Obecnie dominującą role w fotografii odgrywa obróbka cyfrowa. Niezależnie, czy robimy zdjęcia aparatem cyfrowym, czy też skanujemy filmy, powinniśmy posiąść umiejętności ich edycji.

Do liderów oprogramowania w cyfrowej edycji obrazu należy firma Adobe ze swoim flagowym programem Photoshop. Z jednej strony Photoshop jest bez wątpienia najlepszym, zaawansowanym programem do obróbki zdjęć, z drugiej jednak jest programem bardzo drogim. Na szczęście istnieje jego tańsza wersja Photoshop Elements, przeznaczona dla mniej wymagających użytkowników, z ograniczonymi funkcjami edycji i przygotowania do druku, ale bardzo funkcjonalna jeżeli chodzi o obróbkę cyfrowych zdjęć.

Na szczęście istnieją też rozwiązania darmowe, pozwalające w podstawowym zakresie edytować posiadane zdjęcia. Spośród wielu dostępnych programów typu freeware polecam natępujące:

 • Picasa – darmowy program od firmy Google, służący do wygodnego katalogowania i prostej, ale efektywnej edycji zdjęć (poprawianie naświetlenia, efekty, kadrowanie i to nawet w formatach RAW), który obecnie został zintegrowany z usługą Web Album, oferującą 250MB na zdjęcia użytkowników Gmail’a, naprawdę bardzo sympatyczny program,
 • IDimager Lite – darmowa wersja programu do rozbudowanego katalogowania i opisywania zdjęć (w tym RAW), z bogatym zestawem narzędzi edycyjnych (poprawinie naświetlenia, kolorów, kadrowanie, efekty specjalne, tworzenie galerii i pokazów slajdów), program ciekawy, ale niestety mniej intuicyjny niż Picasa,
 • IrfanView – niezwykle prosty i szybki program do katalogowania i drobnej edycji zdjęć, oferujący podstawowe narządzia edycyjne i obróbkę w trybie wsadowym (wiele zdjęć na raz), a co najważniejsze pozwalający na korzystanie z wtyczek (plug-ins) w formacie Adobe oraz otwierania plików RAW,
 • virtualPhotographer – wtyczka w formacie Adobe, obsługiwana zarówno przez program Photoshop, jak i InfranView, pozwalająca na zaawansowane sterowanie tonalnością zdjęcia i umożliwiająca bardzo przyzwoitą konwersję do zdjęć czarno-białych (symulację filtrów, ziarna, tonowania itp.).

Myślę, że Picasa lub darmowy tandem IrfanView i virtualPhotographer (mimo swojej siermiężności), może zapewnić dużo przydatnych funkcji edycyjnych każdemu fotografowi.

Osobną grupą programów są konwertery RAW, służące do obróbki „cyfrowych negatywów”, czyli plików generowanych przez lustrzanki cyfrowe i zawierających pełną informację o obrazie (w odróżnieniu od przetworzonego i skompresowanego pliku JPG). Proste edytory RAW należą do standardowego wyposażenia lustrzanek, ale istnieją też płatne, bardziej zaawansowane programy. Co ciekawe darmowy program Picasa oferuje możliwość otwierania RAWów z popularnych lustrzanek cyfrowych i ich prostej edycji. Do zaawansowanych programów tego typu należą:

 • Plug-in (wtyczka) Camera Raw do programów Photoshop, uznawana z pewien standard w obróbce plików RAW,
 • Pixmatec RawShooter Essentials – niby ograniczona funkcjonalnie, ale bezpłatna i bardzo dobra wersja programu do przeglądania, obróbki i konwertowania cyfrowych fotografii w formacie RAW, niestety nie rozwijana dalej, bo firmę przejął koncern Adobe. Ostatnią dostępną wersję można ściągnąć z tej strony.
 • Program Capture One firmy Pahase One, który zainteresował mnie dzięki akcjom promocyjnym, niestety jest mniej intuicyjny niż RawShooter i wolniejszy, ale zapewnia wyższą jakość konwersji, szczególnie odcieni skóry i drobnych szczegółów.
 • FotoStation – popularny w agencjach fotograficznych program do katalogowania, a przede wszystkim opisywania zdjęć w standardzie IPCT, w pewnych przypadkach mogący być zastąpiony darmowym PixVue.
 • Darmowe konwertery RAW to np. SILKYPIX, Stepok’s RAW Importer, czy RawTherapee, dzięki którym podobno można osiągnąć bardzo dobre rezultaty (jeszcze nie próbowałem)

Nową kategorią programów do obróbki zdjęć są serwisy www z narzędziami działającymi online. Znalazłem kilka przykładów serwisów, na których można dokonać drobnych poprawek w zdjęciu bez potrzeby posiadania specjalistycznego oprogramowania:

 • Splashup (próba odtworzenia Photoshopa online, wczesna beta, ale udostępnia pracę na warstwach!),
 • Cellsea (typowe narzędzia edycyjne oraz wiele efektów specjalnych),
 • PXN8 (zmiana rozmiaru, przycinanie, obracanie, korekta kolorów zdjęcia itp.),
 • Snipshot (zmiana rozmiaru, przycinanie, obracanie, drobne korekty),
 • Online Image Editor (zmiana rozmiaru, korekta, efekty),
 • fd’s Flickr Toys (różne efekty i generatory do obróbki zdjęć, m.in.: kalendarze, ramki, podpisy, plakaty…),
 • Polaroid-o-nizer (żeby zdjęcie wyglądało jak zrobione Polaroidem),
 • Preloader (opisany jako zaawansowany edytor zdjęć dla systemu Flickr, którego jednak nie próbowałem, bo martwi mnie kwestia bezpieczeństwa loginu do Filckr’a),
 • Tourist Remover (zgodnie z nazwą podobno usuwa przypadkowych turystów z naszych zdjęć wakacyjnych, jeszcze nie próbowałem),
 • Snapmania (serwis do publikacji własnych zdjęć, zawierający stosunkowo zaawansowane narządzia do obróbki i przetwarzania zdjęć).

Porównanie narzędzi do edycji obrazu online dostępne jest też na stronie „Online Image Editors Compared„.

Reklamy

34 Responses to “Jak edytować zdjęcia?”


 1. 1 Fatyga Alfred 30 września 2006 o 13:25

  Interesuje mnie poprawa jakości zdjęć foto

 2. 4 AGNIESZKA 27 grudnia 2006 o 17:32

  uwazam ze oferowany edytor zdiec jes dobry

 3. 5 Daria 2 lipca 2007 o 17:52

  moze ktos edytowac moje zdjecia:D?

 4. 6 insert bydgoszcz 22 października 2007 o 21:51

  Jakie inne programy do obróbki zdjęć polecacie ?

 5. 7 U - artysta 6 grudnia 2007 o 19:31

  Program Picnik pozwala retuszować zdjęcia, ma wbudowane ciekawe efekty : frames, text, effects, shapes. Jedyną wadą tego programu jest spora część elementów dostępna tylko po uiszczeniu opłaty, Ale i tak warto w nim ”pogrzebać”. Efekt końcowy całkiem przyzwoity. Program OnLine : http://www.picnik.com POLECAM :))

 6. 8 szymon 25 stycznia 2008 o 16:14

  i ani słowa o GIMPie? przeciez to jest bardzo porzadne darmowe narzedzie do edycji fotografii. nie jest on moze tak zaawansowany jak photoshop, ale na pewno znacznie bardziej niz Picasa.

 7. 9 ASD 25 stycznia 2008 o 16:29

  Słuszna uwaga. Niestety GIMPa poznałem około roku 2000 i wtedy zupełnie nie przypadł mi do gustu. Od tamtej pory zapewne się znacznie zmienił na korzyść, ale ja tych zmian nie śledziłem. Stąd w notatce zostały wymienione jedynie programy, które znam.

 8. 10 jakbau 4 lutego 2008 o 02:36

  w sumie to znam tylko pgotoshopa, painta i pasjansa :)

 9. 11 Anonim 31 sierpnia 2008 o 20:18

  PhotoZoom Professional program do poprawy jakości zdjęć, tylko nie oczekujcie, że ze 100x133Px utworzy wam nie wiadomo jaki duży rozmiar

 10. 12 Krister 24 grudnia 2008 o 16:19

  Witam!

  a czemu nikt nie wspomnial o gimp’ie?

 11. 13 Wojtek 8 marca 2009 o 01:14

  Jak przykład edytora online polecam http://www.edytujfotke.pl. Prosty w obsłudze edytor zdjęć. Co jakiś czas dodawane są nowe narzędzia. Ciekawy program.

 12. 14 Donii 5 czerwca 2009 o 13:28

  Osobiście polecam program PhotoScape. Łatwy w obsłudze i dodatkowo wzbogacony o wiele ciekawych „filtrów”, które z pewnością uatrakcyjnią publikowane zdjęcia.

 13. 15 Dentists in Poland 9 lipca 2009 o 14:32

  a gdzie gimp? Świetne narzędzie dla tych którzy nie mają pieniędzy na opprogramowanie firmy adobe. osobiście polecam, szczególnie ciekawie działają funkcje wyostrzania/ wzmacniania zdjęć, moim zdaniem szybciej niż w Photoshopie można uzyskać porządany efekt

 14. 16 Tomasz 31 sierpnia 2009 o 19:18

  polecam 2 bardzo dobre i darmowe (do uzytku niekomercyjnego) programy firmy Faststone (www.faststone.org):

  1. Faststone Image Viewer – przegladarka, konwerter i edytor obsługujacy wiekszosc formatow plikow z pokazna liczba narzedzi

  2.Faststone Resizer – narzedzie do szybkiej edycji duzej ilosci zdjec (obrot, zmiana rodzielczosci, itp.)

 15. 17 Mateusz 8 września 2009 o 00:17

  Jak paru komentatorów również używam GIMP – niewiele jest w photoshopie opcji, których by z wtyczkami nie miał.
  Jak się coś zna, to warto napisać poprawnie IrfanView a nie Infran!
  Pozdrawiam

 16. 18 AD 8 września 2009 o 12:03

  Słuszna uwaga, a błąd już poprawiam.

 17. 19 jarek 28 września 2009 o 15:43

  Jakie opinie macie na temat Corel Paint Shop Pro Photo X2

 18. 20 Anonim 11 października 2009 o 15:33

  a zna ktos jakis program do robienia takich efektow jak tlo??np.zachod slonca w tle a po srodku twoje zdjecie..niechodzi mi o kolaz albo ramki..szukam i szukam pomozcie

 19. 22 Rafał 11 lipca 2010 o 11:22

  Jest naprawdę godny polecenia program Zoner Photo Studio. Program jest dostępny w różnych wersjach – nawet darmowy ze strony http://www.dobreprogramy.pl/Zoner-Photo-Studio-Free,Program,Windows,18555.html świetnie się sprawuje. Myślę, że jest wiele podobnych programów, ale ten wyróżnia się interfejsem, dość szybko działa i łączy w sobie przeglądarkę, edytor i posiada opcje katalogowania zdjęć.

 20. 23 rwtryb 22 sierpnia 2010 o 15:09

  Zoner Photo Studio właśnie ostatnio też w nim się trochę poruszałem i jest ekstra moim skromnym zdaniem :)

 21. 24 r 2 grudnia 2010 o 20:08

  pominięcie gimpa nie dodaje wiarygodności…

  • 25 AD 14 grudnia 2010 o 17:24

   Po pierwszym kontakcie z GIMPem w 2000 roku mam irracjonalną awersję do tego programu. Wiem, że teraz to juz zupełnie inny program, ale tak mam :-)

 22. 26 Kika 2 marca 2011 o 16:53

  bardzo dobry artykuł.:)

 23. 27 Julla 16 Maj 2011 o 14:02

  Widziałam fajny, darmowy program do robienia scrapbooka – na stronie klubu miłośników dobrej herbaty. Jest w miarę proste i daje dużo możliwości. Warto zajrzeć.

 24. 28 Emotionsphotography 24 września 2011 o 11:13

  Ja polecam Lightrooma do obróbki Raw niezastąpiony a w połączeniu z Photoshopem daje niebanalne zdjęcia. Nawet amatorskie zdjęcia zamieni w coś pięknego.

 25. 29 Myszoł 30 września 2011 o 11:55

  Testuję właśnie http://www.e-dtp.com i jest całkiem, całkiem…

 26. 30 porażka 15 października 2011 o 17:26

  chłopie nie pisz „jak edytować zdjęcia” w tytule „porad” skoro słowem nie wspominasz o tym jak edytować tylko pisesz w czym, wprowadzasz w bład szukających dobrych porad i marnujesz ich czas

 27. 31 kabak 10 stycznia 2012 o 21:21

  ja się też bawię tym programem do fot: http://www.klub.dilmah.pl/scrapbook/ , spoko jak na mały programik bez ściągania, spoko są te stemple. jeszcze strasznie lubię photoscale, ale to już wyższa szkoła jazdy!

 28. 32 ita_lukk 30 września 2012 o 21:44

  IrfanView ciekawy ale w firmie za free nie da się używać ;) co do odtworzenia AP, to ciekawe prezentuje się produkt Pixlr który jest pod adresem http://pixlr.com/editor/ myślę że lepiej to wygląda niż propozycja Splashup


 1. 1 Nowe edytory graficzne dostępne online « Fotografia Trackback o 11 października 2008 o 12:40
 2. 2 Fotoblog - makrofotografia, nowości, galerie, artykuły… » Blog Archive » Nowe edytory graficzne dostępne online Trackback o 18 października 2008 o 11:12

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Blog Stats

 • 2 292 807 hits
Reklamy

%d blogerów lubi to: