dodatkowy akumulator. Grip to uchwyt, który może, ale nie musi zawierać dodatkowego źródła zasilania.

 238. 385 aparacik 18 czerwca 2011 o 16:53

  witam :)
  w najbliższym czasie mam zamiar kupić jakąś lustrzankę Canona ( prawdopodobnie będzie to canon EOS 500d) myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie kupić aparat body + poszukać jakiegoś obiektywu, mam pytanie jakiego ? kompletnie się na tym nie znam. mam zamiar robić zdjęcia ludziom i chciałabym aby tło było rozmazane. jaki obiektyw mam wybrać , ( nie za drogi) ? z góry dziękuję bardzo :)

 239. 387 diuna84 22 czerwca 2011 o 15:52

  Witam!
  Dobrze, że istnieje takie forum jak to, wiele można się dowiedzieć! Ja mam taki problem: posiadam aparat Sony Alfa A580. Mam obiektyw 18-55 mm f/3.5-5.6 oraz 55-200 mm f/4-5.6. Interesuje mnie jednak kupno obiektywu przeznaczonego do fotografii portretowej. Zależy mi na obiektywie jasnym, małej głębi ostrości i dobrze ostrzącym. Oczywiste, że nie znam się na wszystkich obiektywach, ale gdzieś na innym forum czytałam o obiektywie Sigma 50/1.4 EX DG HSM Sony i wiele opinii było bardzo pozytywnych. Dodam, że chciałabym wydać na niego do 2 tys.zł Ten, który podałam spełniłby moje oczekiwania, czy jest jakiś inny godny polecenia?
  Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam – Tatiana :)

 240. 389 poszukująca 24 czerwca 2011 o 16:27

  Witam, do canona 500d i kita poszukuję teraz jakiegos szkla. Jestem początkująca, mam ograniczony budzet co do obiektywu. 18-55 jak na razie jest zadawalające, jednak potrzebuję czegoś dłuższego do pejzaży oraz zdjec w ruchu, w rozsadnej cenie.
  Liczę na szybką odpowiedz, z gory dziękuję!

 241. 391 agusia 28 czerwca 2011 o 23:28

  Witam :)
  Mam pytanie, kupuję lustrzankę, zdecydowałam się wstępnie na CANONA EOS 500D. Robiłam wiele zdjęć jego troszkę nowszym następcą – 550D z obiektywem 18-55 IS, czyli tym najprostszym (wychodziły bardzo fajne – jak dla mnie – osoby początkującej), ale chciałabym iść troszkę dalej, i poeksperymentować trochę, np. z bardziej rozmytym tłem. Jaki obiektyw będzie do tego najlepszy? Zastanawiałam się nad canonem 18-135, ale nie wiem, czy przypadkiem zoom nie będzie w nim przeszkadzał do takiego rozmytego tła, poza tym nie jest niestety jaśniejszy niż ten 18-55, a z tego co wiem, to ma dość istotne znaczenie… Nie wiem jaki wybrać, a już trochę szperałam po internecie… Może Pan by mi coś doradził? Ten 18-135 nadawałby się? A jeśli nie to może jakiś inny?
  No i jeszcze jedno pytanie, czy to body na pewno będzie dobre? Czytałam, że ma największe szumy z lustrzanek Canona, co nie brzmi pocieszająco…
  Byłabym wdzięczna za odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam :)

  • 392 AD 1 lipca 2011 o 17:06

   Proszę się nie przejmować opiniami o szumach. Wystarczy nie robić zdjęć na bardzo wysokich czułościach. Co do obiektywu to ten zoom nie da idealnych efektów rozmycia tła. Polecam obiektywy, które wymieniłem w poprzednich odpowiedziach.

 242. 393 marta 11 lipca 2011 o 15:08

  Witam,

  od kilu miesiecy posiadam lustrzanke d90 z obiektywem 18-105 VR. Chcialabym dokupic obiektyw staloogniskowy, jasny, glownie do portertow, ale rowniez do uroczystosci typu sluby, komunie, itd. czytam, przegladam fora, nie moge sie zdecydowac – zastanawiam sie nad:
  nikkor 50 1.8 D lub G
  nikkor 35 1.8 G
  nikkor 85 1.8 D
  bardzo prosze o pomoc w wyborze :)

 243. 395 v 13 lipca 2011 o 12:32

  Witam.
  Jestem amatorką wcześniej pracowałam na zwykłym aparacie. okoliczności losu sprawiły że jestem posiadaczką Nikona d 300s i 2 obiektywów :
  – Micro Nikkor 105 mm 2.8 (super zdjęcia żadnych problemów)
  – Nikkor 24-70
  Pracując na obiektywie 24-70 często zdjęcie juz po zrobieniu nie jest ostre jest wręcz rozmyte , wogóle czuje iż coś jest nie tak , czy przyczyną może być połończenie obiektywu pełnoklatkowego do d300s? ( zakupiony był obiektyw pełnoklatkowy ponieważ był w tej samej cenie co standartowy do d300s więc wiadomo)

  I kolejne pytanie chciałam bym zakupić obiektyw – miałby mi służyć do robienia fotografi sportowej , ruchomych rzeczy ( np. biegające dziecko ) oraz fotografi przyrodniczej ( np. biegnąca sarna ) Co mógby mi Pan polećic do mojego zestawu? I czym najlepiej wykonać pejżarze panormy?

  Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedz .
  Pozatym gratuluje strony :) Wszystko super zorganizowane , można naprawdę wiele się nauczyć .

  • 396 AD 13 lipca 2011 o 22:09

   Szczerze mówiąc to posiadany przez Panią zestaw jest bardzo dobry. Nieostrość może być winą poruszenia. Proszę używać krótszych czasów typu 1/125.

 244. 397 Anonim 13 lipca 2011 o 16:41

  dzień dobry,
  chciałabym zapytać posiadaczy, użytkowników aparatu sony slt a55 o ich doświadczenie z obiektywami sigmy zwłaszcza szerokokątnymi zoomami, np. 10-20 f3,5 EX DC HSM

 245. 398 aneta 13 lipca 2011 o 16:44

  witam

  chciałabym zapytać użytkowników aparatu sony slt 55 o ich doświadczenia z obiektywami, zoomami szerokokątnymi zwszłaszcza z sigmą
  np. 10-20 f3,5 ex dc

 246. 399 v 17 lipca 2011 o 10:00

  Jak uniknąc efektu ziarna na zdjęciach ?

 247. 401 pil 28 lipca 2011 o 12:18

  Szukam obiektywów do robienia zdjęć publikowanych w sieci (wydruki bardzo sporadycznie). Czy przy ogromnych rozdzielczościach dzisiejszych matryc i stosunkowo małych zdjęciach wystawianych w sieci (powiedzmy 1024×684) ostrość obiektywu jest ważna i czy różnice pomiędzy np. jakąś Lką canona i kitem będzie widoczna. Dystorsje i ew. winietowanie pewnie tak, ale czy ostrość to powątpiewam. Czy do takich zastosowań warto pakować się w drogie, duże i ciężkie obiektywy czy kit plus jakies tanie 70-200mm wystarczy?

  • 402 AD 30 lipca 2011 o 15:46

   Nie warto, ale rzeczywiście mogą pojawić się problemy z dystorsją i winietowaniem. Na szczęście część z tych rzeczy, zwłaszcza jeżeli zdjęcia maja być pomniejszane, można skorygować programowo.

 248. 403 Ulson 31 lipca 2011 o 23:37

  Witam. W lutym kupiłam sobie Canona 500D w zestawie był obiektyw EF-S 18-55 mm. Bawiłam się tym aparatem i obiektywem. Pojechałam na Puchar Świata w judo i nie powiem zdjęcia powychodziły świetne, ale jak się siedzi prawie na końcu sali na Torwarze, to oczywistym faktem jest, że zdjęcia nie są przybliżone tak jakby tego chciał każdy;)
  Zastanawiałam się teraz obecnie nad kupnem nowego obiektywu i szukałam po różnych stronach i trafiłam tu. Widzę pełen profesjonalizm, wiec skieruję się o pomoc. Jaki mogę sobie kupić obiektyw z dużym zoom-em, żeby zdjęcia wychodziły ostre, bez mojej pomocy i jaki się nadaje do tego, żeby robić zdjęcia (sportowe) przy słabym oświetleniu np. przy lampach w sali? Z góry dziękuję za pomoc.
  A! Dodam jeszcze, że następny puchar jest na przełomie lutego i marca, więc do tego czasu chciałbym się „zaprzyjaźnić” z tym maleństwem;) A jeżeli można by było tym samym obiektywem robić zdjęcia przyrody to byłabym w niebie:)

  • 404 AD 3 sierpnia 2011 o 20:17

   Trudna sprawa. Sport halowy to bardzo wymagający dla obiektywu temat (daleko i ciemno). W zasadzie powinienem powiedzieć, że właściwy obiektyw to 80-200 lub 70-200 ze światłem 2.8 (tylko cena wysoka). Może 70-200/4 albo coś typu 70-300, ale ze stabilizacją.

 249. 405 Marek 1 sierpnia 2011 o 17:21

  Witam,

  Może i ja skorzystam z Pana uprzejmości. Chciałbym kupić aparat do robienia zdjęć „turystycznych”, przy czym podróżuję zarówno autem, jak i (więcej) rowerem. Chciałbym móc fotografować różne ciekawe obiekty, na które przy tej okazji często się natykam (architektura duża i mała, w mniejszym stopniu natura). Wydawało mi się, że w takim przypadku oczywistym wyborem jest zoom (umożliwia zbliżenia detali, a poza tym nie wszędzie można przejść przez ogrodzenie i zbliżyć się do budynku). Jednak mam wątpliwości z dwóch powodów: po pierwsze, najbardziej zależy mi chyba na wnętrzach kościołów (ew. muzeów), a tam bywa ciemnawo i ciemny zoom (kitowy) może być złym rozwiązaniem. Po drugie, naczytałem się tyle pochwał pod adresem szkieł stałoogniskowych, że korci mnie, żeby spróbować się z zmierzyć z którymś z nich.

  Na chwilę obecną bliski jestem zakupu Nikona D3100 lub D5000, przede wszystkim dlatego, że 1. ponoć przyzwoicie sobie radzą w słabym oświetleniu (kościół, muzeum) przy braku możliwości użycia flasha, 2. w miarę cicho „strzelają” (ostatnio używałem Sony Nex 3 i to był na tyle głośny sprzęt, że niekiedy rezygnowałem z pstrykania, bo było to dość krępujące). Zastanawiam się natomiast nad obiektywem – czy bardziej przydałby mi się zoom czy „stałka”?

  Jeżeli zoom, to jaki? Czy kitowy 18-105 byłby dobrym wyborem? Czy lepszy byłby zestaw 18-55 – 55-200 (też „kitowe”)? Minus tego drugiego rozwiązania jest taki, że wychodzi nieco drożej, a poza tym nie bardzo wyobrażam sobie wożenie na rowerze zestawu (nie takich lekkich) obiektywów zmiennoogniskowych. Przed każdym wyjazdem musiałbym zapewne wybrać któryś z nich i podejrzewam, że byłby to prawie zawsze 18-55. Może więc jednak lepiej wziąć 18-105?

  Jeżeli stałoogniskowy (zamiast zooma lub, no cóż, może i obok niego), to który powinien bardziej mi się przydać? AF-S 35/1.8? AF-S 50/1.8?

  Gdyby w wolnej chwili mógł Pan coś zasugerować, to będę wdzięczny.

  Pozdrawiam

  • 406 AD 3 sierpnia 2011 o 20:22

   Szczerze? To do podróży polecam kompakt wysokiej klasy. Olympus XZ-1, Panasonic LX-5, Canon G-12. Jak dla mnie, póki co wygrywa Olympus (cena circa 1600 za bardzo jasny obiektyw z sensownym zakresem, jest zupełnie ok, zwłaszcza przy tej wadze i rozmiarach)

 250. 407 irek 1 sierpnia 2011 o 18:42

  Witam. mam do wyboru dwa modele aparatow kompaktowych firmy Fujifilm tj AV 200 i AX 300. Aparaty te maja niemal te same parametry, lecz roznia sie: AV 200 ma 3 krotny zoom optyczny, przyslone f/2.9-f/5.2 i ogniskowa(32-96) natomiast AX 300 posiada 5 krotny zoom optyczny, przyslone f/3.3-f/5.9, ogniskowa (33-165). Ktory wybrac model? Zdjecia bede wykonywal glownie podczas wypadow rodzinnych np nad wode czy zwiedzanie, ale rowniez beda tez robione w mieszkaniu podczas spotkan okolicznosciowych.

 251. 409 Kania 3 sierpnia 2011 o 13:08

  Posiadam obiektyw 50mm 1.4 i jestem z niego mocno zadowolona, ale od pewnego czasu chciałam z portretów przenieś się na makro i dlatego pojawiła się myśl o konwerterze …myślałam o Raynoxie DCR 250 Makro, ale nie wiem czy z takim obiektywem będzie dobrze współgrał (nie chodzi mi to o dopasowanie do obiektywu, gdyż konwerter ten ma mocowanie typu snap-on) – czy sprawdzi się jako „dodatkowy zoom” ? Na obiektyw makro mnie nie stać, wiec rozmyślam między soczewkami a wymienionym wyżej konwerterem. Proszę o pomoc, pozdrawiam. :)

 252. 411 Walek 6 sierpnia 2011 o 12:56

  Witam serdecznie,

  zastanawiam się nad kupnem SONY DSLR-A380Y (w zestawie z obiektywami DT 18-55mm F3.5-5.6 SAM oraz DT 55-200mm F4-5.6 SAM)

  oraz NIKON 3100 z obiektywem 18-55.

  Czy mógł by mi Pan doradzić, który aparat robi lepsze zdjęcia? Jestem amatorem i chciał bym zmierzyć się z portretami, ewentualnie pejzażami, jeśli uda się to i makro.

  Kiedyś rozmawiałem z kumplem, który ogólnie polecił mi lustrzanki nikona, porównywał zdjęcia robione sony, nikona i canona i te robione nikonami wychodziły najlepiej, kolorystyka była najlepsza.

  Proszę o pomoc, pozdrawiam.

 253. 412 MARIUSZ 6 sierpnia 2011 o 15:35

  Witam posiadam nikona d7000 i obiektyw nikor af-s 18-105mm1:3.5-5.6 G
  FOTOGRAFIA PEJZASZ,ARCHITEKTURA ORAZ ZDJECIA Z BLISKA (OWOCE KWIATY) PROSZE PODPOWIEDZ JAKIE OBIEKTYWY BYŁYBY NAJLEPSZE

 254. 413 aster 6 sierpnia 2011 o 15:37

  Będę miał aparat Canon EOS D600 i obiektyw Canon EF-S 55-250mm, mam pytanie, czy takim zestawem będzie można robić zdjęcia osób z małej odległości? Jaka musi być odległość minimalna żebo osoby zmieściły się w kadrze?

 255. 414 mARIUSZ 6 sierpnia 2011 o 15:44

  POSIADAM NIKONA D7000 I OBIEKTYW 18-105
  INTERESUJE MNIE FOTOGRAFIA PEJZASZ I ROBIENIE ZDJEC Z BLISKA (KWIATY,OWOCE) PROSZE O PODPOWIEDZ JAKIE OBEKTYWY BYLYBY NAJLEPSZE

 256. 415 Ona1254566 13 sierpnia 2011 o 14:04

  Chcialabym zakupic obiektyw Nikkor 50 mm f/1,8
  Moja lustrzanaka posiada matryce DX wiec to bd 75mm.
  Mam pytanie odnosnie odleglosci np. modela od aparatu jaka to jest mniej wiecej odleglosc ? Jaka przy 50mm a jaka przy 75mm

 257. 419 MałaGosia 15 sierpnia 2011 o 00:36

  Witam, przeczytałam wątek „od deski do deski” i uzyskałam odpowiedź na moje pytanie – czyli, że niestety nie ma bata, aby w jednym szkle połączyć chęć robienia dużych zbliżeń w plenerach/reportażach z funkcją makro. Jestem więc bliska podjęcia decyzji o zakupie polecanego przez Pana szkła Canona 70-200 mm f/4L USM. Fotografia makro na tyle mnie jednak fascynuje, że zastanawiam się dodatkowo na dokupieniu soczewki close-up 500D, która jak wyczytałam nieźle współgra właśnie z długoogniskowymi zoomami – fotografuję amatorsko, ale ambitnie :)

  1. chciałabym uzyskać Pana opinię czy będzie to dobre rozwiązanie (posiadam body Canona 500D).
  2. czy brak IS w tym obiektywie może sprawiać trudności i czy z tego względu statyw jest tutaj musem?
  3. czy ten obiektyw w połączeniu z posiadanym już kitowym 18-55 wydaje się być wystarczającym zestawem dla „rozkręcającego” się amatora?

  z góry dziękuję za pomoc :)

  P.S. rewelacyjna strona – nareszcie konkretne podpowiedzi eksperta dla amatorów!
  Pozdrawiam

  • 420 AD 15 sierpnia 2011 o 11:55

   1. Soczewki to nie duży wydatek, więc dla spróbowania można go ponieść.
   2. Zależy od mięśni ręki (serio), statyw nie zaszkodzi.
   3. Oczywiście.

   Ewentualnie coś takiego jak Sigma 150 f/2.8 EX DG HSM APO Macro. Nie zoom, ale obiektyw długi. Daleko mu jednak do uniwersalności 70-200.

 258. 421 Anonim 17 sierpnia 2011 o 18:44

  Witam, posiadam obiektyw kitowy 18-50mm pntax k-x a takze sigme 70-300mm , zastanawiam sie nad dokupieniem sigmy stalki 50mm /1.4 , chcialabym jakis dobry jasny obiektyw… do fotografii ogolnej, portretow, ludzi na koncertach, festiwalach…czy mysli pan ze to dobry wybor? czy raczej powinnam sklonic sie ku 35mm z szerokim katem? jestem totalna laiczka w tych sprawach a zalezy mi by dobrze ulokowac pieniazki :)

 259. 422 kala 17 sierpnia 2011 o 21:53

  Witam, mam takie pytanie: do zdjęć reportażowych, jaki obiektyw będzie najbardziej odpowiedni? Posiadam lustrzankę nikon d5000.
  Dziękuję za odpowiedź.

 260. 423 Anonim 22 sierpnia 2011 o 13:26

  witam,

  zastanawiam się nad kupnem nikona d90, ale nie wiem jaki obiektyw do niego wybrać. Jestem amatorką w sprawach fotografii. Potrzebuję zestawu by móc robić zdjęcia małym kotom ( mam hodowlę) ale i będę robić zdjęcia rodzinne,z wyjazdów turystycznych a więc krajobrazy,architektura.

  Iza

 261. 425 Grisza 28 sierpnia 2011 o 21:08

  Bardzo proszę o pomoc – posiadam Olympusa e410 i chcę założyć do niego obiektyw Tamron. Jaki adapter zastosować?

  • 426 AD 2 września 2011 o 22:05

   Nie wiem czy są takie adaptery, Obiektyw powinien mieć po prostu mocowanie 4/3. No chyba, że ma mocowanie Canona, Nikona lub inne i istniej na rynku konwerter np. Canon-System 4/3

 262. 427 Anonim 30 sierpnia 2011 o 13:30

  fascynująca strona i imponujaca wiedza. gratuluję akademickiej cierpliwości. sam jeszcze nie dojrzałem do zadawania pytań ale z uwagą prześledziłem cały wątek. pozdrawiam serdecznie
  Sylwek M.

 263. 428 budowlaniec 30 sierpnia 2011 o 13:53

  Początkujący fotograf, który kupuje pierwszą lustrzankę i tak z pewnością nie trafi odrazu w odpowiedni obiektyw. Dopiero z czasem, po wykonaniu kilkuset zdjęć będzie wiedział jakie szkło jest dla niego odpowiednie.

 264. 430 zielony 1 września 2011 o 12:08

  Witam, mam takie pytanie, czy zestaw NIkon d90 + Nikor 18-105 f/3.5-5.6G ED VR do robienia zdjęć ludziom na ulicy, na koncertach/imprezach, budynkom ewentualnie jakieś widoczki będzie dobry dla kogoś zaczynającego przygodę z lustrzankami ? Jeżeli dobrze rozumiem to jest to obiektyw kit’owy ? Czy ewentualnie mógłby Pan poleci jakiś inny obiektyw, który Pan zna, w miarę rozsądnej cenie – tak mniej więcej do 1500 ?
  Do tej pory używałem tylko kompakta panasonic lumix dmc fz18 tzw superzoom i chciałbym zamienic na coś lepszego. Mam nadzieje, że ten zestaw mi to zapewn ?i ;)

  Dziękuję i pozdrawiam

 265. 432 Aneta 2 września 2011 o 13:30

  Tak, oryginalna nie będę gratulując założycielowi strony za równo pomysłu jak i ogromnej wiedzy. Widze, ze ostatnie pytania dotyczą nikona d90, a ja też właśnie o to chce zapytać. Zmieniam sprzęt z d3000, do tej pory używałam tylko 18-55 i potrafiłam z nim wesela, chrzciny i co tylko robić. Ale czas najwyższy na zmiany i bardzo chce JASNY obiektyw. Pytanie jest w sumie krótkie: d90+ sigma 17-70 2.8 czy d90+ 35mm 1.8 +85mm 1.8?
  Pewna osoba powiedziala mi, ze stałki, ale troche boje się pracować na stałkach w kościele, a strach pewnie jest spowodowany właśnie tym, że nigdy z nimi nie pracowałam.
  Moja praca to śluby, wesela, sesje prywatne, więc i plener w każdym znaczeniu. Serdecznie pozdrawiam.

  • 433 AD 2 września 2011 o 22:16

   Te stałki to świetny zestaw, ale do fotografii tradycyjnej. W D90 z 35mm robi się pole widzenia tradycyjnych 50mm. To stanowczo za wąsko na imprezy. Po drugie w fotografii reporterskiej trudno przepinać raz szeroki, raz wąski kąt. Więc albo ta Sigma. Albo nawet kit 18-105, bo ma stabilizację obrazu. Stałki to wesel to raczej 24/2.8 + 85/1.8.

 266. 434 Aneta 3 września 2011 o 11:42

  18-105 -to dalej bardzo ciemny, w tym wypadku musiałabym dołączyć tż koniecznie lampe, prawda? A lampa, do 1000zł, jaka?

 267. 435 Berszka 4 września 2011 o 09:26

  To ja też chciałabym skorzystać z Pana wiedzy, w planach jest zakup Canona 550d nie wiem w jaki obiektyw zainwestować aby robić zdjęcia w pomieszczeniach które nie zawsze są dobrze oświetlone (domy, hotele). Obiektyw może być stało ogniskowy ponieważ fotografowane będą przedmioty. Na razie nie chcę inwestować w lampę. Z góry dziękuję za pomoc.

 268. 436 Czi 8 września 2011 o 18:57

  Witam, chciałabym zapytać się jak mogę dobrać obiektyw makro do lustrzanki PENTAX K-r. Dopiero zaczynam moją przygodę z lustrzankami więc jeszcze nie znam się za dobrze na tym.

 269. 437 Piotrulus 13 września 2011 o 20:23

  Witam i chyle czoło dla waszej wiedzy oraz cierpliwosci do nas laikow ;)
  Po przeczytaniu wszystkiego stwierdzam, ze nadal pewny nie jestem. Chyba tak ma kazdy poczatkujacy, gdy chce juz cos kupic, wydac pare zloty lecz wciąż sie waha. Słowem – dobrze ze jestescie ;)
  Przymierzam sie do Nikona D7000 (ma dobre wyniki w testach). Potrzebuje Waszej porady w kwestii obiektywow do niego. Jesli mozecie to podpowiedzcie prosze. Chce robic zdjecia macro, widoczki oraz bede zwyczajnie fotografowal ludzi (postac czy tez twarz). Chce z tymi obiektywami niejako być przygotowanym na prawie wszystko. Z tego co sie rozeznalem to bede potrzebowal chyba trzech obiektywow. Tak jak napisal p. budowlaniec, cytuje: „Początkujący fotograf, który kupuje pierwszą lustrzankę i tak z pewnością nie trafi odrazu w odpowiedni obiektyw” – tak oto jest ze mna. Poprosze Was o sugestie jakie i jakich firm obiektywy powinienem nabyc. Pozdrawiam serdecznie.

 270. 438 anna 5 października 2011 o 14:54

  Witam serdecznie,
  noszę się z zamiarem kupna Nikona D300s, proszę o pomoc w wyborze obiektywów do portretu oraz do reportażu
  Pozdrawiam

 271. 439 minska 6 października 2011 o 13:54

  Sony Alpha SLT-A33Y+18-55 + 55-200 mm

  Czy to dobry zestaw dla początkującego???

 272. 440 Unique'a 22 października 2011 o 23:01

  Witam,
  Jestem nowicjuszką (a może nawet nie) jeśli chodzi o fotografię cyfrową. Do tej pory robiłam zdjęcia (nie chwaląc się wg. subiektywnych odbiorców oceniane jako całkiem dobre) zwykłym kompaktem , jednak chcę się przeżucić na bardziej profesjonalny sprzęt, tj. lustrzankę.
  Nie wiele wiem o tym sprzęcie, więc chciałabym się poradzić profesjonalisty.
  Otóż czy mógłby mi ktoś doradzić jaki aparat i objektyw będzie najlepszy do robienia zdjęć pejzażów, księżyca , zachodów słońca, przyrody? Mój budżet to 2 000 zł .

 273. 442 mag 24 października 2011 o 09:55

  Witam chcę kupić lustrzankę mój wybór padł na nikona nie znam się za bardzo na aparatach a raczej wcale się nie znam jestem studentką architektury aparat ma mi służyć do wykonywania zdjęć projektów jak i robienia zdjęć w plenerze i nie wiem jaki obiektyw mam wybrać 18-55 czy 18-105 czy też 18-205 bo w każdym sklepie mówią co innego jest to dosyć trudna decyzja uwzględniając cenę tych aparatów wraz z obiektywem no i co leprze obiektyw nikona czy też sigma strasznie trudne zadanie doradźcie

 274. 443 Unique'a 26 października 2011 o 20:01

  Ten komentarz : „Nikon D3000/D3100 + 18-105 VR kit ” jest kierowany do mnie? :) Jeśli tak , to bardzo dziękuję za odpowiedź. ( Ewentualnie gdybym nie mogła znaleźć tego modelu w korzystnej cenie , czy mogłabym prosić o podanie jeszcze jednej propozycji ? – nadal chodzi mi o zdjęcia krajobrazów itp. )

 275. 444 Unique'a 26 października 2011 o 20:46

  Zapomniałam jeszcze dodać (jeśli chodzi o Nikon D3000 + obiektyw wyżej wymieniony), ż e na forach użytkownicy często skarżą się na piksele w trybie ISO (najgożej w trybie ISO 3200) , czy te uwagi są prawdziwe?
  Choć zdaję sobie też sprawę ,że za 2 tysiące nie kupię ideału. :)

 276. 446 ewa_m 27 października 2011 o 17:27

  Witam.
  Na wstępie powiem iż podziwiam Pana cierpliwość i rzeczowość w udzielaniu rad.
  Ja również posiadam mały problem. Zajmuję się wizażem i charakteryzacją do sesji. Do tej pory robiłam też na nich zdjęcia do mojego portfolio nikonem D3000 i kitowym szkłem 18-55. Przestał mi on wystarczać gdyż muszę wykonywać zdjęcia również w zacienionych pomieszczeniach. Docelowo chcę zmienić na nikona D7000 (a marzeniem jest D700) ale zaczynam od obiektywu. Zależy mi aby był jasnym zoomem, pasował do obecnego aparatu ale później również do D7000. Zależy mi abym mogła również robić zdjęcia jako drugi fotograf na ślubach gdyż otrzymałam taką ofertę. Dodam, że nie posiadam zewnętrznej lampy, radziłam sobie do tej pory jak potrafiłam z tą wbudowaną.
  Chcąc być poważną i perfekcyjną bardzo proszę o doradzenie jakiego powinnam dokonać zakupu aby był „wilk syty i owca cała”. Z góry serdecznie dziękuję i cieplutko pozdrawiam.
  Ps. Wiem, że jeden obiektyw sprawy nie załatwi ale dążę do minimalizacji wagi sprzętu z powodu uszkodzonego kręgosłupa. Gdyby była możliwa niezbyt ciężka opcja kilku obiektywów to również chętnie wysłucham takiej porady :))

  • 447 AD 28 października 2011 o 21:21

   Do takich celów kupiłbym krótkie, jasne makro (~90mm) – szczegóły makijażu i portret. Trudno to jednak pogodzić z weselami. Może do tego jasny 17-50 albo coś zbliżonego.

 277. 448 ewa_m 28 października 2011 o 21:31

  Niezmiernie dziękuję Panu za pomoc i życzę miłego weekendu :))

 278. 449 Jurek L. 2 listopada 2011 o 00:00

  witam Pana,
  jak wszyscy tutaj zwracam się do Pana z prośbą o poradę. Swojego staruszka canona EOS 10D posiadam od wielu lat i używałem dotychczas do niego następujących obiektywów: canon EF 75-300 1:4-5,6 , sigma EXDG 20mm 1:1,8 oraz sigma EX 28-70 1:2,8. Noszę się obecnie z zamiarem kupna canona EOS 5D Markt II, czy muszę się liczyć także z koniecznością wymiany obiektywów, aby w pełni wykorzystać walory aparatu ?
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
  Jurek L.

  • 450 AD 22 listopada 2011 o 22:16

   Raczej nie. Jeżeli sprawdzały się w 10D to w 5D powinno być tez OK. Problemem może być tylko większe winietowanie i gorsza ostrość na brzegach kadru związana z przejściem na „pełną klatkę”.

 279. 451 FoldPage 4 listopada 2011 o 16:43

  Jako początkujący fotoamator pragnę podziękować za ten artykuł;]
  Właśnie przymierzam się do zakupu sprzętu i chyba ustrzegnę się zakupu nikkora 18-200.
  Obecnie moim faworytem jest Sigma 17-50 mm f/2.8 EX DC OS HSM.
  Zastosowania to zdjęcia na strony internetowe – produkty, wnętrza, budynki, czasem pewnie jakiś portret.
  Chętnie poznam Pana opinię na ten temat.
  Na razie nie stać mnie na nic więcej, a chcę żeby był to obiektyw w miarę uniwersalny i pozwalał na uzyskanie profesjonalnych efektów.

 280. 453 Aleksandra 4 listopada 2011 o 23:56

  Witam serdecznie
  Przede wszystkim gratuluję cierpliwości i sił, które Pan bierze na odpowiedzi.

  Ja natomiast mam zapytanie i proszę o poradę.
  Jestem posiadaczką Nikona D5000 z AF-S 18 – 105 mm (miał być Nikon d90) ale chcę zmienić aparat na lepszy. Coś już tam wiem na temat fotografowania, zdjęcia robię w trybie Manualnym, RAW-y itd. i jakoś to nawet wychodzi ;) Obiektyw nawet się spisuje, ale jak dla mnie jest już trochę za ciemny i generalnie chciałabym już zrobić krok w przód.

  Przede wszystkim fotografuję przyrodę, kocham góry, więc to przewodni temat moich fotografii. Wybieram się w Himalaje i zależy mi na dobrych zdjęciach, choć to pojęcie względne. Poza tym także bym chciała fotografować ludzi.
  Bardzo proszę o radę. Sprzedać wszystko czy tylko body? Jakie obiektywy?

  • 454 AD 22 listopada 2011 o 22:20

   Aparat zostawić i dokupić stałoogniskowe 35mm i może jakiś lekki tele w stylu Sigmy 50-150/2.8. Ostrzegam, że w Himalajach (oczywiście zwłaszcza wysokich) problemem może byc niska temperatura a przez to spadek mocy akumulatora. Dokupiłbym drugi, zapasowy.

 281. 455 leszek 18 listopada 2011 o 22:28

  prosze mi podpowiedziec czy do canon50d jest madre kupienie sigmy Sigma AF 17-50mm 2.8 EX DC OS HSM jako obiektyw uniwersalny

  • 456 AD 22 listopada 2011 o 22:22

   Tak, chociaż podobno Sigma czasami nie lubi się z Canonem. Serwis Sigmy jednak darmowo koryguje ewentualne problemy z ostrzeniem jakie mogą wystąpić.

 282. 457 Gocha G 21 listopada 2011 o 18:12

  Witam. Kupiłam sobie aparat Sony Alfa 33 i chciałabym dobrać do niego dobry obiektyw z dobrym przybliżeniem, a także chciałabym do rzeczy małych czyli makro. Co by mi Pan zaproponował? Pozdrawiam.

 283. 459 Olek 21 listopada 2011 o 22:02

  Witam,
  Dziękuję za prowadzenie tak przydatnej strony! Zwłaszcza za przystępne wyjaśnianie „spraw oczywistych” . Naprawdę pomógł mi Pan zrozumieć o co z grubsza biega z obiektywami.
  Jestem laikiem. Nie zajmowałem się fotografią ani się nie interesowałem lustrzankami. Ostatnio dostałem canon eos 350D. Do tej pory nie wiem co kierowało ofiarodawca kiedy dawał mi aparat, który nawet nie leżał w kręgu moich zainteresowań. Ale postanowiłem zmienić to. I proszę o pomoc.Pytanie pewnie nachalnie prymitywne ale
  Mam obiektyw 18-55
  Czy do robienia zdjęć:
  portretowych(rodzina) ,
  wycieczek po mieście
  i koncertów.
  można kupić jeden dobry obiektyw?

  Z góry dziękuję za pomoc

  Olek

  • 460 AD 22 listopada 2011 o 22:27

   18-55 na początek się nada do wszystkiego oprócz koncertów (za ciemny i za krotki). Trudno znaleźć jeden, uniwersalny obiektyw. z tanich to może 18-135 IS?

 284. 461 Artur 22 listopada 2011 o 19:37

  Witam serdecznie, w pierwszych słowach chciałbym złożyć szczere słowa uznania za wiedzę i ogromną cierpliwośc w odpowiadaniu na pytania z wielką kulturą. Proszę o taka poradę. Pracuję w szpitalu psychiatrycznym i na potrzeby strony internetowej szpitala wykonuję poza zakresem swoich obowiązków, ale jednak :-) fotografię dokumentacyjną, a to obiektów remontowanych, a to różnych spotkań konferencyjnych, czasem coś w plenerze, różnych imprez organizowanych dla naszych pensjonariuszy. Niestety, wykonuję to swoim prywatnym i dosyć leciwym już aparatem NIkon D40. Posiadam obiektyw dodany standardowo, czyli 18 – 55, dokupiłem sobie już prywatnie Sigma 70 – 300. Ale to tak bardziej do zabawy. Pytanie moje jest takie. Poniewaz pracodawca się zgodził jakies tam pieniądze wydać, to czy jest sens kupowania do mojego body obiektywu Nikon Nikkor AF-S DX 35 mm f/1.8G w celu wykonywania zdjęć bez lampy błyskowej w sali, w której odbywają się często jakieś przedstawienia i koncerty dla podopiecznych. Sala ze sceną, oświetlenie zmienne, raczej przyciemniona. Żródła światła kierunkowe. (czasem jak w kościele) Drugie moje pytanie, to czy nie zmienić aparatu, być może szkoda tego szkła dla niego. Miałem na myśli na aparat Nikon D300s, lub cos tańszego. I trzecie moje pytanie, choć nie wiem czy to w tym dziale. Jak dobierać balans bieli w pomieszczeniach, gdzie światło jest wielorakie. Część z żarówek, część czasem przez okna światła dziennego, i migające wielokolorowo jupitery. Zależy mi na robieniu zdjęc bez lampy błyskowej. Pozdrawiam serdecznie

 285. 462 AD 22 listopada 2011 o 22:30

  Jak zawsze odpowiem, żeby nie zmieniać aparatu, bo D40 to wcale nie jest zły . 35 mm f/1.8 to może być dobre rozwiązanie, ale od pewnego momentu bez lampy i tak nie wiele zdziałamy. Co do balansu bieli to w mieszanym oświetleniu trudno go ustawić. Lepiej robić w RAW i korygować programowo.

  • 463 Anonim 23 listopada 2011 o 13:21

   Dziekuję za rzeczową odpowiedź i jednocześnie zapytam jeszcze o jedno. Ponieważ zawsze używałem aparatów Nikona, mam jakiś sentyment do tego producenta i chcę przy tym pozostać. Noszę się z zamiarem w najbliższym czasie zakupienia Nikona z trochę wyższej półki. D40 chcę pozostawić i dokupić troche bardziej zawansowany model. Jaki model wyższy od posiadanego przeze mnie by Pan doradził. Tak aby różnica była zauważalna w jakości zdjęć w trudnych warunkach. Podam na przykład czy jest sens zakupu D90. Czy jeśli już to z wyższej półki. Pozdrawiam serdecznie

   • 464 AD 23 listopada 2011 o 13:44

    D90 to dobry aparat, tym bardziej, jeżeli znajdzie się go w atrakcyjnej cenie. To zresztą całkiem dobra strategia kupować wysokiej klasy modele, które właśnie schodzą z rynku. Nowe Nikony to przede wszystkim lepsze możliwości filmowe i trochę bajerów.

 286. 465 Leszek 23 listopada 2011 o 23:21

  Po pierwsze dziekuje za odpowiedz co do obiektywu,ale nasuwa mi sie jeszcze jadna watpliwosc co do karty pamieci.Jaka i ile GB byla by dobra do mojego 50D?W blogach sa rozne opinie i trudno z tego byc madrym.
  Dziekuje.

 287. 467 mystic 24 listopada 2011 o 12:57

  Witam
  Jestem fotografem amatorem, ale chcialabym sie rozwijac w tej dziedzinie. Zakupilam aparat Nikon d90 i uzywalam do niego obiektywu sigma 18-200 i nikkor 50mm 1,4. Szukam dobrego obiektywu do portretow i robienia zdjec koncertowych. Zastanawiam sie nad zakupem obiektywów Obiektyw Sigma 105mm f/2.8 EX DG MACRO albo Nikkor Obiektyw AF 85mm f/1.8D Ktory by mi pan doradził?

 288. 469 Wojtek 25 listopada 2011 o 10:51

  Witam!Mam kupić aparat foto na prezent do 1500zł.Proszę o podpowiedź jaki?Z góry dziękuję i pozdrawiam!!W.Dz.

 289. 471 Artur 26 listopada 2011 o 00:23

  Bardzo dziekuję za poradę. Jestem pełen szacunku za Pana wiedzę i za konstruktywne i praktyczne porady. Pozdrawiam serdecznie.
  Artur

 290. 472 Rafał 26 listopada 2011 o 23:14

  Witam serdecznie i mam pytanie związane z jasnościami obiektywów.
  Jestem laikiem z aparatem Sony alpha 100 i kitowym obiektywem 18-70 i ogólnie jestem zadowolony z tego zestawu,choć nie mam porównania do innych ze względu na obróbkę zdjęć(mało kto wrzuca zdjęcia bez obróbki stąd nie mam pojęcia ile z tego to obiektyw a ile programy).
  Moje pytanie jest odnośnie jasności obiektywów,co dokładnie daje obiektyw jasny czyli np 2.8 czy jeszcze jaśniejszy 1.4.
  Każdy pisze ogólnikowo,że są lepsze ale w jakiej przestrzeni,czy można nimi robić zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych,czy np lepiej odzwierciedlają kolory,czy może lepiej ostrzą,nie bardzo wiem,na co się to przekłada, ich jasność.
  Byłbym bardzo wdzięczny za krótkie oświecenie mnie w tej materii,bo jeśli taki obiektyw miałby w dużej mierze poprawić zdjęcie(widoczna była by poprawa jakości zdjęcia prosto z aparatu,bez obróbki)to z chęcią zainwestowałbym w jakiś obiektyw do fotografii ogólnej typu 35 mm.
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie.
  Pozdrawiam Rafał.

  • 473 AD 27 listopada 2011 o 12:34

   Chyba to już trochę wyjaśniłem, ale OK, jeszcze raz inaczej. Jasne obiektywy nie są z definicji ostrzejsze lub lepsze w oddaniu kolorów. Są jaśniejsze, więc lepiej sprawdzają się w np. ciemnych pomieszczeniach, bo czasami jasność większa o jedną lub dwie przysłony od ciemniejszych obiektywów, umożliwia skorzystanie z typowych czasów naświetlenia (takich, których nie poruszy się z ręki). Plus dodatkowo jasny obiektyw bardzo ułatwia pracę systemowi ustawiania ostrości, bo ostrość ustawiana jest przy maksymalnie otwartym obiektywie, czyli w jasnym obiektywie aparat „lepiej widzi”. Ale… Wyprodukowanie jasnego obiektywu jest trudniejsze niż ciemnego (więcej lepszego szkła), dlatego też, niejako przy okazji, obiektywy te są lepiej zaprojektowane, zwłaszcza, ze są kierowane do profesjonalistów (ostrość, korekcja aberracji, oddanie kolorów – chociaż z tym to wiele zależy od aparatu). Stąd ogólna zasada, że obiektyw jasny jest lepszy.

   Co do obróbki, to najbardziej widoczna może być lepsza ostrość i kontrast, kolory to raczej kwestia naświetlenia i matrycy aparatu.

 291. 474 Diana 28 listopada 2011 o 19:59

  Witam. Posiadam nikona d90 i jestem amatorem. Jaki obiektyw powinnam wybrać?

 292. 475 Artur 28 listopada 2011 o 19:59

  Witam ponownie, i pozdrawiam ponownie serdecznie :-)……Zastanawiałem się wielokrotnie nad takim być może z pozoru nieważnym zagadnieniem. Niemniej chodzi mi po głowie takie zapytanie. Czy istnieje jakaś zasada wymiany obiektywów podczas pracy, czyli jeżeli zmuszeni jesteśmy zmienić kilkakrotnie obiektyw w czasie fotografowania, a np. wykonujemy zdjęcia w warunkach dużego zapylenie powietrza. (jakieś pokazy na powietrzu, typu skoki motocyklowe na piasku, lub jak mi się zdarzyło przejazdy pojazdów wojskowych na poligonie) Mnóstwo kurzu, lub choćby w zwykłych warunkach domowych, gdyż zawsze coś tam fruwa w powietrzu, a matryca pewnie tego nie lubi :-)…Ja osobiście staram się zawsze oddalić od miejsca największego zapylenia na tę chwilę i ustawiam aparat obiektywem w dół podczas wymiany. Nie wiem czy ma sens to pytanie, ale jakoś mi tak chodzi po głowie. Pozdrawiam

 293. 477 Anuszka 29 listopada 2011 o 00:04

  Witam serdecznie!
  cieszę się,że tu trafiłam i bardzo proszę o radę! mam dylemat odnośnie kupna obiektywu do canona 450 d. do tej pory używałam obiektywu kitowego EFS 18-55 mm f /3.5-5.6 IS.
  interesuje mnie szczególnie obiektyw do portretów ( uwielbiam robić zdjęcia dziecku,a więc będę go używała w domu,ale również chciałabym móc zrobić dobre zdjęcia w studio-jak i stworzyć coś fajnego w plenerze ). na razie myślę kupić coś w granicy do 1500 zł,a potem zobaczymy jak mi to wszystko będzie wychodzić,pewnie pokuszę się o coś lepszego. wyczytałam wyżej że dobry może być obiektyw canon 85/ 1.8 USM ?
  Lubię również zdjęcia makro,no i właśnie zastanawiam się…może będzie lepszy obiektyw sigmy lub tamrona? w późniejszym czasie chciałabym dokupić również jakiś fajny teleobiektyw,więc do makro by się nadał. co Pan myśli na ten temat? proszę o radę!

 294. 480 Tama 2 grudnia 2011 o 09:34

  Witam, jestem właśnie przed zakupem NIKONA D3100 i typowym obiektywem jest w komplecie 18-55 AF S DX VR, czy jest to dość wystarczający obiektyw jak na „zabawę” w fotografię. Zwraca się uwagę na poziom jasności. A może lepiej kupić body i dokupić inny obiektyw ale w tej samej cenie. Jest taki wybór, tyle wersji że można się pogubić.

 295. 481 Tama 2 grudnia 2011 o 14:48

  Właśnie poczytałam o dość nowym obiektywie Nikkor 50mm f 1.8 G. Czy byłby to najlepszy wybór, czytam że pozwala zrobić ostre zdjęcia a ja akurat lubię taką cechę zdjęć. Potrzebuję obiektywu JEDNEGO, a robię zdjęcia plenerowe, architektury, pejzaże, po prostu do podróży. Dziękuję za odpowiedź :)

 296. 483 seba53877 3 grudnia 2011 o 15:43

  Wiata przymierzam się do zmiany obiektywu w nikonie D90. W tej chwili mam podpięte szkło kitowe Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR AF-S DX, chciałbym zmienić na jaśniejsze i lepsze optycznie cena do 4 tyś o podobnej ogniskowej co myślicie o obiektywie: SIGMA 24-70 f/2.8 DG HSM? Proszę o radę jak ulepszyć te body za 4tyś i czy ta sigma była by dobrym wyborem- zaznaczam że mój budżet to do 4 tyś zł!

 297. 484 Maciej ( Matt ) 5 grudnia 2011 o 03:23

  witam serdecznie, przyznam szczerze przeczytałem sporo na tym forum ale nie wszystko, poszukuję obiektywnej opini na temat obiektywu Tamron 28-75mm f 2.8. Bardzo pilnie potrzebuje obiektywu o tym zakresie, a na nikora mnie nie stać, jednocześnie nie chciałbym wpakować się na minę. Stałki odpadają bo ze względu na charakter moich zdjęć przepinanie w ciągu paru minut to strata czasu i kadrów , które mógłbym zrobić. Czas mnie nagli a ja nie mogę podjąć decyzji.

 298. 485 Daenris 6 grudnia 2011 o 20:19

  Witam,
  Jak wszyscy tutaj i ja mam do Pana prośbę o radę:)
  Nie znam się kompletnie na fotografii i obiektywach, a chciałabym zrobić niespodziankę tacie – od czasu przejścia na emeryturę bardzo zainteresował się fotografią. Wyposażył się w nikona d7000 i obiektyw w miarę uniwersalny, jak mówi, natomiast chciałabym mu dokupić obiektyw do zdjęć makro, nadający się do fotografowania małych obiektów jak owady, rośliny, itp. Czy doradziłby Pan obiektyw w cenie najlepiej poniżej 1000zł? Byłabym niezmiernie wdzięczna za taką poradę:)
  Pozdrawiam
  Daenris

 299. 487 Anonim 8 grudnia 2011 o 10:58

  Witam,
  mam pytanie, czy Tokina 19 – 35 ,po zastosowaniu adaptera m42 będzie pasować do body Canona 30 d ? i co Pan myśli o tym szkiełku ?
  z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

 300. 489 Zalewski 8 grudnia 2011 o 21:52

  Uszanowanie !
  Słowa uznania za wiedzę i dużą cierpliwość w udzielaniu porad i odpowiadaniu na pytania i wątpliwości związanych z parametrami aparatów fotograficznych .
  Jest Pan wyjątkowo uprzejmy dla osób ,które jak przeczytałem większość odpowiedzi kierowanych przez Pana jest do osób już z mniejszym czy większym doświadczeniu w tej materii.
  Ja takiej wiedzy nie posiadam i dlatego prosił bym Pana bardzo serdecznie o pomoc w wyborze aparatu cyfrowego.
  Skupiłem się na marce OLYMPUS
  Do wyboru wybrałem dwa modele :

  1. Olympus VR 310

  Liczba efektywnych pikseli [mln]: 14
  Typ matrycy: CCD
  Rozmiar matrycy: 1/2.3 cala
  Zoom optyczny: 10x
  Zoom cyfrowy: brak danych
  Ogniskowa (ekwiwalent dla 35mm) [mm]: 24-240
  Jasność obiektywu [f/]: 3.0(W) – 5.7(T)
  Zakres ustawiania ostrości [cm]: brak danych
  Makro [cm]: 20 (W), 90 (T)
  Stabilizacja: podwójna
  Średnica obiektywu [mm]: brak danych
  Czas otwarcia migawki: 1/2 – 1/2000 s
  Pomiar światła: ESP
  Rozmiar LCD [cale]: 3.0
  Typ LCD: LCD TFT
  Rozdzielczość LCD [piksele]: 230400
  Jasność LCD: 2 poziomy
  Kąt widzenia LCD [stopnie]: brak danych
  Obracany LCD: nie
  Wizjer: brak
  Autofokus: iESP, AF Detekcji twarzy, Pomiar punktowy, Śledzenie AF
  Ilość programów tematycznych: 14
  Efekty barwne: brak danych
  Tryby ekspozycji: Pomiar ekspozycji typu ESP
  Czułość ISO: Auto, 80, 200, 400, 800, 1600
  Balans bieli: Automatyczny, Dla zachmurzonego nieba, Dla słonecznego dnia, Dla światła żarówek, Dla światła jarzeniowego 1, Dla światła jarzeniowego 2 , Dla światła jarzeniowego 3
  Lampa błyskowa: wbudowana
  Tryby pracy lampy: AUTO, Redukcja efektu czerwonych oczu, Błysk dopełniający, Wyłączenie lampy błyskowej (Brak błysku)
  Zasięg błysku: 0.2-4.7(W), 0.9-2.4(T) /ISO800
  Samowyzwalacz: tak, 2s, 10s
  Zdjęcia seryjne: brak danych
  Filmowanie: HD720p
  Dźwięk: tak
  Format zapisu danych: AVI Motion JPEG, WAV, JPEG
  Menu w języku polskim: brak danych
  Pamięć: wbudowana 33MB, karty pamięci SD/SDHC
  Rozdzielczość obrazu: maks. 4288×3216
  Złącza: USB, A

  2. Olympus VG 130

  Liczba efektywnych pikseli [mln]: 14
  Typ matrycy: CCD
  Rozmiar matrycy: 1/2.3 cala
  Zoom optyczny: 5x
  Zoom cyfrowy: 4x
  Ogniskowa (ekwiwalent dla 35mm) [mm]: 26-130
  Jasność obiektywu [f/]: 2.8(W) – 6.5(T)
  Zakres ustawiania ostrości [cm]: od 60
  Makro [cm]: 20 (W), 60 (T)
  Stabilizacja: cyfrowa
  Średnica obiektywu [mm]: brak danych
  Czas otwarcia migawki: 1/2 – 1/2000 s
  Pomiar światła: ESP
  Rozmiar LCD [cale]: 3.0
  Typ LCD: LCD TFT
  Rozdzielczość LCD [piksele]: 230400
  Jasność LCD: 2 poziomy
  Kąt widzenia LCD [stopnie]: brak danych
  Obracany LCD: nie
  Wizjer: brak
  Autofokus: iESP, AF Detekcji twarzy, Pomiar punktowy, Śledzenie AF
  Manualfokus MF: brak danych
  Ilość programów tematycznych: 14
  Efekty barwne: brak danych
  Tryby ekspozycji: Pomiar ekspozycji typu ESP
  Czułość ISO: Auto, 80, 200, 400, 800, 1600
  Balans bieli: Automatyczny, Dla zachmurzonego nieba, Dla słonecznego dnia, Dla światła żarówek, Dla światła jarzeniowego 1, Dla światła jarzeniowego 2 , Dla światła jarzeniowego 3
  Lampa błyskowa: wbudowana
  Tryby pracy lampy: AUTO, Redukcja efektu czerwonych oczu, Błysk dopełniający, Wyłączenie lampy błyskowej (Brak błysku)
  Zasięg błysku: 0.2-4.8(W), 0.6-2.1(T) /ISO800
  Samowyzwalacz: tak, 2s, 10s
  Zdjęcia seryjne: 0.8 kl/s (14 Mpix), 10 kl/s (3Mpix)
  Filmowanie: HD720p
  Dźwięk: tak
  Format zapisu danych: AVI Motion JPEG, WAV, JPEG
  Menu w języku polskim: brak danych
  Pamięć: wbudowana 33MB, karty pamięci SD/SDHC
  Rozdzielczość obrazu: maks. 4288×3216
  Porównywałem te dwa modele ,czytałem te charakterystyki i mam wątpliwości ,który z tych modeli będzie robił ładniejsze, zdjęcia.
  Poprzednio miałem taki aparat cyfrowy marki Nikon S210 i byłem z niego bardzo zadowolony.
  Czytając opinie nie których wynika ,że ten pierwszy z uwagi na duży zoom
  optyczny ( 10 ),może robić zdjęcia jakieś nie wyrażne czy zniekształcone nie wiem jak to fachowo wyrazić.
  Również mam wątpliwość co do różnic w kwestii
  – ogniskowej
  – Jasności obiektywu
  Chodzi mi oto,żeby zdjęcia nie były za ciemne.
  Bardzo proszę o poradę ,który z tych aparatów ma najlepsze parametry.

  Czytając charakterystykę producenta napisano o modelu VR 310 tak :

  Super szerokokątny 10-krotny zoom optyczny (24-240mm*) w smukłym metalowym korpusie, doskonałe zbliżenia i szerokie ujęcia grupowe
  Podwójna stabilizacja obrazu redukująca rozmycie obrazu na zdjęciach szybko poruszających się obiektów
  Korzystaj z doskonałej jakości filmów 720p HD rejestrowanych z dźwiękiem
  14 megapikseli dla wysokiej jakości pełnowymiarowych filmów, zdjęć i odbitek
  7.6cm/3.0 calowy kolorowy ekran LCD o rozdzielczości 230,000 punktów dla wygodnego kadrowania, przeglądania i prezentowania zdjęć
  Magiczne filtry dla dodawania kreatywnych efektów do zdjęć
  Prosty sposób na doskonałe zdjęcia – Inteligentny tryb automatyczny wykrywa pięć najczęściej fotografowanych scen i automatycznie dostosowuje ustawienia, ostrość oraz ekspozycję.
  Zaawansowana Detekcja Twarzy rozpoznaje do 12 osób w kadrze zapewniając perfekcyjną ostrość i ekspozycję twarzy oraz poprawne naświetlenie pozostałych obszarów zdjęcia
  AF ze śledzeniem ostrości, to ostre zdjęcia poruszających się obiektów
  Ładowanie baterii poprzez kabel USB podczas zapisywania i porządkowania zdjęć w komputerze osobistym
  Zintegrowany w aparacie przewodnik pomocy dla łatwej obsługi

  Nowy model Olympus VR-310 zapewnia niezrównaną wartość za swoją cenę stanowiąc połączenie najnowszej technologii, najbardziej kompaktowej konstrukcji oraz najprostszej obsługi. Aparat ten ma w sobie wszystko co kojarzymy z szybkim, pulsującym rytmem nowoczesnego stylu życia, a w swojej kategorii cenowej wybija się zdecydowanie ponad konkurentów. 14 megapikselowa rozdzielczość oraz rejestrowanie filmów w formacie 720p HD sprawiają, że uzyskujemy charakterystyczną dla Olympus tworzona przez bogatą liczbę pikseli jakość – widoczna nawet przy oglądaniu zapisanych obrazów na dużych ekranach telewizorów dzięki silnemu super-szerokokątnemu 10-krotnemu zoomowi optycznemu równie łatwo można robić zbliżenia, jak i zdjęcia grupowe.
  Poza tym, Magiczne Filtry pozwalają na tworzenie unikalnych zdjęć bez całego zamieszania związanego z retuszem obrazu w komputerze i co ważne, aby korzystać z tej funkcji i aparatu w ogóle nie trzeba mieć żadnej wiedzy odnośnie pokręteł czy też poszczególnych ustawień. Cały zestaw inteligentnych technologii Olympus niesłuchanie ułatwia fotografowanie i bezproblemowe filmowanie. Podwójna Stabilizacja Obrazu kompensuje drgania aparatu zapobiegając poruszonym zdjęciom, zaś śledzący AF i trzy calowy, kolorowy ekran LCD ułatwiają wykadrowanie ujęcia i zarejestrowanie dobrego zdjęcia – które z przyjemnością się później ogląda. Śledzący AF utrzymuje nawet ostrość na poruszających się obiektach. Inne inteligentne funkcje takie jak i-Auto, rozmaite Programy Tematyczne oraz Technologia Kompensacji Cienia automatycznie adaptują ustawienia w zależności od warunków fotografowania lub wybranego motywu. I co ciekawe, wszystko to mieści metalowy korpus o grubości zaledwie 19.3mm!

  Bardzo proszę o pomoc bo jestem w wielkiej rozterce jaką mam podjąć decyzje odnośnie zakupu.
  Od 45 lat chodzimy z żoną po naszych kochanych Tatrach i lubimy fotografować i chcemy ,żeby zdjęcia były ładne.
  Nie jesteśmy jednak osobami majętnymi dlatego ,żal by było popełnić błąd w zakupie.

  Przepraszam za taki długi list ale nie wiedziałem jak to wszystko Panu wytłumaczyć.
  Bardzo mi się te dwa aparaty podobają ten z 10 zoomem też prawdopodobnie jest nowszym produktem od VG 130 ale najistotniejsza dla mnie będzie Pana opinia.
  Czekając na odpowiedż życzę Panu wszystkiego dobrego.

  Z wyrazami szacunku Zalewski

  wielką kulturą. Proszę o taka poradę.

  • 490 AD 8 grudnia 2011 o 22:33

   Te Olympusy na papierze wyglądają bardzo ciekawie, ich cena jednak wydaje mi się podejrzanie niska. Na wszelki wypadek raczej optowałbym za Olympus VG-130 (mniejszy zakres zoom, mniej potencjalnych problemów). Może ewentualnie Canon PowerShot A3000 IS (lub A3100 IS) – podobne cenowo.

   • 491 Zalewski 9 grudnia 2011 o 11:53

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
    Tak postąpię jak Pan mi zaproponował.

    Z wyrazami szacunku Zalewski

 301. 492 bob 9 grudnia 2011 o 20:12

  witam
  mógłby mi ktoś powiedzieć do robienia jakich zdjęć służy ten aparat Canon EOS 600D + 18 – 55 mm IS II
  dodam że do tej pory używam zwykłego aparatu kompaktowego w trybie automatycznym. dużo chodzę po górach czy spacery po lesie…

  • 493 AD 9 grudnia 2011 o 21:15

   Aparat do każdego rodzaju. Obiektyw do zdjęć rodzinno-wakacyjnych. Tym obiektywem nie wykonamy klasycznego portrety (w sensie możemy zrobić zdjęcie popiersia, ale nie będzie ono takie jak znane z gazet portrety), nie przybliżymy odległych obiektów (to nie tele) oraz nie zrobimy dobrego zdjęcia małym przedmiotom (to nie makro).

 302. 494 radek 11 grudnia 2011 o 22:45

  Już sam nie rozumiem.. jeżeli mam cropa – canon 50 D (x1.6) i chciałbym kupić sobie jakiś typowo reporterski obiektyw, to jego ogniskowa ma wynosić po przeliczeniu 35mm, czy w przypadku obiektywu o ogniskowej 35mm – 56mm? (nawiązuje tutaj do tego o czym Pan mówił wcześniej : „35mm/1.4 do reportażu” ) Jestem początkującym ‚fotografem’ i średnio się w tym wszystkim orientuje.. Che po porostu mieć obiektyw taki jaki powinienem mieć – typowy do reporterki. Proszę o pomoc, trochę się w tym wszystkim pogubiłem..
  pozdrawiam radek.

  • 495 AD 11 grudnia 2011 o 23:01

   Pisałem o obiektywach do pełnej klatki. Więc w cyfrówkach obiektyw reporterski to coś koło 20mm (20*1.6=32). Tylko, że takie obiektywy dostępne na rynku to stare konstrukcje stałoogniskowe sprzed kilkunastu lat, średnio nadające się do współczesnych aparatów cyfrowych. Dlatego też, za obiektyw reporterski do lustrzanek z cropem 1.5 lub 1.6 uważa się obecnie zoomy nowej konstrukcji, o zakresie 17-35mm (17-40mm).

 303. 496 radek 11 grudnia 2011 o 23:10

  aha rozumiem a jaki konkretnie obiektyw poleciłby Pan do reporterki? upatrzyłem sobie już obiektyw tamrona 90mm 2.8 f odpowiedni do portretu i macro, ale brakuje mi nadal czegoś mniejszego do reportażu.. proszę o podpowiedź :)

 304. 497 radek 11 grudnia 2011 o 23:29

  Czy zestaw tamron 90/2.8 i Tamron 17-50/2.8 VC, jest wystarczającym zestawem czy poleciłby Pan coś innego/lepszego? chodzi mi właśnie głównie o reporterkę, portret i macro na cropa (x1.6).

 305. 499 Mistysia 12 grudnia 2011 o 17:36

  Witam
  Czy obiektyw Nikkor AF-S 105 F/2.8G VR MICRO bedzie dobry do portretow i zdjec koncertowych? Mam juz Sigme 18-200 i nikkora 50 mm 1,4 i chcialabym cos na koncerty i przy okazji do zdjec makro. Mysle jeszcze o jakims szerokokatnym do kompletu – czy Pana zdaniem to co pisze ma sens?

 306. 501 Andrzej H 12 grudnia 2011 o 18:32

  Mam obiektywy EF do Canona analogowego i chciałem zastosować do Canona 350d.Mam pewne trudności z jakością zdjęć,pomimo że wszędzie piszą ,że się nadają.Podobno trzeba zmienić w ustawieniach menu wskażnik Cropa na 1,6 lecz nie mogę go znależć bo menu jest po angielsku.Może by pan coś poradził,bardzo bym był wdzięczny

 307. 502 marcin 14 grudnia 2011 o 15:36

  Witam.
  Bardzo pilnie proszę o poradę.
  Posiadam Nikona D5100 z kitowym obiektywem 18-55.
  Aparat dostałem od żony w prezencie.
  Fotografią zajmuję się amatorsko.
  Szukam dobrego obiektywu tele, Budżet to 1200zł.
  Czytałem bardzo dobre opinie na temat Tamrona AF 70-300 mm f/4-5,6 Di LD Macro 1:2 ( w RTV EURO AGD za niecałe 600 zł); a co Pan może mi podpowiedzieć na ten temat tego obiektywu??? Ewentualnie jakieś inne propozycje w cenie do 1200 zł.
  Będę bardzo wdzięczny za radę.
  Pozdrawiam.

 308. 503 kokon 15 grudnia 2011 o 03:02

  witam mam canon d350
  ktory obiektyw do fotografowania mody bedzie lepszy :
  50mm/1.8 czy 35mm /2.8
  ktorego producenta?

 309. 505 kokon 15 grudnia 2011 o 03:27

  przepraszam chodzilo mi o 50mm/1.8 czy 28mm /2.8

  inaczej: jasniejszy i dluzszy czy ciemniejszy i krotszy?

 310. 506 cybul 31 grudnia 2011 o 11:27

  Witam.
  Strasznie duzo wspaniałych porad i informacji. niestety wiekszosc dotyczy tzw popularnuch cyfrowek. szukam w siezsze ci takich informacji jak powyzsze ale dotyczących full frame np Canona 5d mark II.
  własnie takie body zamówiłem, i jest dylemat co do zestawu obiektywów. nie lubie lamp błyskowych i jesli tylko moge to nie uzywam. wiec obiektywy muszą byc jasne. zestaw I
  Canon 16-35 f2.8
  canon 50 f1.4
  canon 70-200 f2.8
  zestaw II
  canon 14 f2.8
  canon 24-70 f2.8
  canon 70-200 f2.8
  prosze o wskazówki co wybrac, moze jakies propozycje od producentów niezaleznych nadmieniamze nie specjalizyje sie w konkretnym stylu fotografi ale dominuje architektura wnętrz.
  dziekuje i pozdrawiam

   • 508 cybul 29 stycznia 2012 o 10:45

    Dziekuje za odpowiedz. sytuacja potoczyła sie troszeczke inaczej niz zakładałem. stałem sie posiadaczem zestawu który jest połaczeniem obu z mojego poprzedniego pytania. myślę ze nie popełniłem błedu.
    mój zestaw to
    Canon 5D mkII
    Canon 16-35 f2.8
    Canon 24-70 f2.8
    Canon 70-200 f2.8
    jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam

   • 509 AD 29 stycznia 2012 o 20:31

    No to jeszcze tylko lampa i starczy na lata.

 311. 510 domi. 6 stycznia 2012 o 23:40

  Jeśli kupuje sie lustrzanke to nie można miec do niej jednego obiektywu na stałe ? Trzeba zawsze zmieniać?

 312. 512 mb 10 stycznia 2012 o 16:49

  witam, mam pytanie :posiadam nikona d3100 z kitem 18-105i chce kupić jakiś dobry JASNY obiektyw( najlepiej jeden:( głównie do portretów i reportażu (dzieci: dom, plener). czy mogę uzyskać jakiejś fachowej porady i sugestii? -z góry bardzo dziękuje

 313. 513 KILIMAY 10 stycznia 2012 o 23:15

  Witam. Chcę zająć się profesjonalnie fotografią okolicznościową tj. foto reportaże ślubne ( przygotowania, ceremonia, przyjęcie,oraz plener ślubny), chrzest św., komunia św.. Zaczynam ! Wiem już czym, to Nikon D700. Co dobrać do tego aparatu? Może podpowie mi Pan, jakie obiektywy powinnam kupić jaką lampę powinnam dobrać, program do obróbki, drukarkę, po papier foto. Jest Pan profesjonalistą, na pewno przerabiał Pan już każdy z tych tematów. Z góry dziękuję, każda Pańska podpowiedz będzie dla mnie bezcenna.
  Pozdrawiam

  • 514 KILIMAY 28 stycznia 2012 o 01:43

   Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytanie z dn 12 stycznia 2012 r
   Kilimay…

  • 515 AD 29 stycznia 2012 o 20:51

   Nie chcę zniechęcać, ale pytania sugerują, że może Pani nie podołać robieniu zdjęć na imprezie, którą większość osób przechodzi raz w życiu. Jeżeli jednak sprzęt ma najpierw służyć nauce, a pieniądze nie grają roli to Nikon D700 + Nikon AF-S 24-70 f/2.8 G ED + Nikon AF 80-200 f/2.8D ED + Nikon SB-910. Drogie to i ciężkie jak sto diabli, ale to sprzęt na lata pracy reporterskiej.

   • 516 KILIMAY 1 lutego 2012 o 00:27

    Dziękuję bardzo za odpowiedz, oczywiście ze sprzęt ma służyć najpierw do nauki, ale nie chcę podchodzić do zakupu sprzętu kilka razy tj. zaczynać od niższych modeli, a potem znów inwestować, chcę zrobić to raz, a dobrze. Mam jednak pytanie czy Nikon AF-S 24-70 f/2.8 G ED nie będzie za ciemny np. w kościele podczas ceremonii? I w jakiej wielkości karty pamięci powinnam się dozbroić?
    Raz jeszcze dziękuję, Pańskie rady są nie zastąpione, nie mam nikogo kto mógł by mi pomóc tak jak Pan w tej sytuacji …
    Pozdrawiam

   • 517 AD 1 lutego 2012 o 11:02

    Trudno uznać obiektyw 2.8 z ciemny. Tym bym się nie przejmował, prawdopodobnie i tak będzie trzeba w ciemnych miejscach korzystać z wyższych czułości (400-800). Proponuję dwie karty 8GB Class 8 lub 10. I proszę pamiętać o dodatkowym akumulatorze do aparatu.

   • 518 KILIMAY 1 lutego 2012 o 22:07

    Dziękuje , na pewno poinformuję Pana o swoich upadkach i wzlotach, myślę że nie długo będę też mogła się pochwalić swoją stroną internetową. W końcu do odważnych Świat należy!!! Oczywiście w razie jakichkolwiek problemów pozwolę sobie znów Pana niepokoić …
    dziękuję i pozdrawiam…

 314. 519 Slawek.Z 12 stycznia 2012 o 10:24

  Dzięki, fajny konkretny artykuł

 315. 520 Abigail 17 stycznia 2012 o 16:42

  Dzień dobry
  Jak to miło, że trafiłam na tą stronę. stawiam pierwsze kroki. Fotografuję w domu moje przepiękne, ale bardzo niesforne koty abisyńskie. Jest to bardzo trudne zadanie. Bardzo często w kadrze zostaje tylko kawałek ogonka, albo pół kota. Mam sony a 390. Na razie robię zdjęcia z KITem, który był w pakiecie. Zależy mi na efekcie rozmytego tła i jak najlepszej ostrości modela. zastanawiam się nad kupnem stałoogniskowego jasnego obiektywu 50mm F/1,4, albo 30mmF/1,4, albo może 50 mm F/1,8 czy tez 35mm F/1,8. A może 50mmF/2,8 Są one w dosyć dużej ( jak na moje skromne możliwości) rozpiętości cenowej. od 539 do 1800 pln. Juz wiem, że F1,4 jest najjaśniejszy, ale na pewno kosztem innych parametrów ( a poza tym, czy będę umiała go wykorzystać?),
  Będę bardzo wdzięczna jeśli pomoże mi Pan wybrać obiektyw najbardziej odpowiedni do moich zdjęć.
  Pozdrawiam

 316. 522 Joanna 24 stycznia 2012 o 11:45

  Witam,

  ten blog jest kopalnią wiedzy dla amatorów fotografii, do których się zaliczam, ale nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie, więc pozwolę je sobie zadać.

  Mam Canona EOS D500 z obiektywem 18-55, czyli właściwie nijakim. Robię dużo zdjęć przede wszystkim swoim dzieciom i zależy mi na dobrych portretówkach. Szukam jakiegoś jasnego stałoogniskowego. Czy mógłby Pan jakiś polecić? Ile muszę przeznaczyć na taki obiektyw i czy ewentualnie pasują jakieś zamienniki?

  Jeszcze jedno body jest z mocowaniem obiektywu ef-s, czy typu ef też będą pasować? EF-S jest dużo trudniej znaleźć :( Więc może lepiej zmienić całe body?

  Pozdrawiam z wyrazami głębokiego uznania za wiedzę i dokonania!

 317. 523 Anonim 26 stycznia 2012 o 18:00

  Posiadam nikona d90, czy tym aparatem jest możliwe w ogóle robienie zdjęć do dokumentów w małym domowym studio, jeżeli tak to jakim obiektywem przy jakich parametrach, z lampą błyskową, czy z oświetleniem studyjnym?
  Będę wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedz.
  Dziękuję i pozdrawiam.

 318. 525 AndyW 29 stycznia 2012 o 22:43

  Jaki obiektyw polecalby pan do reporterki ? Myślałem o 28mm/1.8 ale nie wiem czy na ASP-C nie będzie zbyt ciasno.

 319. 527 rasky. 30 stycznia 2012 o 17:06

  Pozwolę sobie odpowiedzieć Pani Joannie, gdyż sam na co dzień używam Canona.
  Po pierwsze: do lustrzanek z matrycą APS-C pasują zarówno obiektywy o oznaczeniach EF-S jak i EF.
  Po drugie: napiszę w ten sposób (to wyłącznie moje osobiste zdanie) – jeżeli chodzi o obiektywy stałoogniskowe, najlepiej kupować najdroższe na jakie nas stać, najlepiej dedykowane dla danej marki (nie używam obecnie zamienników typu Tokina, Sigma, Tamron, mimo iż na początku przygody z fotografią nie miałem innego wyjścia. Jak wspominał autor artykułu, pojawiały się częste problemy typu Back / Front Focus, problemy z Auto-Focusem). Docelowo, jeżeli myśli Pani poważniej o fotografii, to na Pani miejscu zastanowiłbym się wyłącznie nad serią obiektywów oznaczanych jako Luxury (L). Jest to inwestycja na lata: najlepsze wykonanie, doskonałe parametry optyczne. Są niestety one zazwyczaj dość drogie (najtańszy, nowy z tej serii to coś koło 2500zł) lub kosmicznie drogie (kilkanaście tysięcy złotych). Osobiście używam Canona 35mm F/1.4 od ponad 4 lat niemalże codziennie i w życiu nie zamieniłbym go na żadną inną stałkę w tym zakresie ogniskowych (chyba że na nowszą, ulepszoną wersję:) I taki obiektyw do Pani aktualnego aparatu bym polecił. Wszystko fajnie, ale jest jeden problem – cena. Nowy kosztuje nieco ponad 5000 złotych – używane można trafić już za 3700. Jeżeli ma Pani fundusze, które może Pani przeznaczyć na jego kupno, to proszę kupować w ciemno – zaklinam się, że nigdy nie będzie Pani żałować. Jeżeli ma Pani nieco mniej, to proponuję poczekać, dołożyć parę „stówek” i i tak kupić to szkło. Może brzmię, jak ukryty przedstawiciel Canona (nie jestem:) ale pamiętam, że gdy ja nabyłem to szkło, to długi czas zbierałem szczękę z podłogi. Jeżeli bierze Pani taki zakup pod uwagę, to proszę poczytać recenzje w sieci, a upewni się Pani, że nie przesadzam. Jeżeli nie ma Pani takich pieniędzy, to polecam także obiektyw Canona – 35mm F/2. Niektórzy wieszają na nim psy i doskonale wiem dlaczego. Plastikowa obudowa, brak silnika USM, głośny, i rzekomo nieprecyzyjny autofocus (to kwestia sporna). No niby się zgadza, ale w myśl zasady – dostajesz to, za co płacisz: kosztuje on około 1100 złotych. Co jednak sprawia, że warto go mieć? Przede wszystkim stałe światło F/2 oraz wybitna ostrość jak na obiektyw tej klasy. Poza tym, na Pani aparacie będzie on miał ogniskową ok 50mm, czyli tak jak ludzkie oko – dobry do wszystkiego, także i portretu. Bardziej już do portretu na cropie pasuje moim zdaniem Canon 50mm F/1.4 – mam, używam od około 3 lat i nie mogę narzekać. Jasny, szybki autofocus, silnik USM, dużo solidniejsza konstrukcja niż 35mm F/2. Nieraz robię nim zdjęcia nawet na zleceniach i efekt jest znakomity. Jego cena to ok 1400 złotych. Tyle w tej sprawie – są oczywiście jeszcze jakieś Sigmy 30mm czy coś podobnego, ale jak już pisałem, nie mam do nich przekonania.
  A teraz z innej beczki: moim zdaniem, jak zmieniać aparat, to tylko na pełną klatkę. Większa matryca, niższe szumy, więcej możliwości. I wtedy do tego 50mm F/1.4 USM i mamy doskonały konstrukcyjnie aparat do wszystkiego.
  Jeżeli chodzi o system Nikona to się nie wypowiem, bo nie używałem nigdy dłużej, ale sądzę że będzie porównywalnie. Jednak według mnie plastyka obrazu Canona bije głównego konkurenta na głowę, więc warto zostać przy Canonie. Faktycznie brzmi to jak cicha kryptoreklama:)
  Wybaczcie, jeżeli tak „podpowiedzi” pojawiły się już w komentarzach, ale jest ich za wiele, bym nawet próbował je przeczytać.
  Pozdrawiam!

 320. 528 Ja 30 stycznia 2012 o 21:39

  Witam!

  Czy do Nikona D70s pasuje obiektyw Nikon AF Nikkor 70-300mm f/4-5.6 G?

  Pozdrawiam!

 321. 532 Rouugh 31 stycznia 2012 o 21:13

  Jestem totalnym amatorem i mam banalne pytanie , do jakich zdjęćnadaje się 18-55 , a do jakich 18-135 ? Mam zamiar kupić Canon’a 600D i nie wiem który sprawdzi się lepiej .

  • 533 AD 1 lutego 2012 o 10:56

   Już proste porównanie pokazuje, że 18-135 zwiera w sobie zakres ogniskowych 18-55. Na początek radzę kupić 18-135, będzie bardziej uniwersalny.

 322. 534 Ja 31 stycznia 2012 o 23:14

  Witam!

  Ostatnie pytanie ;-)

  Czy lepszy jest zestaw Nikon D70s + Nikkor 18-55mm VR

  czy

  Nikon D70s + Nikon AF-S NIKKOR 18-70mm 1:3.5-4.5G ED i Sigma Zoom AF-2 75-300 1:4.5-5.6

  Pozdrawiam!

 323. 536 SYLVester 2 lutego 2012 o 16:44

  Super stronka!!Wspolczuje Panu ,bo niektorym nie chce sie poczytac tych panskich odpowiedzi i zadaja retoryczne pytania!!!Przeanalizowalem tez ta stronke i stwierdzilem,ze najlepszym obiektywem w/g Pana jest TAMRON 90/2,8-macro!!!Czyli jako najbardziej wszechstronny obiektyw!!I z tym nalezy sie jak najbardziej zgodzic!!!

 324. 537 Joanna 4 lutego 2012 o 00:27

  RASKY – dziękuję bardzo za tak wyczerpującą odpowiedź, na dość naiwnie zadane pytania :)

  Rzeczywiście po głębszym namyśle, zdecydowałam się do Canona nie dokupować alternatywnych obiektywów i innym użytkownikom, w miarę oczywiście możliwości finansowych też to odradzam.

  Jeśli chodzi o portretówki, to zdecydowana jestem na 50mm 1.4 (jest w moim zasięgu – 35 to niestety póki co marzenie [a dla jeszcze bardziej forsiastych ideał: EF 85mm f/1.2L II USM]). Ale pojawiło się inne pytanie, problem, czy wątpliwość, bo już sama nie wiem jak to nazwać.

  Mianowicie: rozważam zakup ef-s 17-55mm, f/2.8 IS USM. Dlaczego? Przede wszystkim światło, stabilizacja, usm, no i większa uniwersalność – zamieniłabym ten swój cudowny kit na coś lepszego, bo oprócz dzieci, są jeszcze wypady nad jezioro, urodziny Babci, spacery z psem w lesie, widoki z okna, itd. Tylko pytanie czy portrety będą równie dobrej jakości jak przy stosowaniu 50tki? No i martwi mnie trochę rzekome wykonanie i łatwość zasysania pyłków :(

  Zdaję sobie sprawę, że to różne obiektywy, ale jeśli 17-55 spełnia moje oczekiwania co do portretów (tylko co z bokeh’em??), to jestem gotowa pozbierać jeszcze trochę do skarbonki i go nabyć (za prawie 4000zł – używki połowę taniej), żeby poprawić jakość pozostałych zdjęć. Zagłębiałam się w recenzje i wychodzi na to, że jest lepszy nawet od L-ki EF 17-40mm f/4 USM.

  Czy ktoś jest w stanie rozwiać moje wątpliwości?
  Będę wdzięczną amatorką tej fascynującej przygody zwanej fotografią…

 325. 538 Poszukiwacz Wymarzonego Tele 8 lutego 2012 o 15:58

  Witam,

  Studiuję pański blog i wszystkie odpowiedzi w powyższym wątku od trzech dni i choć nie wszyscy doczekują się odpowiedzi, spróbuję i ja, bo warto. To jedyne takie miejsce w sieci.

  Zacznę od tego co mam – Pentax K100d ze standardowym obiektywem 18-55. Aparat kupiłem 4 lata temu (a był już używany dość intensywnie ok. roku). Od dłuższego czasu nie wystarczają mi możliwości jakie oferuje ten obiektyw, ale tu rodzi się

  pytanie nr.1
  Ile taki aparat pociągnie? Nie jestem profesjonalistą i zdarza się, że aparat leży bezczynnie przez dni czy nawet tygodnie, by znów był w codziennym użytku, gdy tylko gdzieś pojadę lub wyskoczę specjalnie w celach zdjęciowych. Jednak nawet niezniszczalnego zenita czy smienę kiedyś zajechałem w końcu, a gdybym miał inwestować w dobre szkła to na długie lata. No i mam zagwostkę ile aparat jeszcze popracuje i czy taki obiektyw sprawdzi się, gdybym był zmuszony kupić nowe body? Pisał pan, że niedługo może się okazać, że tylko pełnoklatkowe matryce będą montowane…

  2
  Już w kwestii szkieł. Potrzebuję TELEOBIEKTYWU w dwóch celach – fotografowanie ptaków, oraz by uzyskać ciekawsze rozłożenie ostrości z małą głębią i ostrością na jeden konkretny cel w zdjęciach typu reporterskiego. Ponieważ nie robiłem nigdy zdjęć teleobiektywem, nie wiem jakiej ogniskowej szukać, żeby:
  – drżenie ręki wciąż nie przeszkadzało, a jednocześnie
  – dało się zdjąć i sikorkę na drzewie i myszołowa szybującego nade mną i jednocześnie nie musieć odchodzić daleko na minimalną odległość ostrzenia, gdy coś interesującego będzie się działo kilka metrów ode mnie i nie będę mógł się ruszyć, żeby nie spłoszyć

  3
  Oczywiście dobrze, żeby jasność była niezła (nie musi być oszałamiająca, cena niestety gra rolę) i na prawdę ucieszyłbym się z funkcji makro. Poleci pan jakieś konkretne modele lub choć podpowie czego szukać? Po przeczytaniu iluś recenzji i przeszukaniu iluś już forów, mam zupełny mętlik w głowie.

  4
  Dodatkowe pytanie. Będę też rozglądał się w dalszej kolejności za szerokim kątem do zdjęć w „ciasnych” miejscach, gdzie nie da się odejść, by objąć cały plan, a także do zdjęć krajobrazowych. Również – czy poleca pan coś konkretnie do pentaxa?

  • 539 AD 16 lutego 2012 o 22:17

   1. To wróżenie z fusów. Może w danych EXIF zdjęć jest schowana informacja o liczbie wyzwoleń migawki. Jeżeli jest już kilkadziesiąt tysięcy, to trzeba się liczyć z problemami.
   2i3. Z dużo na raz. Może 70-200 2.8 + telekonwerter x2.
   4. Akurat system Pentaxa znam najmniej. Może Sigma 12-24.

 326. 540 aal 10 lutego 2012 o 14:31

  Mam sony alpha a450 chciałam zakupić obiektyw do dobrych portretówek, kupiłam obiektyw Takumar 50mm f1,4.
  Robię zdjęcie na 50mm f1,4 to na komputerze gdy sprawdzam właściwości wyskakuje mi , że zrobiłam zdjęcie 85mm f2,0. Czy ten obiektyw w połączemniu z moim aparatem tworzy jakis inny układ niż przepuszczałam? Czy to połącznie nie może służyć do DOBRYCH portretowych zdjęć?
  Prosze o odpowiedz.

 327. 542 sanwro 10 lutego 2012 o 20:08

  Witam serdecznie, mam pytanie. Zostałam poproszona do zrobienia zdjęc ślubnych w kościele. Do dyspozycji mam jak narazie aparat Olympus E-410 z dwoma obiektywami:
  14-42mm 1:3.5 – 5.6
  40-150mm 1:4 – 5.6
  Nie wiem czy lepiej zainwestowac w jaśniejszy obiektyw, czy może w lampe błyskową z racji tego iż często przy dobrych ustawieniach aparat nie zawsze może dobrze sie dostroic przy „gorzej” oświetlonym miejscu.
  Będe wdzięczna za podpowiedź…

  • 543 AD 16 lutego 2012 o 22:06

   Jeżeli sprawa jest pilna, a umiejętności niezbyt duże, to już lepiej w lampę. Tylko, żeby nie błyskać nią bez opamiętania podczas uroczystości.

 328. 544 Katarzyna 14 lutego 2012 o 13:29

  Hej;) od niedawna mam lustrzankę nikona d70s. Bawiłam się wczoraj aparatem i odpięłam obiektyw a kiedy ponownie go wpięłam nie chce robić zdjęci i wyskakuje błąd fEE. proszę o pomoc!

 329. 546 Chocz 14 lutego 2012 o 20:09

  Podstawa to 35 1,8 dx

 330. 547 Bożenna 15 lutego 2012 o 13:50

  Mam NIKON 90 + NIKKOR18-105 mml 3,5-5-6 G. Zrobiłam zdjęcie rysunku 70×100 (ołówek) w świetle naturalnym, ustawienie rysunku lekko przechylone (żeby się nie błyszczał). Jakie ustawienia najlepsze, z lampą błyskową się błyszczy, bez lampy niezbyt ostry.

 331. 549 Anonim 16 lutego 2012 o 14:18

  witam ,może mi ktoś podpowiedzieć jakis tańszy obiektyw zamiast Nikon AF-S 17-55 f/2.8 G DX IF-ED ,ja znalazłem o 3,5 tys tańszego Tamron AF SP 17-50 f/2.8 XR Di II VC Nikon ale nie wiem czy sa to obiektywy o podobnych parametrach,jeśli ktoś zna jakis tanszy zamiennik do Nikona to prosze o odpowiedz.Z góry dziekuje

 332. 551 Gabi 18 lutego 2012 o 17:22

  Witam.
  Zawsze interesalam sie fotografia i do tej pory uzywalam dobrych kompaktow, ale na gwiazdke dzieci kupily mi canona 500d z kitowym obiektyem 18-55 i obiektywem dodatkowym 75-300. Tego drugiego uzywam rzadko. Obiektyw 18-55 daje obraz faktyczny i oddalajacy a chcialabym miec obiektyw ltory daje obraz faktyczny, oddalajacy i z lekkim zoomem. Myslalam o obiektywach 17-85 lub 18-135 ale nie jestem pewna czy to dobry wybor!?
  Druga sprawa jest robienie zdjec w pomieszczeniach bez uzycia lampy blyskowej – w tej dziedzinie to nie mam zielonego pijecia jaki obiektyw bylby ok. Chodzi mi o to by mozna bylo objac caly pokoj np. i lekko przyblizyc i nie uzywac lampy!
  Prostym jezykiem bez fachowych zwrotow napisalam to wszystko ale jak juz pisalam czesniej jestem nowicjuszem w tej dziedzinie. Bede bardzo wdzieczna za pomoc. Dziekuje.

  • 552 AD 24 lutego 2012 o 22:37

   Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pytanie, ale polecałbym raczej 17-135, tyle, że jest on ciemni i nie nadaje się specjalnie do zdjęć bez lampy. Może ciągle przeze mnie polecany 17-50/2.8 Tamrona. Nie jest to najlepszy obiektyw, ale ma rozsądny stosunek jakości do ceny.

 333. 553 Michał 24 lutego 2012 o 13:42

  Witam
  mam nikona d300s, chciałbym sie dowiedzieć jaki obiektyw stałoogniskowy do portretów zakupić 35,50,85mm czy 1,4 , 1.8. D G?Chce go wykorzystać w pracy zawodowej oraz używania podczas sesji zdjęciowych dzieci i osób. Bardzo proszę o rade…:)

 334. 555 Adrian 24 lutego 2012 o 15:21

  Dzień dobry!
  Kilkakrotnie z uwagą przeczytałem cały Pana artykuł oraz wszelkie pytania i odpowiedzi. Długo się biłem z myślami, czy zawracać Panu głowę swoim problemem, jednakże ilość pieniędzy, które chciałbym przeznaczyć oraz wielość opinii (w internecie) na temat skłoniła mnie do napisania.
  Posiadam Nikona D 3100 z obiektywem kitowym 18-105 mm. Zakupiłem go już jakiś czas temu i dokładnie sprawdzałem do czego i jak go używam. Ponieważ jest dość ciemny, zakupiłem sobie statyw, by móc wydłużać czasy otwarcia migawki przy jak najmniejszym ISO. Bardzo często proszony byłem o robienie zdjęć na hali sportowej, gdzie jako tako (przy zwiększonym ISO) sprzęt sobie radził. Obserwując uważnie, do czego lubię używać zestawu stwierdziłem, że jest mi niewystarczający. Z uwagą zacząłem więc przeglądać strony producentów i czytać opinie o produktach (obiektywach). Nie planuję zmieniać body, bowiem w zupełności mi wystarcza to, co ono proponuje. Natomiast chciałbym dokupić sobie do w miarę dobrego wg mnie obiektywu 18-105 trochę jaśniejszy. Wpadły mi w oko następujące:
  1) Sigma 70-200mm F2.8 EX DG Macro HSM II
  2) Tamron SP AF 70-200mm 1:2.8 Di LD (IF) Macro
  3) Nikon AF-S VR-Nikkor 70-200mm 1:2.8G.
  Mam do wydania około 4000 zł. Zatem od razu mimo, że najlepszy (przynajmniej wg testu świat obrazu) odpadł nikkor – cena zwala z nóg (przynajmniej mnie). Do dwóch pozostałych jakoś nie nabrałem przekonania (po przeczytaniu opinii). I tak w moje oko trafił obiektyw:
  4) AF Nikkor 180 mm f/2.8D ED-IF.
  Spełnia on moje wymagania „fizykalne”. Jest poręczny, mały, lekki. Jednak nie jestem do końca pewien, czy nadaje się do tego, do czego szukam obiektywu. Na pewno nie chcę nim robić makro, ani panoramicznych krajobrazów ani reportażu w małych ciasnych pomieszczeniach. Szukam obiektywu dzięki któremu będę mógł nadać zdjęciom „tajemniczości”, robić je w znacznej odległości od przedmiotów, czy to w kościołach (jako asystujący drugi, trzeci fotograf) czy na hali sportowej (zoom w nogach), czy w przyrodzie nie skupiając się na całym krajobrazie, panoramie, tylko na jakimś elemencie, czy to w filharmonii. (w większości są to miejsca ciemne, lub jako tako oświetlone, zatem chciałbym jaśniejszy obiektyw dla skrócenia czasów naświetleń, nie noszenia każdorazowo statywu oraz w miarę swobodnego ustawiania ostrości – nieraz w takich miejscach czy wydarzeniach jest to sporym problemem). Istotne dla mnie jest zrobienie za pomocą tego obiektywu także portretu, ale nie tyle samej głowy, ile łącznie z popiersiem lub całej postaci, bądź wyłapanie jej w tłumie ludzi. Nie lubię i nie chcę robić zdjęć z bliska – zwłaszcza osobom, nawet przy zamówionych zdjęciach. Ważne, żeby udało się nim zrobić, uchwycić ostrość na „elemencie” a reszta, żeby była nieostra, rozmyta (choć czasami ostrość całego kadru też będzie pożądana). Jeżeli dobrze kojarzę oznaczenia nikonowskie, to nie ma w tym obiektywie autofocusa (mogę się mylić), ale ja i tak najczęściej ostrzę ręcznie, więc z tym nie mam problemu. Także nie potrzebuję bardzo cichego silnika autofocusa.
  Po tym przydługim wprowadzeniu moje pytanie do Pana:
  1) wg Pana który z wymienionych obiektywów byłby dla mnie najbardziej odpowiedni: pierwszy, drugi, czy czwarty?
  2) niezależnie od odpowiedzi na pytanie pierwsze, jaki obiektyw konkurencji byłby porównywalny do czwartego wymienionego przeze mnie obiektywu (przecież nie „muszę” wydać 4000 zł, mogę mniej)?
  3) moje body to dx, czyli jeśli dobrze rozumuję podpinając pod niego 180 mm wychodzi mi, że mam tak naprawdę 270 mm? Czy to nie dużo za dużo zwłaszcza do zdjęć, „portretów”?
  Gratuluję i dziękuję za tak obiektywną i rzeczową stronę internetową i z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.
  Z poważaniem
  Adrian

  • 556 AD 24 lutego 2012 o 22:48

   Jeżeli ma być to alternatywa dla Nikona 7-200 to Sigmę, ale sam też bym chyba wybrał 180/2.8 Nikona, bo ma Pan już 18-105, a do pracy tele ten będzie w sam raz. Problemem, będzie jednak jego mała elastyczność, w wielu przypadkach może być za długi, zwłaszcza w body DX. Do portretu średnio się nadaje. Całą postać uchwyci się dopiero z dobrych kilku metrów. Ja bym kupił 180/2.8 do zdjęć z daleka i 50/1.8D do portretów typu popiersie i cała postać. Można się zmieścić w 4000 za nowe obiektywy.

   • 557 Adrian 25 lutego 2012 o 01:22

    ponownie Panu dziękuję. dobrze sobie rozważę Pana sugestie, a także jeszcze raz dokładnie się przypatrzę mojemu zapotrzebowaniu. pozdrawiam.
    Adrian

 335. 558 Gabi 24 lutego 2012 o 19:59

  Witam ponownie.
  Cos mi sie zdaje ze moje pytanie nie zasluguje na odpowiedz, poniewaz zbyt banalne jest, prawda?
  Szkoda, liczylam na pomoc.
  Dziekuje :)

 336. 559 Gabi 25 lutego 2012 o 22:02

  Dziekuje bardzo :)))
  Chodzilo mi o dwa osobne obiektywy….. 1. to do robienia zdjec w plenerze – z obrazem oddalonym, realnym i z lekkim zoomem. 2-gi to do robienia zdjec w pomieszczeniach – wesele, impreza w domu itp. – bez koniecznosci uzycia lampy. Ten drugi to chyba musi byc jasny i szerokokatny tak?
  Przepraszam ze o takie banalne rzeczy pytam, ale zazwyczaj wszedzie sa opisy fachowe ktore dla mnie sa czarna mgia!
  Pozdrawiam!

 337. 560 radek 26 lutego 2012 o 23:29

  witam!
  Jest jakaś sensowna alternatywa pod cropa canon 50D, dla obiektywu 17 – 55mm /2.8f ? zastanawiam sie poważnie nad kupnem tego obiektywu – recenzje i opinie przemawiają za, ale cena zniechęca.. Miałby może Pan jakieś propozycje równie dobrego pod względem obrazu jak i zadowalającej mnie ogniskowej, obiektywu tylko tańszego? trochę dużo wymagam, ale cóż poradzić się zawsze można :)

 338. 561 a7nna 28 lutego 2012 o 00:02

  Witam,
  posiadam Sony 580, chcę kupić obiektyw do robienia zdięć portretowych dzieci.
  Co wybrać:
  sony 50mm f/1.4 czy
  tamron 90mm f/2.8

 339. 563 Kamila 3 marca 2012 o 20:22

  witam,
  mam canona 550d i zamierzam kupić obiektyw stałoogniskowy. Zajmuję się głównie portretami. Mój budżet jest niestety bardzo mały bo do 1000 zł . Czy mógłby mi Pan coś doradzić ?

 340. 565 Robert 5 marca 2012 o 17:21

  Bardzo dziękuję za fachowy artykuł autorowi. Również użytkownikom forum którzy wymieniają się doświadczeniami.
  Jestem laikiem dlatego postawie banalne pytanie, ale dla mnie bardzo ważne.
  Mam zamiar zakupić nikon n90 i zastanawiam się czy kupić body i dokupić lepszy obiektyw Tamron: SP AF17-50mm F/2.8 XR Di II VC LD Aspherical [IF] (Model B005 CZY TEN OBIEKTYW BĘDZIE DOBRZE ZGRANY Z NIKONEM?
  poniżej link specyfikacja obiektywu-
  http://tamron.pl/?/content/czytaj/tamron_17-50vc

  Czy może lepiej kupić z obiektywem kit-
  Zależy mi na jakości zdjęć. Czytałem ten ciekawy artykuł i odpowiedzi autora i doszedłem do wniosku, że chyba lepiej kupić Tamrona niż kita ?
  Bardzo proszę o odpowiedź i rady. za które z góry dziękuję.
  Pozdrowienia dla autora i Forumowiczów, wszystkim udanych zdjęć życzę :)

  • 566 AD 13 marca 2012 o 18:32

   Ten Tamron to ciekawa konstrukcja, ale proszę pamiętać, że w przypadku kita 18-105 lub 18-135 mamy uniwersalniejszy zakres ogniskowych. Optycznie powinien być jednak lepszy Tamron.

 341. 567 Gabi 7 marca 2012 o 18:27

  Witam ponownie:)
  Zdecydowalam sie na zakup sigmy dc 18-200mm f3.5-6.3 hsm dla canona. W internecie nigdzie nie moge znalezc testow ani opini o tym obiektywie jesli chodzi o canona, wszedzie sa informacje ze jest to obiektyw tylko dla nikona. na tylnej pokrywie co prawda jest napisane „for canon AF” ale nie jestem pewna czy tak jest, w necie nie ma wzmianki o takim obiektywie z HSM do canona. Mam aparat canon 500d.
  Czy ma pan jakies info o tym obiektywie?

 342. 569 dareczek 13 marca 2012 o 23:04

  Witam!!!

  Jestem pełen podziwu dla Pana za pracę którą Pan wykonuję
  Jeżeli jest to możliwe to proszę o pomoc a mianowicie mam zamiar kupić taki zestaw
  Canon 60d
  Canon 17-40L
  Canon 430 EX II

  Ewentualnie w tej cenie dwie stałki
  Canon 35mm 2.0
  Canon 85mm 1.8
  zastosowanie wykonywanie zdjęć rodzinnych w domu i plenerze
  Proszę o pomoc co wybrać ewentualnie może Pan ma jakieś propozycję swoje :)

 343. 573 Anonim 15 marca 2012 o 15:18

  Witam
  Na początku dziękuję Panu w imieniu wszystkich za tak wyczerpujące i konkretne rady…Bardzo uważnie przeczytałam Pana podpowiedzi w doborze obiektywow.
  Nie potrafie jednak znalezc odpowiedniego do mojej pracy. Zajmuje sie fotografowaniem czesci samochodowych na potrzeby marketingowe m.in do katalogow, uzywam do tego celu Canon EOS 400D i obiektywu 28-135mm, ale mam wrazenie, ze moglby mi Pan polecic cos lepszego.
  Prosze o propozycje

  • 574 AD 17 marca 2012 o 17:01

   Jakieś krótkie makro, typu Canon EF-S 60 f/2.8 Macro USM, A jeżeli obiekty są duże (większe niż 0.5 metra) to zwykłe 50mm/1.8.

 344. 575 pam 20 marca 2012 o 16:34

  I ja chętnie wysłucham Pana rady. Mam aparat sony Alpha 330 z kitowym obiektywem. Od roku, (po urodzeniu synka) strasznie wkręciłam się w fotografię i całkiem nieźle mi to wychodzi. Potrzebowałabym obiektywu dobrego, który spełniłby moje wymagania. Przede wszystkim zależy mi na ostrości i kolorach przy fotografii dziecięcej, bardzo często przy złych warunkach oświetleniowych, pomieszczenia, sztuczne światło itp. Bardzo nie lubię zdjęć z lampą błyskową bo jak dla mnie stają się sztuczne. Czy powinnam zainwestować w obiektyw stałoogniskowy czy może jasny z małym zoomem. Proszę o pomoc :)

 345. 576 Mateusz P. 20 marca 2012 o 22:08

  Witam!

  Przede wszystkim chciałbym pogratulować Panu wytrwałości w prowadzeniu strony i regularnym odpowiadaniu na pytania od 2007 roku – pomógł Pan już bardzo wielu ludziom w podjęciu decyzji.

  Przejdę jednak do rzeczy – planuję zakup pierwszej lustrzanki i zastanawiam się nad dobraniem odpowiednich obiektywów na początek. Po pierwsze – potrzebuję „portretówkę”, która będzie bardzo dobrze ostrzyć, a przy tym da piękny bokeh i prawidłowe proporcje twarzy – czy 85mm f/1.8 będzie dobrym wyborem?

  Kolejna rzecz – jako drugi obiektyw potrzebowałbym czegoś uniwersalnego, żebym mógł spokojnie wyskoczyć z tym na miasto lub w plener, nie ograniczając się do wykonywania jednego typu fotografii – czy 70 – 200 mm będzie na tyle wszechstronny, żebym nie musiał go co chwilę zmieniać, a jednocześnie – czy takie obiektywy dają dobrą ostrość i nie powodują zbytnich zniekształceń?

  I ostatnia sprawa – jeśli chodzi o body, zależy mi przede wszystkim na braku szumów w szerokim zakresie ISO, jednak również cena obiektywów i akcesoriów pasujących do niego nie powinna być zbyt wysoka. Czy Canon będzie tutaj dobrym wyborem, czy może poleci Pan aparat innej marki?

  Z góry dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam.

 346. 577 marko 23 marca 2012 o 00:27

  Witam posiadam pentaxa k-r body i chciałbym wybrać dobry obiektyw do imprez ślubnych czy do krajobrazów i czy Tamron AF SP 90 f/2.8 Di Macro sprosta temu zadaniu ?

 347. 578 ako 30 marca 2012 o 15:20

  Witam!

  Z dużym zainteresowaniem przeczytałem artykuł Pana autorstwa na temat doboru obiektywów i niemalże wszystkie komentarze wraz z Pana odpowiedziami do nich. Trafiłem tu szukając podpowiedzi, co wybrać dla siebie – od roku używam aparatu Sony A55, głównie w sytuacjach „wakacyjnych” i do tej pory w pełni wystarczał mi do tego „uniwersalny” obiektyw Tamrona 3,5-6,3/18-270mm (mam też obiektyw kitowy 18-55, którego jednak od czasu zakupu tego Tamrona nie używam).
  Teraz chciałbym dokupić obiektyw trochę bardziej dedykowany do robienia fajnych portretów, dający lepszy efekt rozmycia tła itp. W najbliższym czasie będzie mi służył głównie do upamiętnienia ciążowego brzuszka mojej żonki (chciałbym zrobić jej jakąś pamiątkową mini sesję w plenerze :-)) a następnie do uwieczniania pierwszych dni naszego maluszka. Co wybrać? Zastanawiałem się i próbuję wybrać coś spośród:
  1) Tamron 28-75mm f/2.8,
  2) Tamron 17-50mm f/2.8,
  3) Sigma 50mm f/1.4.
  Generalnie byłbym szczęśliwy, jeśli zmieściłbym się w budżecie 2000 zł, choć jeśli np. okazałoby się, że jeszcze lepszym wyborem na moje potrzeby będzie:
  4) Sigma 85mm F/1.4, to ją też jestem skłonny wziąć pod uwagę, mimo że zdecydowanie wybija się z tego grona dużo wyższą ceną.

  Będę wdzięczny za Pana podpowiedzi, czy to w czym wybieram będzie dla mnie OK i co by mi Pan polecił wybrać? Z góry dziękuję i gratuluję świetnej strony! :-)

 348. 579 piurcia 3 kwietnia 2012 o 00:43

  PODZIWIAM, PODZIWIAM PANA :-) PEŁEN SZACUNEK ZA TO, ŻE PAN PO PROSTU JEST…. WSZYSCY PISZA O CZYMŚ KONKRETNYM A JA NAWET NIE UMIEM ZDECYDOWAĆ SIĘ JAKĄ LUSTRZANKĘ MAM KUPIĆ, MYŚLAŁAM O CANONIE , CHYBA NAJBARDZIEJ MI SIĘ PODOBA ALE NIE MAM NIKOGO KTO MÓGŁBY MI POMÓC, APARAT BĘDZIE MI SŁUŻYŁ DO CELÓW BARDZIEJ DOMOWYCH, RODZINNYCH ZATEM KTÓRY Z CANONÓW + OBIEKTYWÓW UWAŻA PAN SWOIM SKROMNYM ZDANIEM ZA GODNY POLECENIA … POZDRAWIAM CIEPLUTKO

 349. 580 Piotr Dogoda 14 kwietnia 2012 o 01:44

  witam serdecznie mam pewien problem zwiazany z zakupem szkła do canona 5d mark II czyli pełna klatka jestem początkującym fotografem ślubnym, nie weim czy tamron 24-70 f2,8 był by dobrym wyborem chciałem jasne szkło do kościoła jakie polecisz szkła dzieki za odpowiedz z góry szukałem podobnej kwesti w komentarzach ale nic nie znalazłem. serdecznie pozdrawiam

 350. 582 Marcin 24 kwietnia 2012 o 19:11

  Witam.
  Na początek wielki szacunek dla autora artykułu – gratuluję fachowości oraz dużego doświadczenia w każdego rodzaju fotografii.
  Mimo, że forum to odpowiada na pytania związane z tematem lustrzanek, ja mam przewrotne pytanie dotyczące hybrydy Fuji s 5600.
  Jak dobrze ustawić czas migawki i wartość przesłony dla fotografii samolotu lecącego na wysokości około 1000m? Interesuje mnie również wartość EV.
  Mam częsty problem z prześwietlaniem zdjęcia, albo też z uchwyceniem samolotu na niebieskim niebie.
  Proszę o jakiekolwiek rady.

  • 583 AD 24 Maj 2012 o 13:22

   Wprowadzić korektę naświetlenia ok. – 2EV i preselekcję czasu ok. 1/500, 1/1000 (o ile się da przy takim czasie zrobić zdjęcie)

 351. 585 Magda 1 Maj 2012 o 11:42

  Witam,
  Długo szukałam takiego rzeczowego artykułu a przyznam, że te techniczne sprawy dotyczące fotografii sprawiają mi wiele problemów.

  Proszę o pomoc w identyfikacji obiektywów:

  Posiadam Nikona d300s i obiektywy:
  – 85mm,1,8D – który przy tej matrycy jest w zasadzie obiektywem 128mm prawda?

  – 10-24mm, 3.5-4.5 G ED – który jest ???

  – 24-70mm, 2.8G ED – który jest??

 352. 587 Piotr 2 Maj 2012 o 15:25

  Witam Mam nikona d90 18-105 3.5-5.6 chciałbym kupić drugie szkoło do fotografowania ludzi na przyjęciach, rożnych wydarzeniach rodzinnych jak i ciekawe miejsca. Wiem że to szkoło wystarcza tylko często zdjęcie nie jest ostre i odpowiedzią nasycone kolorami. Myśle nad kupnem 35mm 1.8 lub 55m 1.4 lub 1.8. A może nikkor 24-70 f 2.8 Proszę o pomoc

 353. 589 Anonim 3 Maj 2012 o 19:57

  Proszę o pomoc, mam zamiar kupić obiektyw makro do canona 600d.
  Nie wiem który wybraćTamron AF 90mm f/2.8 Di SP A/M 1:1 Macro Lens for Canon Digital SLR Cameras, albo Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM Lens. Pozdrawiam i dziękuję . Maryla

 354. 590 Maria Gorlik 3 Maj 2012 o 20:27

  cieszę się że tu dotarłam , bardzo ciekawe wiadomości. pozdrawiam

 355. 591 Maria Gorlik 3 Maj 2012 o 20:32

  Proszę o pomoc, mam zamiar kupić obiektyw makro do canona 600d
  Nie wiem który wybrać :Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM Lens albo Tamron AF 90mm f/2.8 Di SP A/M 1:1 Macro Lens for Canon Digital SLR Cameras, Dziękuję i pozdrawiam

 356. 593 Ewa K. 7 Maj 2012 o 16:43

  Witam serdecznie.
  Kompletnie nie znam się na aparatach i obiektywach a chciałabym kupić mężowi prezent na rocznicę ślubu i stąd pytanie do fachowca: czy Samyang AE 85mm F1.4 AE IF MC Aspherical będzie się nadawał do NIKON3000D a jeśli nie to jaki zbliżony byłby najlepszy? Dodam że nie mam zbyt wiele pieniędzy a ten obiektyw mogłabym kupić używany ale w idealnym stanie. Czym również różni się od niego taki sam ale bez oznaczenia AE. Przyznam, że dla mnie to czarna magia a nie chciałabym popełnić „drogiej” gafy ;)
  Serdecznie pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  • 594 AD 24 Maj 2012 o 13:16

   O ile ma mocowanie typu Nikon to tak, ale ten obiektyw nie ma automatycznego nastawiania ostrości co będzie zapewne problemem. Jeżeli mąż nie ma to tanie 50/1.8 będzie dobre.

 357. 595 KILIMAY 13 Maj 2012 o 22:29

  Witam. Czy do Nikona D 90 obiektyw : NIKON AF – S 24-70f/2.8 GED i NIKON AF 80- 200f/2.8 DED , lampa SB- 910 to dobry wybór ?
  Jakie tańsze zamienniki by Pan polecił?
  Czy wymieniony zestaw będzie nadawał się do innego body tzn. NIKON D 700 , Nikon D 800?
  Dziękuję i pozdrawiam…

  • 596 AD 24 Maj 2012 o 13:14

   Świetny, ale drogi i ciężki. Szeroki koniec lepiej jakby zaczynał się od 17, 18mm, ale jak ma zostać z myślą o D800 to 24 jest ok.

 358. 597 kasia3474 18 Maj 2012 o 09:37

  Witam,
  Zakupilam Nikona D80 i od dluzszego czasu probuje dobrac do niego obiektyw..niestety nie wiem, jaki bylby dobry. Chcialabym robic zdjecia na zewnatrz, m.in. krajobrazy jak rowniez z bliska. Zalezy mi na dobrej ostrosci, mozliwosci zblizenia. Chcialabym, aby zdjecia wygladaly profesjonalnie. Znajomy polecil mi popularny obiektyw Nikon 50mm f/1.8D, bo „dla kogos poczatkujacego, to powinno wystarczec”- czy on ma racje, czy moze powinnam zainwestowac w inny obiektyw? Cena nie gra roli.
  Bardzo prosze o rade,
  Z gory dziekuje i pozdrawiam!

 359. 599 Mistysia 23 Maj 2012 o 10:58

  Witam
  Bardzo cenie sobie Twoje rady, dlatego chciałabym zapytac o zakup obiektywu. Posiadam Nikona D90 oraz obiektywy – Sigma 18-200 1:2.5-6.3, Nikkor 50mm f/1.4G, Nikkor 105mm f/2.8G. Potrzebuje jakiegos obiektywu do reportażu ( chciałabym robic zdjecia slubow, komunii). Czy przy takim zestawie polecałbys mi Nikkor 35mm f/1.8G czy jakis inny model?

 360. 601 Jacek 29 Maj 2012 o 16:42

  Witam,
  Od długiego czasu czytam to forum i szukam dobrego obiektywu szerokiego do canona 500D. Interesuje mnie dobre światło i pięknie rozmazane tło.
  Rozpatruję canona 28/1.8 ale wiem że ten model jest już wiekowy i nie zawsze dobrze radzi sobie na nowych cyfrowych matrycach.
  Dlatego biorę też pod uwagę Sigmy- 30/1.4 oraz 28/1.8 – te jednak jak czytałem nie zawsze dobrze pracują z canonem.
  Co w takim razie będzie rozsądnym kompromisem?
  Dziękuję z góry za pomoc

  • 602 AD 30 Maj 2012 o 21:24

   Nie wiem. Sigma chyba kalibruje obiektywy na gwarancji w razie problemów. Więc może 30/1.4. Tylko, że bardzo rozmazanego tła w szerokim kacie nigdy nie uzyskamy.

 361. 603 aaal 7 czerwca 2012 o 16:53

  jakie są obiektywy firmy Nikon do Nikon d700 (zoomy i o stalej ogniskowej)???

 362. 604 Kate 7 czerwca 2012 o 17:57

  Witam
  Mam Canona Eos 600D, amatorsko robie zdjęcia sportowe. Chce kupić nowy obiektyw zastanawiam się nad :
  Canon EF 20-200 czy Czy to bobry wybór?
  A jeżeli nie to co będzie dobre?

 363. 605 Ola 8 czerwca 2012 o 14:36

  posiadam lustrzankę sony alfa 330 i chce dokupić do niej obiektyw żeby robił dobre, ostre zdjęcia i najlepiej też zdjęcia z daleka i w ruchu(do fotografowania zwierząt) Mam do wydania 2600-2800 zł i bardzo prosze o pomoc w wyborze, bo nie wiem co jest dobre a czego mam unikać :)

 364. 606 Kuba 3 lipca 2012 o 16:46

  WOW…troche mi czasu zajeło zjechanie(przeczytanie) na dół..
  Niestety nie będe oryginalny i też poprosze o rade..
  Zanosze się z zakupem C 5d mark2 i potrzebuje do tego jakiś dobry zestaw obiektywów.

  Priorytet to zdjęcia robione mojemu przyszłemu dziecku-myślałęm o:
  50mm f/1.4 USM , a być może 85mm??
  A z drugim obiektywem mam dylemat , bo nie wiem na jaki się zdecydować:

  Canon EF 16-35mm f/2.8 L II USM
  Canon EF 24-70mm f/2.8 L USM
  Canon EF 17-40mm f/4L USM

  który lepszy..?

  Pozdrawiam

 365. 610 Monika Zaremba 4 lipca 2012 o 23:03

  Witam serdecznie, świetna strona też trafiłam tu przypadkiem.
  Co sądzi Pan o obiektywie canon 17-85? Mam Canona 30d i miałam już ten obiektyw ale się popsuł tzn. spadł z szafy…:-( Zamierzam kupić taki sam ale coś mi mówi, że fajnie byłoby zainwestować w coś jaśniejszego. Przeznaczenie – zdjęcia dzieci, śluby, wesela. Chodzi mi o zdjęcia akcji bo typowa portretówka to osobny temat. Myślałam też o polecanym tu tamronie 17-50 ale jeśli trzeba go przymykać do przysłony 4 to może jednak canon lepszy chociaż ciemniejszy…Jak wygląda kwestia rozdzielczości tego obiektywu? Poza tym przyzwyczaiłam się do dużego zakresu Canona 17-85 bo z dziećmi w terenie jest dużo różnego rodzaju sytuacji…. Ufff…tyle pytań, jeśli będzie Pan mógł odpowiedzieć będę bardzo wdzięczna:-))

  • 611 AD 21 lipca 2012 o 14:30

   Coś za coś. Jasny obiektyw ma zalety, ale i dłuższy obiektyw ma swoje. Proszę pomyśleć czego Pani brakowało w starym, a z czego nie chce Pani rezygnować. Taniego, jasnego i uniwersalnego obiektywu raczej się nie dostanie.

 366. 612 pola 10 lipca 2012 o 16:18

  jakie obiektywy dobrac do nikona d7000 ?jestem amatorem

 367. 613 Majka 12 lipca 2012 o 20:50

  boska strona, super porady! czytajac wiem, ze dokonalam dobrych wyborow:) wiec o nic nie pytam a wszystkim amatorom i hobbystom oraz profesjonalistom zycze radosci z fotek:) Pozdrawiam z przecudnje Bydgoszczy!!!

 368. 614 Daria 15 lipca 2012 o 18:01

  Mam pytanie kupilam nikona d7000 i szukam odpowiedniego obiektywu fotografuje konie (hala teren) na zawodach umiem potrafie zrobic zdjecia w idealnych momenta ale dobor sprzetu to nie moj konik:)) Zastanawiam sie nad kupnem takiego obiektywu 55(ew70)-200(do300) jednak zalezy mi na w miare jasnym obiektywie aby moc robic zdjecia ma hali (migawka ok 250)co polecasz???

 369. 616 judi 21 lipca 2012 o 13:57

  Witam,
  jestem początkująca jeśli chodzi o znajomość sprzętu i chciałabym się doradzić jaki obiektyw najbardziej pasuje do zdjęć do dokumentów wykonywanych w studiu fotograficznym (posiadam nikona d90)
  i czy do zdjęć ślubnych dobrym wyborem jest tamron 17-50 2.8 i 70-200 2.8

  pozdrawiam

 370. 619 Specjalista SEO 20 sierpnia 2012 o 13:45

  Dziękuję za pełne informacje i komentarze. Informacje przydatne dla fotografów amatorów podane zostały w bardzo przystępny sposób.

  Teraz pozostaje przemyśleć jakie obiektyw kupić do wykonywania zdjęć z dalekich odległości – perspektywy miasta. Sądzę, że w moim wypadku (D90) będzie to Sigma 70-300?

 371. 620 kris83 21 sierpnia 2012 o 12:40

  witam.czy Canon EOS Rebel XTi/400D to dory wybor za rozsadna cene?

 372. 621 asik 31 sierpnia 2012 o 19:53

  Witam, kupiłam canona EOS 110D+18-55DCIII ,kompletnie nie znam się na fotografi ,w sklepie sprzedawca polecił ten aparat ,chciałabym dokupić lepszy obiektyw, ma służyć do zdjęć w domu ,plenerze jakieś pejzarze po prostu dla amatora który uczy się a jest kompletnie zerem w tej dziedzinie .Jaki więc dokupić obiektyw -proszę o radę.

 373. 622 ania 1 września 2012 o 15:37

  Witam!
  mam pytanie dotyczące wyboru obiektywy do nikona d90. Interesuje mnie obiektyw dość jasny z którym mogę iść na impreze i „strzelac” szybkie zdjęcia (zalezy mi wiec na tym aby byl dosc jasny) obiektyw najlepiej nikkora ale chętnie dowiem się co sądzicie o obiektywach marki samyang (wiem ze sa to obiektywy stanowczo tańsze wiec moze polecicie tez cos tej marki? )
  pozdrawiam

 374. 624 ania 3 września 2012 o 19:06

  a jaki obiektyw polecacie na spotkania typy konferencje prasowe albo cos w tym stylu.. do nikona d90

 375. 626 Narowska 7 września 2012 o 01:00

  Witam
  Mam Canona 1100D i chciałabym kupić dobry obiektyw (w przystępnej cenie)portretowy o przysłonie np.1,4.Jaki dokładnie mam wybrać.Czy taki sam można byłoby wykorzystać do robienia zdjęć w kościele?

 376. 628 Michał 25 września 2012 o 13:03

  jaki obiektyw portretowy (dzieci,noworodki,osoby) kupić do body d700? i jaki jasny 1.8 czy 1.4? bardzo proszę o odp.

 377. 629 Michka 1 października 2012 o 17:09

  Napisał Pan w swoim tekście: „Kupujcie zoomy o “jednym zakresie” np. szerokokątne typu 17-35mm lub tele typu 70-200mm”. W tym kontekście mam pytanie o to, który obiektyw – abstrahując od ceny obu – uważa Pan za lepszy wybór? (1.) Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II czy (2.) Tamron 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD? Niestety, oba są ciemnie, na jasny mnie obecnie nie stać. Mój aparat to Canon 600D, korzystam z obiektywów: Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS II i Canon EF 50 f1,8 II. Pozdrawiam :)

 378. 630 Nicola75 2 października 2012 o 04:42

  Witam

  Mam Nikona D90 oraz obiektywy 50 mm 1.4 , oraz kita 18-105 mm. Proszę o poradę jaki obiektyw będzie uzupełnieniem już posiadanych.
  Generalnie, potrzebuję obiektywu do fotografowania całej sylwetki i chciałabym aby tło było rozmyte. Wiem, ze nalezy umiec robic zdjecia i nawet najbardziej profesjonalny obiektyw nie zrobi za mnie dobrego zdjecia, ale ktory z obiektywow mi w tym pomoze ? :)
  Po przeczytaniu artykułu i Pana odpowiedzi najchętniej kupiłabym co najmniej 5 obiektywów, jednak na razie mogę sobie pozwolić na 1 w oklicach 3000 zł lub mniej ;)
  Wiem, ze mnóstwo już było o D90 ale nie wiem, czy majac 50 lepiej jest kupic 85 czy 35 czy może jakas zmiennoogniskowa

 379. 631 horbulewicz 2 października 2012 o 13:27

  Napisał Pan w swoim tekście: “Kupujcie zoomy o “jednym zakresie” np. szerokokątne typu 17-35mm lub tele typu 70-200mm”. W tym kontekście mam pytanie o to, który obiektyw – abstrahując od ceny obu – uważa Pan za lepszy wybór? (1.) Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS II czy (2.) Tamron 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD? Niestety, oba są ciemnie, na jasny mnie obecnie nie stać. Mój aparat to Canon 600D, korzystam z obiektywów: Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS II i Canon EF 50 f1,8 II. Pozdrawiam :)

 380. 632 Nicola75 4 października 2012 o 01:52

  Dobry wieczór
  Zakupiłam dzisiaj Sigme 24-70 mm F2.8 IF EX DG HSM
  Teraz chcę wyznaczyć sobie nowy cel, na który będę zbierać pieniądze. Proszę o poradę czy posiadając:

  D90
  plus 50 mm 1.4
  plus 18-105 mm
  plus 24-70 2.8

  dokupic

  polecana w wielu postach przez Pana 17 – 50 mm 2.8
  czy lepiej kupic 70 – 200 mm 2.8

  I juz ostatnie pytanie – czy posiadajac powyzsze 3 obiektywy jest sens dokupic 35 mm 1.8

  Dodam, ze mysle o zmianie za jakis (pewnie dluzszy czas) body na D 600 lub 700

  Pozdrawiam i z gory dziekuje

 381. 633 Anonim 7 października 2012 o 11:29

  Witam Pana!
  Mam mętlik w głowie ,po lekturze tego forum, oczywiście z nadmiaru wiadomości, więc zapytam : – Do zdjęć zachodów i wschodów slońca z uwzględnieniem piękna krajobrazu z najlepszym odwzorowaniem detali, z ostrością w calej rozpiętości jaki powinienem kupić obiektyw ? Postanowiłem nie żalować grosza by nie szukać jeszcze raz i płacić dwa razy. Posiadam Samsunga G- 20 ,z ktorego jestem zadowolony. Nadmienię, że bez statywu sie nie rozstaję. Dobra stałka i jaka czy mały zoom zapewni mi tą samą jakość odwzorowania detali?
  Będę wdzieczny za odpowiedź, pozdrawiam Krzysztof.

 382. 634 Marcin 15 października 2012 o 21:06

  Witam,mam nikona D80 z obiektywem 18-70mm,dokupilem stałke 50mm 1.8D do typowego portretu.W jakim stopniu te dwa obiektywy się uzupelniają?Zastanawiam się nad zbyciem tego pierwszego na koszt drugiego,nie wiem czy warto.

 383. 635 sylwek 18 listopada 2012 o 17:29

  Witam, chciałbym się poradzić Pana co do wyboru lustrzanki mam na myśli dwa modele nikona
  d90 + n18-105
  d7000 + n35/1.8

  który zestaw byłby lepszy na start dla amatora ?
  a może jakieś inne zestawienie tych modeli ?

  Z góry dziękuje za odpowiedź pozdrawiam.

 384. 636 Majka 3 stycznia 2013 o 22:33

  Witam,
  Interesowałaby mnie informacja na temat połączenia Nikona D90 z:
  – Nikkorem 35 mm f/1.8 – czy faktycznie otrzymam szeroki kąt- fotografia w ciasnych pomieszczeniach.
  – Nikkorem 85 mm f/1.8 – czy jest dużo gorszy od 85 mm f/1.4? Bo różnica między cenami tych dwóch modeli jest dość duża. I czy warto zainwestować w 85mm f/1.8? + Czy uzyskam ładne rozmycie tła, nawet kiedy odejdę od fotografowanego obiektu?
  – Nikkorem 24-70mm f/2.8 – w tym wypadku interesowałoby mnie ostrzenie tego szkła… Obecnie mam kitowe, ciemne 18-200 mm f/3.5-5.6 i niestety narzekam na jakość i ostrość zdjęć.
  Będę baardzo wdzięczna za wskazówki,
  Pozdrawiam.

  • 637 Majka 3 stycznia 2013 o 22:37

   + jeszcze jedno pytanie: czy stawiać bardziej na szkła Nikona, czy może dobrą alternatywą, tańszą mogłyby być obiektywy np. Sigmy lub Tamrona?

 385. 638 Anonim 15 stycznia 2013 o 00:38

  Witam, mam pewną kwotę przeznaczoną na body + obiektyw mam na oku zestaw nikona D5100+18-105 (2300zł) z czasem chciałbym rozbudować ten zestaw o szeroki kont i portret. Obserwowałem też CANON D650 z kitem 18-55 odpowiedni cenowo ok.2600zł ale w zestawie z 18-135 to już przepaść cenowa 3990. Poza tym mam złe doświadczenia po CANONIE sx10 dlatego chcę spróbować z NIKONEM.
  I teraz moje pytanie z jakim obiektywem wybrać body na początek żeby nie rozczarować i nie zniechęcić się po zakupie, a jednocześnie nie być zmuszonym do szybkiej zmiany szkła.

 386. 639 Hubert Piechocki 18 marca 2013 o 14:09

  Witam.Posiadam sony SLT-A 65VK i chciałbym kupić do niego obiektyw szerokokątny mam przeznaczone na to 2000 zł.Proszę o pomoc w wyborze.Pozdrawiam.

 387. 640 aniagiefert 5 lipca 2013 o 09:28

  witam :)
  pozwoliłam sobie napisać gdyż cenie sobie bardzo Pańską wiedze jak i umiejętności.
  Jestem posiadaczka Nikona D 300 s + afs nikkor 24-70 + 105 mm
  Muszę przyznać szczerze iż z połączenia d300 + 24-70 . Brakuje mi ostrości i przede wszystkim szerokości . I tutaj rodzi się moje pytanie :
  a )czy zmienić body na pelnoklatowe? d600 wydaję się idealnym rozwiązaniem aczkolwiek problem kurzu….. ( WÓWCZAS wykorzystałabym w pełni potencjał 24-70 )
  b)zmienić obiektyw na szeroki kąt ( ale czy to dobra inwestycja czy nie będę żałować ..)
  c ) dokupić obiektyw szerokokątny , i tu pytanie który da mi najszerszy kąt?
  Bardzo byłam bym wdzięczna za Pańską podpowiedz :)

 388. 641 aniagiefert 5 lipca 2013 o 09:47

  PS : ostatnio bardzo mi się podobają fotki z 16 mm

 389. 642 Iwona (@IwonaHy) 1 sierpnia 2013 o 19:06

  Proszę mi polecić cichy obiektyw pasujący do Canon EOS 1100D do robienia zdjęć „robaczkom” ale również portretów, widoczków. Dziękuję i pozdrawiam.

 390. 643 czarrrny3 7 lutego 2014 o 13:01

  Witam. Czy Tamron A17 70-300 mm F/4-5.6 LD Di AF Lens Nikon bedzie sie nadawal do Nikona D3200? z gory wielkie dzieki za odp

  • 644 Elżbieta Kuźnik 30 stycznia 2016 o 01:13

   Witam serdecznie , dziękuję bardzo za fantastyczny poradnik ,w poszukiwaniu obiektywu,dotarłam tutaj ..mam pytanie czy TAMRON 90 2.8 MACRO będzie dobrym wyborem do sony 58 ,( chcę pofotagrafować robaczki -cena trochę jak dla mnie zaporowa ale muszę się sprężyć ,
   drugim rozwiązaniem sporo tańszym jest Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD MACRO 1:2 i mam dylemat – czy z tego tańszego otrzymam podobne
   efekty jak z 1 ??
   bardzo proszę o pomoc , dodam że mam ob. kitowy – 18-55 sonego oraz 55-200 też sony….
   Elżbieta

 391. 645 Robert Gołębiewski 3 czerwca 2014 o 01:31

  Doskonały poradnik i to prowadzony przez kilka lat. Jestem pod wrażeniem wiedzy autora. Życzę powodzenia w rozwijaniu tego miejsca – naprawdę jest niezwykle cenne.

 392. 646 mikanola 1 września 2014 o 18:59

  Witam, jaki będzie najlepszy obiektyw do robienia zdjęć modowych na bloga modowego? obecnie mam Tamrona 70-300 ale chyba jest ciut ciemny. Zastanawiałam się nad dokupieniem lampy bądź zakupem nowego obiektywu. Może Pan coś poradzić, byłabym bardzo wdzięczna.

  Mika

 393. 647 UNGR (@UNGRCONSULTING) 16 stycznia 2015 o 11:38

  Wybór obiektywu zależy przede wszystkim od rodzaju fotografi.
  Moim zdaniem całkiem fajną propozycją jest uniwersalny obiektyw
  Sigma 17-50.
  W tym roku jego cena spadła o połowę. Sprawdził się już na dwóch korpusach Sony i Canona. Daje ostre zdjęcia i ma dobre światło.
  Mozna też na przesłonie 2.8 zrobić bokeh.
  Do portretów może teżkogoś zainteresować np Samyang 85mm.
  Nie ma on jednak ustawień automatycznych i ostrość trzeba regulować ręcznie.
  Przy krótkich i ogiskowych nie ma z tym problemu bo głębia ostrości jest tak duża, że wychodza ostre fotki.
  Przy 85mm dla jednych to będzie wada dla Innych zaleta.

 394. 648 Robert Łukaszewski 14 października 2015 o 13:18

  Witam.
  Mam Nikona D700 i szukam czegoś stałoogniskowego do sportu. Wybór pada na 300 2.8, ale waham się …Piękny jest Nikkor 300 2.8 ale cena nie do przeskoczenia, z kolei Sigma 300 2.8 APO (wersja starsza bez stabilizacji) ma rozsądną cenę (ok.6 tys.), ale nie wiem czy pchać się w Sigmę….Zależy mi na ostrości i szybkości AF. Może ktoś zna stronke gdzie moge zobaczyć efekty pracy S 300 2.8 APO ale w sporcie :)

 395. 649 Andrzej Lukoszek 25 grudnia 2015 o 18:48

  Witam
  Super blog i jasno tłumaczone problemy, Gratuluję :)
  Po 15-sto letniej przerwie od robienia zdjęć lustrzanką Zenita TTL z obiektywami 55 (standard) oraz dokupiony tele 80-300
  Następne lata to kolejne cyfrówki coraz lepszej jakości lecz zawsze kompakty.
  Nareszcie kupiłem małoobrazkowa lustrzankę i chciałem zacząć nową przygodę z fotografowaniem.

  Mam pytanie:
  Posiadam Canon 1200D i kitowy obiektyw 18-55 1:3,5-5,6 IS II
  Zrobiłem nim 5 tyś zdjęć kupiłem też statyw i wężyk spustowy.
  Jaki najlepiej teleobiektyw kupić jeżeli chcę robić zdjęcia dzikiej przyrody, krajobrazy, zachody słońca, nocne ujęcia, może też owady i rośliny.
  Czy muszę dopłacać za SI i AF (w Zenicie nie miałem z zdjęcia super były)
  Nie chce przepłacić :)
  Myślałem kupić używane np:
  Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS za 350-500
  Canon EF-S 55-250mm f/4-5.5 IS II za 400-500
  Canon EF 75-300 mm f/4.0-5.6 USM za 500
  Canon EF 70-300 F4-5,6 IS USM za 750
  TAMRON SP VC Di 70-300mm 1:4-5,6 za 800
  Canon EF 75-300 1:4-5,6 za 270
  SIGMA APO Macro 70-300mm 1:4-5.6 za 150 (z niedziałającym AF – błąd 01)

  Co by Pan kupił mając takie do wyboru z zamiarem robienia takich zdjęć ?

 396. 650 Marek Dąbkowski 15 grudnia 2016 o 12:19

  Dzien dobry, mam pytanie odnosnie obiektywu szerokokatnego do Olympusa E450. Znalazlem taki obiektyw: OLYMPUS 9-18 F4-5.6 obiektyw mocowanie 4/3. Czy sa jakies tansze (maksymalnie do 2000) innych frim, ktore mialyby podobne wlasciwosci i pasowalyby do Olympusa?
  Pozdrawiam
  Marek


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Blog Stats

 • 2 288 858 hits
Reklamy

%d blogerów lubi to: