Świąteczny przepis, czyli galeria w sieci za darmo.

Drodzy czytelnicy, z okazji Świąt mam dla Was prezent. Prezentem jest przepis na to, jak można stworzyć portfolio fotograficzne, czy też inną galerią zdjęć wraz z dodatkowymi stronami www bez nakładów finansowych. Oto przepis:

 1. Najpierw zakładamy konto w darmowym serwisie hostingowym Weebly. Jest to niezwykle sympatyczny serwis, dzięki któremu możemy stworzyć sobie stronę o adresie nazwa.weebly.com. Same strony tworzymy i edytujemy ograniczonym, ale niezwykle łatwym w obsłudze systemem, w którym poszczególne elementy strony www składamy jak klocki. Nie mogę dotrzeć do informacji jaka przestrzeń dyskowa jest udostępniana użytkownikom Weebly, ale nie ma to większego znaczenia, bo zdjęcia będziemy przechowywać w serwisach zewnętrznych.
 2. Zakładamy konto w serwisie Flickr lub Picasa Web Albums. Oba serwisy umożliwiają darmowe przechowywanie dużej ilości zdjęć. Zaletą Flickr są rozbudowane mechanizmy społecznościowe, zaletą Picasa Web Albums jest 1GB miejsca na zdjęcia i możliwość tworzenia dowolnej ilości katalogów (w serwisie Flickr taka opcja jest możliwa dopiero przy koncie Pro).
 3. Osadzamy galerię Flickr lub Picasa na stronie Weebly. W każdym przypadku, żeby osadzić wymagany kod korzystamy z opcji More/Custom HTML w edytorze Weebly. Oto przykłady:
  1. Przykładowy serwis Fotografia (http://fotografia.weebly.com/) wykorzystuje moją galerię Flickr oraz następujące narzędzia:
   • PictoBrowser – serwis umożliwiający wstawienie pokazu zdjęć w formacie Flash na stronie www dla dowolnego użytkownika Flickr (z opcjami wyświetlania tylko zdjęć z danego zestawu, tagu lub grupy). Zaletą tego systemu jest możliwość stworzenia osobnych pokazów dla różnych użytkowników, tagów, czy zestawów zdjęć i umieszczenie ich na osobnych podstronach.
   • Alternatywnie można użyć Flickr Slideshow Generator o podobnych możliwościach.
   • SanrioTown Flash RSS Reader – serwis umożliwiający wyświetlanie podglądu kanałów RSS (np.: ostatnich wpisów z Waszego bloga) w postaci okienka Flash, możliwego do umieszczenia na stronie.
  2. Przykładowy serwis Fotograf (http://fotograf.weebly.com/) wykorzystuje galerię Picasa Web Albums oraz zmodyfikowaną wersję bardzo ciekawego skryptu JavaScript:
   • JavaScript interface to PicasaWeb Albums – skrypt umożliwiający opublikowanie swojej galerii z systemu Picasa (łącznie z okładkami i opisami katalogów oraz poszczególnych zdjęć) na dowolnej stronie www. Tworzy on dynamiczną stronę www pozwalającą wyświetlić całą galerię Picasa, dzięki tylko dwóm linijkom kodu:
    <script type=”text/javascript”>username = ‘twoja.nazwa.użytkownika.picasa’; photosize=’800′;</script>
    <script type=”text/javascript” src=”http://scieżka.do.skryptu/pwa.js“></script>
    Skrypt (plik pwa.js) można umiescić na serwerach Weebly za pomocą opcji More/File, umieszczając go np. na ukrytej podstronie.

Jak widać na załączonych przykładach, stworzone serwisy wyglądają całkiem sympatycznie, a nawet profesjonalnie. Warto jednak być świadomym pewnych ograniczeń:

 • w serwisie Weebly możemy korzystać tylko z predefinowanych szablonów, więc trudno zaprezentować się w całkowicie autorski sposób (oprócz treści i zmiany obrazka nagłówka),
 • nie każdemu będzie odpowiadać końcówka adresu „weebly.com”,
 • w przykładzie serwisu Fotografia (http://fotografia.weebly.com/) wykorzystujemy technologię Flash, co nie zawsze może być pożądane (zwykle nie ma to dużego znaczenia),
 • w przykładzie serwisu Fotograf (http://fotograf.weebly.com/) wykorzystujemy JavaScript, który oczywiście musi być włączony w przeglądarce użytkownika, żeby galeria zadziałała (w większość przypadków nie stanowi to problemu),
 • w każdym punkcie jesteśmy uzależnieni od serwisów trzecich i od ich właścicieli (np. trzeba mieć nadzieję, że Weebly nie zablokuje możliwości osadzania obiektów Flash oraz skryptów JavaScript, albo że pozostałe narzędzia nie znikną z sieci).

Oczywiście to drobne niedogodności, w porównaniu do tego co otrzymujemy. Zawsze można też skorzystać z innego, darmowego serwisu hostingowego, o ile tylko umożliwia on wstawianie własnego kodu HTML i skryptów. Możemy też wykorzystać przedstawione skrypty we własnym (np. płatnym) serwisie www.

PS. Wymieniony przepis wymaga znajomości kodowania w HTML i jest przeznaczony dla osób obeznanych z tworzeniem stron www.

Reklamy

7 Responses to “Świąteczny przepis, czyli galeria w sieci za darmo.”


 1. 1 Łukasz Więcek 24 grudnia 2007 o 23:49

  Nie no – kwestia użycia czy nie użycia flasha na stronie ma kolosalne znaczenie – głównie przy pozycjonowaniu takiej strony. Właściciele stron wykonanych we flashu z góry są skazani na druzgocącą klęskę we wszelkich wyszukiwarkach internetowych. A co za tym idzie, tracą całą masę potencjalnych klientów.

 2. 2 ASD 24 grudnia 2007 o 23:58

  Oczywiście zgadzam się i dlatego nie jestem fanem Flasha. W przypadku jednak prywatnej, darmowej strony, gdy Flash jest wykorzystywany jedynie do tworzenia galerii – nie widzę dużych przeciwwskazań.

 3. 3 jakcie 29 grudnia 2007 o 19:43

  Świetny tutorial tutaj podałeś, muszę podać przepis mojemu tacie przyda mu się. Dzięki.

 4. 4 jerz 17 stycznia 2008 o 17:22

  Z flashem i wyszukiwarkami bywa różnie, najprościej cyba poszukać dobrego darmowego cmsa i za pomoca wtyczek czy innych widgetów modyfikować stronę. Ogólnie tutorial b. fajny!

 5. 5 Franciszek Filipowicz 30 stycznia 2008 o 10:31

  calkiem zacny sposob,

  ja ze swej strony polecam photobucket.com – 1gb darmo, nieograniczona ilosc folderow. ale galerie to juz trzeba samemu kombinowac

  albo darmowo miasto.interia.pl
  albo za 4zl/mc profesjonalny serwer webd.pl 200mb
  albo 40zl/mc profesjonalny serwer nazwa.pl 10gb

  tyle z mej strony, pzdr!

  zdjecia niestety bez zycia jak dla mnie, ale to prywatna opinia, rob co czujesz :)

 6. 6 Zbyszek 27 lutego 2011 o 14:03

  Bardzo ciekawy artykuł. Ale nie mogę sobie poradzić z ostatnią cześcią tego „przepisu”. Stworzyłem stronę na Weebly, wszystko ułożyłem, ale nie wiem jak wykorzystać kodowanie HTML, które podaje ten artykuł. Założyłem także konto na Picasa Web Albums.
  Mógłby mi ktoś podpowiedzieć?


 1. 1 Portfolio, galeria, blog lub własna strona dla fotografa. « Fotografia Trackback o 28 kwietnia 2009 o 10:25
Comments are currently closed.Blog Stats

 • 2,269,856 hits
Reklamy

%d blogerów lubi to: