W czasach fotografii cyfrowej zyskujemy możliwość natychmiastowej obróbki zdjęć i to nawet w miejscu ich robienia. Oczywiście najlepszym sposobem jest noszenie małego notebooka z ulubionym oprogramowaniem. Małego, bo każdy kilogram w torbie się liczy, a z doświadczenia mogę powiedzieć, że naprawdę przenośne są notebooki o ekranie ok. 12 cali i wadze dobrze poniżej 2kg.

W wielu przypadkach możemy jednak założyć, że robiąc sesję w jakimś cywilizowanym otoczeniu, prawie na pewno znajdziemy gdzieś komputer z Windowsem i portem USB. Możemy więc nosić ze sobą oprogramowanie na pendrivie, a nawet nagrane na kartę pamięci naszego aparatu. Istnieją bowiem programy do obróbki zdjęć, które nie wymagają instalacji i mogą być uruchamiane bezpośrednie z przenośnego nośnika. Znalazłem dwa ciekawe programy, które mogą służyć do prostej obróbki plików JPG i RAW.

Pierwszy to wspominany już InfranView, który po instalacji na komputerze (wraz z pakietem plug-in’ów) wystarczy przekopiować na pendrive (zwykle jest on w katalogu C:\Program Files\IrfanView\). Program nie grzeszy ładnym interfejsem, ale jest bardzo szybki i zawiera podstawowe narzędzia do przeglądania i obróbki zdjęć. Najważniejsze, że jego funkcjonalność można wzbogacić wtyczkami w standardzie Photoshopa (*.8bf). Szczególnie polecam virtualPhotographer (pakiet rożnych efektów fotograficznych) i ostatnio znaleziony SmartCurve (program do edycji krzywych, które zwykle dają lepszą kontrolę nad jasnością, intensywnością i kontrastem kolorów). Obie wtyczki należy przekopiować do katalogu \IrfanView\Plugins\Adobe 8BF\.

Innym ciekawym programem jest FastStone MaxView. Jest mały, stosunkowo szybki i ma ciekawy interfejs, przystosowany do pracy pełnoekranowej. Oczywiście obsługuje pliki RAW i umożliwia prostą edycję zdjęć, a nawet rysowanie, czy dodawanie tekstu. Można go od razu ściągnąć w wersji „portable”, wtedy wystarczy rozpakować archiwum bezpośrednio na pendrive. Niestety nie obsługuje zewnętrznych wtyczek. Istnieje też straszy brat tego programu – FastStone Image Viewer, także dostępny w wersji portable, a oferujący dodatkowo przeglądanie i zarządzanie zdjęciami, kilka efektów specjalnych, tworzenie zrzutów ekranowych, stykówek itp.

Oczywiście istnieją inne rozwiązania umożliwiające prace bezpośrednio z pendriva, ale jakoś nie przypadły mi one do gustu. Warto jednak odnotować istnienie platformy PortableApps, na której można zainstalować chociażby przenośnego GIMPa.

Reklamy

1 Response to “Jak edytować zdjęcia w terenie lub na obcym komputerze?”


  1. 1 mtartblog 7 września 2014 o 14:26

    Ja bym polecił jakąś dystrybucję linuksową w formie Live-CD/DVD. Lub zgrane na pendrive’a. Typu http://artistx.org lub http://ubuntustudio.org/ Uruchomisz to na każdym komputerze. A oprogramowanie to tutaj jest pełen zakres. Edycja zdjęć, filmów, muzyki. Profesjonalne oprogramowanie za darmo! Zgodnie z zasadami licencji GNU. Polecam także poczytać: http://mtartblog.wordpress.com/category/fotografikawideo/


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Blog Stats

  • 2 291 811 hits
Reklamy

%d blogerów lubi to: