Portfolio, galeria, blog lub własna strona dla fotografa.

Ponad półtora roku temu napisałem specjalną notatkę “Świąteczny przepis, czyli galeria w sieci za darmo“, będącą uzupełnieniem porady „Jak założyć galerię zdjęć w Internecie?„. Teraz chciałbym przedstawić Wam zaktualizowane informacje na temat możliwości założenia darmowej galerii, bloga, portfolio lub własnej strony, ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb fotografów.

Od razu chciałbym zaznaczyć, że nie przedstawię tu wszystkich opcji. Wybrałem te moim zdaniem najsensowniejsze, to znaczy takie, które są proste i estetyczne w obsłudze, w minimalnym stopniu lub wcale nie umieszczają reklam na stworzonej stronie, a w idealnym przypadku pozwalają na pełne dostosowanie stworzonej strony do własnych potrzeb. Nie umieściłem też wśród wymienionych serwisów polskich stron, bo jakoś zawsze traktowałem Internet międzynarodowo oraz jakoś żaden polski serwis nie przekonał mnie swoim pomysłem, czy funkcjonalnością.

Nie początek proponuję serwisy umożliwiające stworzenie darmowego portfolio w internecie. Portfolio, czyli ograniczonego wyboru zdjęć w estetycznej formie, z krótką informacją o sobie.

 • Carbonmade – estetyczny i prosty system do prezentacji swojego portfolio, który w wersji darmowej oferuje możliwość umieszczenia 5 albumów i 35 zdjęć (ograniczenie to można ominąć tworząc kolaże lub stykówki kilku zdjęć w jednym pliku).
 • Shown’d – klon serwisu Carbonmade, który w wersji darmowej umożliwia  umieszczenia 15 albumów i 75 zdjęć, dodawanie tytułów i opisów do zdjęć, strony informacyjnej o sobie, a także swojego resume w postaci pliku PDF.
 • Krop – estetyczny serwis, oferujący w wersji darmowej stworzenie małego portfolio z 10 zdjęciami i resume.

Jeżeli szukamy miejsca na większa ilość zdjęć to warto zainteresować się galeriami internetowymi. Wyróżniłbym dwa ich rodzaje. O nastawieniu społecznościowym i magazynującym. Oczywiście różnice są tu bardzo płynne, ale na pewno Flickr jest bardziej nastawiony społecznościowo niż oferująca sporo miejsca Picasa.

Zacznijmy od serwisów z nastawieniem społecznościowym:

 • Flickr – nie odkryję tu niczego nowego, gdyż jest to znany, dopracowany i popularny serwis. Ma świetne narzędzia społecznościowe (kontakty, grupy itp.), ale niestety w wersji darmowej umożliwia wyświetlenie tylko 200 zdjęć, w 3 albumach.
 • 23 – klon serwisu Flickr,  pozwala na wgranie 30 zdjęć miesięcznie (300 zaraz po założeniu konta), oferujący dowolną liczbę albumów i podobne narzędzie społecznościowe i prezentacyjnej jak Flickr.
 • Behance Network – serwis o sporym zacięciu społecznościowym, nastawiony na prezentację projektów artystycznych z rożnych dziedzin, można w nim śledzić dokonania innych użytkowników, zakładać grupy itp.  (portfolio wyświetlane w trybie „Network” przypomina Flickr’a, a w trybie „Frame” serwis typy Carbonmade).
 • Virb – podobny do Behance serwis społecznościowy, powstały w celu dzielenia się zdjęciami, filmami, muzyką i tekstem, można w nim umieścić 50 zdjęć tygodniowo.

Serwisy magazynujące udostępniają dużo miejsca na nasze zdjęcia i umożliwiają tworzenia wielu albumów:

 • Picasa Web Albums – serwis Google, oferujący 1GB przestrzeni dyskowej, dowolną liczbę albumów (maksimum 500 zdjęć na album), sprzężony z programem Picasa do katalogowania i prostej obróbki zdjęć .
 • Photoshop.com – serwis Adobe, oferujący 2GB przestrzeni dyskowej, edycja i prezentacja albumów oparta jest o technologię Flash, zawiera wbudowany edytor zdjęć, umożliwia współprace z kontami w serwisach Flickr i Picasa.
 • Fotografie – Windows Live –  serwis Microsoft, oferujący 25GB (!) przestrzeni dyskowej, wspólnie z innymi usługami Windows Live, mniej intuicyjny niż Picasa.

Po założeniu portfolio lub galerii może nadejść czas na prowadzenie bloga. W wielu przypadkach zestaw blog+galeria może z powodzeniem zastąpić osobistą stronę www. Istnieje bardzo dużo serwisów blogowych. Przedstawiam tylko te, które nie wyświetlają reklam i szczególnie mnie zainteresowały:

 • WordPress.com – czyli serwis, na którym czytacie te słowa, oferuje potężny silnik blogowy, 3GB przestrzeni dyskowej, spore możliwości personalizacji, ale niestety tylko w zakresie dostosowania kilkunastu predefiniowanych tematów.
 • Tumblr – nowy typ bloga, służący dzieleniu się tym co się napotkało w sieci, ma predefiniowane formaty notatek dla zdjęć, linków, tekstu, wideo, ale można go oczywiście używać jak typowy blog, jest bardzo prosty w obsłudze i co najciekawsze pozwala na pełną personalizację wyglądu przez edycję stylów kodu HTML i CSS lub zastosowanie wielu tworzonych przez społeczność tematów graficznych.
 • Posterous – kolejna nowatorska platforma blogowa, której działanie opiera się na e-mailu (w celu publikacji notki wysyłamy maila, może być odpowiednio sformatowany i zawierać rożne załączniki), co ciekawe z punktu widzenia fotografujących, to że z załączonych do wiadomości zdjęć tworzona jest automatycznie mini galeria, wadą/zaletą jest całkowity brak możliwości ingerencji w szatę graficzną bloga, która jest jednak całkiem estetyczna i intrygująco minimalistyczna.
 • Kontain – estetyczny system blogowy służący publikacji różnych treści multimedialnych, miesięczny limit przesyłu danych to 250MB, dla fotografa ciekawą opcją jest możliwość wyświetlenia wszystkich załączonych w trakcie pisania bloga zdjęć jako osobnej galerii oraz automatyczne twotworzenie minipokazów z załaczanych do notki zdjęć.

Końcowym etapem tworzenia swojej obecności w sieci jest własna strona www. W przypadku poważnego traktowania prezentacji swoich zdjęć, gdy chcemy w pełni panować nad zawartością i wyglądem stron, warto zainwestować we własną domenę i hosting (koszt ok. 200zł rocznie). Wtedy warto skorzystać z narzędzi zakładania galerii na własnej stronie. W wielu innych przypadkach z powodzeniem wystarczy darmowy serwis umożliwiający tworzenia własnej strony www w jednej z wymienionych poniżej domen:

 • Viviti – chyba najciekawsza propozycja dla fotografa, umożliwia proste zarządzanie galeriami zdjęć, a zdjęcia wyświetlane są skryptem typu Lightbox, w wersji darmowej oferuje 10MB przestrzeni dyskowej i 15 podstron (10MB to niewiele, ale przy rozsądnej wielkości zdjęć można ich umieścić całkiem sporo), do wyboru mamy 115 tematów, plus możliwość samodzielnej edycji stylów, edycja zwartości jest bardzo prosta i dostępne jest wiele dodatkowych modułów (blog, czytnik RSS, osadzanie galerii Flickr itp.). UWAGA: Niestety okazało się, że serwis w wersji darmowej wyświetla jednak reklamy, szkoda.
 • Weebly – podobny do Viviti serwis, początkowo mniej rozbudowany, ale obecnie także oferuje galerię zdjęć (jakoś nie mogę zmusić jej do działania i korzystam z osadzenia skryptu wyświetlającego albumy Flickr lub Picasa) i samodzielną edycję stylów, edytor jest odrobinę mniej intuicyjny, ale za to nigdzie nie widać informacji o ograniczonej przestrzeni dyskowej (pojedynczy plik nie może mieć więcej niż 5MB).
 • Tank – minimalistyczny serwis oferujący darmowe tworzenie prostych stron www o wielkości 10MB, z punktu widzenia fotografa ciekawy jest moduł galeryjny, w którym można szybko tworzyć albumy zdjęć (można je przesłać hurtem spakowane w pliku zip), mniej zaawansowanych użytkowników odstraszy zapewne spartański interfejs (edytor treści oparty jest o język Markdown – prosty, ale wymagający przyzwyczajenia) i brak tematów graficznych (ustawić można jedynie prosty layout i kolorystykę, reszta personalizacji możliwa jest jedynie przez edytor CSS), dla mnie to rozwiązanie ma jednak pewien urok.

Warto pamiętać, że wszystkie wymienione serwisy, za drobną opłatą powiększają znacznie przestrzeń dyskową, a często też funkcjonalność. Limity pojemności można ominąć osadzając na tworzonych stronach galerię sytemu Flickr, Picasa lub innego. Co ważne, wszystkie wymienione serwisy umożliwiają umieszczenie stworzonych w nich stron we własnej domenie. Jeżeli więc spodobał nam się sposób obsługi konta i edycji treści oferowany przez dany serwis, możemy z niego dalej korzystać, nawet jeżeli zdecydujemy się na własną domenę.

To tyle na dzisiaj. Jestem świadom, że w sieci istnieje wiele zbliżonych rozwiązań, ale wymienione powyżej osobiście przetestowałem. Jeżeli znacie inne ciekawe serwisy do darmowego tworzenia portfolio, galerii, bloga lub stron www, które spełniają moje początkowe założenia, zachęcam do podzielenia się nimi w komentarzach.

Reklamy

9 Responses to “Portfolio, galeria, blog lub własna strona dla fotografa.”


 1. 1 Drake 4 Maj 2009 o 20:28

  Wielkie dzieki za adresy serwisow w ktorych mozna stworzyc ladne, skromne portfolio. Co do serwisow spolecznosciowych – brakuje troszke deviantarta, chociaz to nie do konca zwykla galeria, wiec… ;) A tak poza tym to genialny blog.

 2. 2 Wiktor 5 lipca 2009 o 16:52

  trafiłem tutaj poszukując informacji o technologii AJAX i z przyjemnością stwierdzam, że oprócz użytecznej wiedzy którą znalazłem w temacie AJAX przeczytałem jeszcze wiele innych artykułów :) Wiktor

 3. 3 JuJu 16 lipca 2009 o 08:40

  Dziękuję

 4. 4 deviantowiczka 20 sierpnia 2009 o 02:48

  uważam że DeviantArt został bardzo mocno pokrzywdzony przez niewymienienie go na powyższej liście. szkoda, bo jest chyba obecnie najbardziej popularnym serwisem tego typu.

 5. 5 gry 19 września 2009 o 13:37

  racja, moim zdaniem to bylo troche nie uczciwe

 6. 6 portfolio online 6 lipca 2010 o 14:44

  A ja polecam zalozenie online portfolio na http://stylinova.com .
  Podobno polskie, a wiadomo ;) polskie to dobre.
  Powstalo niedawno i jeszcze niekompletne ale pierwsze designy są świetne.

 7. 7 AZATO 21 listopada 2010 o 12:46

  Świetny artykuł, dziękuję bardzo.

 8. 8 Ola 2 Maj 2011 o 01:09

  Co sądzi Pan na temat iportfolio? Założyłam tam konto i jestem bardzo zadowolona, jednakże okres darmowy trwa 10 dni, potem ilość zdjęć zostaje uszczuplona. Zna Pan może jakąś stronę podobną do tej? Jest tu bardzo wygodna galeria, do której się przyzwyczaiłam ;)

  Pozdrawiam.

  • 9 AD 7 Maj 2011 o 12:20

   Znane sobie serwisy już wymieniłem. Może ktoś inny podrzuci jakiś pomysł.


Comments are currently closed.Blog Stats

 • 2,269,855 hits
Reklamy

%d blogerów lubi to: