Ponad półtora roku temu napisałem specjalną notatkę “Świąteczny przepis, czyli galeria w sieci za darmo“, będącą uzupełnieniem porady “Jak założyć galerię zdjęć w Internecie?“. Teraz chciałbym przedstawić Wam zaktualizowane informacje na temat możliwości założenia darmowej galerii, bloga, portfolio lub własnej strony, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb fotografów.

Od razu chciałbym zaznaczyć, że nie przedstawię tu wszystkich opcji. Wybrałem te moim zdaniem najsensowniejsze, to znaczy takie, które są proste i estetyczne w obsłudze, w minimalnym stopniu lub wcale nie umieszczają reklam na stworzonej stronie, a w idealnym przypadku pozwalają na pełne dostosowanie stworzonej strony do własnych potrzeb. Nie umieściłem też wśród wymienionych serwisów polskich stron, bo jakoś zawsze traktowałem Internet międzynarodowo oraz jakoś żaden polski serwis nie przekonał mnie swoim pomysłem, czy funkcjonalnością.

Nie początek proponuję serwisy umożliwiające stworzenie darmowego portfolio w internecie. Portfolio, czyli ograniczonego wyboru zdjęć w estetycznej formie, z krótką informacją o sobie.

 • Carbonmade – estetyczny i prosty system do prezentacji swojego portfolio, który w wersji darmowej oferuje możliwość umieszczenia 5 albumów i 35 zdjęć (ograniczenie to można ominąć tworząc kolaże lub stykówki kilku zdjęć w jednym pliku)
 • Shown’d – klon serwisu Carbonmade, który w wersji darmowej umożliwia  umieszczenia 15 albumów i 75 zdjęć, dodawanie tytułów i opisów do zdjęć, strony informacyjnej o sobie, a także swojego resume w postaci pliku PDF.

Jeżeli szukamy miejsca na większa ilość zdjęć to warto zainteresować się galeriami internetowymi. Wyróżniłbym dwa ich rodzaje. O nastawieniu społecznościowym i magazynującym. Oczywiście różnice są tu bardzo płynne, ale na pewno Flickr jest bardziej nastawiony społecznościowo niż oferująca sporo miejsca Picasa.

Zacznijmy od serwisów z nastawieniem społecznościowym:

 • Flickr – nie odkryję tu niczego nowego, gdyż jest to znany, dopracowany i popularny serwis. Ma świetne narzędzia społecznościowe (kontakty, grupy itp.), ale niestety w wersji darmowej umożliwia wyświetlenie tylko 200 zdjęć, w 3 albumach.
 • 23 – klon serwisu Flickr,  pozwala na wgranie 30 zdjęć miesięcznie (300 zaraz po założeniu konta), oferujący dowolną liczbę albumów i podobne narzędzie społecznościowe i prezentacyjnej jak Flickr.
 • Behance Network – serwis o sporym zacięciu społecznościowym, nastawiony na prezentację projektów artystycznych z rożnych dziedzin, można w nim śledzić dokonania innych użytkowników, zakładać grupy itp.  (portfolio wyświetlane w trybie “Network” przypomina Flickr’a, a w trybie “Frame” serwis typy Carbonmade).
 • Virb – podobny do Behance serwis społecznościowy, powstały w celu dzielenia się zdjęciami, filmami, muzyką i tekstem, można w nim umieścić 50 zdjęć tygodniowo.

Serwisy magazynujące udostępniają dużo miejsca na nasze zdjęcia i umożliwiają tworzenia wielu albumów:

 • Picasa Web Albums – serwis Google, oferujący 1GB przestrzeni dyskowej, dowolną liczbę albumów (maksimum 500 zdjęć na album), sprzężony z programem Picasa do katalogowania i prostej obróbki zdjęć .
 • Photoshop.com – serwis Adobe, oferujący 2GB przestrzeni dyskowej, edycja i prezentacja albumów oparta jest o technologię Flash, zawiera wbudowany edytor zdjęć, umożliwia współprace z kontami w serwisach Flickr i Picasa.
 • Fotografie – Windows Live –  serwis Microsoft, oferujący 25GB (!) przestrzeni dyskowej, wspólnie z innymi usługami Windows Live, mniej intuicyjny niż Picasa.

Po założeniu portfolio lub galerii może nadejść czas na prowadzenie bloga. W wielu przypadkach zestaw blog+galeria może z powodzeniem zastąpić osobistą stronę www. Istnieje bardzo dużo serwisów blogowych. Przedstawiam tylko te, które nie wyświetlają reklam i szczególnie mnie zainteresowały:

 • WordPress.com – czyli serwis, na którym czytacie te słowa, oferuje potężny silnik blogowy, 3GB przestrzeni dyskowej, spore możliwości personalizacji, ale niestety tylko w zakresie dostosowania kilkunastu predefiniowanych tematów.
 • Tumblr – nowy typ bloga, służący dzieleniu się tym co się napotkało w sieci, ma predefiniowane formaty notatek dla zdjęć, linków, tekstu, wideo, ale można go oczywiście używać jak typowy blog, jest bardzo prosty w obsłudze i co najciekawsze pozwala na pełną personalizację wyglądu przez edycję stylów kodu HTML i CSS lub zastosowanie wielu tworzonych przez społeczność tematów graficznych.
 • Posterous – kolejna nowatorska platforma blogowa, której działanie opiera się na e-mailu (w celu publikacji notki wysyłamy maila, może być odpowiednio sformatowany i zawierać rożne załączniki), co ciekawe z punktu widzenia fotografujących, to że z załączonych do wiadomości zdjęć tworzona jest automatycznie mini galeria, wadą/zaletą jest całkowity brak możliwości ingerencji w szatę graficzną bloga, która jest jednak całkiem estetyczna i intrygująco minimalistyczna.
 • Kontain – estetyczny system blogowy służący publikacji różnych treści multimedialnych, miesięczny limit przesyłu danych to 250MB, dla fotografa ciekawą opcją jest możliwość wyświetlenia wszystkich załączonych w trakcie pisania bloga zdjęć jako osobnej galerii oraz automatyczne twotworzenie minipokazów z załaczanych do notki zdjęć.

Końcowym etapem tworzenia swojej obecności w sieci jest własna strona www. W przypadku poważnego traktowania prezentacji swoich zdjęć, gdy chcemy w pełni panować nad zawartością i wyglądem stron, warto zainwestować we własną domenę i hosting (koszt ok. 200zł rocznie). Wtedy warto skorzystać z narzędzi zakładania galerii na własnej stronie. W wielu innych przypadkach z powodzeniem wystarczy darmowy serwis umożliwiający tworzenia własnej strony www w jednej z wymienionych poniżej domen:

 • Viviti – chyba najciekawsza propozycja dla fotografa, umożliwia proste zarządzanie galeriami zdjęć, a zdjęcia wyświetlane są skryptem typu Lightbox, w wersji darmowej oferuje 10MB przestrzeni dyskowej i 15 podstron (10MB to niewiele, ale przy rozsądnej wielkości zdjęć można ich umieścić całkiem sporo), do wyboru mamy 115 tematów, plus możliwość samodzielnej edycji stylów, edycja zwartości jest bardzo prosta i dostępne jest wiele dodatkowych modułów (blog, czytnik RSS, osadzanie galerii Flickr itp.). UWAGA: Niestety okazało się, że serwis w wersji darmowej wyświetla jednak reklamy, szkoda.
 • Weebly – podobny do Viviti serwis, początkowo mniej rozbudowany, ale obecnie także oferuje galerię zdjęć (jakoś nie mogę zmusić jej do działania i korzystam z osadzenia skryptu wyświetlającego albumy Flickr lub Picasa) i samodzielną edycję stylów, edytor jest odrobinę mniej intuicyjny, ale za to nigdzie nie widać informacji o ograniczonej przestrzeni dyskowej (pojedynczy plik nie może mieć więcej niż 5MB).
 • Tank – minimalistyczny serwis oferujący darmowe tworzenie prostych stron www o wielkości 10MB, z punktu widzenia fotografa ciekawy jest moduł galeryjny, w którym można szybko tworzyć albumy zdjęć (można je przesłać hurtem spakowane w pliku zip), mniej zaawansowanych użytkowników odstraszy zapewne spartański interfejs (edytor treści oparty jest o język Markdown – prosty, ale wymagający przyzwyczajenia) i brak tematów graficznych (ustawić można jedynie prosty layout i kolorystykę, reszta personalizacji możliwa jest jedynie przez edytor CSS), dla mnie to rozwiązanie ma jednak pewien urok.

Warto pamiętać, że wszystkie wymienione serwisy, za drobną opłatą powiększają znacznie przestrzeń dyskową, a często też funkcjonalność. Limity pojemności można ominąć osadzając na tworzonych stronach galerię sytemu Flickr, Picasa lub innego. Co ważne, wszystkie wymienione serwisy umożliwiają umieszczenie stworzonych w nich stron we własnej domenie. Jeżeli więc spodobał nam się sposób obsługi konta i edycji treści oferowany przez dany serwis, możemy z niego dalej korzystać, nawet jeżeli zdecydujemy się na własną domenę.

Treść niniejszej porady została całkowicie przeredagowana i zaktualizowana w maju 2009, w związku z publikacją notki „Portfolio, galeria, blog lub własna strona dla fotografa„.

24 Responses to “Jak założyć galerię zdjęć w Internecie?”


 1. 1 Patryśka 27 sierpnia 2007 o 15:30

  To superowa sprawa z tymi albumami :P

 2. 3 Karol 26 marca 2008 o 22:26

  Serdecznie dziekuje za informacje. Jednak PWA czyli JavaScript interface to PicasaWeb Albums wydaje sie dzialac nie najlepiej w polaczeniu z Weebly. Gdy wchodze na strone http://fotograf.weebly.com/galeria.html i klikam na jednej z galerii to niestety weebly pokazuje tylko „[object]”. Dopiero gdy klikam prawym klawiszem myszy i wybieram otworz w nowym oknie to pojawiaja mi sie zdjecia. Zaobserwowalem to w IE7.0, natomiast wszystko dziala poprawnie w Firefox’ie.

 3. 4 ASD 26 marca 2008 o 22:56

  Dzięki za uwagę. Rzeczywiście w IE 7 się wysypuje. Może to wina moich własnych modyfikacji. Być może oryginalny skrypt PWA działą OK.

 4. 5 ASD 26 marca 2008 o 23:20

  Niestety :-( Próba z oryginalnym skryptem PWA przyniosła ten sam rezultat. Dziwne.

 5. 6 Karol 27 marca 2008 o 19:28

  Ciekawe jest natomiast to ze PWA dziala bardzo dobrze w IE7.0 gdy sie oglada zdjecia z przykladowej strony o rugby na:
  http://bostonironsidesrfc.org/gallery.php . Dlatego wydaje mi sie ze to wlasnie polaczenie Weebly + PWA nie dziala dobrze w IE7.0.

 6. 7 Karol 28 marca 2008 o 11:33

  Dzis przeanalizowalem naglowki HTTP wysylane przez IE7.0 i przez Firefox’a. Okazalo sie ze roznica polega na tym, ze IE7.0 w zapytaniu wysyla dwa pola, ktorych nie wysyla Firefox. Sa to
  If-Modified-Since:
  If-None-Match:
  Server Weebly po otrzymaniu tego zapytania stwierdza, ze jego zawartosc sie nie zmienila i dlatego odpowiada na to zapytanie „HTTP/1.1 304 Not Modified”. Na tym konwersacja sie urywa. Natomiast zawartosc galerii generowanej przez PWA jest tworzona dynamicznie, dlatego nie jest wyswietlana. Skontaktowalem sie juz z Weebly z zapytaniem czy moga cos z tym zrobic.

 7. 8 ASD 28 marca 2008 o 11:59

  Dzięki, za małe śledztwo. Na pewno się przyda, bo szkoda, żeby galeria na Weebly działała tylko pod FF. Napisz proszę co udało Ci się ostatecznie ustalić.

 8. 9 Karol 28 marca 2008 o 14:28

  Jak tyko bede cos wiedzial to dam znac.

  Tymczasem zauwazylem ze czas na Twoim blogu jest wyswietlany dla popoludniowej pory w angielskiej notacji „pm” and przed poludniem jest juz po polsku. To moze prowadzic do smiesznych pomylek (sam mialem taka przed paroma dniami). Wystarczy by znajomy, nie znajacy polskiego, skorzystal z tlumacza dostepnego na http://www.poltran.com/ i by wprowadzil tam np: „marzec 27, 2008 @ 7:28 pm”. Prosze wybrobowac, wynik jest byl dla mnie zaskoczeniem :)

 9. 10 ASD 28 marca 2008 o 19:54

  To wina systemu WordPress i nie mam wpływu na jakoś polonizacji. I tak dobrze, że chociaż spróbowali spolszczyć serwis.

 10. 11 Karol 31 marca 2008 o 12:12

  To jest odpowiedz jaka otrzymalem od Weebly:

  Sorry to see that you’re having issues with our server response headers. Unfortunately, this is not something that can be changed on a site-by-site basis. We hope you understand and thank you for your patience while we continue to develop and improve weebly.

  Napisalem jeszcze do autora tego javascriptu, moze On bedzie cos w stanie zrobic.

 11. 12 Karol 10 kwietnia 2008 o 10:51

  Niestety Jesse ktory jest autorem skryptu nie odpowiedzial na moje pytanie. Dlatego sam posiedzialem troche nad tym skryptem i udalo mi sie doprowadzic go do postaci, ktora prawie dobrze dziala w IE7.0. Moj zmodyfikowany skrypt pozwala juz na ogladanie galerii w IE ale niestety nie mozna opuscic galerii, bo pojawia sie ten sam blad „[object]”. Wydaje sie ze wszystko juz jest ok, bo pakiety sa wysylane prawidlowo, ale niestety IE jakos dziwnie je interpretuje. Natomiast w dalszym ciagu wszystko dobrze dziala pod Firefoxem.

  Jesli chesz go przetestowac to mozesz go sciagnac z http://download.yousendit.com/B5882AD32A37F6CD

  Zmienilem tylko troche posob uzycia skryptu, bo trzeba wrzucic na strone rowniez div o id=”Box”. Czyli uzycie zmodyfikowanego skryptu jest takie.

  username=’YourPicasawebUsername’; photosize=’800′; columns=’4′;

  Bylbym wdzieczny za wszelkie sugestie jak dalej poprawic ten skrypt.

 12. 13 Karol 10 kwietnia 2008 o 10:57

  W mojej proprzedniej wiadomosci uzycie zmodyfikowanego skryptu powinno wygladac tak:

  <div id="Box"></div>
  <script type="text/javascript">username='YourPicasawebUsername'; photosize='800'; columns='4';</script>
  <script type="text/javascript" src="http://www.yoursite.com/pwa.js"></script>
  
 13. 14 1cubicfoot 13 listopada 2008 o 18:40

  co dokladnie trzeba zrobic, zeby opublikowac zdjecia z picasa na weebley? Problem w tym, ze jestem totalnym laikiem w tej materii, i nie bardzo sobie radze.
  Mam zdjecia skatalogowaane na Picasa i co dalej…mam strone na weebley podzielona na podstrony i teraz jak do kazdej z podstron dodac okreslony katalog z picasa?
  z gory dziekuje za pomoc…
  a i wrzucilem ow java scipt pwa na jedna z nieaktywnych podston.

 14. 15 LinkDoFotki.pl 5 października 2010 o 19:02

  Zdjęcie w internecie można umieścić na serwisie LinkDoFotki.pl

 15. 16 Olesku 23 października 2010 o 23:05

  Nie rozumiem, czemu w blogach nie ma Bloggera (od Google). Współpracuje z automatu z Picasą a reklamy są w nim tylko, jeśli ktoś sam je tam wstawi (i wtedy sam na nich zarabia ;))

  Obsługuje także własną domenę, w razie potrzeb. No to czego chcieć więcej? ;D

 16. 17 Adam 2 lutego 2011 o 09:18

  Sciagnolem, zainstalowalem wordpress.niby mam go na servie odpala sie strona glowna, ale nie moge zaladowac zadbego theme- poprostu wyskakuje komunikat ze nie ma dostepu a plik jest 4445. To samo jak sie probuje dodac zdjecie. Co robic ?

 17. 18 Vigorator 6 czerwca 2011 o 16:50

  Ostatnio ruszyla strona http://www.MyPort.pl
  Co prawda jest to strona zwiazana z modelingiem ale jak ktos lubi fotografowac ludzi to portfolio mozna tam zrobic dosc ciekawe. Wysoka jakosc nieograniczonych zdjec i cosc rozbudowana strona techniczna serwisu to na pewno plusy. Dodatkowo mozna zagadac do jakiejs modelki na wspolna sesje zdjeciowa.

 18. 19 Charlie2 28 sierpnia 2011 o 13:15

  a ja nadal nie wiem jak wstawić małe ikonki na bloga odprowadzające do galerii?? chciałabym na stronie głównej bloga posiadać 9 małych ikonek ( ostatnio dodane zdjęcia) galerię mam na picassa, niestety picassa daje możliwość wstawienia tylko pokazu slajdów co mnie nie interesuje. Pomóżcie jak zrobić jakiego skryptu użyć aby taka galeria mini mi sie wyświetlała ikonki 30px na 30px.

 19. 20 pho 1 października 2011 o 10:56

  Jestem amatorką i chciałabym publikować swoje zdjęcia. Zastanawiam się co lepsze : Flickr czy DevintArt ?

 20. 21 Skrypty php 20 listopada 2011 o 00:23

  A jakaś ładna galeria dla filmików youtube ?

 21. 23 cnapans 22 kwietnia 2013 o 20:49

  Ja polecam nowy serwis z darmowymi obrazami na stronę
  http://www.image-board.pl


 1. 1 Portfolio, galeria, blog lub własna strona dla fotografa. « Fotografia Trackback o 28 kwietnia 2009 o 10:14

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Blog Stats

 • 2 313 006 hits

%d blogerów lubi to: