Jeżeli przyglądniecie się kiedykolwiek bilbordom lub dużym plakatom, zauważycie, że składają się z kilku kawałków papieru, a oglądane z bliska wyglądają jak siateczka kropek w kilku kolorach, często całkiem dużych. Z daleka widzimy jednak ostry obraz, z płynnymi przejściami tonalnymi. Nie wdając się w rozważania na temat teorii druku, jest to efekt rastrowania, będący podstawą druku offsetowego i nie tylko. Ten sam efekt możemy wykorzystać do stworzenia bilbordu na własnej drukarce, dzięki czemu można wydrukować sobie własne zdjęcie o rozmiarach ściany, złożone z wielu kartek A4. Służy do tego bardzo ciekawe narzędzie dostępne online pod poniższym adresem:

Istnieje też proste narzędzie do powiększania dowolnego obrazu do postaci wybranej ilości kartek, a potem przygotowujące odpowiedni plik PDF. Oczywiście stworzone w ten sposób plakaty cechują się dużą „pikselozą”, ale nie zawsze to musi przeszkadzań w ich oglądaniu.

Reklamy

13 Responses to “Jak wydrukować sobie plakat?”


 1. 1 Łukasz Więcek 18 grudnia 2006 o 12:09

  No nie powiem – przyda się taki programik ;) I to bardzo :)

 2. 2 Karolina K 8 stycznia 2007 o 11:51

  Witam, być może ktoś z Państwa doradzi mi w mojej sprawie. Otóż, właśnie otworzyłam firmę, która jest skierowana do wąskiej grupy ludzi, a więc nie potrzebuję
  zbyt wielkiej reklamy a każda agencja-owszem podejmie się wydrukowania mi plakatów w formie A3 i ulotek ale w liczbie, która nie jest mi potrzebna a i też kosztuje. W związku z tym postanowiłam sama zrobić projekt i wydrukować, lecz brak mi odpowiedniego programu…
  Pozdrawiam Karolina

 3. 3 ASD 8 stycznia 2007 o 21:21

  Skład bardzo prostej ulotki (tekst i grafika/zdjęcia) jest możliwy w nawet w edytorze tekstów np. Word. Co prawda takie rozwiązanie słusznie przeraża speców od DTP, ale w Pani przypadku wydaje się rozsądne.

  Druk można zlecić firmie drukującej cyfrowo w formacie A3 (można zamówić nawet jeden kolorowy plakat, cena to ok. 4pln za sztukę). Zwykle takie firmy łatwo znaleźć, bo trudnią się też kolorowym ksero.

  Aby zrobiony przez Panią projekt w drukarni wygadał tak jak na Pani komputerze warto go zanieść w postaci pliku PDF (więcej informacji tutaj).

  Znalazłem też dwa darmowe programy do DTP (składu publikacji: plakatów, ulotek, książek, katalogów), którą mogą Panią zainteresować. Jeden to starsza, ale w pełni funkcjonalna wersja prostego programu DTP, który normalnie jest programem płatnym, drugi to efekt działalności ruchu Open Source zbliżający mający na celu stworzenie pełnowartościowego programu DTP i to za darmo (więcej informacji tutaj).

 4. 5 Anonim 24 sierpnia 2008 o 10:37

  Ściągnąłem ten programik i nie chce działać. Nie instaluje sie ani nie otwiera. czy ktoś może mi coś doradzić w tej sprawie?

 5. 6 Waldi 15 lipca 2009 o 16:56

  Ja niewielkie ilości ulotek i plakatów drukuję w drukarni internetowej http://www.print24.pl. Może komuś jeszcze przyda się ten namiar.

 6. 7 ola_6 10 września 2009 o 13:57

  ja zawsze drukuje na http://www.cyfrowo24.pl bezproblemowo, ceny tez mają super!

 7. 8 igaa 22 grudnia 2009 o 15:54

  kupiłam drukarkę i nie umiem drukować :)

 8. 9 Piotr 9 lutego 2010 o 19:48

  Jeden plakat to raczej za malo :). Ja male ilosci drukuje na http://www.verso.szczecin.pl/plakaty.php juz od 30 szt. i nie cyfrowo tylko na maszynie drukarskiej

 9. 11 Łukasz 19 lutego 2011 o 15:13

  Dzięki za informacje, bardzo przydatne i na pewno z nich skorzystam.

 10. 12 alla 5 sierpnia 2011 o 12:17

  mój ojciec drukuje w Caffeprint ( drukarnia on line), ma swoją firmę i biuro praktycznie w domu w którym mieszka, więc najwygodniej zlecić drukarni internetowej i przysyłają wydruki do domu. bardzo wygodnie i druk dobrej jakości


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Blog Stats

 • 2 288 852 hits
Reklamy

%d blogerów lubi to: